×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
11. aprīlis, 2016
Drukāt

Ilze Pētersone: Nedzimušo bērnu indētāji (14)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia
Uzziņa

Grūtnieču smēķēšanas kaitīgās sekas un smēķētāju īpatsvars Latvijā

• Ar grūtnieces smēķēšanu saistītas: 5 – 7% priekšlaikus dzimušo nāve, aptuveni līdz 35% zīdaiņu pēkšņās nāves sindroms, 5 – 8% priekšlaikus dzemdību, līdz pat 20% jaundzimušajam ir nepietiekams svars.

• Grūtniecības laikā smēķējusi katra desmitā sieviete, tāpat katra desmitā sieviete mājās ik dienas bijusi pakļauta pasīvajai smēķēšanai.

• Gandrīz pusei (40,7%) grūtniecības laikā smēķējušo sieviešu neviens nav ieteicis atmest šo paradumu.

• Kopš 2012. gada ikdienā smēķējošo iedzīvotāju skaits pieaudzis par 2%.

• Smēķēšana palielinājusies tieši sieviešu vidū.

• Vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem smēķē 36% iedzīvotāju, tostarp 52% vīriešu un 21% sieviešu.

• Kopš 2014. gada smēķēšanas izplatība samazinājusies 13 līdz 15 gadus vecu jauniešu vidū.

Avots: Veselības ministrijas informācija, Slimību profilakses un kontroles centra 2013. gada pētījums par atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību sievietēm grūtniecības laikā un tematiskais ziņojums par smēķēšanas izplatību un sekām 2014. gadā.

Vai kāds vēl jāpārliecina, ka smēķēt ir kaitīgi gan veselībai, gan drošībai? Visi to saprot, bet daudziem nikotīna radītā atkarība ir stiprāka par paša gribu. Vēl bēdīgāk, ja indējam bērnus, arī vēl nedzimušos. Guļ tāds mazulītis, saritinājies mammas vēderā, un dabū no savas radītājas vai kāda blakuskūpinātāja dūmu devu, kas nereti viņam atnes nāvi. Vai pārējiem pieaugušajiem, kam prāts skaidrāks, ar pasīvajiem slepkavām jāsamierinās, sak, tāpat visus ar likumu neizmācīsi, vai neaizsargāto bērnu vārdā jācenšas mammas vest pie prāta?

Pagājušajā nedēļā pēc garām debatēm Saeimas deputāti tomēr nepieņēma deputāta Imanta Parādnieka priekšlikumu ar likumu aizliegt grūtniecēm smēķēt. Tā būs dekoratīva norma, kuru nevarēs izkontrolēt – sauca tautas kalpi un vienojās par kompromisu – aizliegt smēķēt grūtnieču un bērnu klātbūtnē. Tie 10 procenti Latvijas sieviešu, kas, būdamas gaidībās, joprojām “šmonī”, tāpat turpinās bez bēdu indēt savas nedzimušās atvases.

Smēķētu uz pusi mazāk

Tā ir pārlieku liela iejaukšanās cilvēku privātajā dzīvē – vēl vienu smēķēšanas aizliegumu pretinieku iecienītu iebildi nosauc Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītājs Pēteris Apinis, kurš cīņu pret tabakas un alkohola sērgu uztur jau 20 gadu garumā. Kad šādi oponējot Latvijas Bērnu fonda līderis, Saeimas deputāts Andris Bērziņš, viņš bērnu aizstāvim atbildot ar argumentu jautājuma formā: “Vai tas, ka pagājušogad smēķētāju izraisītos ugunsgrēkos dzīvi sadeguši četri mazi bērni, ir daudz vai maz?”

Parādnieka priekšlikums neesot nekas jauns – līdzīgi Saeimā skatīti iepriekš, norāda Apinis. Viņš ir pārliecināts, ka aizliegums palīdzētu samazināt smēķējošo grūtnieču skaitu uz pusi.

