×
Mobilā versija
+5.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
2. maijs, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Meklējot mūziķa likteni

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Saņēmusi šogad “Oskaru” kā labākā dokumentālā filma, muzikālā biogrāfija “Meklējot mūziķa likteni” ir gan režisora debitanta lielajā kino Malika Bendjelula, gan tās galvenā varoņa – amerikāņu mūziķa Rodrigeza – veiksmes stāsts, kura turpinājums nav paredzams.


 

Jau bērnībā iepazinies ar televīziju, Maliks Bendjeluls pēc studijām un vairākiem gadījuma darbiņiem nolēma apceļot pasauli. Uzzinājis par izmisīgajiem meklējumiem, kas interneta vidē zem nosaukuma “Searching for Sugar Man” centās atklāt amerikāņu mūziķa Rodrigeza likteni, viņš nonāca Dienvidāfrikā. Jau kopš 70. gadiem tur pie rokmūzikas debesīm bija tikai viens elks – un ne jau Bītli, “The Rolling Stones” vai rokenrola karalis Elviss Preslijs, bet amerikāņu dziesminieks Rodrigezs, kura dzīve, kā bija pārliecināti Dienvidāfrikā esošie fani, pārtrūka drīz pēc viņa nonākšanas slavas prožektoros.

Apzināta pašnāvība, narkotiku pārdozēšana – versijas ir dažādas, taču neviena no tām nav pareiza, jo Rodrigezs, nesaņēmis gaidīto uzmanību ASV un izdevis vien divus albumus, vienkārši pazuda no mūzikas aprites un turpināja dzīvot savu vienkāršo dzīvi bez jebkādas ārišķības un nojausmas par savu statusu pasaules otrā malā, kas vēl joprojām mulsinot pašu mūziķi, kurš Dienvidāfrikā izpārdotos koncertos pirmoreiz uzstājās 1998. gadā.

Gluži kā detektīvs “Meklējot mūziķa likteni” atklāj Detroitā dzimušā un vēl joprojām dzīvojošā Rodrigeza likteni, kurā liela loma ir nejaušībai. Atšķirībā no, piemēram, Boba Dilana, viņam nepaveicās nonākt pareizajā vietā un pareizajā laikā, lai veidotu slavas un pielūgsmes pavadītu karjeru ASV, taču, pašam mūziķim nezinot, viņš bija kļuvis par Dienvidāfrikas muzikālās skatuves noteicēju un ikonu, kā arīdzan politiskās situācijas atbalsi, bet tagad – pēc Bendjelula filmas pirmizrādes, kas notika Sandensas kinofestivālā un kam sekoja nedalīta skatītāju, kino un mūzikas kritiķu sajūsma, – viņš ne vien paguvis paviesoties Amerikā tik populārajos Deivida Letermana un Džeja Leno sarunu šovos, bet arī sniedzis koncertus Austrālijā, Jaunzēlandē, kā arī, protams, Dienvidāfrikā un dzimtās Amerikas lielajos mūzikas festivālos un ne velti iekļauts arī Glāstonberijas mākslinieku vidū. Un izskatās, ka 30 jaunas dziesmas, ko viņš iedziedājis, drīz tiks ierakstītas albumā, par kuru, kā joko pats Rodrigezs, pēkšņi ir ieinteresēts arī viņa iepriekšējo albumu producents Stīvs Roulends.

Starp intervijām ievīdams animāciju un inscenētas epizodes no Detroitas dzīves 60. un 70. gados, kas filmētas ar 8 mm kameru un “iPhone”, Malika Bendjelula vizuālais risinājums patiesībā par tādu kļuva finanšu trūkuma dēļ, taču emocionālais vēstījums, kurā ir vietas gan Rodrigeza paziņām, ģimenei un faniem, arī muzikālās skatuves bosiem, ne uz mirkli nepārtrūkst, uz ekrāna dodot dzīvi vienai no pēdējo mēnešu Latvijas kinorepertuāra visinteresantākajām filmām, kas gan šeit nonākusi ar krietnu nokavēšanos un ne lielākajā kinozālē, taču baudījuma kvalitāti šādi nieki nemazinās.

 

UZZIŅA:

“Meklējot mūziķa likteni”/”Searching for Sugar Man”

Zviedrija, Lielbritānija, 2012.

Režisors: Maliks Bendjeluls

No 3. maija “Kino Bize”

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+