×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Ar latviešu valodu Rīgā un aizkrāsnē (41)

Foto - LETAFoto - LETA

Egils Līcītis

Valsts valodas centra labsirdīgo aicinājumu Latvijas augstākām amatpersonām lācīgi un varītēm nelauzīties krieviski, bet uzstāties, kā pienākas publiskā saziņā valsts valodā, sirsnīgo ieteikumu arī darbavietu privātumā pēc iespējas runāt latviski, cilvēki sveica, atzinīgi paceļot īkšķus, nopriecājoties, ka turpmāk uzsvērs latviešu valodas nozīmi, to nenobāzīs aizkrāsnē. Un vismaz Raiņa un Aspazijas gadā politiskie dūži pārtrauks praksi vāvuļot LTV7, PBK kanālos krieviski sliktāk, nekā lācis vizinātos ar skrituļslidām pa TV studiju. Tauta sprieda – te nu vēl derētu uzrūcinošs Jura Dobeļa izgājiens, bet sagaidīja, ka arī pašreizējā nacionālā valdība atsauksies modinājumam ar “je suis latviešu valoda”, uzšūs T kreklus “Es runāju latviski” un notiks lojālo cittautiešu pilsoniskā pakļaušanās intensīvākai valsts valodas cirkulācijai sabiedriskajā vidē.

Latviešu vidū vien atsevišķi, kliedzoši ekstrēmistiski elementi kā LTV intervētāja Spriņģe nesaprot, kāpēc Latvijas valstī Latvijas amatpersonām savi pilsoņi jāuzrunā valsts valodā, jo viņai šķiet, ka tā dara tikai rasisti un nerunāšana krieviski rada spēcīgu aizvainojumu un pazemojumu “krievu tautības” cilvēkiem. Saeimas priekšsēdētāja Mūrniece nonāca grūtībās, pūloties dot skaidrojumu uzbāzīgajai dāmītei, taču, piemēram, Igaunijas prezidents atgādinājis, ka daudziem igauņiem krievu mēle asociējas ar okupantu valodu, un arī mūsu valstī nevajadzētu pieļaut plašāku lingvistisku kolonizēšanu – vairāk vietas jādod latviešu valodas telpai.

Valsts valodas politikai lielu vērību pievērš citviet, Krievijā tā jāzina dvorņikam un gružčikam, Baltkrievijā atdzemdinās tikumu runāt baltkrieviski, un nav domājams, ka franču prezidents sāktu sazināties ar nāciju tās dzimtajā arābu valodā. Kaut kā iztiek “pa spranciski”.

Pēc VVC apkārtraksta cilvēki klauvē – tas nav atradis dzirdīgas ausis! No lāga meičas Straujumas līdz klerkam – ne mazākās atsaucības, dziļš klusums. Kanālos “vadoņi peld” krieviski kā peldējuši, aizbildinoties – kā tad, ellē, krievu cilvēki varēs saprast, ko es ar savu muldamo biju domājis!

Tā ir. Saucamo “latvisko” partiju gļēvums un mīkstmiesība nav pārvarami. Tāpat kā pieglaimība pielaizīties ar krievu mēli, jo ar saprātīgu politiku neizdodas iekarot cittautiešu vēlētāju sirdis. Proktologa kabinetā šādu lišķēšanu sauc medicīniskā terminā. Acīmredzot valdībai ir plāns, ka valsts valodas lomu palielinās un to iedabūs pa kādām slepenām ejām un vārtiem, nevis ar godprātīgu aicinājumu.

Bet kur politikā ir drosminieki, kas turētu valsts valodas popularizēšanu par tīru mantu, nebītos, ka sekos “nepatīkama reakcija un komentāri”?

Vajag prasties atbildēt, ka nevienā citā valstī krievu valodai nav tik ārkārtēji siltumnīcas apstākļi kā Latvijā! Iznāk krievu prese, rāda filmas, pieejamas grāmatas un neierobežoti gāžas Krievijas TV propaganda. Par nodokļu maksātāju naudu tiek uzturētas krievu skolas un sabiedriskajā TV iegulda miljonu, lai izplestos krievu valodas lietojums. Un sadzīvē praktiski iemiesota divvalodība. Politiķi domā, kādas vēl ērtības radīt krievu cilvēkam šajā valstī, lai nemazinātos viņa labsajūta, turpretī piesaucot latvisku Latviju, partijnieki nosarkst kā bietes. Koroče, čtobi vsem žilos lučše v našei obščej straņe.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Kā teica rudā lapsa-zombijs–,,es runāju krievu valodā tāpēc, ka tajā runāja mūsu vadonis Vladimirs Iljičs Leņins,,.Skaisti,vai ne?

