×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
7. februāris, 2018
Drukāt

Māris Antonevičs: “Neizstambulēt” himnu! (42)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Māris Antonevičs

Pēc tam, kad katoļu baznīcas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs bija paviesojies Zaļo un zemnieku savienības frakcijā un pārliecinājis tās deputātus neatbalstīt Stambulas konvencijas ratifikāciju, par šo jautājumu sākās neliela “šūmēšanās”. Precizējums – neliela tā izskatās uz kopējā sabiedrības darbakārtības fona, bet dažās šaurās aprindās ir pat diezgan karsta. Proti, viena puse (“liberāļi”) apgalvo, ka bez šīs konvencijas Latvijā visas sievietes ir apdraudētas un pakļautas vardarbībai (aizsargāt viņas it kā ir konvencijas galvenais mērķis, ko apliecina tās oficiālais nosaukums “Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu”, par Stambulas konvenciju tā tiek dēvēta pēc tās pieņemšanas vietas). Savukārt otra puse (“konservatīvie”) ir pārliecināta, ka cīņa pret vardarbību (ko visi nosoda un apņemas apkarot ar citiem paņēmieniem) te ir tikai izkārtne un patiesais mērķis ir uzspiest jaunu ideoloģiju, kas saistīta ar tādu jēdzienu kā “dzimums”, “ģimene” un citi būtisku pārskatīšanu.

Reālistisku diagnozi, kāpēc tas tagad notiek un ar ko varētu beigties, nesen intervijā laikrakstam “Diena” bija devis politologs Ivars Ījabs: “Vēlēšanu laikā jebkura tēma ir laba, lai profilētos. Kaut kādā ziņā tas ļauj iezīmēties nosacīti liberālajiem spēkiem, bet rezultāts, es domāju, visiem ir pašsaprotami skaidrs – konvenciju neratificēs. Un es domāju, ka to vajag vienreiz pateikt skaidri un gaiši, beigt par to taisīt histēriju. Galu galā ir pietiekami daudz citu lietu, par ko domāt.”

Kopumā piekrītot politologa atzinumam, tomēr gribētos vairāk uzmanības pievērst vienam no konvencijas pantiem, kas dara uzmanīgu, pat neatkarīgi no tā, vai šis dokuments tiek ratificēts vai ne – runa te nav par burtu, bet gan par garu. Tas ir konvencijas 12.1 pants, kas paredz: “Konvencijas dalībvalstis veic visus vajadzīgos pasākumus, lai veicinātu izmaiņas sociālās vides un kultūras noteiktajos sieviešu un vīriešu uzvedības modeļos nolūkā izskaust aizspriedumus, paražas, tradīcijas un jebkādu citu praksi, kuras pamatā ir ideja par sieviešu nepilnvērtību vai par sieviešu un vīriešu lomām, kas padarītas par stereotipiem.” Te paveras ļoti plašas iespējas interpretācijām, jo ko nu kurš saprot ar aizspriedumiem un stereotipiem. Piemēram, agrāk nevienam netraucēja, ka pirms “F1” autosacīkstēm gar auto nedaudz pastaigājas modeles augstpapēžu kurpēs – tāda neliela modes skate, pirms trasi piepilda dūmi un rūkoņa. Taču nu šis pasākums esot atcelts, jo nepatika feministu organizācijām. Tām īpaši neinteresēja, ko domā pasākumā iesaistītās sievietes – aizliegt un viss. Tā kā “F1” nav vienīgais sporta veids, kur līdzdarbojas modeles (riteņbraukšana, bokss…) vai karsējmeitenes (basketbols u. c.), jādomā, ka šī vēl ir tikai iesildīšanās pirms lielākām kampaņām.

Saistībā ar minēto Stambulas konvencijas pantu jau tiek spriests, vai netiks aizliegtas (vai pārrakstītas), piemēram, Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos”, kur attēlota arī sievas pēršanas aina. Taču “sieviešu un vīriešu lomas, kas padarītas par stereotipiem”, ja papūlas, var atrast arī ļoti daudzos citos latviešu daiļdarbos. Arī mūsu himnā! Nu pag, nevajag pārspīlēt, jūs teiksiet, Latvijas himnai jau nu gan neviens liberālis neuzdrošināsies ķerties klāt! Pagaidām ne. Taču, lūk, nesena ziņa no Kanādas – turienes parlaments aizvadītajā nedēļā esot labojis valsts himnu ar mērķi to padarīt “dzimumneitrālu” (“gender-neutral”). “O Canada! Our home and native land! True patriot love in all thy sons command.” (“Kanāda! Mūsu mājas un dzimtā zeme! Patiesa patriota mīlestība visā, ko tavi dēli dara”) – no šā teksta (himna pieņemta 1914. gadā, Pirmā pasaules kara laikā), tagad paredzēts izņemt vārdiņu “dēli” un nomainīt ar “mēs visi”… Prieku par izmaiņām paudis liberālais Kanādas premjers Džastins Trudo, kurš “tviterī” ierakstījis, ka tas ir “vēl viens pozitīvs solis ceļā uz dzimumlīdztiesību”. Vai tiešām sievietes jutās nevērtīgākas himnas teksta dēļ?

