×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. jūnijs, 2015
Drukāt

Latvijas politiķi negrib referendumu par bēgļu kvotām (27)

Foto - LETAFoto - LETA

Ojārs Ēriks Kalniņš

Pašlaik Luksemburgā norisinās Eiropas Savienības iekšlietu un tieslietu ministru padomes tikšanās, kur cita starpā tiek diskutēts arī par tā sauktajām bēgļu kvotām. Latvijas pozīcija šajās debatēs būs noraidoša pret obligātām bēgļu kvotām dalībvalstīm, tā vietā piedāvājot brīvprātības principu.

Tiesībsargs Juris Jansons vakar intervijā raidījumam “900 sekundes” izteicies, ka demokrātiskā valstī par šādiem imigrācijas jautājumiem būtu jāuzklausa arī sabiedrības viedoklis. Viņaprāt, to varētu apzināt konsultatīva referenduma veidā.

Šeit gan jāpiebilst, ka ne Latvijas Satversme, ne citi likumi neparedz mūsu valstī rīkot konsultatīvus referendumus. Taču esot pieļaujamas valdības rīkotas, oficiālas aptaujas kā, piemēram, 1991. gada 3. marta aptauja par Latvijas neatkarības atbalstīšanu.

Tomēr valdošie Latvijas politiķi šobrīd neredz nepieciešamību rīkot šādu aptauju par bēgļu jautājumiem.

“Svarīgāka par aptauju būtu Latvijas iedzīvotāju informēšana par Eiropas migrācijas politiku – ko tā nozīmē, kā tā var ietekmēt Latviju un kāpēc mēs darām to, ko darām. Nākotnē šāda aptauja noderētu, bet vispirms jāparūpējas, lai cilvēki būtu labi informēti. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šis jautājums ir būtisks Eiropas Savienībai kopumā. Līdz šim bēgļu jautājumā diemžēl pārsvarā izskanējuši emocionāli lozungi, nevis nopietna diskusija plašākai publikai. Turklāt vienmēr ir bīstami sarežģītus politiskus jautājumus lemt publiskā aptaujā, ja cilvēki nav pamatīgi ar to iepazinušies,” uzskata Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”).

Līdzīgās domās šoreiz ir arī Nacionālās apvienības pārstāvis Rihards Kols. Viņaprāt, jau pietiek ar privāto pētījumu kompāniju aptaujām, kas uzrāda nepārprotamus Latvijas iedzīvotāju iebildumus pret bēgļu kvotām. “Šobrīd vēlreiz par to pārliecināties lielā oficiālā aptaujā būtu tikai lieka resursu tērēšana,” sprieda Kols.

Iespējams, mūsu politiķi nedaudz nobijušies no Ungārijas premjera Viktora Orbāna pieredzes, kurš pavasarī savā valstī sāka līdzīgu iedzīvotāju aptauju par migrācijas jautājumiem. Eiropas Parlamenta liberāļu deputāti šo ungāru uzdrošināšanos nodēvēja par “šausmīgu”, un aptaujas jautājumi esot “maldinoši”. Zviedru eirodeputāte Sesilija Vilks­toma apgalvoja, ka šāda Orbāna rīcība attālinot Ungāriju no Eiropas un “pārveido to par mini Krieviju”. Arī ANO cilvēktiesību birojs Orbāna aptauju nosaucis par “šokējošu” un “aizspriedumainu”.

Vairāki “Latvijas Avīzes” lasītāji pauduši viedokli, ka bēgļu kvotu jautājums būtu jāizlemj tautas nobalsošanā. Tomēr manis aptaujātie eksperti nav vienisprātis par to, vai vispār šajā gadījumā būtu iespējams rīkot referendumu. Jurists un konstitucionālo tiesību speciālists Edgars Pastars atgādina, ka Satver­smes 73. pants nosaka, ka tautas nobalsošanai cita starpā nevar nodot arī līgumus ar ārvalstīm. “Bēgļu uzņemšana tomēr ir starptautiskas humānas saistības. Tādēļ šie jautājumi būtu jālemj nevis tautai, bet gan valdībai kā prerogatīva,” sprieda jurists.