 2. ar saprātīgu poli†iku neizdodas iekarot cittautiešu vēlētāju sirdis, bet nevajag, tās jau ar nesaprātīgu poli†iku iekarojis Sovaku Cen†rs!

 3. Using Google translate in both Lithuanian and English I get the basic points here. Just a comment: every time they interview a Latvian on Lithuanian TV, the person speaks Russian and is then translated into Lithuanian. It just reinforces the image that Latvia is Russian speaking. I don’t know if the same thing happens on Latvian TV when interviewing Lithuanians. Estonians almost always talk in English. Couldn’t the national TV networks at least agree to make an effort to use English rather than Russian?

 4. Ja pasi latviesi runatu vairak latviski… Ta butu laba priekszime Latvijas krievalodigiem ko sekot.

 5. Līcit, nu ko Tu gaudies! 90 tos gados tik daudz naudas izlietoja, lai apmācītu padomju tautu runāt latviski,bet neviens neiemācīja, jo padomju tauta kopš 1017 gada ir neuzvarama, viņu smadzenes, no uzstādītā grādu kursa uz komunismu, nenovirzās. Mantojums veiksmīgi tiek nodots nākošām paaudzēm. Tagad Vienotība atkal liek lietā apjomīgas naudas summas, lai Tevi, Līcīt, integrētu. Tāpēc Dimants ir tik norūpējies par masu saziņas līdzekļiem un Maskavas programmu rādīšanu, ka pārspēj 70to un 80 to gadu pārkrievošanas metodes, un politiķiem jau jārūpējas par saviem padirkšņiem, ja nu kas… varēs izdevīgi atkal apmest kažoku. Mācies un runā, tev smadzenēs vairāk kroku nekā grādu.

 6. aborigeni ar ķīļu rakstiem parādījušies

 7. ļaužaties krievu mēlē,tas skaN lepni

 8. PALDIES PAR KOMENTĀRU ŽULIM!!! LABĀK NEPATEIKT!!!

 9. Paldies par rakstu, bet domāju, ka to neviens no lišķīgajiem deputātiem un citiem valsts vīriem neizlasīs un turpinās lauzīt savu mēli. Domāju, ka to neizlasīs arī valsts prezidents. Diemžēl viņi, var gadīties, ka atsaucas uz Nila Muižnieka ieteikumu: lai krievi un cittautieši mūs labāk izprastu, mums ar viņiem jārunā tiem saprotamā valodā. tātad – krievu? Jau 25 gadus runājam (es lasu, rakstu, bet nerunāju), bet kā nesaprot, tā nesaprot! Jaunieši pat darbu nevar dabūt, jo obligāti tiek pieprasītas krievu valoda, bet jaunietis, diemžēl, māk tikai angļu, vācu un latviešu!!! Vajag darināt reklāmu, kur reklamē latviešu valodu Latvijā!

 10. nez kapec neviens negrib ieverot citu valodu dedzigu izmantosanu!televizija iet SUPERNOVS,OVERTIME un ta talak!ejot pa kadu PILSETU veikalu,firmu nosaukumus lasot var meliizmezgit!visa latviesu valoda tiek piemeslota!ja jau cinas par latviesu valodas tiribu tad visas valodas vienadas!

 11. VAI PAŠI LATVIEŠI ŖŪNA LATVISKI? SEZON<ZOBU TEHMIKA<TELEFON<PARALELI<VELOSIPED<DAVAJT>D>UMT>P>>>>

 12. Lingvistiska kolonizacija, kura aizstaj, jeb papildina, parasto kolonizaciju.
  Bet galvenais un nozelojamakais, ka ar valdoso citigu dalibu taja. Tas tikai kartejo reizi apliecina, ka joprojam sis valsts vadibu sagrabusie postkomunisti ir latviesu tautai naidigi, un ka mums nav piesaucamas neatkaribas, bet visu laiku uztureta tas fikcija. Ka ari to, ka ari starp latviesiem netrukst gan gara vajo, gan atklatu kangaru, kas to atbalstu, gan veelee par tadiem prokremlistiem ka ZZS.

 13. Diemžēl, ir “nacionālās elites” rindās tādi, kuriem liekas, ka vēl ir pa maz ar pārkrievošanu un de facto divvalodību, kālab nepieciešams radīt vēl kādu krieviski bļerkstošu sabiedriskā medija kanālu, kurš, protams, tiktu finansēcs par nodokļu naudu!