Bet “stereotipu” Kanādas himnas vārdos ir pat mazāk nekā Latvijas himnā: “Kur latvju meitas zied, Kur latvju dēli dzied…” Ko nu? Tā var “aizstambulēties” ļoti tālu.

Pievienot komentāru

Komentāri (42)

 1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Himnas jāliek mierā. Jābūt lepnam par tām. Nav ko kašķi meklēt, kur viņa nav.

 2. Kad reiz tas latvietis sapratīs, ka Stambulas konvecija ir Mozaīkas stila konvencija – cer uzsākt apmācības savā stilā sākot ar bērnudārziem Viņķele -“Diena, kad Rūta bija Rihards” un “Diena, kad Kārlis bija Karlīna”.
  Parakstīs un tad pat ar tiesu studēsiet :“Diena, kad Rūta bija Rihards” un “Diena, kad Kārlis bija
  Karlīna” .
  Tā ir sabiedrības degradācija un kas to vēlas ? Ja Tev ir redze, smadzenes – tad skaties daudz, daudz tālāk un saredzēsi islamu, kur tādas lietas noliedz. Pretspēle – sagraut esošo sabiedrību un tad nāks ( islams) kā atbrīvotājs no tādām Viņķelēm ar Mozaikām… skanēs pat atbalsts .
  Islama rezultāts sasniegts – sabiedrība pati lūgsies to pieņemt.

  • Varbūt komunisms?
   Varbūt budisms?
   Vīrusi un mēris ir bijis visos gadsimtos.

  • Lasījis konvenciju esi? Nē. Svešvalodas māki? Nē.
   Tādi vairums tie vardarbības oponenti, no kūtspakaļas izvilkušies analfabēti; sak geji tiem neuzkrītoši uzbruks un bērnus transformēs uz bezpersonām. Būtu labāk domājis kā paša dzīvi uzlabot un valsti padarīt labāku, nevis kā vardarbību aizstāvēt

  • Man ieteica palabot – var gadīties, ka tas skats ir arī no austrumiem ar stingro pareizticības baznīcas nostāju zem Kremļa varas par sabiedrības Dieva noteikto dalību vīriešos un sievietēs…
   P.sk.
   Mūsu sabiedrībā ir dzives normas pieņemtas no kristīgās pasaules un neba mums to sagraut – kas paliks pāri? Drupas. Garīgais tukšums uz kuru mūs Stambulas konvencija mudina…Tikai kāpēc tā par to iestājas ? Manuprāt garīgi degradētas personas , kurs vairs neizšķir ka ir vīrietis ar savām Dieva dotajām funkcijām un ka ir sieviete ar savām Dieva dotajām funkcijām ( lezbietēm un gejiem bērni nedzimst – var censties adopcijā normālos par tādiem padarīt… – jā tā ir arī garīga slimība, ko nevelas atzīt.)
   .

 3. savāktas gandrīz 4000 balsis, parakstamies visiem zināmajā portālā mana balss.

 4. Piemēru ir cik uziet.
  Tiek cenzēta gan Pepija garzeķe gan arks Tvens.
  Lasiet par kultūras revoluciju Ķīnā. pie varas ir nokļuvuši neomarksisti, kuri pēc kara ir dabujuši labi atsperties un brukt virsū cilvēcei.

 5. Māris Stambuļēvičs jau oats galīgi izstambulēts izskatās

  • Kad liberāļiem, sorosoīdiem, velkomistiem un garīgi slimajiem homoseksuālistiem vairs nav argumentu, tad viņi sāk nomelnot raksta autoru.

  • Kad sievu sitējiem neļauj nosist sievas, vainīga ir starptautiskā sazvērestība

   • Varētu padomāt, ka tagad var sist sievas!!Un protams konvencija visu atrisinās.
    Vispār ir kāda sieva arī nosista (sista) Latvijā?
    Būtu interesanti iepazīties ar statistiku!

 6. Forša bij dziesma Istanbula- Konstantinopole! Neatceros.kuri mūziķi “senos”laikos to dziedāja. Galīgi neforša sakomponēta mūsdienu Stambulas uzbāztā “dziesmiņa”.