– Ļoti daudziem cilvēkiem vajag arī likumisku pamatojumu, jo viņi vienkārši nenotic tikai ārsta ieteikumam, informatīvajai lapiņai vai vecākiem, – spriež LĀB vadītājs. Kā veiksmīgu piemēru Apinis min savulaik noteikto aizliegumu smēķēt kafejnīcās un restorānos, kam neesot sekojuši protokoli un soda mēri, jo pēc likuma pieņemšanas ēstuvēs cilvēki vienkārši vairs nesmēķē.

Ar viņu vienisprātis ir Veselības ministrijas vecākā eksperte atkarību uzraudzības jautājumos un Smēķēšanas ierobežošanas valsts komisijas locekle Alise Krūmiņa, uzskatot, ka diskusija par nespēju uzraudzīt šo normu īstenošanu dzīvē ir nekorekta.

– Šādām normām ir arī audzinošs raksturs, kas veido izpratni sabiedrībā par to, kas ir vēlams vai nevēlams, vienlaikus mazinot smēķēšanas izplatību un apliecinot, ka esam sabiedrība, kura rūpējas par savu un līdzcilvēku veselību, – viņa norāda.

Pie atturībniekiem šajā jautājumā pieskaitāms ārsts, Saeimas deputāts Hosams Abu Meri. Parādnieka piekšlikumu uzskata par labu, nav to noraidījis, taču nav arī atbalstījis.

– Vajadzētu nedaudz skatīties, ko nozīmē likumdošana un ko – rekomendācija, ko nozīmē veselīgs dzīvesveids un ko – cilvēka tiesības, – viņš pamato savu neitrālo balsojumu. Atturējusi neskaidrība, kā izpildīt šādu likuma normu – kā policists varēšot zināt, vai smēķējošā sieviete ir grūtniece. Turklāt azlieguma gadījumā viņas, lai izvairītos no iespējamā soda, vairāk sākšot pīpēt telpās, kas būs vēl sliktāk. Saeimas nepārliecinošo atbalstu smēķēšanas ierobežošanas priekšlikumiem P. Apinis vērtē kā neticami lielā tabakas industrijas spiediena rezultātu, kas tiek izdarīts uz deputātiem un Veselības ministriju. Lobiji darbojoties Finanšu un Ekonomikas ministrijā, Latvijas Darba devēju konfederācijā un citās struktūrās.

Ministrijai smēķējošās grūtnieces pagājušas secen

Smēķējošo grūtnieču lietā vairāk vajadzētu iesaistīties Veselības ministrijai – sprieduši Saeimas deputāti Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē. Lai uzrīko viņām kampaņu!

Ministrijas paspārnē gadiem ilgi pastāv Smēķēšanas ierobežošanas valsts komisija, kurai uzdots nodrošināt cilvēku tiesības uz tīru, tabakas dūmiem nepiesārņotu gaisu, tostarp gādājot par smēķēšanas profilaksi un ierobežošanu, ārstēšanu no nikotīna atkarības. Vienīgo ierakstu, kas attiecās uz smēķēšanu un sievietēm gaidībās, izdevās atrast 2011. gada protokolā, kad komisija skatīja Latvijas Ārstu biedrības aicinājumu noteikt pilnīgu smēķēšanas aizliegumu bērnu un grūtnieču klātbūtnē. Sēdē P. Apinis pievērsa ierēdņu uzmanību, ka smēķējošas grūtnieces ir liela problēma – smēķē 11% grūtnieču, tādēļ svarīgi veikt viņu izglītošanu. Komisija teikto “pieņēma zināšanai”.

