×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
30. oktobris, 2014
Drukāt

“LA” lasītāji par Stūra māju: “Nedrīkst ļaut tai sabrukt” (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Vaicāju arī citiem mūsu lasītājiem, kā turpmāk būtu jāizmanto Stūra māja.

Daina Šķiezna Rīgā: “Lai Stūra mājai liek svētu mieru! Tā nav nedz jāpārkrāso, nedz jāpārbūvē. Tā jāsaglabā tāda, kāda bija okupācijas laikā. Nedrīkst ļaut arī sabrukt, jo tā ir vēstures liecība, kas jāiepazīst tām paaudzēm, kuras šīs represijas neskāra. To, kāda elle tur valdīja, zina tikai tie, kas tur nokļuva.”

Mārtiņš Liepiņš Slampē: “Kamēr Krievija okupācijas faktu nav atzinusi, Stūra māja ir gan represiju liecība, gan atgādinājums par tiem mocekļiem, ko šeit pratināja un nogalināja. Kad lielā kaimiņvalsts okupāciju būs atzinusi, ēku varētu arī nojaukt.”

Žanis Grīnbergs Kuldīgā: “Ēka noteikti jāsaglabā kā muzejs. Lai bērnubērni uzzina, kas nodarīts latviešiem. Domāju, ka daudz kas vēl par šo ēku nav zināms, bet nākotnē noteikti atklāsies. Noziegumus nav iespējams slēpt mūžīgi.”

Jānis Ozoliņš Kuldīgas novadā: “Uzskatu, ka vēsture jāraksta grāmatās, tāpēc Stūra māja nav vajadzīga, vislabāk būtu, ja to nojauktu, saglabājot šo māju vienīgi fotoattēlos vai kādās citās liecībās. Arī Salaspils memoriāls nav vajadzīgs. Man nav pārliecības, ka nākamajām paaudzēm to vajadzēs. Un, cik tas viss maksā, lai uzturētu!”

Harijs Zaķis Rīgā: “Nojaukt Stūra māju būtu pēdējā muļķība! Tā ir arhitektoniski skaista ēka. Bet galvenais – tā ir vēstures liecība. Nezinu, kam īsti atvēlēt augšējos stāvus, droši vien arī tur telpu iekārtojums jāsaista ar kādiem vēstures notikumiem mūsu tautas dzīvē.”

Vilnis Petrovics Dundagā: “Cik zinu, šī ēka ilgus gadus nav apkurināta, tagad teju vai avārijas stāvoklī. Piekrītu, ka muzeju izvieto pagrabā un pirmajā stāvā, bet pārējie stāvi, manuprāt, jānojauc. Jāsaglabā tieši muzejam atvēlētā daļa. Lai sabiedrība neaizmirst, ka te spīdzināja, mocīja un šāva cilvēkus.”

Ivars Rozentāls Bauskā: “Teikšu, kā domāju – ja tāda valsts vēsturei būtiska ēka atrastos Krievijā vai Baltkrievijā, tur režīms jau sen būtu nodrošinājis gan apkuri, gan ūdeni. Tikai Latvijā pieļauj garas diskusijas par to, ko iesākt ar Stūra māju. Tā jāsaglabā pilnā apjomā, arī augšējie stāvi, tur ierīkojot kaut vai padomju laika sadzīves priekšmetu muzeju.”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tautai arī jāzina, tāpat kā visai pasaulei, kādi bija čekisti. Kādas tautības, un cik zvērīgi. Tāpat jāzina ko viņi dara tagad, cik no viņiem vēl dzīvi palikuši.

  2. un klāt pielikt pie ieejas ēkā visu stukaču vārdus ,nu apmēram tā ka tos alimentu nemaksātājus

  3. Jautājums, kas to māju grib saglabāt un kas to negrib?
    Stūra māja ir dokumentēta vēstures liecība okupācijai un čekas zvērībām. Tur okupanti šāva neatkarības pretiniekus.Tas jāietver obligātās valsts vizītēs kā protokola objets – nevēlies – lai nebrauc, iztiks.
    Kā ar morāli, pēc priekšlikumiem – dzīvokļi, viesnīca, ofisi, pat nojaukt. Laikam tikai PSKP okupācijas vara jauca nos kapsētas un citas nevēlamas ciešanu vietas. Ja nav piemiņas vietas – nav problēmas. Tas jau kaut kur dzirdēts no viena ūsaiņa un tam ir arī Latvijā domu sekotāji. Tāpēc jau tās debates – pa dārgu, grausts, traucē…
    Kā piemiņas vieta un citi stāvi okupācijas laika dokumentācijas izpētei un tikai.

Draugiem Facebook Twitter Google+