×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. oktobris, 2017
Drukāt

Agris Liepiņš: Negodīgajiem uzņēmējiem jāsaņem sods! (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Sabiedrību satraucis žurnālistu atklātais, ka daļa koģenerācijas staciju, kurām jau šodien jāražo elektroenerģija, nav uzceltas, bet dažās pat nav sākti būvdarbi. Brīdi neviltoti un sirsnīgi pabrīnījies televīzijas kameras priekšā, no ziemas miega pamodās arī gandrīz demisionējušais ekonomikas ministrs. Nākamajā dienā viņš uzdeva saviem padotajiem pārbaudīt uz vietas, vai patiešām koģenerācijas staciju vēl nav. Jācer, ka kārtējā ierēdņu komisija secinās visiem sen zināmo – nav, nu nav to nolāpīto koģenerācijas staciju!

Atsevišķi cilvēki jau pašā sākumā šo staciju celtniecību iecerēja kā lielu finanšu afēru! Kā tur bija marksisma klasiķiem? Nodrošiniet kapitālam divus procentus peļņas un viņš sāks rosīties, nodrošiniet desmit procentus, un pasaulē nebūs tāda nozieguma, kura priekšā apstātos kapitāls. Atmetam marksistu retorikas kriminālo pieskaņu, lietas būtība ir pateikta precīzi. Ja valdība pieņem likumu, ka ar šķeldu kurināmajās koģenerācijas sīkstacijās saražotā elektroenerģija valstij obligātā kārtā jāiepērk par vairākas reizes lielāku cenu nekā hidroelektrostacijās saražotā, tad par galarezultātu nevajadzētu brīnīties.

Jācer, ka negodīgie uzņēmēji, sīkstaciju fiktīvie cēlāji, dabūs trūkties. Vismaz viņiem tiks atņemtas licences un zudīs iecerētā, valsts garantētā peļņa. Kopā saskaitot, tā nav nemaz tik maza – pārdesmit miljoni, apmēram tik, cik nepieciešams ģimenes ārstiem vai bērnu pabalstiem. Vainīgos vajag sodīt. Tam tā būt, citādi nav taisnības uz pasaules! Bet ļoti bažījos, vai ar pāris blēžu sodīšanu viss beigsies. Labākajā gadījumā piespriedīs administratīvus sodus, bet neizslēdzu iespēju, ka negodīgajiem uzņēmējiem tiks dots mēnesis vai divi, lai viņi labotos un savestu kārtībā savas biznesa lietas. Pamatproblēma tomēr paliks – elektrības rēķini mazāki nekļūs.

“Latvenergo” elektrības cena veidojas no objektīvām izmaksām, kurām klāt pieskaita to naudiņu, ko valsts dāsni pārmaksājusi par dārgo, koģenerācijas stacijā iegūto elektroenerģiju. OIK – obligātā iepirkuma komponente. Ja reiz dārgā enerģija ir tikai uz papīra, ja nav pat spēkstaciju, kas to ražotu, tad tikai loģiski būtu, ka šis maksājums – OIK – tiktu samazināts vai vispār pazustu no mūsu elektrības rēķiniem un elektrība kļūtu nedaudz lētāka. Bet nepazudīs taču, neticu, ka izgaisīs! Ne jau ar šķeldu apkurināmo sīkstaciju nesaražotā elektrība sastāda lauvas tiesu no OIK izmaksām, par alternatīvo elektrības ražotni tiek uzskatītas arī Rīgas TEC, termoelektrostacijas, kuras kurina ar Krievijas gāzi. OIK neizplēnēs kā dūmi, jo ir iekļauta nākamā gada valsts budžetā. “Latvenergo” ir Latvijas Republikai piederošs uzņēmums, un pārskatīt “Latvenergo” iemaksas valsts budžetā diez vai kāds šobrīd uzņemsies. Tikai pāris dienu iepriekš budžeta portfelis ar lielu pompu tika nogādāts Saeimā, neviens to ar tikpat lielu pompu ārā nenesīs. Jāatceras, ka budžeta nepieņemšanas gadījumā demisionē valdība.