Uz jautājumu par komisijas paveikto tieši topošo mammu vidū viena no tās loceklēm A. Krūmiņa skaidro: – Komisija sīki nav šo jautājumu pētījusi, tas kaut kad parādījies dienas kārtībā, bet nav specifiski attīstīts. Esam domājuši, ka to varētu kopā ar citiem, kas saistīti ar atkarību izraisošo vielu lietošanu, skatīt Mātes un bērna veselības konsultatīvajā padomē.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Es jau priecātos lai aizliegtu visa veida narkotikas – zināmas un nezināmas….alkoholu vismaz līdz 25 gadu vecumam un smēķēt vismaz līdz 25 gadu vecumam…..un vēl es priecātos,ja skolās mācītu 10 baušļus un tos atprasītu no galvas….Es to nopietni rakstu…….Un būtu jauki,ja alkoholu pārtikas veikalos nepārdotu vispār….tikai specializētos alkohola veikalos – kā Zviedrijā….
  Pagaidām tā visa ir tāda niekošanās…..

 2. Topošā mātīte smēķē,kad bērniņš piedzimst slims,sauc pēc ziedojumiem ārstēšanai.

 3. Likums bija jāpieņem, bet deputāteļus uzpirka tabakas ražotāji, tirgotāji un arī cionistu programas īstenotāji bieži vienā personā

 4. Virsrakstu tieši tāpat var attiecināt uz tiem, kuri bērnus dzērumā rada. Romantiska gaisotne, svecītes, vīns un šampanietis. Ehh… Pēc tam pilnas klases ar “indigo bērniņiem” un tādiem, kuru UDS pat zāles “neņem”.

 5. Beidziet tukši pļāpāt par smēķēšanas kaitīgumu. Rakstiet par indēm, ko satur cigaretes. Pīpmaņi pat nezina, kādas indes viņi velk savās plaušās un liek elpot līdzcilvēkiem. Piemēram zilskābe, radioaktīvais polonijs 210, nikotīns – ar 1g var noindēt zirgu. Lai visi palasa internetā sīkāku informāciju. Kādu baudu pīpmaņi gūst no tabakai pievienotā govju urīna? Neaptverams stulbums ir šo pīpmaņu galvās! Un sen ir laiks saukt šos ļautiņus īstajā vārdā – pašnāvnieki!

 6. Ilze Pētersone. Kāda jēga apspriest šo tēmu, ja Eiropā pilnā sparā tiek apspriests TTIP līgums?? Un ja tas tiks pieņemts, tad nikotīns būs pati mazākā inde, par kuru būtu jāuztraucas. Bet par to jau Jūs neuzrakstīsiet, jo par to Latvijā runāt skaitās sliktais tonis….ne tā?

 7. letiņš, vienkārši letiņš Atbildēt

  Smēķēšana nudien nav laba lieta, īpaši jau grūtniecēm. Tomēr uztrauc kas cits – ir ļautiņi, kas tiekot pie varas, bīda rebes un piebāž ķešu sev un draugiem. To var saprast,jo tāda ir cilvēka daba. Un ir varas garšas apdullināti ļautiņi, kas pašapmierinās AIZLIEDZOT, bez sajēgas par to, kas un kā to varēs kontrolēt. Tādi “likumdošanas masturbatori”, manuprāt, vēlēšanu listē ir pelnījuši treknu strīpu, lai kādā partijā nebūtu …

  • Diezgan muļķīga argumentācija – atļaut to, ko nevar izkontrolēt. Tad sīko zagšanu arī var atļaut – kas to var izkontrolēt!
   Iesim vēl tālāk – slepkavības – tāpat visus slepkavas nenoķer, tātad – naher tos stulbos likumus!

