×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. janvāris, 2017
Drukāt

Nedēļas laikā noskaidros, kāpēc applūda pils Baltā zāle (1)

Baltā zāle atjaunota visā krāšņumā. Restaurētāju fotoBaltā zāle atjaunota visā krāšņumā. Restaurētāju foto

Aptuveni nedēļas laikā ekspertīzē plānots noteikt, kāpēc Rīgas pilī salūza ūdens filtrs, appludinot pils Balto zāli, šodien informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols.

Applūšanu izraisīja salūzis ūdens filtrs ventilācijas kameras mitrināšanas sistēmā. Ekspertīzē nedēļas laikā noteiks, vai filtra salūšanu izraisījis sals, nekvalitatīvs filtrs vai kāds cits iemesls, piemēram, filtra aizsērēšana.

Tols norādīja, ka ekspertīzē tiks pārbaudīti arī citi līdzīgie pilī esošie ūdens filtri, lai pārliecinātos, ka tiem nav bojājumu.

Tols skaidroja, ka visa sistēma un filtrs atradās pils bēniņos, kas nav apkurināmi. Tomēr visa sistēma esot siltumizolēta un apkārt filtram ir sildelementa vads, kuram nevajadzētu pieļaut filtra sasalšanu.

Šodien pils Baltajā zālē turpinās ūdens savākšanas darbi. Ūdens no ventilācijas kameras mitrināšanas sistēmas esot izlaists, taču daļa ūdens esot sasūkusies akmensvates slānī starp bēniņiem un zāles griestiem, līdz ar to ūdens turpina pilēt. Akmens vates slāni plānots izņemt.

Patlaban tiek arī apzināti bojājumu apjomi un nepieciešamie remontdarbi. Par tiem informācija tiks sniegta atsevišķi.

“Patlaban nevar pateikt, cik ilgu laiku prasīs Baltās zāles savešana kārtībā, darīsim visu iespējamo, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk. Apzināsim bojājumus, tad arī tiks sagatavota remontdarbu tāme un varēs spriest, cik daudz līdzekļu un laika prasīs remonts,” sacīja Tols.

VNĪ vadītājs arī informēja, ka pils apdrošinātāji ir informēti par apdrošināšanas gadījumu. Šodien pilī ieradīsies apdrošinātāja eksperti, lai novērtētu situāciju.

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Guntis Puķītis žurnālistus informēja, ka notikušais negadījums Valsts prezidenta kancelejas darbu neietekmēs. Tuvākajā laikā ir plānotas dažu ārvalstu vēstnieku akreditācijas, taču tās varot notikt arī citās pils zālēs.

Puķītis sacīja, ka bez Baltās zāles ir applūduši arī daži Valsts prezidenta kancelejas kabineti, kas atrodas stāvu zemāk, taču tie netiek izmantoti kā reprezentācijas telpas.

Puķītis arī norādīja, ka nav iespējams pateikt, cik ilgi ūdens ir plūdis. Signalizācija esot nostrādājusi svētdien ap plkst.16 un tad arī Militārā policija konstatējusi noplūdi un izsaukusi apsaimniekotājus.

Jau ziņots, ka svētdien ūdens noplūdes dēļ cietusi apmēram viena trešdaļa Rīgas pils Baltās zāles griestu.

Baltā zāle tiek uzskatīta par vienu no pils lepnumiem. Tā kā līdz 1917.gadam tā bija reprezentatīvākā zāle, to sauca par Cara (Ķeizarisko) zāli. Tā savu šā brīža nosaukumu ieguva gaišā noformējuma dēļ pirmās Latvijas brīvvalsts laikā. Zāle celta 1818.gadā virs pils zirgu staļļiem pēc guberņas arhitekta Fridriha Kristiāna fon Breitkreica projekta.

Rīgas pils ugunsgrēkā visvairāk cieta tieši Baltā zāle, kuras pārsegums bija pilnībā sadedzis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Absolūts stulbums. Noskaidros ! Ko ? To ,ka projektā tiek ielikts risks ,kas nav pieļaujams Prezidenta pilī ! Un kā ar iepirkumu ? Uzvarēja lētākais …

Draugiem Facebook Twitter Google+