Dabā
Zaļā dzīvošana

Neglītos dārzeņus reabilitē 16


Anglijā pārtikas lielveikalu ķēdēs lielu pircēju popularitāti guvušas nestandarta dārzeņu kastes.
Anglijā pārtikas lielveikalu ķēdēs lielu pircēju popularitāti guvušas nestandarta dārzeņu kastes.
Publicitātes foto

Laikā, kad daudzās valstīs domā, kā pastiprināt cīņu pret pārtikas nonākšanu atkritumos, eksperti uzskata, ka jāmaina pašu pircēju domāšana, tostarp par to, kādam jāizskatās normālam dārzenim, raksta “Guardian”.

Nestandarta formas dārzeņi un augļi auguši vienmēr, tomēr “neglīteņiem” bieži ceļš uz veikalu plauktiem ir liegts. Daudzos Eiropas lielveikalos ir noteikti stingri standarti, piemēram, cik taisnam, resnam, garam, zaļam utt. jābūt gurķim. Līkiem gurķiem, ērmīgiem burkāniem vai kartupelim ar degunu diemžēl nereti nav vietas veikalu plauktos.

Dati liecina, ka apmēram 40% dārzeņu un augļu neatbilst veikalu noteiktajiem dārzeņu “skaistuma” standartiem. Tāpēc apmēram puse “neglīto” tiek izmesta atkritumos vai atstāta sapūšanai uz lauka. Tirgotāji uzskata, ka pircēji nav gatavi likt savos grozos “neglīteņus”, neskatoties uz to, ka dārzeņu vai augļu kvalitāte ir atbilstoša, tāpēc stingri turas pie “glīto” dārzeņu koncepcijas.

Cīnoties pret “skaisto” dārzeņu un augļu kultu lielveikalos, vairākās Eiropas valstīs veiksmīgi notiek “neglīto” dārzeņu reabilitācijas kampaņas. To laikā veikalos ar atlaidi piedāvā arī nestandarta dārzeņus un augļus. Viena no pirmrindniecēm bija Francijas trešā lielākā tirdzniecības ķēde “Intermarché”, kuros ar 30% atlaidi var iegādāties arī nestandarta dārzeņus. Milānā neiztirgotos dārzeņus un augļus cilvēkiem pēc tirgus slēgšanas noteiktos punktos izdala bez maksas. Savukārt Anglijā pārtikas lielveikalu ķēdēs lielu pircēju popularitāti guvušas nestandarta dārzeņu kastes. Vienā šādā iepakojumā ir pieci kilogrami dažādu dārzeņu: burkāni, kartupeļi, paprika, gurķi, kāposti, puravi, pastinaki un sīpoli. Turklāt tie maksā krietni lētāk, nekā ja atsevišķi pirktu “smukos” dārzeņus. Briti smej – salātos un zupā neviens tāpat atšķirību nemanīs.

LA.lv