Pasaulē
Citur

Nedēļas nogalē meteorologi prognozē pamatīgu “Florensas” plosīšanos ASV0


Ar smilšu maisiem nostiprināts nams Ziemeļkarolīnas piekrastē pirms vētras.
Ar smilšu maisiem nostiprināts nams Ziemeļkarolīnas piekrastē pirms vētras.
Foto Chuck Burton/AP/LETA

Atlantijas okeāna viesuļvētra “Florensa”, tuvojoties ASV piekrastei, ir kļuvusi vājāka, taču nedēļas nogalē meteorologi prognozē pamatīgu stihijas plosīšanos Dienvidkarolīnā un Ziemeļkarolīnā, vēja ātrumam sasniedzot 175 kilometrus stundā un lietusgāzēm izraisot katastrofālus plūdus zemes iekšienē.

Trijos piekrastes štatos (Dienvidu un Ziemeļu Karolīnā un Virdžīnijā) piejūras rajonos jau izsludināta obligātā evakuācija, bet kopumā evakuēties ieteikts gandrīz diviem miljoniem cilvēku. ASV austrumkrastā teritorijās, kur izsludināti brīdinājumi par viesuļvētru, dzīvo vairāk nekā 5,4 miljoni cilvēku, ziņo aģentūra “Associated Press”. Vēl četri miljoni cilvēku dzīvo teritorijās, kur spēkā brīdinājums par tropisko vētru. Viesuļvētras ietekme jau jūtama piekrastes barjeru salās, kuru pludmalēs veidojas bīstamas bangu atplūdu straumes un jūras ūdens jau applūdinājis vienu no štata nozīmes ceļiem. Viesuļvētras ceļā atrodas arī pusducis kodolspēkstaciju, ogļu izdedžu un citu industriālo atkritumu apbedījumu vietas, kā arī daudzas cūku fermas, kurās dzīvnieku mēsli tiek glabāti atklātos baseinos.

Meteorologi un politiķi aicinājuši iedzīvotājus uztvert brīdinājumus par tuvojošos vētru nopietni. “Šī vētra ir briesmone. Tā ir liela un ļauna. Tā ir ārkārtīgi bīstama viesuļvētra,” sacīja Ziemeļkarolīnas gubernators Rojs Kūpers, piebil­stot, ka tādus viļņus un vēju viņi vēl nebūs pieredzējuši. Vakar ārkārtas stāvoklis izsludināts arī Džordžijas un Merilendas pavalstīs, kā arī Kolumbijas federālajā apgabalā, kur atrodas ASV galvaspilsēta Vašingtona. Alabamas, Tenesī, Kentuki un Rietumvirdžīnijas štatu iedzīvotāji brīdināti par ilgstošu lietu un plūdiem.

Saistītie raksti

ASV prezidents Donalds Tramps jau izsludinājis ārkārtas stāvokli Ziemeļkarolīnas, Dienvidkarolīnas un Virdžīnijas štatos, paverot iespēju tiem saņemt federālo palīdzību. Tramps paziņojis, ka federālā valdība ir “pilnīgi, absolūti sagatavojusies” šai viesuļvētrai. Analītiķi atzīmē, ka prezidents Tramps ar līdzīgiem pašpārliecinātiem paziņojumiem uzstājās arī tropisko vētru sezonā pērn, kad smagi cieta Puertoriko, kur daudzviet vēl joprojām nav atjaunota ūdens un elektrības padeve.

Meteorologi brīdina, ka “Florensa” var izraisīt plūdus ļoti plašā teritorijā, sākot no Dienvidkarolīnas līdz Ohaio un Pensilvānijai. Lidsabiedrības jau devušas pasažieriem iespēju mainīt savu lidojumu maršrutus, lai izvairītos no nonākšanas viesuļvētras ceļā. Nacionālais viesuļvētru centrs brīdinājis, ka, sasniedzot piekrasti, “Florensa” palēninās savu gaitu un ilgāku laiku plosīsies Dienvidkarolīnā un Ziemeļkarolīnā, tāpēc arī dziļi iekšzemē dzīvojošajiem cilvēkiem jāgatavojas iespējamiem elektropiegādes traucējumiem un ilgstošiem plūdiem. Pēc ekspertu aprēķiniem, viesuļvētra “Florensa” varētu nodarīt postījumus aptuveni 170 miljardu dolāru apjomā. Meteorologi atzīmē, ka, pasaules okeāniem sasilstot, arvien biežāk veidojas tropiskie cikloni. Šonedēļ tie ir seši, no kuriem spēcīgākais – taifūns “Mangkhut” – apdraud Filipīnu arhipelāga ziemeļus un biezi apdzīvoto Ķīnas piekrasti Honkongas apkaimē.

 

LA.lv