Mobilā versija
+17.1°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Sestdiena, 22. jūlijs, 2017
28. aprīlis, 2014
Drukāt

Kā ārstēt rētas, lai dzīst gludi

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kaut gan mēdz teikt, ka rētas grezno vīrieti, ar tām nelepojas neviena dzimuma pārstāvis. Par brūces dzīšanu gādā daba, taču reizēm, lai tā noritētu raitāk un neveidotos neglītas rētas, nepieciešams ārsta padoms un palīdzība.

Rētas veidošanās ir dabisks ādas dzīšanas process pēc traumas. Kāda tā būs, atkarīgs no bojājuma lieluma un dziļuma. Ja brūce radusies atbilstīgi ādas iestiepuma līnijām, iespējams, rētu tikpat kā nevarēs manīt. Taču, ja tā izvietota perpendikulāri un kustīgā zonā, dzīstot pastāvīgi veras vaļā, pastāv lielāka iespēja iegūt neglītu piemiņas zīmi. Slikti dzīst plēstas brūces, piemēram, suņa kodumi, ķīmiski apdegumi, savainojumi ar koraļļiem. Jo ilgāka būs dzīšana, jo veidosies izteiktāka rēta.

Apgrūtināts šis process ir cukura diabēta slimniekiem, tāpat no traumām jāuzmanās sarkanās vilkēdes un citiem slimniekiem, kuru slimībā iesaistīts viss organisms un imūnā sistēma.

Organisma hormonālās aktivitātes dēļ rētas vairāk veidojas jauniem cilvēkiem, it īpaši krūškurvja, plecu, dekoltē rajonā un uz muguras. Tas jāņem vērā, veicot dažādas lāzerprocedūras. Pastāv risks, ka pamanāmākas rētas, gūstot traumu, šajās vietās būs arī vēlākā dzīves laikā.

Kad nedzīst gludi


Rēta parasti izveidojas aptuveni gada laikā. Ādai atjaunojoties, notiek trīs procesi. Iekaisuma periodā traumētajā vietā sarodas leikocīti jeb iekaisuma šūnas. Brūces ap­sārtums liecina par attīrīšanos no svešķermeņiem un mikroorganismiem. Nākamajā posmā sāk veidoties jauni audi un asinsvadi, tādēļ brūces vieta aizpildās. Trešais posms, kad pilnībā atjaunojas ādas struktūra un veidojas iestiepums, ilgst aptuveni gadu. Ja nav bijusi liela trauma, rēta nereti izlīdzinās ar ādu un tās krāsu, tikai jāatceras, ka svaigas rētas nav labi atsegt saulei.

Taču ne vienmēr viss norit gludi. Pēc piņņu un vējbaku izslimošanas, kā arī ādas bojājumiem locītavu tuvumā mēdz parādīties atrofiskas rētas ar iedobumu.

Pastiprināti veidojoties rētaudiem, rodas izteiktas, sarkanas rētas, kas paceļas virs ādas līmeņa. Bieži vien tādas mēdz būt pēc operācijas lielu un atkārtotu griezienu vietā, kur āda kļuvusi biezāka.

Sekstēm līdzīgi keloīdi (saistaudu izaugumi) var izplesties ārpus ievainojuma zonas un parādīties vairākus mēnešus pēc traumas gūšanas.

Ja uzrodas lielas, neglītas rētas, jācenšas netraumēt ādu.

Kā ārstē 


Rētas nav iespējams likvidēt pavisam, taču tās var padarīt mazāk manāmas. Ārstēšana atkarīga no rētu veidošanās īpatnībām, brūces dzīšanas un izvietojuma.

Ja ir tendence rasties hipertrofiskām rētām, jācenšas laikus kavēt pastiprinātu asinsvadu veidošanos. Šim nolūkam veic IPL (intensīvi pulsējošā lāzera) procedūru, izmantojot speciālu gaismas staru enerģiju, kura absorbējas sarkanajā pigmentā. Tādējādi sīkie asinsvadi uzsūcas un sārtās rētas kļūst baltākas un mīkstākas. Reizēm pietiek ar vienu procedūru, taču dažkārt tās jāatkārto.

Kamēr brūci klāj krevelīte, jauna epitēlija veidošanos veicina smiltsērkšķa ekstraktu saturoši ārstnieciskie līdzekļi un tādi medikamenti kā Panthenol, Bepanthen, Cicabio. Kad krevele nogājusi un brūce kļuvusi sārtāka, lielāka vai blīvāka, nekā gribētos, asinsvadu pastiprināto reakciju mazinās silikona plāksteri un gels vai arī ziede Contratubex.

Grūti novēršamo keloīdu gadījumā izmanto īpašu medikamentu steroīdu injekcijas – parasti izdara ne vairāk par trim injekcijām.

Kad rēta stabilizējusies, proti, ir jau gandrīz gadu veca, liekos un neglītos audus var noslīpēt ar lāzeru. Gludākas, elastīgākas un mazāk pamanāmas var padarīt arī jau krietni senākas rētas.

Dažādām rētām, arī pēc tetovējuma izņemšanas ar lāzeru, kad bojātas pigmenta šūnas, labi palīdz tā sauktais frakcionētais ogļskābais lāzers. Procedūra notiek vietējā anestēzijā un nav sāpīga.

Piņņu izraisītas rētas iespējams mazināt ar dažādām lāzerprocedūrām vai hialuronskābes injekcijām, taču pēdējai metodei nav ilgstoša efekta. Lai izvairītos no līdzīgām problēmām, svarīgi ir vainu laikus ārstēt.

Ja labākai dzīšanai nepieciešams uzlabot apasiņošanu, izmanto ultraskaņas procedūras. Ļoti lielas rētas var novērst, veicot plastisko operāciju.

PADOMS


• Ja gadījusies sadzīves trauma, vispirms brūci noskalo zem tekoša ūdens.

• Ja brūcē iekļuvuši netīrumi un tā stipri asiņo, var uzliet ūdeņraža pārskābi, taču to nevajadzētu darīt atkārtoti, jo tiks palēnināta dzīšana un kavēta epitēlija veidošanās. Šā paša iemesla dēļ nav ieteicams lietot joda tinktūru. Dezinficēšanai labāk izmantot furasola vai hlorheksidīna šķīdumu, atšķaidītu kliņģerīšu tinktūru. Pēc tam uzliek spiedošu pārsēju un nopietnas traumas gadījumā brūci parāda ārstam, lai speciālists izvērtētu, vai to nav nepieciešams sašūt, atjaunot asinsvadus un saites.

• Ja āda apdegusi, cietušo vietu aptuveni pusstundu atvēsina zem auksta ūdens strūklas un meklē mediķu palīdzību. Nedrīkst ziest sviestu vai eļļu, jo tas padziļinās karstuma iedarbību.

• Speciālo brūču ziedi var lietot, kad jau izveidojusies krevelīte. Tā īpaši ieteicama ķīmiskam apdegumam un nobrāzumam.

KONSULTĒJUSI “VESELĪBAS CENTRA 4” DERMATOLOĢIJAS UN ĶIRURĢIJAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE LINDA KAPTEINE

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+