   • Likumu ievērošanu paģēr soda neizbēgamība. Bet neesam jau vienīgie pekstiņu sacerēšanā – tiem, kas lasa krieviski, Gūgles tante iesaka šo: Глупости и курьезы в законах мира

    • Nē, likuma primārais mērķis ir dot vai atņemt tiesības, jo indivīdiem ar pietiekamu tiesiskās apziņas līmeni policists pie sāniem nav nepieciešams. Visi kā aptaurēti pieķērušies tam, ka nevarēs kaut ko izkontrolēt. Absurdāku loģiku grūti iedomāties.
     Tieši tāpat visi ņaudēja par smēķēšanu uz balkoniem – vai-ii, vai-ii – kā to tagad izkontrolēs?! Pieņēma likumu, aizgāju pie apakšējā jaunā kaimiņa un palūdzu, lai nesmēķē tā, ka dūmi nāk manā dzīvoklī, un viss kārtībā – elpoju tīru gaisu.
     Pats galvenais, ka likums man deva tiesības šādu lūgumu paust. Iepriekšējais kaimiņš, kurš izvācās drīz vien pirms likuma pieņemšanas, zākājās un sūtīja mani trīs mājas tālāk, kad lūdzu, lai nesmēķē zem kaimiņu logiem. Šobrīd tas vairs nav iespējams.

     • absurdā loģika

      Nespēju LV saskatīt “pietiekamu tiesiskās apziņas līmeni”, ja pat VID’a policim blakus jāliek cits policis, kas šim uz nagiem skatās. Šādi aizliegumi manā sapratnē kalpo vien kā līdzeklis “piekasīties stabam”. Un kādreiz var gadīties, ka tev tiks dotas nevis tiesības, bet uzlikts kāds nepatīkams pienākums. Vai tad tavs tiesiskās apziņas līmenis spēs tikt galā ar vēlmi “zākāties un sūtīt trīs mājas tālāk”?

     • Bezjēdzīgi strīdēties ar smēķētāju, kuram nospļauties par tiesībām kādam citam elpot tīru gaisu un kurš diskusijā nespēj pieturēties pie viena pseidonīma.
      Ja jau aizliegums smēķēt uz balkoniem un aizliegums smēķēt grūtniecēm ir neizkontrolējams, tad ko ņaudi? Indē savu nedzimušo bērnu, cik vēlies – ja pareizi saprotu, tev ir pārliecība, ka neviens tāpat tevi neizkontrolēs. Par ko tad cepiens? Un neliekuļo, ka likumdevējam ir svarīgākas lietas, ko darīt, jo tad, kad tavam bērnam būs dauna sindroms, dziedāsi citu dziesmu.

     • Maniem bērniem jau pāri 30, bet pats nesmēķēju. Bet likumdevējam nudien ir KAUDZE svarīgāku lietu, kuru risināšanai tērēt tavu un manu nodokļu naudu.
      Un vēl – vai tik “dauna sindroms” nav pie vainas tavā nespējā sakārtot kaimiņattiecības bez likumsargu piesaukšanas?

     • Ha, ha, nesmēķētājs, kurš aizstāv smēķējošas grūtnieces! Tik prasti melojot nav kauns pašam no sevis?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gaļa paliek gaļa!

Saeimas deputāts Jānis Dombrava savā rakstā “Ārvalstu studenti – kebabu cepēji” portālā “Delfi.lv” vērš uzmanību uz ārvalstu studentu īpatsvaru Latvijā – kopš 2012. gada trešo valstu valstspiederīgo studentu un apmaiņas studentu skaits esot pieaudzis piecas reizes  – no 696 līdz 3397. Politiķis apšauba, ka visi ārvalstu studenti patiešām ierodas Latvijā studēt. Viņaprāt, daudzi studijas izmanto vien kā aizsegu, lai varētu mierīgi dzīvot un strādāt Eiropas Savienībā. J. Dombrava raksta: “”YouTube” ir atrodami daudzi video, kur indiešiem un pakistāniešiem tiek piedāvāta iespēja viegli un lēti ieceļot Eiropā, kļūstot par “studentu” Latvijā. Šajos reklāmas video tiek pausts, ka Latvija apstiprina 99,3% no visiem pieteikumiem. Vienkāršiem vārdiem sakot, ja esi pakistānietis un gribi braukt uz Eiropu pelnīt ar kebabu cepšanu, tad ir jābrauc uz Latviju, jo te visus ņem pretim bez liekām pārbaudēm.”

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+