×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
11. decembris, 2013
Drukāt

Ministrijas negrib atbildību par tautas svētvietām (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima apspriež iespēju ar likumu pārņemt no Rīgas domes Brīvības pieminekli un Brāļu kapu kompleksu, bet nevēlas uzņemties atbildību par šo projektu uzturēšanu.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija vakar atsāka darbu pie Brīvības pieminekļa un Rīgas brāļu kapu likuma, kas komisijai tika nodots jau 2012. gada martā un atkal aktualizēts pēc šā gada 16. martā piedzīvotās sadursmes pie Brīvības pieminekļa. Ar šo likumu plānots noteikt bargākus sodus par necienīgu un kaitniecisku uzvedību Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu tuvumā. Likumprojekta autori paredzējuši, ka par necienīgu izturēšanos pret šiem simboliem varētu sodīt bargāk nekā par līdzīgiem pārkāpumiem citur publiskajā telpā. Pagaidām gan šķiet, ka līdz nākamā gada martam to nepabeigs, jo nekādi neizdodas sakārtot objektu īpašumtiesības. Šim mērķim pat tika izveidota īpaša darba grupa ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītāju Juri Dambi priekšgalā. Vakar viņš iepazīstināja deputātus ar paveikto.

Pašlaik zeme, uz kuras atrodas Brāļu kapi un Brīvības piemineklis, ir reģistrēta pašvaldībai, bet par tautas ziedojumiem celto objektu īpašumtiesības juridiski nostiprinātas tikai daļēji. Gan darba grupas eksperti, gan komisijas deputāti ir vienisprātis, ka vispareizākais variants būtu, ja gan pieminekļi, gan zeme, uz kuras tie atrodas, atrastos viena īpašnieka – valsts – rokās. Taču RD nevēlas atdot tās pārziņā esošās Brāļu kapu daļas. Oficiālajā pašvaldības skaidrojumā sameklētas juridiskas atrunas par Civillikumā noteikto īpašuma nedalāmības principu. Taču pēc Dambja teiktā noprotams, ka lietas būtība ir daudz piezemētāka – RD nevēloties atdot valstij Brāļu kapu teritorijā esošo tualeti un vārtu būvi. Lai risinātu īpašumtiesību jautājumu Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītāja Ina Druviete (“Vienotība”) bija lūgusi uz komisijas sēdi ierasties Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu, vicemēru Andri Ameriku vai vismaz kādu amatpersonu ar lēmējtiesībām. Tā vietā pašvaldības vadība bija deleģējusi Rīgas pieminekļu aģentūras direktoru Gunti Gailīti, kurš atbildīgs tikai par kultūras pieminekļu apsaimniekošanu, bet nelemj par pašvaldības īpašumu nodošanu valstij.

Arī jautājums par apsaimniekošanu īsti nevirzījās uz priekšu. Pašlaik abus objektus apsaimnieko Rīgas dome un ekspertiem nav īpašu iebildumu pret to, kā tas tiek darīts. Taču darba grupas vadītājs un deputātu vairākums uzskata, ka, novērtējot Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu nozīmi, apsaimniekošana jāveic valsts līmenī. Premjers arī apsolījis tam nepieciešamos līdzekļus (aptuveni 65 000 latu gadā). Taču uzrunātās ministrijas no šā pienākuma kratās vaļā kā velns no krusta. Kultūras ministrija esot ieviesusi sistēmu, visus savā rīcībā esošos īpašumus nododot Valsts nekustamajiem īpašumiem. Savukārt Aizsardzības ministrijas galvenais pienākums esot rūpēties par valsts aizsardzību, turklāt tai esot jāuztur daudz aizsardzības objektu un kultūrvēsturiski objekti neesot ministrijas kompetencē. Likumprojekta iniciators Jānis Dombrava (NA) pauda sašutumu par šādu ministriju attieksmi pret valsts pamatsimboliem.

Lai risinātu jautājumu par objektu nodošanu valstij, deputāti atkārtoti aicinās uz sarunu RD vadību. Taču, ja tā turpinās ignorēt aicinājumus, tad Saeima gluži vienkārši varētu pieņemt likumu par īpašumu pārņemšanu un nostādīt domi fakta priekšā. Savukārt apsaimniekošanas jautājumā deputāti vēl cer pārliecināt kādu no ministrijām. Ja tas neizdosies, tad, iespējams, būs jāveido atsevišķa struktūrvienība valsts kultūrvēsturisko objektu uzturēšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ne Rīgas dome, ne Latvijas valdība rīkojas ar priekšzīmīgu godu un cieņu ap Rīgas Brāļu kapmiem, Brīvības pieminekli un šeit var pieskaitīt Lestenes Brāļu kapus.

    Krievijas sūtnis Aleksandrs Vešņakovs 9.maijā parādās pilnā militārā regālijā pie okupācijas pieminekļa Pārdaugavā kur viņš, ar mēru Ušakovu, pozējās ar bijušiem čekistiem savās PSRS uniformās. Bet, 8.maijā viņam nav lemts piedālīties Rīgas Brāļu kapos, kopā ar citu valsts sūtņiem, jo tur ir apbedīti ģenerāls Bangerskis un pulkveds Veiss. Ir pašsaprotams kad viņš nepieminēs ”Baigā gada” upurus: ģenerāļus Kārli Gopperu (Latvijas skautu prezidents) un Ludvigu Bolšteinu. Dažus gadus atpakaļ piemiņas plākstnes tika ievietotas 20 latviešu ģenerāļiem, sērojošās mātes pakājē, kas Baigā gadā tika aizvesti uz Maskavu un tur nošauti vai no spīdzināšanas mira cietumā.

    Drošvien baidīdamies no Krievijas rājiena shī episode tika noklusēta. Klusums valdija varu iestādēs, mēdijā, latviešu inteliģencē, vēsturniekos, uc. Kopš Latvijas vēsture nav valsts stiprais priekšmets, pieminēšu šos 20 ģenerāļus, kas ir ”atgriezušies mājās”: Žanis Bahs, Krišjānis Berķis, Alberts Brambats, Andrejs Bubinduss, Hermanis Buks, Arturs Dālbergs, Arturs Dannebergs, Jānis Ezeriņš, Martiņš Hartmanis, Jānis Teodors Indāns, Martiņš Jeske, Roberts Kļaviņš, Rūdolfs Klinsons, Andrejs Krustiņš, Arvīds Kurše, Jānis Liepiņš, Hugo Rozenšteins, Jēkabs Ruškevicis, Vilis Spandegs un Fricis Virsaitis.

    Labi ka Vešņakovs vismaz saprot kad viņš nav vēlams Brāļu kapos. Ja es būtu viņa zābakos, man arī būtu kauns, kā Padomju Krievijas mantnieka pārstāvis, parādīties Brāļu kapos.

Draugiem Facebook Twitter Google+