Atšķirīgās domās ir Centrālās vēlēšanu komisijas sekretārs Ritvars Eglājs, kurš atsaucās uz Satversmes 68. pantu. Tajā noteikts, ka būtiskas izmaiņas nosacījumos par Latvijas dalību ES izlemjamas tautas nobalsošanā, ja to pieprasa vismaz puse Saeimas locekļu. “Ja vismaz puse Saeimas locekļu atzītu, ka bēgļu kvotas ir būtiskas izmaiņas nosacījumos par dalību ES un pieprasītu tautas nobalsošanu, tad tā būtu jārīko,” skaidroja R. Eglājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Kalniņš mūs PAZEMO!!! KĀPĒC NEVAR BŪT REFERENDUMS, ja ES Latvijā grib IEMITINĀT pilnīgi citas rases un musulmaņu ticības ļaudis, kas IT KĀ BĒG no sava kontinenta!??……Uz Satversmi nevajag oponēt, Jūs pats te esat iebraucējs!!! VAI Jums nav kauna tā runāt un nolikt mūs, ka referendums ir BĪSTAMS, JO IT KĀ NEESAM IEPAZINUŠIES…!??? AR KO Jūs pats esat iepazinies??? KO jūs tur gvelžat KOLA kungs??? REFERENDUMS ir NEPIECIEŠAMS, JO tas ir Latvijas un MŪSU VISU izdzīvošanas JAUTĀJUMS NĀKOTNĒ!!? VAI Jums tas NAV SKAIDRS!?? Vai mazā ES ir IEBRAUCAMĀ SĒTA lielās Āfrikas kontinenta ļaudīm??? KĀPĒC VIŅI NEPALIEK TUR UN NEMEKLĒ SEV JAUNAS dzīves vietas, kur tik liela un brīva teritorija paliek tukša??? KĀPĒC?!!! CIK ILGI ES TRAKIE POLITIĶI DOMĀS UZŅEMT TOS MIGRANTU PŪĻUS??? TAS VAIRS NAV NORMĀLI!?? UN TAGAD VĒL DOMĀS PAVĒLĒT VIŅUS UZŅEMT LATVIJAI , ja mums valstī NAV SAKĀRTOTI elementārie jautājumi valsts iedzīvotāju labklājībai, ja mēs dzīvojam NABADZĪBĀ UN POSTĀ JAU 25 GADUS??? Komentāros var izlasīt ĻAUŽU VIEDOKĻUS un SĀKT ŅEMT VĒRĀ TOS, NEVIS UZSPĻAUT KĀ LĪDZ ŠIM NOTICIS!!! REFERENDUMU NOTEIKTI, jo citādi mūs tiešām jau SĀK UZSKATĪT PAR TOTĀLIEM IDIOTIEM UN MUĻĶIEM!?? Tos, kas viņus te centīsies uzņemt, lai ATBILD AR SAVU ĢIMENI PILNĪBĀ PAR SEKĀM, BARGI SODOT!!! Tautai, domāju, būs TIESĪBAS IZLEMT MIGRANTU JAUTĀJUMU REFERENDUMĀ UN ES “GUDRĀ” DĀMA LAI PIEVALDĀS RUNĀJOT!!!

  • Tev, Skaidrīte, vispār ir skaidrs tas, ka, teiksim, arābi un musuļmāņi nav viens un tas pats. Kā Tu domā, vai Irāna ir musulmāņu zeme? Nevajag daudz bļaustīties tur kur tev nav pilnīgi nekādas saprašanas. Tavi spriedelējumi sliecāc palaikam uz Hitlera pa laikam uz Staļina pusi. Vienreiz būtu jāieņem kaut kāda, stingra pozicija. Un vispār labāk atstāt bēgļu jautājumu valdībai. Domāju, ka viņi mācēs to atrisināt. Un atcerēs vel vienu patiesību, proti, bieži vien dzīvē ir tā, ka devējs iegūst vairāk nekā ņēmējs.

 2. Protams,ka bīstami Atbildēt

  Tāpēc labāk bija konfiscēt pensijas pat bez Saeimas lēmuma!
  Skat.”Patvaļa un nelikumības Latvijas pensiju sistēmā”,Iļja Gerčikovs,nra..,25.maijs 2015.

 3. bēgļus uz ASV, kura bumboja Afriku un pie tiem Latvijas vadoņiem, kuri nosūtīja latviešu bālēliņus pildīt šo noziegumu ar jeņķiem

 4. Kādas var būt bēgļu kvotas, ja tagadējie latvieši pārmet PSRS laikos augsti kvalificēto ārstu (sirds transplantācijas ), inženieru iepludināšanu Latvijā!
  Kā nav kauna tik divkosīgi atļaut iepluduināt sveštautiešus piespiedu kārtā kā PSRS laikā, tikai nekvalificētus, tādus no kuriem Zviedrija raud

 5. Ja jau atsaucamies uz Satversmi Atbildēt

  Satversme neparedz arī koalīcijas padomi,Kalniņa kungs!

