×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
29. jūnijs, 2017
Drukāt

Neizrunātais veido “pelēkās zonas”. Saruna ar dzejnieku Vādonu (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Dzejnieks, tulkotājs un publicists Jānis Vādons studējis valodniecību Ventspils Augstskolā. Vairāku dzejas krājumu autors, patlaban arī lektors Ventspils augstskolā.

Nesen izlasīju jūsu rakstu ”Pagātne šodienā: pārdomas par laimes deficītu” žurnālā “Domuzīme”. Kas tad latvietim šodien traucē būt laimīgam savā zemē, savā tautā un valstī?

J. Vādons: Atmodas laiks bija skaists un arī visai vienkāršs. Mēs labi apzinājāmies, ko vēlamies sasniegt, – savu valsti. Dzīve tolaik krāsojās melnbalta, bez pustoņiem. Bija patoss, vismaz manu ģimeni Latvijas neatkarības ideja pārņēma pilnībā. Un tikai retais apzinājās, ka smagākais, sarežģītākais laiks vēl tikai priekšā. Ka karogs gan būs mastā, bet sekos grūtā ikdiena. Tāpēc daudzu piedzīvotā vilšanās ir visai likumsakarīga. Ideālu, absolūti perfektu valsti mēs nevarējām uzbūvēt, tā vienkārši nemēdz būt.

Tas, kas mani mulsina šodien, – ka vilšanās sajūta daudzus nevis mobilizē darbam, bet tieši otrādi – demoralizē. Cilvēkiem nolaižas rokas, aizvien biežāk sāk skanēt visai dīvainas frāzes saistībā ar pagātni, par padomju laikiem, proti, ka nemaz jau tik slikti nebija, ka daudz kas tolaik bija pat labāks nekā šodien. No atmodas laiku ilūzijas par gaišo nākotni mēs vēlamies paglābties citā, tagad jau pagātnes izstarotā mirāžā.

Bet vai tad 20. gadu Latvijā nebija līdzīga vilšanās? Jānis Akuraters šo laiku raksturoja ar vārdiem “atplūdu laikmets”.

Arī Rainis bija visai vīlies jaunajā Latvijas valstī. Starp citu, tolaik garīgā konfrontācija bija pat asāka, jo brīvība tika izkarota ar ieročiem rokās, maksājot ar asinīm. Mums šodien pietrūkst gudras un atklātas sarunas par valstī notiekošo. Valda plakātisms, saukļi, konfrontācija pašas konfrontācijas dēļ – gan starp latviešiem un krieviem, gan pašu latviešu starpā. Bet, raugoties pasaules mērogā, mēs esam tikai maza saujiņa, kuriem īsti pat nebūtu ko dalīt.

Atļaušos jūs citēt – ka “laiks atceras visu”, “pagātne savažo”, bet mēs joprojām “paliekam lojāli pagātnes rēgiem”. Ko jūs ar to vēlējāties pateikt?

Rēgi slēpjas neizrunātajā, neizsāpētajā okupācijas laiku mantojumā. Tas, ko šodien daudzmaz esam apzinājušies – latviešu attiecības ar okupācijas varām. Bet joprojām apieti un neizprasti palikuši procesi, kas okupāciju laikos norisinājās pašas latviešu sabiedrības iekšienē. Un šeit atklājas jau daudz sarežģītāka aina. Bija viss – iztapīga, pat aizrautīga sadarbība, nodevība, klusējoša piekrišana, vienkārši nei­trāla malā stāvēšana, pasīva pretošanās, kas, būsim atklāti, visai reti pārauga aktīvā rīcībā. Tāpēc pat 26 gadus pēc neatkarības atgūšanas joprojām ir aktuāla lustrācija, pēc kuras sabiedrisks pieprasījums gan tā īsti nav jūtams.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Uzturēt mītu par brīnumzemi “Padomju Savienība” vecākā gadagājuma cilvēkos palīdz mūsu valdību sistemātiska nespēja vai nevēlēšanās iedziļināties veco un bieži vien slimo cilvēku dzīves problēmās. Bieži kādreiz sabiedrībā iecienīti un pazīstami cilvēki dzīvi beidz galējā nabadzībā un vientulībā. Mazās pensijas vien spēj nosegt materiālo vajadzību pašu minimumu nemaz nerunājot par visu pārējo piepildītas dzīves noslēgumam nepieciešamo. Protams to pamanās savos ne pārāk cildenajos nolūkos un savu ne pārāk krietno mērķu sasniegšanā izmantot cilvēki, kuri bieži vien kalpo svešiem kungiem, nevis savas valsts un tautas interesēm. Bieži šie cilvēki šais mītu apvītajos laikos ieņēma nozīmīgus amatus, baudīja sabiedrības uzmanību un atzinību. Neatkarība, ja tā būtu tikusi konsekventi īstenota, visiem Latvijā dzīvojošajiem būtu atnesusi tādu dzīves līmeni un laimes sajūtu savā atkal atgūtajā valstī un savā tautā vismaz tikdaudz kā Igaunijā. Dodot meslus svešiem kungiem tā vietā, lai visu gudrību, spēku, enerģiju ieguldītu latviskas Latvijas uzplaukumam. Vismaz latviešu valodas kā Latvijas tautu vienojošā minimuma priekšnoteikumu vēl pēc jau 26 atjaunotās Neatkarības gadiem neesam spējuši sasniegt. Prezidenta Vējoņa priekšlikums Saeimai lemt par tautas vēlētu prezidentu ir kā parodija par šo valsti, kur nav ne īsta saimnieka, ne arī saimes, kas spētu realizēt Latvijas, vienīgās zemes pasaulē, kuru latvieši ar savām asinīm, sviedriem, gudrību izcīnījuši un tiesīgi saukt par savējo ir bieži tālu no svarīgu, tautai un zemei bieži vien izšķirīgu lēmumu pieņemšanas.

Draugiem Facebook Twitter Google+