×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. marts, 2017
Drukāt

Sievietes pēc 50 darba devēji mēdz nepamatoti norakstīt kā “nederīgas” (32)

Inese MarkēvičaInese Markēviča

Tematu – kā jūtas sieviete, kam pāri 50 –  rosināja aktrises Esmeraldas Ermales teiktais: viņa atbrīvota no darba Dailes teātrī tāpēc, ka jaunas sejas teātrī “pārdodas vieglāk”.  Teātris gan ir īpaša darba vieta. Bet kā ir citās jomās?

 

Deviņos gados – piecas jaunas darba vietas

Ievai Bērziņai ir 56 gadi un pirms sešiem gadiem pabeigta otra augstākā izglītība.

Viņu uzrunāju, atceroties, kā savulaik Ievas mamma baznīcas draudzē apjautājās, vai kāds nevar ieteikt Ievai darbu pēc iepriekšējā zaudēšanas.

Ieva stāsta: – Paziņu ieteikumi arī ir viens no labiem veidiem, kā atrast jaunu darbu. Diemžēl maniem paziņām nebija tādu piedāvājumu un nācās meklēt oficiālo ceļu, pieteikties amatu konkursos. Kad 2008. gadā notika štatu samazināšana akciju sabiedrībā, kur ilgi biju strādājusi kā filoloģe, izlēmu interesēties par darbu tikai valsts vai pašvaldību iestādēs. Bet arī valsts iestādēs notiek pārmaiņas, tāpēc deviņos gados esmu uzvarējusi piecos amatu konkursos. Man nebija mērķa pārspecializēties, jo 2008. gadā, lai strādātu ministrijā par vecāko referenti, pietika ar esošo maģistres izglītību. Šodien jau ir citādi, vajadzīga izglītība konkrētajā specialitātē. Toreiz, lai papildinātu zināšanas, iestājos Juridiskajā koledžā, kur studēju cilvēkresursu vadību, un priecājos, ka to izdarīju, jo zināšanas noder.

Ilgākais posms, kad esmu bijusi bez darba, ir divi mēneši. Tolaik intensīvi meklēju darbu, pieteicos kādos astoņos konkursos un vienā no tiem uzvarēju. Konkursu otrajai un trešajai kārtai gatavojos ļoti nopietni, gluži kā eksāmeniem. Otrajā kārtā, kad notiek rakstveida pārbaudes testu formā, var ieraudzīt arī sāncenšus – 15 – 20 dažāda vecuma cilvēkus. Esmu pārliecināta, ka atlasē pretendentus nevērtē pēc viņu vecuma, bet gan atbilstīgi zināšanām un kompetencei. Vēl no darbiniekiem sagaida lojalitāti, sadarbības prasmes, iniciatīvu, radošumu. Esmu pārliecinājusies par to, cik trāpīga ir atziņa “katrs zaudējums nes līdzi ieguvumu”, un priecājos, ka varu turpināt darboties jomā, kur esmu nokļuvusi.

 

Inese Markēviča

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Visās postkomunisma valstīs tiek kultivēts jaunības kults. Paskatieties – kaut vai attīstīto valstu TV žurnālistus, kas komentē nopietnas lietas. Pie mums diemžēl nākas redzēt aprobežotas, taču jaunas un izskatīgas būtnes, bez šarma un pieredzes.

 2. Un kam tad tās 50-gadnieces vairs der? Vienmēr varēs atrast jaunu miesu ar tām pašām vai labākām prasmēm.

 3. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 4. Varu piekrist SKAIDRAI!!! Man ir neliels uzņēmums un esmu pieņēmis darbā sievietes pēc 50! Nav nekādu problēmu, jo visas katru dienu ir darbā un strādā radoši, rūpīgi!!! Paldies! Negribu jaunas sievietes, jo bērni un ģimene bieži traucē darbam. Par vīriešiem cits jautājums, viņi strādā bez problēmām!