 6. Pietiek ar privāto pētījumu kompāniju aptaujām? Atbildēt

  Atkarībā no tā,kas par šīm aptaujām maksā,Kola kungs! Bet,kas maksā tas arī pasūta mūziku!
  Aptauja un referendums-nav viens un tas pats!

 7. Kalniņa kungam taisnība Atbildēt

  Plašāku publiku ir bīstami plašāk informēt pat par slimokasēm Igaunijā un Lietuvā,kur tās sekmīgi darbojas jau kopš 2002.gada!

 8. Edgars>Ivars Graudums Atbildēt

  Somi tādas lietas tiešām saprot! “Somija drīzāk apsvērs izstāšanos no eirozonas nekā maksās ciu valstu parādus,pavēstījusi valsts finanšu ministre Juta Urpilainena”.Skat.”Somija drīzāk izstāsies no eirozonas nekā maksās citu parādus”,Jānis Rancāns,Db.lv,2012.gada 6.jūlijs,15:05 AFP/LETA. Un: “Ālandu salas,kas ir daļēji autonoma Somijas teritorija,draud izstāties no ES,jo Brisele gatavojas aizliegt beznodokļu tabakas tirdzniecību”.Skat.”Ālandu salas draud izstāties no ES”,Latviešu nacionālistu klubs,13.februāris 2006.

 9. Lai uzņemtu “brīvprātīgi” pat tos piecdesmit bēgļus,par kuriem ir vienojusies valdošā koalīcija,Latvijas politiķiem vispirms ir jāievieš Latvijā ES valstu progresīvais ienākuma nodoklis ar iztikas minimumam atbilstošu neapliekamo minimumu,samazināta PVN likme pārtikai,obligātā veselības apdrošināšana,no sociālā budžeta nošķirts pensiju fonds,atraitņu pensijas,diferencēts kapitāla pieauguma nodoklis un bezmaksas augstākā izglītība,kā vairumā ES valstu,mūsu politiķu kritizēto Grieķiju ieskaitot.

 10. Latvijas politiķi negrib referendumu par bēgļu kvotām, bet Latvijas iedzīvotāji negrib migrantus, kuri uzdodas par bēgļiem.

 11. sis nav tas jautajums kad 100 gudrie var vieni lemt par talako Latvijasnakotni!!!Latvija ienaks svesa kultura,ticiba,svesas parasas,notiks rasu saplusana!Latvija iedzivotaji daudz sliktak dzivo ka vecaja eiropa!lai ES uzlabo paprieksu uzlabo musu veco cilveku dzivi jo esam ES pilsoni!kada tai dala par afrikaniem?vienigais risinajums ir sutit tos atpakal uz savu zemi,ja pienems sos,bus vel vairak gribetaju!

 12. Juris>Ivars Graudums Atbildēt

  Eiro ieviešanai,pie tam vēl bez referenduma (kā citās ES valstīs), ar Latvijas drošību nav nekāda sakara,jo Latvijas drošību nodrošina NATO,nevis ES! Vai tad Čehija,Ungārija,Bulgārija,Rumānija,Polija,Lielbritānija,Dānija un Zviedrija bez eiro jūtas nedrošāk? Kāda gan var būt lielāka drošiba,katastrofiski trūkstošo robežsargu vietā,uzņemt Āfrikas nelegālos ekonomiskos bēgļus valstī,kurā nav kārtībā pat trauksmes izziņošanas sistēma,kura nespēj nodrošināt saviem iedzīvotājiem ne pienācīgas pensijas,ne samazinātu nodokļa likmi ikdienas pārtikai,kas tieši vairākumā Āfrikas valstu ir 0%! Gan Lībijā un Marokā,gan Ēģiptē,Somālijā,Kenijā,Zambijā,Zimbabvē,Namībijā,Botsvanā,Kotdivuārā,Maurīcijā,Ugandā,Svazilendā,Lesoto un Dienvidāfrikas Republikā,kur 0% PVN likme tiek piemērota 19 pārtikas produktiem,tsk.rupjmaizei,kas Latvijā tiek pielīdzināta luksusa precēm un aplikta ar tik pat lielu nodokļa likmi kā alkohols,cigaretes un cigāri!

 13. Latvijas politiķi negrib pat Eiropas obligāto veselības apdrošināšanu!

 14. Vēsture atkārtojas:
  “Latvju zeme vaļā stāv / Tā kā dzīsla pušu rauta, / Iztek asins, iztek spēks, / Latvju zeme vaļā stāv.
  / Vēji staigā iekšā, arā, / Izplēš sēklu, izrauj saknes, / Latvju zeme vaļā stāv.
  Krusta ceļiem pienaglota, / Krusta vējiem caurvējota.”