 14. Однако, автор идиот. Оказывается у нас здесь тепличные условия. Издаются газеты на русском языке, продаются книги, в кинотеатрах показывают фильмы, есть ТВ на русском языке. Автор призывает всё это запретить?! Так что ли? И нет более отдельных русских школ, что автор этого не знает. И кто больше платит налогов ещё вопрос. Ну не желаем мы учиться на чужих ошибках, надо обязательно и здесь заваруху устроить.

  • Aizver muti, okupant un nacistu lopiņ, kurš reiz solīja šeit pat LA komentāros nogalināt latvieti komentāra autoru. Krievnacistiem ir asinīs vēlme iznīcinat citas tautas gan Baltijā, gan Kaukāzā, gan Ukrainā, gan Ziemeļos.

   • Не захлебнулся слюнями то? Эх как разобрало то тебя. Ты если уж врёшь, то ври изобретательнее, по цветастее как нибудь. Ну, например так. А ещё я ем детей, на завтрак, обед и ужин. Лечись, болезный.

  • Lūdzu nosauc valsti, kur nav jāmaksā nodokļi, ja tavi bērni nevar mācīties krievu skolā! Vai Berlīnē, Parīzē,Londonā ir valsts apmaksātas krievu skolas? Bet pamēģini tur nemaksāt nodokļus! Atbildot esi pieklājīgs, nelamājies, latvieši mācās visu labo no atbrīvotāju, kultūras nesēju tautas.

   • graffistam-fashistam-rushistam nav vienkaarshi ko teikt 😀 te tik grib kakaat visiem uz galvas 😉

    • >ddd
     Много чего могу сказать, особенно такому «вежливому» человеку как вы. Жаль только сразу вырежут, заменят одними ***. Вообщем это правильно, ничего большего чем *** вы и не заслуживаете.

   • Не оригинально. Ваш довод довольно банален и уже набил оскомину. Условия для сравнения разные. Да, и хорошим манерам лучше поучите своих соплеменников, они тут совсем распоясались….

  • Pilnigi pareizi teikts,kad daudzi negrib saprast taisnibu.Bet tikai mekle vainigos.

  • Džaj tu knes, kār !

 15. Kāpēc NA Saeimā neiesniedz likumaprojektu, ka visām valsts amatpersonām, ministriem, prezidentam, ierēdņiem intervijas TV un radio jāsniedz latviešu valodā, un arī diskusiju raidījumos jālieto latviešu valodu?
  Un kā tur ir ar Saeimas deputāta zvērestu – visi deputāti sola sargāt latviešu valodu, bet praksē 80% deputātu runā okupantu valodā un stiprina divvalodību?

 16. Lasāms jau pirmkārt varasvīriem sakot no Bērziņa un tādā pašā kārtībā ievērojams. Tikai mums nav Ilvesa…

 17. Kāpēc daudzi latvieši mīl okupantus un okupantu valodu? Tas – kolaboracionisms un iztapšana svešiem kungiem – šiem gļēvlatviešiem ir gēnos vai kāds cits iemesls?

 18. Tieshi un godiigi.

 19. Tēmēts un trāpīts tieši mērķī.Paldies Egilam.Varbūt kumpās muguras padomās?

 20. Nu trāpīts kā kulaks uz acs.’Tādu domājošu žurnālistu būtu vairāk,varbūt kaut ko saglābtu….Re cik tālu novedusi tā kumpā mugura.

 21. Aktuāls raksts! Gribu tikai piebilst, ka tā vāvuļošana krievu valodā nav saistīta ne ar “partiju gļēvulību”, ne atsevišķu valstsvīru mīkstmiesību vai atsaucības trūkumu. Kā jau esmu vairākkārt rakstījis – padomju vara Latvijā nav kritusi, tā ir tikai pārveidojusies, pielāgojusies un iefiltrējusies kapitalistiskajā Rietumu pasaulē. Caur daudzpartiju sistēmu Latvijā vēl joprojām valda prokremlisks režīms un krievu valoda ir šī režīma valoda. Tas arī ir īstais iemesls, kādēļ šo režīmu pārstāvošās latviešu izcelsmes valsts amatpersonas tik ļoti mīl lauzīties krievu mēlē.
  Jūs jautāsiet: “Bet kāpēc tad tas režīms to krievu valodu Latvijā nepasludina par otro valsts valodu?” Acīm redzot, vēl nav pienācis īstais laiks. Kā to rādija valodas referendums, vēl Latvijā ir pārāk daudz latviešu. Bet šī problēma ir labojama. Un pie tā arī tiek cītīgi strādāts.