 5. Pēc 50 dzīvības gadiem sieviete ir PAŠĀ LAIKĀ jebkuram darba devējam!!! Proti: 1) bērni jau lieli un savā dzīvē; 2) sākusies normāla dzīve arī seksa jomā, jo menopauze dod iespēju mīlēties bez sargāšanās un baudīt pilnvērtīgu dzīvi; 3) darbam var atdot sevi bez atlikuma un rast jaunas idejas; 4) veselība laba, slimības lapa nav vajadzīga; 5) nav vairs steigas un bezjēdzīgās nedienas ar nepadarītiem darbiem mājās; 6) netraucēti var apmeklēt sevi interesējošus koncertus, braukt komandējumos, lasīt grāmatas, piekopt savus hobijus – VARI DZĪVOT SEV UN SAVAM MĪĻOTAJAM VĪRAM!!! BEZ PROBLĒMĀM ARĪ DARBĀ!!! VAI TAD DARBA DEVĒJAM NAV 100 UN 1 PROBLĒMA AR JAUNAJĀM DARBA ŅĒMĒJĀM, KURĀM VISS IET UZ VELNA PARAUŠANU UN NAV LAIKA PAT SEVI SAVEST KĀRTĪBĀ??! MUMS VISAM PIETIEK UN ESAM KĀ NO JAUNA PIEDZIMUŠAS! PALDIES, KA DARBA DEVĒJS NAV KNĪPĪZERIS!!! LAI IZDODAS!!!

 6. es gaidu rozītes, bet nak tik vecenes…

 7. Izdienas pensija ir super tam kam izmaksā, bet kāds slogs LV budžetam! Jau sen padomju normas izdienai būtu jāpārskata, jo 50gadnieki ir prāta, pieredzes, varēšanas zenītā vēl arvien! un nav jau tikai fiziski smagos darbos izmocīti, bet var turpināt strādāt ar galvu ar tajos dienestos kur it kā vajag izdienu (piem. prokuratūrā)

 8. Arī vieiešus pēc 50 noraksta.

 9. Viss atkarājas no tā — kurš gals tam darba devējam nodeŗ.

  • Vai nevarētu precizēt, kas no kā atkarājas? Ja atkarājas darba devējam, tad taču vecums nekādu lomu nespēlē

 10. Nu, tas vnk. nav taisnība, pamatos.
  Izņēmums ir, kur meičai ar savu ārieni vien jau jāreprezentē firm, ka nav nekādi utubungas etc.
  Bet tas saprotams arī viņām un tā ir bijis un būs, un tas pilnīgi loģiski – katram ts. savs.

 11. Ieguldu sevii – nestraadaaju pie prieksniekiem, kurus nespeeju cieniit un darba kolektiivos, kuriem praataa vien `izdziivoshana` vai arii otra galejiiba: `kampshana`. Visi liekie stresi tad arii atkriit.
  Veel ir nozares, to pashu tirdznieciibu ieskaitot, kur zagshana modee un kuraas vispaar nevajadzeetu straadaat, lai paliktu kaut vai kaada iluuzija par tur nopeerkamo produktu ikdienishkjo apriti in kvalitaati – no seerijas :` lai nezinaatu, kaa desas taisa`..
  :)))
  Ideaalais variants – nopelniit iztiku at hobiju, bet tam spariigi visi liks visus iespeejamos skjeershljus celjaa – tas nu gan, pashu radus ieskaitot…

 12. Ja vēl Rīgā var kāfu darbu atrast, tad laukos un lauku mazpilsētās praktiski neko. Iestādēs, kas uz valsts un oašvaldību budžetiem darbinieki praktiski nemainās. Kas iesēdies, sēdēs līdz 100 gadiem. Kam pensija, tos visus vajadzētu laist vaļā, lai iet mājà, atpūšas, brauc ekskursijās, sporto. Bet nē, slimo, taisa visas operācijas pēc kārtas, saņem slimības lapas un pensijas. Bet jauna sieviete, kam bērni jābaro, netiek darbā, jo visas vietas aizsistas.
  Bet Ermale jau bez darba nav palikusi, tv ekrānos vislaik redzama..

