Latvijā
Sabiedrība

Reformētie nodokļi, politiķe Strīķe, pievilinātais Vējonis. “LA” nedēļas apskats 16

Foto – LETA, Shutterstock

Cilvēks. Strīķe – tagad kā politiķe

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Bijusī KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe Jaunajā konservatīvajā partijā iestājusies pēc ilgām pārdomām un gaidāmajās Rīgas domes vēlēšanās būs saraksta “lokomotīve”. Pirms tam viņai prātā neesot bijusi doma iet politikā, taču nekad nesaki: nekad! Strīķe vairs nav spējusi samierināties, ka korupcijā pieķerto noņem no amata, bet viņa vietā nāk cits korumpants.

Sociālajos tīklos Strīķei pārmet, kāpēc tad viņa pret korupciju Rīgas domē nav cīnījusies, strādājot KNAB, bet grib darīt to kā politiķe. “Tas, ka korupcijas veicinātāji paziņo, ka mēs neesam izķēruši visus korumpantus, man stipri atgādina situāciju, kad narkotiku tirgotāji Bolderājā vai Imantā savus klientus baro ar narkotikām un pēc tam pārmet policistiem, ka tie nav izķēruši visus narkomānus,” saka Strīķe. Birojs iepriekš izmeklējis nelikumības dažādos Rīgas domes departamentos un par šīm lietām bijuši arī notiesājoši spriedumi. Piemēram, KNAB lūdza sākt kriminālvajāšanu pret kukuļņemšanā aizdomās turēto Mājokļu un vides departamenta dzīvokļu pārvaldes priekšnieci Āriju Stabiņu, rosināja Ģenerālprokuratūru saukt pie kriminālatbildības Pilsētas attīstības departamenta amatpersonas Vilni Štramu, Pēteri Stranci un Raimondu Janitu.

Pašvaldības vadītājs nav tikai korupcijas apkarotājs, viņam ir pilnas rokas citu būtisku uzdevumu. J. Strīķe uzskata, ka viņai esot pietiekami daudz zināšanu gan par to, kā budžets jāsastāda, gan par to, kā iepirkumi jāorganizē un līgumi jāraksta, kā arī citos jautājumos, jo viņa bijusi ne tikai KNAB priekšnieka vietniece, bet pildījusi arī biroja priekšnieka pienākumus.

Darījums. Nodokļu reforma – uz kā rēķina? 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Valdības otrdien piedāvāto darījumu ar visiem nodokļu maksātājiem – gan uzņēmējiem, gan darba ņēmējiem – nevar negribēt. Jo gan Finanšu ministrija, gan Latvijas Banka iedzīvotājiem piedāvā maksāt mazākas ienākuma nodokļu (IIN) likmes, bet uzņēmējiem – atlaist peļņas nodokli, ja nopelnīto ieguldīs attīstībā. Tāpēc par ir gan uzņēmēju organizācijas, gan arodbiedrības.

Ar 20% likmi, lielāku neapliekamo minimumu un minimālo algu visiem darba ņēmējiem, kuri saņem algu līdz 3750 eiro mēnesī (padomāts, lai deputātus un ministrus ieskaitītu), uz rokas paliek no padsmit līdz pat 80 eiro vairāk.

Kam šādos priekos rūp gaidāmais 100 miljonu deficīts? Vai šajā darījumā nodokļu maksātāji gribēs saņemt no pašvaldības mazāk pakalpojumu un maksāt mazākas algas publiskajā sektorā strādājošajiem? Protams, ne. Uz kā rēķina?

Pasaules bankas un Eiropas Komisijas ieteikumam pārnest nodokļu smagumu no darbaspēka uz īpašumu vai patēriņu valdība sekojusi līdz pusei. Smagums noņemts, bet nav pārnests. Kaut arī Dana Reizniece-Ozola aicina uz jauno nodokļu kompleksu ieviešanu uzreiz, šai kompleksā vēl iztrūkst piedāvājuma nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) reformai. Kad būs tas, tad pašvaldības redzēs, vai IIN samazinājumu varēs kompensēt ar NĪN.

Savukārt 100 miljonu caurumu plānots aizlāpīt… aizņemoties. Latvija jau klusiņām izprasījusi Eiropas Komisijai atļauju budžeta deficītam nākamgad vēl par 0,4%, kas kopā ar piešprici veselības aprūpei varētu sasniegt pat 1,5% no IKP. Cerībā, ka ieguldījums atmaksāsies līdz 2020. gadam.

Noslēpums. Pievilinātais prezidents

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Daudzus jautājumus raisījusi Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa nesenā vizīte Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE). Prezidentu tajā pavadīja diezgan liela Latvijas uzņēmēju delegācija, bet gandrīz neviens žurnālists, un par šo braucienu sāk uzpeldēt arvien interesantāki fakti.

Neilgi pēc vizītes internetā parādījās vairākas bildes no vakariņām “šaurā lokā”, kur blakus R. Vējonim redzams Ainārs Šlesers. Vakariņās piedalījies arī viņa dēls Edvards, bet neviena cita uzņēmēja tur nav. Kā noskaidrojuši TV3 žurnālisti, šī tikšanās saistīta ar konkrētām biznesa interesēm – mēģinājumu atrast turīgu arābu investoru 
Šle­sera un Šķēles uzņēmumam “Multi Capital Holding”, caur kuru savulaik tika legalizētas oligarhu īpašumtiesības vairākos Rīgas Brīv­ostas uzņēmumos. Ņemot vērā austrumzemju darījumu specifiku, valsts galvas līdzdalība šādā darījumā neapšaubāmi vairo tā izredzes. Jautājums tikai – vai Vējonis labprātīgi devies palīdzēt Šleseram vai restorānā ievilināts ar viltu?