  • Atlausos piebilst, ka ne jau daudzpartiju sistemaa ka tada ir problema. Kaut pasu partiju sistemu ka tadu Muammars Kadafi ir nosaucis par demokratijas izruuniishanu…, kam nevar iebilst…
   Un tioeshi tas atspogulojas seit un tiek pilniba izmantots.
   Resp., ta ka partiju sistema ir nedemokratiska, ta faktiski ir pretruna Satversmei, jo atnem taja noteikto tautas varu, to delegejot, jeb pilniba atdodot partijam, kuras, ka zinam, parvalda partiju bosi, kuri tur visu nosaka. Bet tos, savukart, komande un finanse kads pavisam cits, neafisets avots…, kura parstavis diezgan biezi figure gan valdibas namos, gan pie partiju vietvalzu izriikosanas. Bet istais saimnieks, ka izskatas pec rezultatiem, pec notiekosa valsts parodijaa, izskatas sez Maskava. Ka tas ir Brisele, to izdevigi aizmalet acis ir kremla propagandistiem, lai neredzetu, ka tie iefiltrejusies ES, uz tas parazite, bet velk Maskavas saimnieku strategiju.
   Nu kaut vai ta pati krievu valodas maksliga un ne ar ko nepamatota uzturesana jau cik gadus, pie tam aizbildinoties ar konkretiem meliem, faktu sagrozijumiem par it ka minoritati, tas kaut kadam nez no kurienes safantazetam “tiesibam” = privilegijam, kad ne pec kadiem starptautiskiem kriterijiem krievi sim statusam neatbilst. Nemaz nerunajot par citigi cekas maisu slepsanu, ekonomikas un aizsardzibas speju grausanu un sabotazu, utt.
   Bet galvenais, kas tiem lauj notureties pie varas un lauj justies drosi un netrauceti, ka tos kads no turienes vares nogazt, ir pasu saceretais un ieviestais partokratiskais velesanu likums, kurs izsledz tautai jebkadu iespeju ievelet citus, arpus partiju saimnieka noteiktajiem un akceptetajiem sarakstiem. Jo tautai izvirzit savus kandidatus ir liegts !!! Un tapec tam saimniekam faktiski ir vienalga, kurs no tam padotajiem komunisteljiem te valdis. Atskirsies tikai retorika un stastini attiecigam elektoratam, kas ievele attiecigus solitajus, jeb skietamos mazakos launumus.
   Par nozelu ta. Un kamer netiks mainits velesanu likums uz mazoritaru, timer partokratija = komunisti, ar maskavas saimnieku prieksgala, te valdis bez beedu.

 22. Mūsu dižais maestro Raimonds Pauls arī saka, ka krieviski jārunā, nav ko cimperlēties. Man gan pēc valodu referenduma uznāca amnēzija – tā krievu valoda aizmirsās, tagad uz jebkuru jautājumu, kas izteikts krieviski, atbildu latviski. Un ziniet – ir reizes, ka man arī atbild latviski, citreiz redzu, ka sapratuši, bet latviski neko nepasaka, bet diemžēl ir arī gadījumi, kad vaicātāja sejā parādās stulba izteiksme – nesaprot. Neesmu lepna – skaidroju citādos latviešu valodas vārdos, tomēr parasti blakus uzrodas kāds iztapoņa un atkal – aiziet po russki.

  • Taada ome mums latvieshiem vajadziiga. Un no savas puses gribu pateikt, ka latvieshu valoda ir ljoti veertiiga valoda. Tajaa var preciizi pateikt visu vajadziigo un lieliski sazinaaties. Un to var viegli iemaaciities, ja shu valodu ciena!

   • Bet vēl labāk, ja ir iespēja, atbildēt citā svešvalodā piem angļu vai vēl kādā citā.

    • Tas ir otrs grāvis. Laikam tev tā ir iemīļota vieta, kur valstīties, Māruk!

    • Vai domā, ka ar angļu valodu (tas pašlaik notiek) aizvietotā vairs būs latviešu valoda? Vai visa latviskā aizstāšana ar anglisko tik ļoti “bagātina”mūsu “nabadzīgo, neskanīgo, neizteiksmīgo” latviešu valodu?

 23. Latvies'u Strelnieks Atbildēt

  Licitim taisniba – Nozelojama mikstcauliba un KAUNS! Ipas’i, atceroties TOS, kas gul, Bral,u kapos…

Draugiem Facebook Twitter Google+