×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. septembris, 2014
Drukāt

Negribas, lai Latvija vilktos astē
. Saruna ar Edvīnu Šnori (38)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Edvīns Šnore 12. Saeimas vēlēšanās kandidēs Nacionālās apvienības sarakstā un tiek uzskatīts par vienu no tā favorītiem. “Latvijas Avīzes” lasītājiem Šnore gan vairāk pazīstams kā vēsturnieks un filmas “Padomju stāsts” režisors, taču šoreiz žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Viesturs Sprūde viņu aicināja redakcijā, lai runātu par politiku, par Ukrainas notikumu mācību, kas likusi savas domas mainīt pat tādiem, kuri agrāk dedzīgi aizstāvēja bezvīzu režīmu ar Krieviju.

– Partijas pirms vēlēšanām sola daudz, taču klusē par ideoloģiskajām lietām. Jūs var pieskaitīt ideologiem, tādēļ jautāsim: ko šajā ziņā Latvijā vajadzētu darīt? Ko vajadzētu darīt Nacionālajai apvienībai (NA)? 


Edvīns Šnore: – Piekrītu tādam redzējumam, jo NA jau vienmēr iestājusies par šīm lietām. Citām partijām līdz pēdējam laikam tas tiešām nav bijis aktuāli. Tagad, pēc Ukrainas krīzes, situācija gan mainījusies un arī citas partijas sākušas darboties pastiprināti.

– Modes jautājums?


– Vienkārši partijas redz, ka, lai Latvijas valsts varētu pastāvēt ilgtermiņā, citas izejas nav. Kļuvis skaidrs, ka Krievijas draudi līdz šim bijuši pilnīgi neadekvāti novērtēti. Ne tikai militārie, bet arī tādi, kas apdraud Latviju iekšpolitiski kā nacionālu valsti. NA ir vienmēr runājusi, ka tādām lietām kā, piemēram, drošība, valoda, jāpievērš uzmanība. Citas partijas to atbalstīja tikai atsevišķos gadījumos.

– Bet NA priekšlikumu pārtraukt uzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas pilsoņiem Saeima 11. septembrī noraidīja…


– Tad jāuzdod jautājums: vai tiešām nešķiet, ka uzturēšanās atļauju ziņā aiziets par tālu? Kopš 2009. gada Krievijas pilsoņu skaits Latvijā pieaudzis par 60%. Bija 30 tūkstoši, bet tagad drīz būs 50 tūkstoši. Mums tik liels Krievijas pilsoņu skaits ir izdevīgs? Mums vajag, lai viņi pārceļas te no Krievijas, uzpērk īpašumus un Krievija izdevīgā brīdī paziņos, ka vēlas tos aizsargāt?

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. E.Shnorem tas ,,pulveris,,taads mitraaks kljuvis…Bet tas ir saprotams,jo celjaa uz Saeimu un valdiibu,celjaa uz ,,sili,, taapat kaa daudziem citiem,naakas vismaz daljeeji atteikties no saviem kareiviigajiem principiem.
  Zatlera partija ,,prokrieviska,, bija saliidzinoshi iisu briidi,tas nebija galvenais,lai taa bankroteetu.
  Galvenais bija ar neapbrunjotu aci redzamais Zatlera stulbums (sarkanaas liinijas,oligarhu izbaazhnju dedzinaashana,no kaut kaadaam pazhobeleem salasiiti ministri, gjimenes alkatiigums …) Bet celjaa uz ,,sili,, E.Shnore to nedriikst teikt par Saeimas deputaatu un nacionaalo droshiibnieku Zatleru…Mazums kas…

 2. Nodokļu jomā “Vienotība” arvien vairāk attālinās no Eiropas Savienības! Tādēļ arī velkamies astē!

 3. Ļevs Trockis>Edvīns Dzintars Atbildēt

  Kur te redzi pērkoņkrustiešus?

