Mobilā versija
+6.1°C
Sarmīte, Tabita
Piektdiena, 9. decembris, 2016
30. maijs, 2014
Drukāt

Kā sniegt pirmo palīdzību traumu gadījumā: brūces, apdegumi, medikamenti

Foto - SXCFoto - SXC

Brūces vajag dezinficēt

Karstajā laikā palielinās dažādu traumu skaits, kuras gūtas, strādājot dārzā, atpūšoties vasarnīcā vai piedaloties dažādās sportiskās aktivitātēs. Medicīnas sabiedrības “ARS” traumpunkta vadītāja Sarmīte Dūze uzskata, ka ļoti svarīgi ir zināt, kādos gadījumos un kā ārstēties mājās, bet kad jāmeklē mediķu palīdzība.

Foto – SXC

Mājas apstākļos var sadziedēt nelielas brūces un nobrāzumus. Durta, kosta, griezta, plēsta brūce vispirms jāapstrādā ar ūdeņraža pārskābi, bet pēc tam jāpārsien. Šim nolūkam vislabāk izmantot speciālo nelīpošo marles pārsēju, kas piesūcināts ar vielām, kuras samazina infekcijas risku.

Ja brūce stipri asiņo, uz tās uzklāj spiedošu pārsēju, bet pēc tam pieliek aukstuma paku vai plānā dvielī ietītu maisiņu ar ledu un, ja iespējams, ievainoto vietu, piemēram, roku vai kāju, paceļ aug­stāk par pārējo ķermeni. Ja apmēram 10 minūšu laikā asiņošana nav rimusies, jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā.

Ādas nobrāzumu vispirms noskalo zem tekoša ūdens, bet pēc tam dezinficē ar ūdeņraža pārskābi un uzliek speciālo nelīpošo marles pārsēju. Tā vietā var izmantot arī marles saiti, uz kuras uzklāta antiseptiska ziede.

Tulznas vispirms dezinficē ar spirtu vai degvīnu, pēc tam apakšējā malā ar šķērītēm izdara nelielu griezumu, lai izvadītu no tās šķidrumu, bet pēc tam uzlīmē plāksteri.

Karstā laikā visas brūces mēdz sastrutot, tādēļ arī kukaiņu dzēlienu vietas jādezinficē (kaut vai ar degvīnu), jāapsmērē ar niezi mazinošu ziedi un drošības dēļ jāuzlīmē arī plāksteris.
Ko nedrīkst darīt: 


* brūces apstrādei lietot jodu, briljantzaļā spirta šķīdumu, dažādas ziedes;

* nedrīkst vilkt laukā no brūces svešķermeņus, piemēram, zarus, stikla vai metāla gabalus, makšķerāķus (izņēmums – 
skabargas), jo tie var atrasties blakus nervam vai cīpslai. Lai no tiem atbrīvotos, jādodas uz traumpunktu.

Kas jāņem vērā: 


* ja apmēram 10 – 15 minūšu laikā asiņošanu nav izdevies apturēt, jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā;

* ja, neraugoties uz spiedošo apsēju, asinis turpina plūst straumēm, jāsauc NMPD brigāde (visbīstamākā situācija ir tad, ja asinis ir gaišā krāsā un no brūces tās šļācas it kā pulsējot, jo tas liecina, ka pārgriezta artērija);

* pēc dzīvnieka koduma bojātā vieta rūpīgi jānoskalo ar lielu ūdens daudzumu un ziepēm un nekavējoties jāvēršas pie ārsta, kurš pateiks, kā rīkoties tālāk;

* ja brūcē iekļuvusi augsne un nav pārliecības, ka saņemta pote pret stingumkrampjiem, drošības dēļ jādodas uz traumpunktu vai pie sava ģimenes ārsta, lai to saņemtu;

* pēc brūces, kas ir uz sejas vai uz kustīgas ķermeņa daļas, piemēram, locītavas, visbiežāk paliek rēta, tādēļ labāk doties pie ķirurga, lai to sašūtu;

* ļoti bīstamas ir brūces vēdera vai krūšu kur­vja apvidū, jo var tikt skarti iekšējie orgāni. Pat neliela brūce var izrādīties ļoti dziļa, tādēļ jāvēršas pēc palīdzības traumpunktā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+