×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
7. februāris, 2013
Drukāt

NEDĒĻAS FILMA: Nožēlojamie

ReklāmfotoReklāmfoto

Viktora Igo pirms 150 gadiem sarakstītais romāns “Nožēlojamie” iedvesmojis ne vienu vien režisoru, un pagaidām pēdējais viņa grāmatai ķēries klāt par biogrāfisko filmu “Karaļa runa” oskarotais brits Toms Hūpers, galvenās lomas uzticot aktieriem ar vārdu: Hjū Džekmenam un Raselam Krovam, Annei Hetevejai un Amandai Seifrīdai, Helēnai Bonemai Kārterei un Sašam Baronam Koenam.


 

Pēc tam, kad Žans Valžāns 19 gadus pavadījis katorgā, viņš nespēj atturēties no kārdinājuma viesmīlīgā baznīckunga doto pajumti pamest nakts melnumā, līdzi ņemot sazagtās surdrablietas. Taču jau nākamajā rītā Valžāns un baznīckungs tiekas aci pret aci likumkalpu sabiedrībā, kuriem tā vien niez rokas, lai zagli atkal pārmācītu, taču viss notiek pēc citāda scenārija, un viņš, atguvis ticību paša spēkiem, kļūst par nabago aizstāvi, kādas pilsētiņas mēru un ietekmīgas fabrikas īpašnieku, lai jau jaunā statusā sastaptos ar savu katorgas vergturi inspektoru Žavēru. Abu vīriešu attiecības, kuras pavada gan naids, gan piedošana, tiek izspēlētas visas filmas – un, protams, arī grāmatas – gaitā, un tās pavada gan Valžāna attiecības ar Fantīni un viņas meitu Kozeti.

“Nožēlojamo” skatuviskā versija atradās teju unikālā situācijā – teju 30 gadu garumā to noskatījušies vairāk nekā 60 miljoni cilvēku, un izrāde mērojās spēkiem ar Endrjū Loida Vēbera darbiem, kas bez šaubām ir ietekmīgākais vārds mūsdienu mūziklu vēsturē. Taču ar mūziklu radīšanu šobrīd – atšķirībā no to zelta laikmeta Holivudā 30. – 50. gados – ir riskanti, jo dzīves ritms un prasības pēc izklaides ir krietni mainījušās, un to vērā ir ņēmis Toms Hūpers, savai jaunākajai filmai piešķirot neierasti kinematogrāfiskas aprises.

Neskatoties uz to, ka teju neviens vārds “Nožēlojamajos” netiek izrunāts, bet tiek izdziedāts, viņš ir pratis pārkāpt teatralitātes un arī atsvešinātības robežai, un tajā pašā laikā nav zaudējis vērienu, uz vēsturisko peripetiju fona ļaujot dzīvot varoņiem, kurus dzīve ir situsi ar vissmagākajām vālēm, taču viņi nav padevušies un turpina cerēt uz labāko.

Tas atklājas gan Valžāna centienos izprast Žavēra rīcību un ieteikumos viņam, gan Valžāna attieksmē pret Fantīni, gan arī, protams, viņas meitu Kozeti, kura kļūst par viņa paša eņģeli un glābiņu.

Annes Hetevejas vokāls un jo īpaši numurs “I Dreamed a Dream” – tā pati dziesma, kas Sūzenas Boilas izpildījumā lika izkust Saimona Kauela bardzībai – atklāj kārtējās šķautnes aktrises talantā, un Brodvejā skaļu aplausu pavadītos laurus plūkušais austrālietis Hjū Džekmens atkāpjas no Holivudas sekssimbola statusa, tā vietā piedāvājot ne jau superspējām apveltītu mutantu, bet varoni, kura liktenī ierakstīti arī smagi pārbaudījumi. Ne velti gan viņš, gan Heteveja nominēti Amerikas Kinoakadēmijas balvām (“Zelta globusus” abi jau saņēmuši), un tās ir vien divas no astoņām nominācijām, kas lasāmas šā gada “Oskaru” listē blakus filmai “Nožēlojamie” – pati filma arī kandidē uz gada labākās godu.

 

UZZIŅA

“Nožēlojamie”/”Les Miserables”

Lielbritānija, 2012.

Režisors: Toms Hūpers.

Lomās: Hjū Džekmens, Rasels Krovs, Anne Heteveja, Amanda Seifrīda, Edijs Redmeins, Helēna Bonema Kārtere, Saša Barons Koens, Samanta Bērksa, Ārons Tveits, Kolms Vilkinsons.

No 8. februāra “Kino Citadele”, “Cinamon” un “Multikino”.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+