 4. Vēl viens pērkoņkrustietis uzradies! Man liekas pareizāks mana kaimiņa Antona dotais nosaukums –
  pirdienkrustieši…
  Nu negrib vairs jauni puiši nopietnu darbu. Vieglāk jau ir aprakstīt notikumus par seniem laikiem,kad
  pats vēl nebiji ieplānots…

 5. Labāk par astēm nebūtu runājis, jo NA bija partija, kas visu laiku šūpoja Dombrovska kabinetu visneiedomājākamajos veidos. Kādus izlēcienus no šīs partijas var sagaidīt nākotnē – visi ministri dosies marta maršā pie Bīvības pieminekļa – puikas, kas nav ostījuši pulvera smaku vispār, par ložu spindžēšanu nerunājot. Stāviet malā no veco vīru izdomāta pasākuma un citām ēverģēlībām. Tās var tālu novest – saniknot kā austrumus, tā rietumus B

  • Stāvi maļā no rakstu komentēšanas. Jo tava vervelēšana var saniknot lasītājus kā pilsētās tā uz laukiem. Smakas ostītājs …

 6. Gaidi Austrumukrainas sižeta turpinājumu Latvijā? Neaizmirsti,ka raķetes savējos no svešajiem neatšķir!

  • Gaidu, kad šnoristi no Krievijas piedzīs 3 000 000 000 par okupāciju, pagaidām, diemžēl, tika ēzeļa ausis šnoristi dabūjuši.

 7. Gaidi Austrumu

 8. VISU LATVIJAI puiši kļūst nobriedušāki. Pirms pāris dienām NRA bija arī sakarīga R. Dzintara intervija. Kā pilnvērtīgai partijai NA trūkst 2 ļoti svarīgu lietu:
  1) Pieredzējušu,gudru nozaru profesionāļu;
  2) Sistēmveida pieejas valsts pārveidei un attīstībai ilgtermiņā (ideoloģija,valsts pārvaldes reforma,politiskās sistēmas pārveide, kursa maiņa ekonomikā) ar stratēģisko mērķi NĀCIJAS SAGLABĀŠANA UN STIPRINĀŠANA.
  Ja es to redzētu, tad nešaubīgi balsotu.

 9. Viss jau ir pareizi, un arī Šnore būs pareizais cilvēks Saeimā. Tikai šai partijai vajag vairāk atbalsta. Kāds ir vēlētājs, cik ļoti iespaidojas no reklāmas, redzam, ka EP ievēlēja Griguli (par lielu naudu), aug Sudrabas reitingi proporcionāli ziedojumu summām, neskatototies uz apšaubāmiem ziedotājiem. NA aizstāv Latvijas t.i. visu mūsu intereses.

 10. Šnores domām var piekrist, tikai Krievijas pilsoņi Latvijā droši vien ir vairāk. Cik nepilsoņi un naturalizētie nelikumīgi ir arī Krievijas pilsoņi valsts jau nezina.

 11. Šis jau arī grib sagaidīt ka bijušie komunisti un komsorgi būs pilnvērtīgi mūsu valsts neatkarības sargi un šādai tēmai neuzdrošinas veltīt pat pušplēsta vārda.Īsts mankurts(cilvēks,kuram audzināšanas rezultatā no smadzenēm ir izdzēsta tautas vēsture).

 12. Par atļaujām piekrītu autoram, par drošību arī ,par tv arī ,taču kāda jēga aizliegt ,tagad tāpat varēs uztvert ,savā laikā arī Amerikas balsi traucēja ,klausījās tāpat ,tad izveidoja raidījumu Mikrofons ,kuru Latvijā raidīja tajā pašā laikā kad Amerikas balsi uzreiz bals klausītāju skaits saruka. Tv jāveioi interesanti raidījumi krievu valodā ar latviešu titriem ,kāda daļa Maskavu neskatīsies un vēl latviešu valodu pamācīsies. Pat Jelgavas rūpnīcu arī ,vācieši taču rūpnīcu neveidos, bet darbu ta vajaga. Ar karogu vicināšanu paēdis nebūsi.

