Apbrīno

Negaidītā vilšanās – norvēģu rakstnieka Jū Nesbē romāna “Sniegavīrs” ekranizācija 4

Publicitātes foto

Viena no šā gada visvairāk gaidītajām kinofilmām – norvēģu rakstnieka Jū Nesbē romāna “Sniegavīrs” ekranizācija – kļuvusi par vienu no šā gada lielākajām kino neveiksmēm.

Jū Nesbē ir ne tikai viens no ražīgākajiem, bet arī iemīļotākajiem kriminālromānu autoriem, un viņa grāmatas pārdotas vairāk nekā 30 miljonu kopijās. Ziemeļnieciskais drūmums, ko savā rokrakstā spēcīgi ieauda arī “Millenium” triloģijas autors Stīgs Lārsons, ir labi pazīstams arī Nesbē, tāpat kā viņa romānu galvenajam varonim Harijam Holam. Detektīvs, kura metodes tradicionāli uzskatāmas par policijas birokrātijai neiederīgām, ir apbrīnojama prāta un dedukcijas spēju īpašnieks, tāpēc, par spīti peripetijām privātajā dzīvē, spēj tikt galā arī ar pašiem āķīgākajiem uzdevumiem. Un tāds patrāpījies arī tagad, jo dienā, kad Norvēģiju klāj pirmais sniegs, Harijs ne vien atmostas bērnu spēļu laukumā, pilnīgi pārsalis, jo iepriekšējās dienas gaitas aprāva alkohola reibums, bet arī saņem atklātnīti, ko rotā sniegavīra zīmējums, savukārt kāda sieviete tiek nogalināta, un par viņu vien kā atmiņas vējā plīvo pie mājas uzveltais sniegavīrs, kuram ap kaklu uzlikta mirušās šalle. Slepkavību sērija viņu un Katrīnu Bratu aizved pagātnē, un, savelkot līdzības, viņiem jāatrod maniaks, kamēr tas nav par vēlu.

Lielisks sižets ne mazāk lieliskai detektīvfilmai, vai ne? Taču “Sniegavīra” autori, par spīti runām par iespējamo Nesbē darbu ekranizāciju franšīzi, pamanījušies visu salaist dēlī, pirmkārt jau pamatīgi pārstrādājot grāmatas notikumus un filmas sižetiskajā attīstībā pieļaujot ne vien pamatīgus neoloģismus, bet arī atstājot rupji neatbildētus jautājumus un pat liekot uzdot urdoši nekaunīgo – vai tiešām būs turpinājums? “Sniegavīru” kinokritiķi ir nolīdzinājuši teju gar zemi, kaut arī viens no atbildīgajiem tās tapšanā ir izpildproducents Mārtins Skorsēze – sākotnēji viņa kandidatūru apsprieda kā režisoru. Beigās par režisoru kļuva Zviedrijā dzimušais Tomass Alfredsons, kura aukstā kara drāma “Skārdnieks, drēbnieks, zaldāts, spiegs” ne tikai pamanījās kļūt par vienu no 2011. gada visvairāk apspriestājiem kinodarbiem, bet pat kandidēt uz trijiem “Oskariem”.

 

“Sniegavīrs”/”The Snowman”

Lielbritānija, ASV, Zviedrija, 2017.

Režisors: Tomass Alfredsons

Lomās: Maikls Fasbenders, Rebeka Fērgusone, Šarlote Geinsbūra, Dž. K. Simonss, Vels Kilmers, Hloja Seviņī, Tobijs Džonss, Džeimss Dārsijs

No 13. oktobra kinoteātros visā Latvijā

LA.lv