 7. Stambulas vilnis uzņem apgriezienus. Anglijā pēc agresīvu sieviešu organizācijas pieprasījuma no muzeja tiek izņemta glezna, kur ir dzimumnesamērība- jauneklis un vairākas nimfas. Veikalos tiek izņemti uzraksti meiteņu mantas, zēnu mantas…Tā vairs nav anektdote, bet homo unis pēc analoģijas homo soveticus veidošana. Tajos laikos augušam ir vieglāk saskatīt līdzības!:(

  • Es jau 1978.gadā 5 gadu vecumā vecāku darbavietas eglītē, ieraugot izlozējamās dāvanas sadalītas “zēnu” un “meiteņu”, atļāvos paziņot,ka tas nav godīgi,un vairāk tādos pasākumos nepiedalīšos. Te daži vēl šodien nav izauguši līdz saprašanai,diemžēl.

 8. Māris Stambuļēvičs jau oats galīgi izstambulēts izskatās

 9. Māris Stambuļēvičs jau oats galīgi izstambulēts izskatās

 10. Konvencija kā ausveiss? Atbildēt

  Gan jau pasauli valdošie, šo konvenciju sacerot, ir domājuši dažus gājienus uz priekšu, tādēļ nākotnē, visticamāk, mūs gaida vēl daudz jauku pārsteigumu. Tie noteikti piedos garšu baltās rases iznīkšanas procesam …

 11. Liberasti ieņirdz. Ja 50 gados (1940-1990) anglo-sakši salieca īrus ( īru valodā pašlaik runā ap 20%), tad ar latviešiem kvaz-kapitālismā arī tiks galā vēl ātrāk kā Krustakara laikā (1180-1290). Process turpinās: “… Dienā, kad tu, cienījamo lasītāj, lasi šo Rīgas Laika numuru, Latviju pamet 40 cilvēki. Vairākums no tiem ir latvieši (lai gan cittautieši izbrauc proporcionāli vairāk), un vairākums no tiem nekad neatgriezīsies Latvijā uz pastāvīgu dzīvi (lai gan pēdējā laikā atgriezušos skaitam ir tendence pieaugt). Tādēļ nenovērsīsim uzmanību no galvenā: latviešu valstsnācija pamazām pamet Latvijas valsti.” Ivars Ījabs: Lozungi un latvietība (RīgasLaiks)

  • “50 gados (1940-1990) anglo-sakši salieca īrus”!? Īrus “lieca 250” gadus, par īru valodu pakarot. Vienalga, ap WW1 viņi tika no britiem vaļā. Pamācies vēsturi un paklusē.

 12. Jā, nevajag radīt jaunus pārpratumus. Dzimumu atšķirības nav stereotipi. Normāla ģimene nav stereotips. Vīrietim ir sava varēšana un atbildība, sievietei- sava. Feministēm nepatīk tas, ka sievai jāklausa savs vīrs? Laikam aizmirsts, ka vispirms ir teikts, ka vīram jāmīl sava sieva jeb -vīrieti-uzņemies arī atbildību – mīli (ja mīli) un rūpējies. Ja man blakus ir atbildīgs un uzticams vīrs, tad es varu ziedēt un man viņu ir par ko cienīt, un mans vīrs dziedās. Un mums būs dēli, kam būs paraugs un meitas, kas novērtēs vīrišķību. Un ziedēs un neprotestēs pret to, kas viņa ir. Jā- var būt strīdi, nesaskaņas viedokļos, bet tāpēc nav jākaujas un jāsit. Paldies Dievam, pret mani sabiedrībā vīrieši ir izturējušies ar cieņu sīkumos. Man patīk, ka par mani parūpējas, kaut arī varu pati tiktu galā, un es to novērtēju. Un tur nav vieta vardarbībai.
  Vai esat ievērojuši- jo skaļāk un visparinātāk vienlīdzības principi tiek deklarēti, jo lielāka vajadzība sievietēm pašapliecināties atkailinoties un kārdinot. Sabiedrības šizofrēnija. Konvencijas 12.1 pants ir par plašu un pārprotamu. Vienīgais par ko es esmu- vienāds atalgojums par viena un tā paša darba veikšanu sievietei vai vīrietim, amatos, kur dzimumatšķirības lomu nespēlē. Viss.

  • Perfekti teikts!
   Vīrieši un sievietes nav un nevar būt vienādi. Katram ir savas stiprās un vājās puses un tieši tāpēc ģimeni veido abi kopā.

  • Dzimumatšķirības lomu nespēlē nekādos amatos,izņemot seksa industriju un apakšveļas demonstrēšanu.

 13. To mozaīkas Stambulas sapni vajag no Latvijas patriekt- lai neiznāk pārtaisīt ne tikai himnu,bet arī tautas dziesmas :

  Es meitiņa kā puķite,
  Sarkans rožu vainadziņš.
  Uz manim puiši krita,
  Kā uz ogu vāceliti.

  Un varbūt jaunā Stambulas redakcijā-
  Es nullo kā puķito,
  Sarkans rožu vainadziņo.
  Uz manim nullo krita.
  Kā uz ogu vāceliti.