 13. Atkal uz Volhovas purviem? Paldies par “kūkām”…

 14. Neapgāžama un negrozāma patiesība.

 15. Lai būtu iekšējā drošība-zemessardzes vienība ikvienā pašvaldībā,drošas robežas,šie 2% aizsardzībai,Latvija nedrīkst vilkties astē arī ar saviem nodokļiem! Tiem jābūt progresīviem-pēc makstspējas,kā citās ES valstīs! Ar “Vienotības” progresivitāti”un arī “progresīvo principu” vien nepietiek! Obligāti Jāpilda ir arī pašu (“Visu Latvijai”) rosinātā PVN samazināšana pārtikai,kas nav aizvietojama ar “vietējo ražotāju atbalstīšanu netiešā veidā”un turpinošos trūcīgo un maznodrošināto iedzīvotāju pazemošanu ar pabalstiem un garām rindām un izziņu un kvīšu kaudzēm sociālajos dienestos (skat.”Partijām ir dažādi piedāvājumi par PVN samazināšanu pārtikai”,LSM.LV.Latvijas sabiedriskie mediji),jo tieši PVN samazināšana pārtikai,palielinoties iedzīvotāju pirktspējai,palielinātu Latvijas zemnieku ražotās lauksaimniecības produkcijas konkurētspēju vietējā tirgū.Un,”ienākumu avoti,lai to varētu izdarīt”būtu diferencēts kapitāla pieauguma nodoklis,progresīvie iedzīvotāju un uzņēmumu ienākuma nodokļi,palielināta nodokļa likme privātajām lidmašinām,jahtām,ātrgaitas kuteriem un luksusa automobīļiem,nodoklis (atkarībā no platības) privātajiem peldbaseiniem-kā,piemēram, Grieķijā,paaugstināta PVN likme luksusa precēm un pakalpojumiem,ievērojami lielāka nekustamā īpašuma nodokļa likme īpašumiem ar kadastrālo vērtību miljonos eiro utt.! Vai tad milzīgās ierēdņu armijas uzrurēšana papīru kaudžu pārkraušanai daudzajos sociālajos dienestos valstij izmaksā lētāk? Varbūt,tiešām, netraucēsim to visu solīt vienīgi “Saskaņai”,lai arī viņi beidzot tiek valdībā?!

 16. Par Latviju bez kolonistiem Atbildēt

  NA pagaidām ir partija bez konkrētam un lielām ambīcijām. Pat sauklis “par latvisku Latviju!” ir šķidrs un vispārīgs. NA būtu skaidri jāpasaka, ka 12.Saeimā valdībā kā minimums grib Iekšlietu, Tieslietu, Aizsardzības, Finansu, Kultūras un Izglītības ministriju. Un, ja nedos Iekšlietu ministriju, tad nav jāpiedalās valdības veidošanā. Jo SC valdībā taču neņems, reāli paliek V+ZZS, bet tiem nebūs 51 balss un šoreiz bez NA balsīm neiztiks.

