×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
3. augusts, 2017
Drukāt

Nēģeris, melnais, afroamerikānis… Kā pareizi un pieklājīgi? (26)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ilustratīvs attēls

“LA” lasītāja Baiba Aprāne jautā: “Kā pieklājīgi nosaukt cilvēku, piemēram, sarunvalodā, kuram ir tumša ādas krāsa un kurš pārstāv Āfrikas kontinentu? Savulaik mācību grāmatās oficiāli bija minēts vārds “nēģeris”, kas raksturoja Āfrikas kontinenta pamat­iedzīvotājus. Kā saprotu, mūsdienās šis vārds tiek uztverts drīzāk kā aizskarošs.”

Atbild Latviešu valodas aģentūras konsultāciju daļas galvenā lingviste Dite Liepa: “Latviešu literārās valodas vārdnīcā (pieejama: http://tezaurs.lv/llvv/) skaidrots, ka nēģeri ir “Centrālās Āfrikas, Dienvidāfrikas un Rietumāfrikas pamatiedzīvotāji, kas veido negroīdās rases galveno daļu. // Amerikas iedzīvotāji, kas cēlušies no šiem Āfrikas pamatiedzīvotājiem, kuri tika ievesti Amerikā no 16. līdz 19. gadsimtam”. Vārds iekļauts arī Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā (pieejams: http://tezaurs.lv/mlvv/) – nēģeri – “negroīdās rases pārstāvji – Centrālās Āfrikas, Dienvidāfrikas un Rietumāfrikas pamatiedzīvotāji; melnādainie citu valstu iedzīvotāji, kuri senatnē cēlušies no šiem iedzīvotājiem”. Cilme: no spāņu “neg­ro”, kam pamatā latīņu “niger” – melns. Savukārt angļu valodas vārdnīcā (“Angļu–latviešu vārdnīca”, Rīga, “Jāņa sēta”, 1996, 711. lpp.) vārds “nigger” – melnais, melnādainais – ir ar piebildi niev., kas nozīmē – nievājošs vārds.

Kā redzams no vārdnīcu skaidrojuma, latviešu valodā vārdam “nēģeris” negatīvas (konkrētā gadījumā – nievājošas) nozīmes nav. Negatīvais uzslāņojums pie mums ienācis ar angļu valodas starpniecību. Mūsdienās latviešu valoda nav izolēta no citvalodu kontaktiem un ietekmes (īpaši – angļu), turklāt, pieaugot tulkojumvalodas ietekmei un nozīmei, nevaram izlikties, ka nezinām šī vārda nozīmi angļu valodā, vai apzināti ignorēt to.”

Mūsdienu latviešu valodā neiesaka izmantot vārdus “nēģeris” vai “nēģeri”. Atbildot uz jautājumu “Ko likt vietā?”, lingviste atsaucas uz citvalstu pieredzi un uz Edinburgas universitātes profesora Džona Ē. Džozefa skaidrojumu. ASV ziemeļu daļā 20. gs. 60. gadu sākumā “black” (melnais) bija aizskarošs lamuvārds, vecāki ļaudis un strādnieku šķiras pārstāvji lietoja terminu “coloured people”. Jaunāki ļaudis un vidusšķira lietoja “negro” (nēģeris), bet šis vārds arī daudzos izraisīja neveiklības sajūtu, jo tas bija tas pats kas “nigger”. Vēlāk atkal sāka lietot “black”, bet “coloured” dažos gados kļuva par rasistisku apzīmējumu. 20. gs. 70. gados sāk lietot “Afro American” (afroamerikāņi), vēl pēc kāda laika parādījās moderns termins “person of colouor” – cilvēks ar citu ādas krāsu. Pašlaik daudziem Amerikas tumšādainajiem iedzīvotājiem nepatīk apzīmējums “Afro American” (afroamerikāņi), jo jaunā paaudze vairs sevi neuzskata par ienācējiem no Āfrikas jeb afrikāņiem, bet gan amerikāņiem, kuri Amerikā dzimuši vairākās paaudzēs. Tāpēc vispārpieņemti ir lietot vārdu “black” (melnais).

Nesen, piemēram, ASV basketbola superzvaigzne Lebrons Džeimss pauda: “Nav svarīgi, cik daudz cilvēku tevi apbrīno, būt melnajam Amerikā ir smagi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Kā jāsauc nēģeri, kas dzīvo Eiropas kontinentā? Afroeiropieši?

