×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
22. augusts, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Mošķīšu universitāte

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atkal tikšanās ar pirms divpadsmit gadiem iepazītiem varoņiem animācijas filmā „Mošķīšu universitāte” ir viens no šīs vasaras bērnu gaidītākajiem kino notikumiem, taču realitāte apliecina, ka pēdējo gadu pilnmetrāžas animācijas filmu piedāvājums ir krietni izlutinājis skatītāju, padarot to par prasīgu un izskolotu izklaides patērētāju, kurš gaida ko vairāk par atpazīstamiem varoņiem, nojaušamiem stāsta pavērsieniem un draudzības slavināšanu.


 

Maika dzīvē ir nozīmīgs pavērsiens – viņš beidzot ir sācis studēt Mošķīšu Universitātē, par ko sapņojis visu savu apzinīgo dzīvi. Taču statusa maiņa vien neglābj piemīlīgo apalīti no paša rakstura, jo Maiks, viens no jaukākajiem radījumiem, kādu daba radījusi, nespēj iedzīvoties jaunajā vidē, kur – tāpat kā skolā – viņš tiek apbižots un nosēdināts uz izstumto soliņa, jo kas gan tu esi par mošķi, ja no tevis pat muša nebaidās? Pavisam savādāk iet Sallijam Salivanam, kura tēvs ir pasaulē izslavētākais bērnu baidītājs, kamēr viņa augumā padevusies atvase čuč uz ģimenes lauriem un turpina to pašu dīkdienīgo dzīvi, ko pirms nonākšanas universitātē. Jau pirmajā dienā abiem mošķiem ir lemts satikties, un tas notiek visnotaļ kuriozos apstākļos, kas vēl vairāk pastiprina nepatiku vienam pret otru. Taču, kad abiem zeme deg zem kājām un nākas aizstāvēt ne vien pašu godu, bet arī tiesības studēt šajā tik prestižajā mācību iestādē, Maiks un Sallijs nonāk vienā komandā. Tur dzimst abu draudzība, tiek rūdīti raksturi un aizsākas stāsts, kas pirmajā „Mošķīšu” filmā, kas uz ekrāniem iznāca pirms 12 gadiem un kā labākā animācijas filma bija nominēta „Oskaram”, netika izklāstīts, tādējādi dodot vaļu scenāristu fantāzijai un radot kārtējo ģimenes filmu, kas, skatoties uz kases ieņēmumiem – ASV „Mošķīšu universitāti” izrāda jau divus mēnešus –, ir kļuvusi par kārtējo finanšu veiksmes stāstu, ko gan nevar attiecināt uz filmu kā ierakstu „Pixar” filmogrāfijā.

No filmas, ko rotā „Pixar” logo, ierasts sagaidīt aizkustinošu un prasmīgi savirpinātu stāstu, daudz joku, kas nebaidās apsmiet arī popkultūras parādības un elementus, komiskus otrā un pat trešā plāna varoņus, un glancētu izpildījumu.

„Mošķīšu universitātē” ir paredzams stāsts, daži labi joki, viens smieklīgs varonis, kurš parādās uz dažām sekundēm filmas sākumā un pašās beigās, profesionāls izpildījums, taču līdz tai augstajai latiņai, kur „Pixar” uzcēla pati pirmā pilnmetrāžas animācijas filma – Džona Lasetera „Rotaļlietu stāsts” – un tai sekojošās, šoreiz nav uzkāpts, turklāt nepamet sajūta, ka, saoduši franšīzu komercpanākumus, tās veidošanā iesaistītie cilvēki vien darījuši savu darbu, ne ielaiduši filmas varoņus savās sirdīs, tādējādi piešķirot emocionalitāti.

Arī vizuālais izpildījums, kas ar katru nākamo Holivudas animācijas filmu tiek izkopts arvien filigrānāk, nav veidots ar oriģinālākiem un uzmanību piesaistošiem paņēmieniem, kā, piemēram, tas bija abām „Vāģu” filmām, „Augšup”, „Vall-e” un arī „Drošsirdei”, kinematogrāfiskiem risinājumiem izlaužoties no zīmētās animācijas plaknes. Taču, pat pieverot acis uz visām kaitēm, „Mošķīšu universitāte” nav zemē metams darbs – tā ir tipiska ģimenes filma ar tai tipisku morāli, un, ja pieņem, ka „Pixar” šoreiz izvirzījis šādus spēles noteikumus, arī skatītājs nepaliek zaudētājos.

 

UZZIŅA:

„Mošķīšu universitāte”/”Monster`s University”

Režisors: Dens Skenlons

Oriģinālvalodā lomas ieskaņojuši: Billijs Kristels, Džons Gudmens, Stīvs Bušemi, Džoels Marijs, Helēna Mirrena, Alfrēds Molina, Džons Krasinskis, Bonija Hanta; filma dublēta latviešu un krievu valodās.

No 23. augusta „Kino Citadele”, „Cinamon” un „Multikino”

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+