 17. Edvīns Šnore ir viens no NA perspektīvākiem politiķiem. Liels paldies viņam par filmu, kas varbūt kādam atvēra acis rietumos. Daudz kam var piekrist, ko Edvīns saka, bet ir arī jautājumi par kuriem var diskutēt. Pilnībā piekrītu, ka kolonistu integrācija ir izgāzusies un tas jau bija skaidrs, kad šo ideju izvirzīja Latvijas politiķi. Arī NA nostāja šajā jautājumā ir pārāk mīksta, brižiem viens otrs pat lolo ilūzijas, ka tomēr jācenšas veidot saliedētu sabiedrībau. Ar ko? Kolonistiem, okupantu pēctečiem , kuri dzied Maskavas impēriskā stabulē? Protams , ir krievi, kuri ir lojāli Latvijai, bet tie ir atsevišķi individi. 200000 balsoja par krievu valodu kā otro valsts valodu! Kādi vēl pierādījumi vajadzīgi?! Reizēm dzird, ka Latvijas televīzijai vajadzētu veidot programmas krieviem, tādējādi konkurējot ar Krievijas TV kanāliem. Latvija nekad nespēs šajā informācijas karā konkurēt ar plašajām Krievijas iespējām, naidīgās, karu propogandējamās krievu programmas jācenšas vienkārši ierobežot!
  Nepiekrītu Edvīnam, ka liels drauds ir tas , ka pieaug Krievijas pilsoņu skaits. Igaunijā ir ap 100000 Krievijas pilsoņu, Igauņi necenšas aiz matiem vilkt Igaunijas pilsonībā. Kas ir sliktāk vai daudz naidīgi pilsoņi, vai Krievijas pilsoņi. Naidīgu Krievijas pilsoni var kaut izraidīt, viņi arī nepiedalās vēlēšanās un tādējādi neapdraud valsts politisko iekārtu. Ja Krievija gribēs uzsākt agresiju, tad tam cik šeit ir Krievijas pilsonu nav nekādas nozīmes, atcerēsimies vēsturi 1940.gadu, vai jaunākos notikumus Ukrainā, Krimā, kur visi bija Ukrainas pilsoņi. Maskavai galvenais ir savu impēriski domājošo tautiešu skaits, bet ne viņu pilsonība. Gribētu cerēt, ka Edvīns paturēs skaidru galvu un patstāvīgu domāšanu, jo ne vienmēr partijas elitei ir taisnība. Kāpēc esmu nedaudz kritisks? Pats būdams LNNK, vēlāk TB/LNNK aktīvists, pat valdes loceklis un avīzes redaktors, tagad NA biedrs bieži esmu sastapies ar nevēlēšanos uzklausīt, jā pat zināmu ignoranci. Ne reizi neesmu iekļauts pat deputātu kandidātu sarakstā, kādreiz kāju priekšā aizlika kā dzirdēts Straume, 11. Saeimas vēlēšanās ekskomunists Birks, šoreiz pat netika apspriesta mana kandidatūra. Nepretendējot uz lidera lomu, tomēr uzskatu , ka mans ieguldījums 20 gadu laikā nacionālpatriotiskā kustībā ir daudz lielāks ( arī kā grāmatu autoram par represētajiem) nekā daudziem, kurus partijas vadība atbalsta. Kāpēc nacionāļiem līdz šim nav izdevies kļūt par vadošo politisko spēku? Viens- neprasme apvienot visus nacionālpatriotiskos spēkus, patstāvīgi, vai it kā pārāk radikāli domājošo ignorance, otrs ņevēlēšanās savu prioritāšu skaitā iekļau sociālekonomiskos jautājumus. Jā, šoreiz programmā, pateicoties Jānim Iesalniekam jautājumi par sociālās nevienlīdzības mazināšanu ir iekļauti, bet pagaidām tā nav strikti uzsvērta prioritāte, tāpat kā progresīvais ienākumu nodoklis. Tā ir neprasme sajust vēlētāju lielas daļas noskaņojumu. Varbūt ši nav īstā vieta un īstā reize(priekšvēlēšanu laiks), lai izteiktu kaut nedaudz savu nostāju, bet partijas ierindas biedram, kāds patlaban esmu, izteikt savu viedokli jau ir minimālas iespējas. Varbūt kāds no vadības man teiks, ja kaut kas neapmierina meklē citu politisko spēku. Bet būdams nacionālists vēlos darboties nacionālā kustībā un patlaban bez NA mums cita tāda vērā ņemama politiska spēka nav. Un NA tomēr nav dažu cilvēku privātīpašums, morāli teikt savu vārdu man pat ir lielākas tiesības nekā daudziem, kuri patlaban partijas herarhijā stāv augstāk.

  • Derumu Jāni, šī nu gan ir 100% taisnība – “vai it kā pārāk radikāli domājošo ignorance”. Tevi kā gudru vīru, bet radikāli un DDD atbalstītāju pašreizējā NA ignorē, sarakstos neliek vai piedāvā zaļknābja cienīgas vietas, tavas domas un ieteikumus laiž gar ausīm. Pagaidām NA izskatās pēc “Vienotības” latviskāka klona.

  • Man nav tādi nopelni Neatkarības atgūšanā kā Jums , taču arī es esmu piedalījies gan Arkādija parka saietos , gan LNNK rīkotos pasākumos .Jau tad bija redzamas nesaskaņas mūsu starpā , resp., notika vistiešākā matu skaldīšana , kas turpinās līdz mūsdienām . Tādi mēs esam – ja kādam nav pieņemamas mūsu domas , mēs vai nu aizejam no saviem līdzšinējiem kolēģiem un dibinām jaunu partiju , vai arī aplejam ar dubļiem tos , kuru uzskati atšķiras no mšejie – protams , pareizajiem . Domāju , ka šo jauno partiju dibinātāji , pašiem to neapzinoties , ir vislielākais drauds latviskai Latvijai , jo tās balsis , kuras vēlēšanās saņems “vispareizākie” nacionāļi , aizies zudumā spēkiem , kuri var kaut ko veikt Latvijas valstiskai stiprināšanai .Vēl es domāju , ka tiem ,kuri nav apmierināti ar savā partijā valdošajiem uzskatiem , atrast savās rindās biedrus , kam ir tādi pat uzskati kā Jums , tādejādi panākt savas ietekmes palielināšanos .