  • pilnīgi piekrītu, ir netaisnīgi, ja cilvēkam pēc 50 nav darba, bet pensionāri saņem pensiju un vēl strādā, pēc manas pieredzes – man arī ir 50+ un mani atlaida no darba štatu reorganizācijas dēļ, bet visi pensionāri tur palika strādāt

 13. Pilnīgs izmisums, kad pienāk tie 50. Uz savas ādas tagad izjūtu, ka darbu atrast ir neiespējami. Nekāda izglītība nelīdz. Tu vienkārši saproti, ka tavs laiks ir beidzies. Nevarēju iedomāties, kamēr pati nepiedzīvoju.

  • nevarēju iedomāties,kamēr pati nepiedzīvoju-pie tāda secinājuma nonāk daudzi ap 50,kuri palikuši bez darba un iztikas līdzekļiem…

  • Ja izdodas atrast kolektīvu, kurā pārejie (priekšnieku ieskaitot) tā ap pensijas vecumu, 50 gadnieces ļoti labprāt ņem darbā.

 14. vai kāds vēl atceras? Atbildēt

  Ļaunas mēles melš, ka padomijas zinātniekiem esot izdevies noskaidrot, kādā vecumā no strādājošā skādes vairāk nekā labuma. Tad arī ar godu sūtījuši pensijā …

 15. Var jau ekselī sarēķināt pensionēšanās vecumu, bet līdz tam nostrādāt,maz variantu

 16. IR VAIRĀK KĀ NOŽĒLOJAMI , KA PAŠU CILVĒKI , TAI SKAITĀ SIEVIETES VIRS 50 GADIEM TIEK NORAKSTĪTAS ! TAI PAŠĀ LAIKĀ TIEK DEKLARĒTS , KA VALSTĪ TRŪKST DARBASPĒKA , KA ZAĻAIS CEĻŠ – MIGRANTIEM !!!

 17. daros kur vajag rūpīgumu, apzinīgumu, ne īpaši smagi(fiz. ) darbi, bez lielas atb. nastas un apsviedīguma, šājā vec. kat. ir vislabākais cilvēku resurss.

 18. kas nu kuram vajadzīgs Atbildēt

  svarīgi, kādi nodomi un mērķi ir darba piedāvātājam. Es savā praksē savos 48 gados konkursā uz labu amatu esmu vinnējusi 12 večus tikai tadēļ, ka priekšniekam vajadzēja labu kvalifikāciju ar pieredzi, nevis jaunu pakaļu.

  • Daudzi bosi paši nezin, ko grib. Piemērs: ir nopublicēta vakance, aizsūtu CV, atbildes nav. Pēc maza laiciņa atkal tiek publicēta tā pati vakance. Vairs nesūtu CV. Lai gan izglītība laba,pieredze un prasmes lielas, bet vecums 55. Tā, lūk. vecenes ar viņu prasmēm nav vajadzīgas.

   • Man tas pats numurs. Bezcers.

   • Ja CV nenorādi dzimšanas datus (es tā darīju), tad uzaicina gan uz interviju, taču pirmais jautājums (vai ne pirmais) tad ir: atvainojiet, cik jums gadu?
    Tālākais – pēc jau zināma scenārija: pateicība, solījums dod atbildi un…. nekā.

 19. Varbut tiem darba devejiem ir vajadzigi nevis darbinieki kuri strada,bet gan pieguletaji.

 20. Šī vecuma grupa ir vislabākie darbinieki, jo bērni jau izauguši ,cilvēki ir apzinīgāki nekā jaunie! Es nesaprotu ,kāpēc jau pēc 40 nevienam neesi vajadzīgs ???

 21. Dažkārt aptausta muskuļus,liek atvērt muti-Fakts!

Draugiem Facebook Twitter Google+