Mobilā versija
+4.6°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
10. februāris, 2014
Drukāt

Nedienas ar gudrības zobu


Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Gudrības zobu aizmetņi izveidojušies lielākajai daļai cilvēku, taču vismaz pusei tie agri vai vēlu rada problēmas, jo evolūcijas gaitā žokļi kļuvuši mazāki un trešajiem dzerokļiem pietrūkst vietas. Kā izvairīties no to sagādātajām ciešanām?

Nereti gudrības jeb astoto zobu izraisīts iekaisums uzliesmo pēc saaukstēšanās, kad vājinājusies imunitāte. Sūdzības mēdz rasties pēc vīna un alus lietošanas, kā arī baudot riekstus ar medu, čipsus vai citus ēdienus, kuru daļiņas iesprūdušas starp zobiem.

Jāuzmana laikus


Trešo dzerokļu aizmetņi mazulim veidojas jau pirms nākšanas pasaulē, bet paši zobi, nereti ar lielām problēmām, mēdz šķilties, kad izveidojies sakodiens. Visbiežāk tas notiek 18–30 gadu vecumā, taču dažkārt arī visai cienījamos gados. Jāuzmanās, ja zobs kaulā nogūlies slīpi, nespēj izkļūt laukā un aiz gļotādas krokas, tā dēvētās kapucītes, sakrājas ēdiena atliekas un savairojas baktērijas. Tad jebkurā brīdī var uzliesmot iekaisums, kas izpaužas ar paaugstinātu temperatūru un sāpēm. Var sāpēt arī galva, būt mutes atvēršanas un rīšanas grūtības. Visbiežāk problēmas rodas apakšžoklī, kur ir biezāks kauls.

Gudrības zobiem ir grūti piekļūt ar zobu suku un diegu, tādēļ rodas labvēlīgi apstākļi kariesa un iekaisuma attīstībai.

Ja pārējie zobi ir veseli, trešos dzerokļus nav vērts saudzēt, taču, ja zaudēti citi, tie var noderēt gan barības sasmalcināšanai, gan kā balsts protezēšanai, taču, protams, tos iespējams izglābt tikai noteiktās situācijās. Piemēram, ja trūkst sestā zoba, septīto ar brekešu starpniecību var pastumt uz priekšu, lai atbrīvotu vietu astotajam. Savukārt reizēm trešā dzerokļa aizmetni iestāda zaudēta sestā zoba vietā, lai nodrošinātu normālu sakodienu.

Šķiļas ar sāpēm 


Ja gudrības zobs šķiļoties izraisījis iekaisumu, pašsajūtas uzlabošanai var skalot muti ar sālsūdeni, ko gatavo, uz glāzi ūdens ņemot vienu tējkaroti sāls, vai siltu kumelīšu tēju. 
Šim nolūkam derēs arī kāds no antibakteriālajiem mutes skalošanas līdzekļiem, piemēram, Hexoral, Octanidol, Curasept, taču skalot nav vēlams ilgāk par 10–14 dienām.

Sāpes var remdēt, paturot pie zoba kliņģerīšu tinktūrā (sajaucot ar tikpat lielu daudzumu ūdens) samitrinātu vates tamponu, tomēr labāk lietot kādu no ibuprofēna grupas pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem. Tiesa, nopietnu sarežģījumu gadījumā bez receptes nopērkamās zāles smeldzi nenovērsīs.

Nevajadzētu izmantot joda tinktūru, kā cilvēki nereti dara. Tā var apdedzināt mutes gļotādu, turklāt daudziem izraisa alerģiju. Ja vēlas sāpošo vietu dezinficēt ar degvīnu, tas jāatšķaida uz pusēm ar ūdeni, lai nerastos audu apdegums.

Iekaisuma gadījumā zobārsts var palīdzēt, ar speciālu šļirci izskalojot audus ap zobu, lai mazinātu mikrobu izplatību zem to sedzošās kapucītes. Nereti trešā dzerokļa šķilšanos izdodas atvieglot, izdarot griezienu smaganā. Ja problēmas tomēr atkārtojas, pēc 2–3 nedēļām, kad ar antibiotikām izdevies iekaisumu samazināt, zobu nākas izraut. Akūtā situācijā šo manipulāciju nevajadzētu veikt, jo tā var būt grūtāk pārciešama.

Gudrības zobu stāvokli reizēm izdodas pārbaudīt, veicot rentgena uzņēmumu, taču nereti nepieciešams detalizētāks izmeklējums –
ortopantomogramma, kas pieejama lielākajās zobārstniecības iestādēs. Iegūtajā attēlā var novērtēt augšžokļa un apakšžokļa attiecības, visus četrus trešos dzerokļus, to novietojumu, attālumu no blakuszobu saknēm un nerviem, kā arī konstatēt, cik daudz dzerokļus pārsedz kauls, vai ap zobu aizmetņiem nav izveidojušās cistas – ar šķidrumu pildīti dobumi –, kas laika gaitā sagraus kaulu.

Šķiroties no zoba


Lai izrautu apakšžokļa gudrības zobus, kuru saknes atrodas dziļi kaulā un ir stipri izliekušās, dažkārt jādodas pie ķirurga un smagos gadījumos jāizdara operācija. To var veikt vietējā anestēzijā, taču īpaši sarežģītās situācijās vai ļoti bailīgiem cilvēkiem ieteicama vispārējā narkoze.

Dažkārt pēc manipulācijas iekaist alveola jeb bedrīte, kurā atradies zobs. Var būt sāpes, tūska un zilums, mutes atvēršanas un rīšanas grūtības, nejutīgs žoklis. Lai ātrāk izveseļotos, jālieto pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi, dažkārt arī antibiotikas. Vismaz trīs dienas jāievēro saudzējošs režīms, bet kopumā atveseļošanās periods ilgst aptuveni nedēļu.

PadomsGudrības zobi jāizrauj, ja:


tie nespēj pilnībā izšķilties un bojā blakuszoba sakni vai zoba kronīti un atkārtoti izraisa iekaisumu, kas izpaužas ar pietūkumu un stiprām sāpēm;

zobārsts nespēj tiem piekļūt, lai salabotu;

sieviete, kurai gudrības zobi sagādājuši problēmas, plāno grūtniecību;

tie spiež uz priekšu zobu rindu, izraisot zobu bojāšanos;

ārsts atklājis trešo dzerokļu izraisītu traumatisku čūlu, kas dažkārt veicina ļaundabīgu šūnu veidošanos;

zobu rindu regulē ar breketēm, taču pastāv aizdomas, ka tie varētu sabojāt iegūto efektu.

Konsultējusi zobārstniecības klīnikas “Adenta” zobārste Zane Tereščuka

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+