 18. Visu cieņu Šņorem, bet ir jālūdz dievs ,lai viņš ,ievēlēts saeimā ,nekļūtu par bezsmadzeņu rokas cēlāju un vienmēr turētu augstu savu nacionālo stāju !

 19. Nopietna politiķa cienīga intervija.

 20. Krievu provokatoram “janim” filmā parādītā taisnība kož acīs. 1938-39., kad krievijas tautas sprāga badā, krievu zaldātiņi ar lāpstām šķipelēja vagonos labību, lai nosūtītu tik ļoti Staļina mīlētam Hitleram.

 21. Apsveicu LA intervētājus – vienā savā jautājumā beidzot uzdrošinājās lietot vārdu “deokupācija”! Bet Šnore šoreiz sagādāja vilšanos – neskatoties uz principā ļoti pareizām domām, tēmu par Latvijas deokupāciju izvairīgi apgāja, neskatoties uz LA jautājumu. Latvijā bija jāveic deokupācija un dekolonizācija jau pirms 20 gadiem, tad šodien problēmu būtu nesalīdzināmi mazāk un savā valstī mēs varētu justies daudz drošāk! Tā ka NA ir jāsaņemās un jāsāk skaidri un gaiši runāt par deokupāciju un dekolonizāciju, nevis laipot!

  • Ciniķis-utopists ! Kāpēc neviens DDD aizstāvis tikai kritizē un pārmet , ka nav veikta deokupācija , bet nenorāda , kā tas praktiski būtu bijis oiespējams ? Mums jādara viss , lai stiprinātu latvisku Latviju , mūsu aizsardzības spējas un palīdzētu atvērt acis tiem , kuri grib redzēt . Un to spēj veikt vienīgi NA un tādi patrioti kā Dzintars un Šnore .

   • Jāni Liepa! DDD ir iespējams veikt, bet NA to negrib un tas nav ne viņu plānos, ne programmā. Par DDD pašos pirmsākumos runāja Berklavs ar savu LNNK (tagad uz LNNK bāzes izveidota NA, bet NA vairs necīnās par LNNK idejām), vēlāk retu reizi “nolamājās” Dobeļu Juris (pēdējo reizi pavisam stulbi, kad no tribīnes pateica: “Nāvi okupantiem!”).

 22. Bet pieaugušais ķīniešu skaits ir ĻOTI vajazīgs.? Kad tik nesanāk ,NO VILKA BĒGĀM,LĀCIM NAGOS IESKRĒJĀM ?

 23. Edvīns – partijas ideologs? Spriežot pē filmas – angažēts rupors. Kam no tās filmas kļuva labāk? Uzlabojās integrācija? Kāds steidzās mācīties valodas? Valstī mazinājās finansu afēras ar valsts līdzekļu izzagšanu? Uz rezervistu soliņa sēdošam politologam pienākusi rinda, tas arī viss. Priecīgas vēlēšanas.

  • 1. Integrācija Latvijā ir pabeigta, jo valsts programma “Sabiedrības integrācija Latvijā” ir īstenota, par ko vairākām tas īstenotājām tika piešķirtas vairāku tūkstošu latu lielas prēmijas.
   2. Kālab gan būtu jāmācās valodas, bez kurām itin labi var iztikt?

  • Ja kāds , Jani , šeit ir angažēts , tad tas esi tu , kurš atbalsta kremļa melus un kremļa agresiju .Toties Edvīns ir patiess Latvijas patriots , kuršmēģina atvērt acis daudziem vienaldzīgajiem un ” kaunīgajiem ” latviešiem , pie reizes dodot iespēju sveštautiešiem saprast , ka viņi nav šīs zemes atbrīvotāji un laimes nesēji .

Draugiem Facebook Twitter Google+