 2. Tā arī nesapratu, kā šie cilvēki jāuzrunā. Varbūt jājautā viņiem pašiem?

 3. Nedrīkt cilvēkam norādīt viņa ādas kŗāsu. Piemēram, dudzas sievietes Latvijā ir pumpainas un arī vienlaikus piņņainas, arī tām nedŗīkst norādīt.

 4. ja daugavpilī piedzimst nēģeris, ta tas ir afročangālis

 5. Galvenais – lai nesauc mani par kaukāzieti! Es NEESMU Kaukazietis! Es esmu Baltais!

 6. Absolūts fufelis šajā sakarā. Mākslīgi radīta problēma. Ja nēģeris Amerikā ir afroamerikānis,tad Latvijā viņš ir afrolatvietis,Krievijā afrokrievs un tml.? Es taču nestresošu,ja mani sauks par balto. Vai tad es Amerikā būšu eiroamerikānis???

 7. afroamerikānis var būt arī “baltais” dzimis āfrikā un pārcēlies uz ASV… Te rasei nav nozīmes… 🙂

 8. aceros talajos psrs laikos mes saucam par pepsodeniem vai saisinati pepsi.. nezinu kapec bet ta bija iegajies , militaraja skola vinju bija loti daudz..

 9. Latvijas patriots Atbildēt

  Ļoti vājš apskats par valodu. Vārdnīcas ir novecojošas un mēs zinām, ka liela daļa nievājošo terminu lieto, jo tiem ir rasistiski aizspriedumi pret “melnajiem”, tāpēc arī nesaskata problēmu, ka var teikt nievājošus vārdus par šiem cilvēkiem. Jautājuma uzdevēja arī parāda “no kurienes nāk”. Viņa lieto terminu “pieklājīgi” – bet vai runa ir par elementāru pieklājību vai arī tomēr pilnīgu atzīšanu, ka cilvēks ar citu ādas krāsu ir cilvēks un pret viņu jāizturas ar cilvēkam pienākošos cieņu, nevis tikai ar rasismu noslēpjošu “pieklājību”. Un cilvēki ar tumšu ādas krāsu nepārstāv Āfrikas kontinentu.. cilvēki nekādus kontinentus nepārstāv.. Tas ir tikpat dumji un sekli teikt, ka cilvēks ar gaišu ādas kŗāsu ASV pārstāv Eiropas kontinentu… Tie, kas uzstāj, ka nievājošā vārda lietošana ir normāla un visiem jāciena, ir atklāti, ietiepīgi rasisti.

 10. Latviski viņus sauc par nēģeriem un melnajiem, ja viņiem kas nepatīk, tad tā ir viņu problēma. Tie nav nekādi lamu vārdi mūsu latviešu valodā!

 11. Kopš hercoga Jēkaba laikiem latviski ir “moris”.

 12. pareizi būtu teikt nigārs.

 13. Nē un vēlreiz nē ,cien . eksperte ! Pasaulē [ reālajā ] šādus cilvēkus sauc TUMŠĀDAINIEM , un tieši šis vārda pielietojums ir viskorektākais pasaulē !

 14. Zemes (krāsas) cilvēki… Kur baltas pludmales smiltis, kur oranži tuksneši, kur trekna melnzeme… 😉

 15. Sviests! Vesels vervelējums, tā vietā, lai atbildētu skaidri un vienkārši uz vienkāršu jautājumu, kā tad labāk būtu saukt?

  • Nekā. Vienkārši nesauc viņus nekā. Jo lai kā tu nesauktu, iedzīvosies problēmās.
   Tieši tāpat, kā ar kādu tautu, kuru arī nedrīkst saukt ne uz Ž, ne E, ne J, lai neizrādītos, ka tu jau esi parādā…

 16. Pamacies biologiju Atbildēt

  Tik naivu rakstu sheit ieraudzit negaidiju! Jau par to domaat liecina par rasismu… varbut cilveekus var saukt peec nacionalitaates? Italis, keniietis, latvietis… vai vienkarshi par cilveekiem?

  • at tiem, kururs nearot saukt ž kāpēc polijā ekvalenti tieši šādā vārdā šo nacionalitāti sauc? Un neviens nebrīnās. E izdomāja PSRS laikos. Un Ž ir apzīmējums pēc definīcijas, ka esi gudrs . Ja manās asinīs Ž ir 50% nekādīgi negribu būt pa pusei E. Un nekad negrib’wetu piedzīot to ko piedzīvoja šie cilvēki kara laikā tikai savas tautības sakarā.

 17. “baltais” nav apsaukāšana, bet “melnais” un “dzeltenais” ir !!

Draugiem Facebook Twitter Google+