Kultūra
Kultūrpolitika

Nedēļas nogalē pilis un muižas vērs durvis tradicionālajai Leģendu naktij0

Publicitātes foto.

Nedēļas nogalē, 26. oktobrī, biedrība “Latvijas Piļu un muižu asociācija” aicina uz tradicionālo Leģendu nakti, kad pilīs un muižās atdzīvosies vēsture un izgaismosies šodiena, kad kultūras mantojuma vērtības ikviens interesents varēs iepazīt neierastā daudzveidībā, informē asociācijas izpilddirektore Aira Andriksone.

Uz Leģendu nakts pasākumiem šogad ielūdz trīsdesmit astoņi asociācijas biedri – pilis un muižas.

Viskuplāk – ar divpadsmit dalībniekiem katra – būs pārstāvētas Kurzeme un Vidzeme. Zemgalē būs desmit, Latgalē – četri dalībnieki, informē Andriksone.

Šajā naktī Latvijas pilīs un muižās būs sastopami baroni un baroneses, pilskungi un pilsdāmas, kalpotāji, muzikanti, aktieri un stāstnieki.

“No dziļiem pagrabiem līdz augstiem torņiem, no parku tālākajiem nostūriem un pagalmiem līdz saloniem un svētku zālēm skanēs cilvēku balsis un mūzika, degs sveces un ugunskuri, spīdēs lākturi un neona gaismas, valdīs noslēpumaini vilinoša un brīnumaina atmosfēra,” Leģendu nakts gaisotni uzbur Aira Andriksone.

Izzinošās un teatralizētās ekskursijās, priekšlasījumos un izstādēs varēs iepazīt piļu un muižu diženumu viduslaikos un baronu laikos, izturību un postažu karu un padomju laikos, kā arī atjaunotni mūsdienās.

Skanēs klasiskās, džeza un populārās mūzikas melodijas. Būs gan jaunu, gan leģendāru solistu, kamerorķestru un visdažādāko mūzikas grupu, tostarp no kaimiņvalstīm, koncerti.

Būs klausāmi muzikāli dzejas lasījumi, skatāmas teātra turpu, smilšu animācijas teātra, deju un cīņu kopu izrādes. Lielā ekrāna mīļi baudīs mēmā kino zelta laikmeta mirkļus, pilīs un muižās uzņemtas filmas.

Durbes pilī īpašs Leģendu nakts notikums būs Tukuma muzeja izglītojošās īsfilmas “Lizī stāsts. 1919” pirmizrāde, kuras tapšanā piedalījās Latvijā pazīstami aktieri.

Filmiņa sniedz ieskatu 1919. gada notikumos, kad Durbes pilī tika izveidota Baltijas landesvēra 1. lazarete, kurā sākās skaists mīlas stāsts starp virsmāsu un dakteri.

Iesaistīties varēs brīnumu pasaku, savas dzimtas ģerboņa maketa izveides, čunčināšanas jeb “crazy wool”, foto, kaligrāfijas, ķirbju dizaina, ķirbju cepumu gatavošanas, senlaicīgo pogu meistarošanas, sveču marmorizēšanas, vēja zvanu u.c. radošajās darbnīcās. Ko darīt būs arī kvestu un citu spēļu cienītajiem.

Leģendu nakti varēs izbaudīt pasākumos no plkst. 18.00 līdz pusnaktij, dažviet arī agrāk vai vēlāk – līdz pat plkst. 3. Dalība pasākumos lielākoties būs bez maksas, bet atsevišķas aktivitātes, koncerti, balles – par ieejas maksu iepriekšpārdošanā (lētāk) vai uz vietas.

Leģendu nakts ir Latvijas Piļu un muižu asociācijas organizēts un biedru rīkots ikgadējs pasākums ar mērķi popularizēt Latvijas piļu un muižu bagāto un daudzveidīgo kultūras mantojumu, veicināt vietējo tūrismu un pagarināt tūrisma sezonu.

Uz Kurzemi aicina: Apriķu muiža, Dundagas pils, Durbes pils, Jaunauces pils, Kalnsētas muiža, Kazdangas pils, Pelču pils, Spāres muiža, Strazdes muiža, Šlokenbekas muiža, Tiņģeres muiža un Vadakstes muižas pils.

Uz Vidzemi aicina: Alūksnes Jaunā pils, Cēsu Jaunā pils, Cesvaines pils, Jērcēnmuiža, Kokmuižas pils, Kokneses viduslaiku pilsdrupas, Liepas muiža, Puikules muiža, Sēļu muiža, Ungurmuiža, Veselavas muiža un Zvārtavas pils.

Saistītie raksti

Uz Zemgali aicina: Elejas muižas Tējas namiņš, Jaunpils pils, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Staļģenes muiža, Vecauces pils, Vilces muiža, Villa Medem, Vircavas muiža un Zaļā (Zaļenieku) muiža.

Uz Latgali aicina: Krāslavas grāfu Plāteru pils, Lūznavas muiža, Preiļu muižas komplekss un parks, un Varakļānu muižas pils.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
FOTO: Ievērojamām kultūras personībām pasniegti KM Atzinības raksti
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Latvija ar diviem darbiem pārstāvēta izstādē Parīzē
21 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Nacionālais vēstures muzejs Valsts svētkos rīko teatralizētu stāstu “Latviju dibināsim rīt”
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Satversmes tiesa pamato, kāpēc arī privātskolās jāmācās galvenokārt latviski
1 stunda
RB
Rudīte Bērziņa
Dabā
FOTO: Kurzemē joprojām uzturas iespaidīgi lieli ziemeļu gulbju bari
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Aizputes novadā pie centra “Vitality Academy” naktī aizdedzinātas trīs automašīnas
10 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Porziņģis: Līdzjutēji bija skaļi, taču es izbaudīju atmosfēru
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
PTAC piemērojis 50 000 eiro sodu “Latvijas hipotēkai” par negodīgu komercpraksi
2 stundas