Tāpēc jāsecina, ka esam sašutuši par blakus problēmu. Par klaji nekaunīgu un kaitinošu blakus problēmu. Negodīgajiem uzņēmējiem jāsaņem sods, tur divu domu nav. Bet mākslīgi sadārdzinātā OIK, mehānisms, kā oficiāli, atsaucoties uz daudz un dažādām Eiropas Savienības regulām, sadārdzināt elektroenerģiju un tādējādi palielināt “Latv-energo” maksājumus valsts budžetā, paliks.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Vai likums to jau neparedz? 🙁

 2. Mazturīgie(iedzīvotāju skaitliskais vairākums) gan cieš no “sadales” izmaksām, kuras ir x reizēm lielākas, nekā par patērēto elektrību…
  pirms tam sadale bija kopējā summā iekšā…
  Kad izdalīja atsevišķi sadali, “elektrība” lētāka nepalika, tātad: “sadale” ir mākslīgi pielipināta, ne ar ko neattaisnojama pozīcija izmaksās naudas slaukšanai !

 3. jā, bet godīgie nedod kukuļus……………..

 4. Briseles ierēdņi Atbildēt

  Briseles ierēdņi gadu iepriekś jau atzina, ka Latvkjas patērētājs par elektrību pamatīgi un pretlikumīgi pārmaksā valsts nepamatoti dāsnā atbalsta OIK dêļ. No mūsējiem visādi citādi iztapīgajiem ierēdņiem Eiropas viedoklim šoreiz pilnīgs klusums

 5. Brisleles ierēdņi jau gadu iepriekš mūsu valdībi informēja, ka elektrības patērētāji Latvijā pamatīgi un pretlikumīgi pārmaksājot par elektrību. Visādi citādi Eiropas regulām bezierunu iztapīgie mūsu ierēdnīši klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši. Un tur ir jābūt kādam loğiskam un ļoti merkantilam izskaidrojumam. Nu neticu, ka Ašeradens un tie citi meko ne zin, ne redz. Tik stulbi vai korumpēti taču nevarētu būt

 6. no vienas puses protams viss pareizi, bet te sākas bet-valsts dāsni sniedz sākumā atbalstu, tad pārdomā, uzliek kautkādus termiņus….. bet tas nav godigi no valsts puses pret tiem kas sāka vēlāk. pirmajiem maksā, pedejiem ne? turklat kad maksāja pirmajiem tad valsts ekonomika bija sliktakā pozicijā, nekā pedejie….. nu jā pedejie atrada spraugu, gan jau ka ne bez kukuļiem, un protams ka ne bez domas nopelnit.
  bet te atkal atļaušos atgādināt ka valsts ar stāstu par miljoniem ko oik veidā spiesti pārmaksat pateretāji noklusē visbūtiskāko daļu-latvenergo. latvenergo ir elektroenerģijas pamatražotājs kura ražošanu nu nekādi nepabāzisi zem obligāta iepirkuma, tieši latvenergo iepērk no sīkražotājiem, bet ak vai LAUVAS TIESA NO OIK SAŅEM TIEŠI LATVENERGO HESI, TECI, PAT VĒJA PARKS. ko veikli gadiem ilgi “aizmirst”izslēgt no atbalsu saņemošajiem kaut visi termiņi atbalstam sen beigušies. to veikli izdarija atdalot tecus un hesus kā atsevišķas juridiskas nodaļas, veica rekonstrukcijas vajadzigajā laika periodā kā valsts noteikusi, uzn skat lielražotājs budams valsts uzņēmums iekasē oik kā sīkražotājs .
  protams ka tik milzigs oik ietekmē elektribas cenu, bet nevar jau atklāti teikt ka tā ieplūst valsts uzņēmuma kasē māksligu manipulāciju ezultātā. tā vietā visās iespejamās vietās par vainigajiem pasniedz sīkražotājus katie lūk ir ļaunuma sakne. JA ATMESTU OIK KO SAŅEM LATVENERGO, TAD SĪKUZŅEMEJU OIK ELEKTRIBAS CENU PRAKTISKI VISPĀR NEIETEKMĒTU (nu salidzinoši protams, tie butu kādi desmit miljoni, bet ne simti kā šobrīd

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+