A. Šlesers uz telefona zvaniem pagājušajā nedēļā neatbildēja, un arī R. Vējonis pats notikušo nav komentējis. No viņa preses sekretāra Jāņa Sikšņa teiktā izriet, ka prezidents maldināts – viņš devies uz pasākumu ar pārliecību, ka tajā piedalās daudzi uzņēmēji un tas skar plašākas Latvijas ekonomiskās intereses. Tādā gadījumā ir jautājums, kuri bija starpnieki, kas to visu nokārtoja. Zīmīgi, ka vakariņās Vējoni pavadījusi prezidenta kancelejas vadītāja vietniece Egita Kazeka (lai gan uz AAE līdzi prezidentam bija devies arī kancelejas vadītājs Arnis Salnājs, viņš šajā kompānijā nav aicināts). Vēl viens iesaistītais – bijušais Latvijas pilnvaroto lietvedis AAE Rūdolfs Brēmanis, kurš neilgi pirms vizītes pārtraucis darbu Ārlietu ministrijā, jo zaudējis pielaidi valsts noslēpumam, kļūstot par uzņēmuma “Middle East Latvia Holding” valdes priekšsēdētāju. Tieši viņš bija tas, kurš savā sociālā tīkla profilā ievietoja bildes no nu jau slavenajām vakariņām.

Kauns. Modes policija

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) beidzot ir ķēries, kā saka, pie vislielākajām zivīm, kuras izkratījis burtiski līdz pat vīlītei šā vārda tiešā nozīmē. Pagājušajā nedēļā uzzinājām, ka KNAB pēc piecu mēnešu izmeklēšanas pabeidzis pārbaudi par valsts pirmās personas dalību modes fotosesijā. Runa ir par Raimondu Vējoni, kurš pērnruden kopā ar kundzi Ivetu pozēja itāliešu augstās modes žurnālam latviešu dizaineres Annas Osmuškinas tērpos. KNAB izmeklētāji ķērās pie darba, lai beigās secinātu, ka Valsts prezidents tomēr nav ticis pie kāda lētāka uzvalka un nav arī ļāvis savu vārdu valkāt reklāmā, ko amatpersonām liedz likums. Līdzīga izmeklēšana, kas beigusies ar tādiem pašiem secinājumiem, iepriekš veikta par Rīgas vicemēru Andri Ameriku, kurš fotografējies kāda komersanta darinātos apavos. Tā kā vairākums mūsu amatpersonu tomēr apkārt nestaigā gluži kaili un visai bieži tiek fotografēti un filmēti, te nu KNAB paveras ļoti plašs darbalauks. Jautājums tikai, vai Latvijas sabiedrība gandrīz piecus miljonus ik gadu maksā tāpēc, lai uzturētu šādu modes policiju.

Izgāšanās. Dizainers izglābtu

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Šā gada ASV Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonija ieies vēsturē ar pamatīgo izgāšanos – par labāko filmu sākotnēji tika nosaukta “La La Land”, bet izrādījās, ka sajauktas aploksnes un patiesībā labākā filma ir “Moon­light” (“Mēnessgaisma”). Kā tas notika? Uzvarētāju paziņoja aktieri Vorens Bītijs un Feja Danaveja. Ceremonijas laikā bija redzams, ka Bītijs ir nedaudz samulsis, lasot no aploksnes izņemto kartīti, tad dod to Danavejai, kura nosauc “La La Land”. Izrādījās, ka viņiem iedota aploksne ar uzvarētājas vārdu “Labākās aktrises” nominācijā – Emma Stouna no “La La Land”. (Uz ceremoniju tiekot nogādāti divi identiski portfeļi ar diviem aplokšņu komplektiem, katrs savā skatuves pusē; aploksnes sajaucis auditorfirmas “Pricewaterhouse Coopers” pārstāvis.)

Misēklis izpelnījies pārspriedumus un jokus visā pasaulē. Kāda briļļu ražotājfirma to pamanījās izmantot savā reklāmā. Bet datormākslinieki uzskata, ka pavisam vienkārša dizaina maiņa būtu glābusi “Oskaru” no šīs kļūdas. Mājaslapas “Co.Design” pārstāvji izanalizējuši lapiņas maketu un secinājuši, ka, piemēram, augšā “Oskara” logo ir pārāk liels, uzraksts “Best picture” (“Labākā filma”) pārāk nepamanāms utt. Protams, tas nav īpaši svarīgi, kad viss iet labi. Taču, ja kaut kas noiet greizi, kā šajā gadījumā, tad labs dizains, loģisks teksta sakārtojums būtu glābis situāciju, secina mākslinieki. Pēc “Co.Design” rosinājuma dizainers Brendons Džeimsons uzmaketējis savu variantu (attēlā labajā pusē). “No šīs lapiņas dažkārt lasa gados vecāki cilvēki, iespējams, arī iedzēruši, viņi starmešu gaismā lasa vienu no svarīgākajām informācijām!” saka Džeimsons.

Sagatavojuši: Māra Libeka, Guntis Ščerbinskis, Māris Antonevičs, Ivars Bušmanis, Linda Rasa

LA.lv