×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. februāris, 2015
Drukāt

Nedēļas nogalē Vecumniekos pulcēsies ķekatnieki

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Nedēļas nogalē, no 13. līdz 15. februārim Vecumniekos notiks XVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls, portālam LA.lv pastāstīja rīkotāji.

Plašā un daudzveidīgā festivāla programma piedāvās konferenci, meistarklases, izrādes, masku skati, masku gājienu, danču vakaru, individuālo masku skati un citas aktivitātes Vecumniekos, kā arī apkārtnes pagastu lauku sētās. Savukārt festivāla noslēgumā pie Vecumnieku Jaunā ezera estrādes ikviens būs aicināts uz Meteņa svinēšanu.

Festivālā piedalīsies 18 masku grupas no trim valstīm. Latviju pārstāvēs masku grupas no Bārbeles, Katlakalna, Lielvārdes, Mazzalves, Olaines, Remtes, Rēzeknes, Rīgas, Saulkrastiem, Tārgales, Tomes, Vidrižiem.

Lietuvu pārstāvēs folkloras kopa “Kupkemis” no Kupišķiem, kas ir kultūrvēsturisks Aukštaitijas novads un mūsdienās uztur dzīvas senās maskošanās tradīcijas. Kopa demonstrēs Lietuvā plaši izplatītu un populāru Užgavēņa (Meteņa) masku tradīciju.

Krievijas pārstāvji, Maskavas vēstures – novadpētniecības biedrība “Metsänen kundem” (Meža kopiena), sniegs ieskatu masku tradīcijā “Šorikoil” (Aitas kāja), kas sakņojas Maskavas apvidū dzīvojošās somugru tautas meri mitoloģijā.

Konferencē un meistarklasēs piedalīsies masku tradīciju speciālisti no Latvijas, Lietuvas un Krievijas, ka arī transpersonālā psihoterapeite Liene Vēsmiņa.

Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, Latvijas Folkloras biedrība ik gadu februārī citā vietā rīko Starptautisko masku tradīciju festivālu.

Šobrīd visā pasaulē sākas karnevālu laiks. Tradicionālo masku gājieni Meteņa laikā notiks arī Latvijā.

Maskošanās tradīcijas nāk no tāliem laikiem un joprojām nav zaudējušas savu nozīmību. Visām tautām viņu kultūras tradīcijās dzīvo daudzveidīgi, noslēpumaini, neikdienišķi masku tēli. Maskas mūs sasaista ar citu pasauli, ļauj sazināties ar senču un dabas gariem. Maskošanās mērķis ir palīdzēt pārvarēt krīzes brīžus, atjaunoties, iegūt spēku. Maskotie tēli mājai un tajā mītošai saimei nes svētību, veselību, aizsardzību, nodrošina auglību un ražu, izdošanos darbos.

Arī latviešu kultūrtelpā maskām un maskošanās tradīcijām ir ļoti nozīmīga vieta. Mūsu nacionālā bagātība ir gan daudzveidīgie dažādo novadu tautas tērpi un dziesmas, gan arī dažādie masku gājieni, un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Latvijā to ir vairāk kā 70 – čigōni, miežvilki, vastlāvji, kōzu čigani, ķuļi, budēļi, ķekatas, kurcumi, miežvilki, galenkas, dādi, tatari, kaitys, spokstiņi u.c.

13. februāris, piektdiena

Plkst. 17 Masku izstādes atklāšana Vecumnieku tautas namā
Plkst. 19 Koncerts “Maskas nāk!” Vecumnieku tautas namā

14. februāris, sestdiena

Plkst. 9 Masku konference Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā
Plkst. 11 Bērnu rīts – zīmējumu konkursa “Latvijas novadu masku gājieni” uzvarētāju apbalvošana un  un masku gatavošanas meistardarbnīcas Vecumnieku tautas namā
Plkst. 12 Masku grupu gājieni Vecumnieku novada lauku sētās Bārbelē, Kurmenē, Misā, Skaistkalnē, Stelpē, Vallē un Vecumniekos.
Plkst. 17 Masku saiets un grupu izrādīšanās Vecumnieku tautas namā
Plkst. 21 Danču vakars un individuālo masku skate

15. februāris, svētdiena

Plkst. 10 Masku konferences noslēgums, diskusijas Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā
Plkst. 12 Masku gājiens no Vecumnieku tautas nama līdz Vecumnieku Jaunā ezera estrādei
Plkst. 13 Masku festivāla noslēgums un Meteņdienas svinēšana Vecumnieku Jaunā ezera estrādē

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+