Praktiski
Rokdarbi

Negribas sveces ar indīgām vielām? Darināsim paši! Noderīgi padomi sveču liešanā 16

Foto – Uldis Muzikants

Veikalos sveču netrūkst. Dažādās krāsās un cenās, taču mani mulsina dzirdētais, ka, tām degot, rodas indīgas vielas. Gribētu zināt, vai kvalitatīvas, nekaitīgas sveces var pagatavot pats. ZANE DURBĒ

– Veikalos un mājražotāju tirdziņos ir nopērkamas sveces no ekoloģiskiem materiāliem, kas nekādu ļaunumu veselībai nenodara, – skaidro sveču darināšanas lietpratēja Kristīne Tīlika. Pazīstamākais zaļais materiāls ir bišu vasks, taču tas ir visdārgākais izejmateriāls, tāpēc sveču liešanai visbiežāk lieto ekoloģisko sojas un augu vasku, kas ir lētāks.

Galerijas nosaukums

Darba gaita

1. Kausēšanai sagatavo katliņu ar ūdeni un metāla trauciņu. Šim nolūkam lieti noder tukšās, plānās konservu kārbiņas. To sānā iespiež bukti, lai kā pa snīpi vieglāk liet vasku. Trauciņā liek izvēlēto sveces izejvielu un kausē ūdens peldē. Maisīšanai der koka skaliņš.

2. Materiāla daudzumu aprēķina pēc sveces trauka tilpuma. Piemēram, 200 ml vajadzēs 200 g vaska. Tiklīdz materiāls izkusis, to nevāra, bet uzreiz lej formā.

! Jābūt ļoti uzmanīgiem, jo bišu vasks pārāk augstā temperatūrā var uzliesmot.

Ekoloģiskajai svecei piedien būt izejmateriāla krāsā. Ir nopērkams speciāls ekoloģiskais materiāls, no kura izlietā svece atdziestot kļūst kā leduspuķēm klāta. Ja gribas krāsainu sveci, Kristīne iesaka pievienot pārtikas vai speciālās krāsas, kas paredzētas sveču izgatavošanai. Tās ir lētas un hobija preču veikalos nopērkamas.

! Speciāliste brīdina, ka svecēm nedrīkst pievienot lūpukrāsas vai vaska krītiņus, kā to nereti māca pat bērnu pulciņos. Šīs krāsvielas nav paredzētas dedzināšanai un ir kaitīgas. Ja vaska krītiņu gabaliņus skolotājas vēlas kaut kā izmantot, tos atbilstīgi toņiem var pārkausēt un ieliet kādā formiņā, iegūstot lielu krāsaino krītu.

3. Svecei var piešķirt vēlamo smaržu. Kristīne izmanto tikai dabiskās aromātiskās eļļas, piemēram, lavandas, citrusu, rožu. Tās pilina izkausētajā sveces izejmateriālā, kad tas jau noņemts no uguns, un izmaisa. Sagatavei jāsmaržo mazliet stiprāk, nekā gribētos, jo atdziestot un pastāvot aromāts pagaisīs.

4. Sveču liešanai ir speciālas silikona formas, taču tās ir dārgas. Vienkāršākais variants – svece burciņā. Trauku rūpīgi izmazgā un izslauka sausu. Piemērotākas ir plakanās, ne pārāk lielās burkas. Taču Kristīne iesaka eksperimentēt – skaisti izskatās arī lielās burkās lietas sveces, kur svece aizpilda tikai pašu trauka apakšu un stikls ir kā liels lukturis. Tādas var likt arī ārā – vējš nenopūtīs.

5. Sveces sirds ir pareiza resnuma un labas kvalitātes dakts. Kristīne zina teikt, ka tās ir ļoti dažādas un piemērotākā gandrīz jānosaka ar eksperimentu/kļūdu metodi. Pērkot dakti veikalā, jāzina, kāda diametra sveci paredzēts liet, lai pārdevēja varētu ieteikt piemērotāko. Piemēram, 6,5 cm diametra sojas svecei vajadzēs šāda izmēra dakti. Meistare savām svecēm izmanto tikai tīras kokvilnas daktis. Tās var nopirkt jau ar metāla kājiņu, kas dakti noturēs trauka dibenā. Taču var izlīdzēties, dakts galā pieliekot saspraudi. Trauka apakšai dakti ērti pielipināt ar tā saukto balto lipeklīti, kas nopērkams kancelejas preču nodaļās. Dakti piefiksē arī burciņas augšmalā, jo tai jābūt ideāli taisnai. Iepriekš gan nav jāpiesūcina, jo dažas jau ir īpaši apstrādātas.

6. Burkā šķidrumu lej vairāk par pusi, bet ne pilnu, jo tad liesmiņa būs glīti redzama caur stiklu. Turklāt stikls pasargās no nejauša skujas vai cita materiāla pieskaršanās. Sveces burkās var likt tieši uz galda kā dekorus, nebīstoties, ka notraipīs galdautu.

