Dabā
Zaļā dzīvošana

Negaidīts atklājums, kā mazināt globālās sasilšanas problēmu0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/REUTERS/NASA/LETA

Asteroīdu uzspridzināšana, lai to putekļi nobloķētu saules gaismu, varētu palīdzēt atvēsināt klimatu, pieļauj zinātnieki.

Zviedrijas un ASV zinātnieku kopīgi veiktā pētījumā secināts, ka pirms 470 miljoniem gadu uz Zemes sākās ledus laikmets, jo asteroīda sabrukums radīja milzīgu putekļu mākoni, kas nobloķēja saules gaismu.

Lundas Universitātes un Čikāgas dabas vēstures muzeja zinātnieku pētījumā, kas publiskots trešdien, norādīts, ka šis “negaidītais atklājums” var būt būtisks globālās sasilšanas problēmas risināšanā, ja neizdosies samazināt oglekļa dioksīda emisiju.

“Mūsu rezultāti pirmo reiz liecina, ka šādi putekļi kaut kad ir dramatiski atvēsinājuši Zemi,” norādīja Lundas Universitātes ģeoloģijas profesors un pētījuma vadītājs Birjers Šmitcs.

Zinātnieki jau vairāk nekā desmit gadus diskutē par dažādām mākslīgām metodēm Zemes atvēsināšanai milzīgas klimata katastrofas gadījumā.

Pašreiz tiek pētīta iespēja novietot Zemes orbītā asteroīdus, līdzīgi kā satelītus, lai no tiem celtos putekļi un daļēji aizsegtu saules gaismu.

“To var salīdzināt ar stāvēšanu dzīvojamās istabas vidū un putekļsūcēja maisa pārsišanu, tikai daudz lielākā mērogā,” skaidroja Šmitcs.

25 gadus bijušas aktuālas vairākas hipotēzes par to, kas izraisīja ledus laikmetu.

Saistītie raksti

Pētījumā secināts, ka pirms 470 miljoniem gadu starp Jupiteru un Marsu sašķīdis liels asteroīds, izplatot putekļus Saules sistēmā un bloķējot gaismu.

Tas izraisīja klimata pārmaiņas uz Zemes. Vairāk vai mazāk viendabīgā klimata vietā izveidojās klimata zonas un pakāpeniski veidojās lielāka bioloģiskā daudzveidība.

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Vēl pēdējo dienu gaisa temperatūra saglabāsies virs nulle grādiem
1 diena
LE
LETA
Dabā
No piektdienas kļūs krietni aukstāks
1 diena
LE
LETA
Dabā
Trešdien saglabāsies siltums līdz +8 grādiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Ekonomika
Minimālās pensijas nepieaugs tik strauji, kā cerēts
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Sals līdz -7 grādiem: laika prognoze piektdienai
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Šokējošs skats Rīgas ielās: policija izplata lūgumu sabiedrībai
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Zolitūdē piemin lielveikala sabrukšanas sesto gadadienu
53 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Vīrietis sācis vilkt bērnu sev līdzi… Igaunijā par bērnu izsekošanu aiztur Latvijas pilsoni
2 stundas