 15. vai mēs par kautko sev svarīgu vēl varam lemt ,vai pilnībā jau esam atdevušies un pārdevušies?

 16. katru bēgli pie deputāta ģimenē!

 17. Man galvenais ir latviešu tauta un valoda. Pārējais ir pakārtots. Latvija ir latviešu tautas teritorija, un jebkuri spriedelējumi par kaut kādiem pienākumiem pret kaut ko ir bleķis. Ja Vācijai, Anglijai un Francijai kā bijušajām koloniju īpašniecēm un izmantotājām ir kaut kādi pienākumi pret Āfriku – tā ir viņu darīšana. Ja mūsu politiķi nav spējīgi aistāvēt mūsu intereses uz tīru un latvisku vidi, paskaidrtojot, ka vispirms ir jāizbeidz okupācijas sekas, lai sasniegtu pirmskara Latvijas līmeni (85% latviešu), tad lai viņi iet padienēt un mums vajadzīgi citi, nevis šīs pakļāvīgās viduvējības.

 18. Kalniņš pārstāv Eiropas masonu intereses!

 19. Vidējais latvietis. Atbildēt

  Vajag gan tās kvotas pieņemt! Tāpat kā tos homoseksuāļu praidus. Ja mēs neļausim sevi kārtīgi izdrāzt, tad mēs attālināsimies no Eiropas. Un ko mēs, nabadziņi no Eiropas attālinājušies darīsim?! Peldēsim vientuļi Ziemeļu ledus okeānā un raudāsim.
  Bet deputāti mums gudri. It īpaši no “nacionālās apvienības”. Viņi saprot, ka no Eiropas nedrīkst atdalīties, tāpēc balso gan par nacionālās valūtas likvidēšanu, gan bēgļu kvotām ( brīvprātīgām). Tas nozīmē, ka brīvprātīgi te varēs ieceļot visi, kas vien to vēlēsies un nekāds konkrēts skaits nebūs ierobežots. Bet dumjajai tautai jau tas nav jāzin. Dumjajai tautai ir jādomā, ka valstsvīri vareni cīnās par tautas interesēm.

 20. Daudz ko deputāti negrib un arī grib – te aizklātas prezidenta vēlēšanas ( labi piepelnīties), te dikti vajag zaļo elektrību ( un pat no bezvēja vējdzirnavas kādam taisa naudu…). Tikai kad liek priekšā kaut ko nopietnu – tā aste gaisā un vājas ausis – kā paedušam manam kaķim…
  Deputāta, ministra dartbs ir darbs tautas labā un nevis savā, ka pat sabrauc dievludzējas tantiņas – neredzi kas brauc!!!

 21. Izrādās, ka tauta esot dumja!

 22. Eiro ievieshana bija vajadziiga, lai stiprinaatu Latvijas droshiibu. Taadas lietas saprot somi, bet latvieshi to nesaprata. Referendums pret beeglju uznjemshanu nav vajadziigs, mums jau ir labs arguments, ka te saveda nelegaalos kolonistus no austrumiem, mums tie jaaintegree.

  • Ir būtiska atšķirība starp mums līdzīgiem un cilvēkiem no Āfrikas. Aizbrauc un apskaties Londonā, kā viņi ” integrējas”. Esi aizdomājies, kas radīja cēloņus bēgļu plūsmai? Lai uzņem franči un angļi, kuru iznīcinātāji pārvērta Āfrikas ziemeļus par kara zonu.

 23. Kur bija Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”),kad referendumu vajadzēja rīkot par eiro ieviešanu Latvijā?

 24. Runa nav par kvotām vien Atbildēt

  Par šokējošu drīzāk nosaucama būtu ES un ANO nekādi neizprotamā cenšanās izmitināt šo arvien vairāk pieaugošo nelegālo bēgļu plūsmu no trīsreiz lielākās Āfrikas vienīgi mazajā,pārapdzīvotajā Eiropā!

 25. Vai tad Latvijas politiķi gribēja referendumu,kā citās ES valstīs,ieviešot eiro? Bet,kas attiecas uz Zviedrijas eirodeputātes Vilkstomas apgalvojumu par Ungāriju,iad Latvija vēl vairāk ir attālinājusies no Eiropas jau ar savu ačgārno nodokļu politiku!

Draugiem Facebook Twitter Google+