7. Svecei ļauj atdzist istabas temperatūrā. Nedrīkst to likt ledusskapī vai ārā aukstumā. Lai nebūtu jāpārbauda bērnu pacietība, sveci var izliet vakarā, un no rīta tā jau būs gatava.

8. Kad svece atdzisusi, burciņu var izdekorēt, piemēram, apsiet lentīti, aptīt ar auduma gabaliņu, ļaut bērniem apgleznot ar jebkurām krāsām, ja svece paredzēta iekštelpām. Sveces var iekārt aukliņās un izveidot svētku noformējumu mājai.

Izvēlies izejvielu

Materiāli sveču liešanai (sojas, augu izcelsmes vasks, bišu vasks) nopērkami gan hobija preču veikalos, gan internetā. Kvalitatīvs medicīniskais parafīns, kas arī der sveču pagatavošanai, nopērkams aptiekās (cena ap 5 eiro). Savukārt bišu vasks nopērkams arī no biteniekiem vai šūnu loksnēs biškopības preču veikalos. Sojas un augu vasks maksā 3–5 eiro kilogramā.

Pērkot vasku veikalā, jāinformē, kādai vajadzībai tas domāts, jo atšķiras trauciņiem un brīvi stāvošām svecēm domātie. Trauciņā lejamie atdziestot neatdalīsies no formas malām. Svecēm, ko lej formās un pēc tam izņem, atdzisušais speciālais vasks pats atdalīsies no maliņām.

Vasku var izmantot atkārtoti. Ja trauciņā vēl palikusi masa, to var atdzesēt un izmantot nākamreiz, pat pēc gada, kad atkal gribēsies liet sveces. Dažādu veidu vasku var sajaukt, piemēram, trauciņā, kurā palicis bišu vasks, var pievienot sojas, augu izcelsmes vasku vai parafīnu. Lai trauks nepieputētu, to stingri iepako plēves maisiņā.

! Ja sveci paredzēts dāvināt, pirmo paraugu ieteicams pagatavot un izdedzināt pašam. Tad būs skaidrs, vai rezultāts izdevies kvalitatīvs un saņēmējam tiešām būs prieks, nevis nelāgs pārsteigums.

Meklē kvalitāti

Ja bišu vaska svece deg sprakšķēdama, brīžiem pat uzliesmo stiprāk un uzvedas kā brīnumsvecīte, vainojams pietiekami neattīrīts bišu vasks. Kristīne savām svecēm iegādājas speciāli attīrītu bišu vasku granulās, ko izmanto arī kosmētikas ražošanā. Tas maksā ap 18 eiro kilogramā.

Lai izvairītos no brāķa, speciāliste iesaka iegādāties tā sauktās mērcētās vaska sveces, kas darinātas pēc citiem principiem (mērc dakti karstā vaskā, atdzesē, atkal mērc, un tā daudzas reizes). Šādā procesā vaska piemaisījumi nosēžas trauka dibenā un svece ir no tīra vaska. Tādas sveces parasti nopērkamas vienā daktī kopā pa divām, turklāt tām ir mazliet neregulārāka, viegla lāses forma.

Šķir tālāk un uzzini 5 padomus sveču lietošanā un ko noteikti nedrīkst darīt!

5 padomi sveču lietošanā

1. Lai cik laba svece un stabils svečturis, kaut kas var nopilēt uz greznā svētku galdauta. Visvieglāk tikt vaļā no sojas sveču traipiem. Vasku no auduma izņem, gludinot caur porainu papīru. Ja svece krāsaina, traipus iztīrīt ir daudz sarežģītāk.

2. Ja sveces dakts ir gara, to pirms aizdegšanas nogriež apmēram centimetru īsu.

3. Pirmoreiz aizdedzot sveci, to vajadzētu dedzināt vismaz stundu. Tad dakts pietiekami piesūksies, sveces mūžs būs ilgāks.

4. Dedzinot sveci, to noliek vietā, kur nav caurvēja vai ievērojamu temperatūras svārstību. Piemēram, uz palodzes nolikta svece loga pusē vēsumā kusīs lēnāk nekā istabas pusē. Arī vējš no durvīm liesmu lieks uz vienu pusi, un svece izdegs daudz straujāk, turklāt tecēs un deformēsies.

5. Lai ekoloģiska materiāla svece labāk degtu, tai telpā ļauj vismaz stundu apsilt un tikai tad aizdedzina.

 

TĀ NEDARI!

Pašam nevajadzētu gatavot sveces ar sausajiem augiem. Ir vajadzīgs īpašs aprēķins, lai dakts sveci kausētu tikai tik daudz, cik paredzēts, neskarot augus sveces malā. Ja uguns tiem tiks klāt, būs ugunskurs uz galda. Sausie augi degot nesmaržo, bet mazliet aromātu dos kanēļa standziņas gar sveces malu, jo tās nav tik ugunsnedrošas.

LA.lv