  Jā latviešu mēlai ir grūti atrast kādu bedzimumā vārdu – jā un anketās man būs jāraksta
  dzimums – bubo – saproti , vai vīrietis vai sieviete ?
  Jā un sabiedrisko tualešu ”miļotājiem tās būs vienas ņu jau abu dzimumu vienotas- tualeto ….- jautājums – vai pisuārus likvidēs? Un kā slimnīcās ar pīlēm? Kā ar dāmu un kungu apģērbiem – vienoti?
  Murgs, bet tie 00 Stambulas un tādu mēs ar Saeimas balstu gribam?

  Starp citu Dievs radīja Vīrieti un Sievieti ar katram savu lomu sadzīvē – kā arī Dievam dos šo Stambulas regulu? Kā aizsūtīs?

 14. Jā,šī mēsla dēļ(Stambulas konvesijas),sabiedrība “vārās”,un tā tur,Iluta Hiēna vispār lec no apenēm arā!!Kapēc būtu jāuzklausa tikai,kautkāda saujiņa tā saucamā “sabiedrības krejuma” viedoklis??Ja jau pie mums sievietes ir tik ļoti pazemotas un apbižotas,un ja tas jautājums ir valstiski tik svarīgs,tad ir jārīko referendums!

 15. Panāk kaut ko ar viedokli, vai kā tur kuru reizi tagad sauc iznācienu plašsaziņā, un panāk ar, dažreiz pat ātri. Bet, kad tu, cilvēks, vispārējo ačgārnību vidū, redzi, ka ir tak gaiši, gudri un talantīgi jauni cilvēki kā Māris Antoņēvičs paliek ne tikai labāk, bet labi, cerīgi.

 16. Būs vien jāpārraksta un jāpārfilmē Pūt vējiņi un Sprīdītis. Sprīdītī laimi meklēt dosies abu dzimumu pārstāvji un kašķīgai princesei kompāniju sastādīs arī niķīgais princis!!! Aaa būs vēl arī Vēja tēvs!!! 🙂
  Starp citu ko darīt ar A.Pumpura Lāčplēsi?! Vai tik tur nenāks palīga dūšīgā zviedriete Roņdauze?

 17. velkomisms un liberālisms jāaptur! Atbildēt

  Jā – Latvijā dzīvo ne tikai latvieši, bet arī krievi un Krievijas pensionāri, kā arī principā latviski nerunājoši bijušās PSRS pilsoņi bez tagad jebkādas valsts pilsonības, kas pārdēvēti par nepilsoņiem. Tāpēc himnā tekstam jābūt šādam – “kur Latvijas iedzīvotāji integrēti zied un katrs savā valodā draudzīgi dzied”.
  Māri, ja kārtīgi izlasītu kovnenciju, tad tur atrastu vēl briesmīgāku punktu nekā dzimumu līdztiesība – konvencija nosaka, ka no valsts nedrīkst izraidīt imigrantes un nelikumīgi iekļuvušās sievietes, un jādara visu, lai apvienotu viņu ģimenes. Patiesais konvencijas mērķis – Eiropas pārpludināšana ar svešām sievietēm un viņu ģimenēm. Ar jauniem un kareivīgiem vīriešiem Eiropas pārpludināšana labi sokas. Ieradīsies nelikumīgi Eiropā kāda svešiniece no Āfrikas un melos, ka viņu Āfrikā sit un viņa nedrīkst atgriezties atpakaļ uz Āfriku. Eiropai nebūs tiesību šo sievieti meli, patiesības viltotāju un robežas nelikumīgo šķērsotāju izraidīt!! Eiropai būs pienākums no Āfrikas uz Eiropu atgādāt šīs sievietes 10 bērnus, 7 vīrus, māti, tēvu un 9 audžutēvus, 40 brālēnus un 39 māsīcas, 25 onkuļus un 120 tantes.

  • lielā seksa mazais gigants Atbildēt

   Gribu tās 39 māsīcas un 120 tantes !!!
   40 brālēnus un 25 onkuļus negribu – tiem spalvaini purni !

 18. modernais cilvēks involucionē Atbildēt

  Deidentifikācija rit pilnā sparā. Ko Daba evolucinējot radīja – dažādību dzimumos – augu, kukaiņu, dzīvnieku un cilvēku pasaulē, to involucionāri cilvēkos tiecas noliegt, nepieļaut un neievērot lietojot jau kaitīgu likuma spēku.

 19. Varbūt labāk paprasīt normālām sievietēm un normāliem vīriešiem, ko viņi grib. Un pārējos , ja vajag -tiesās likums.

 20. Nu gluži pomjlaikā, sexa nav un visi vienādi!

  • konservatīvs latvietis Atbildēt

   Padomju okupācijas gados no visiem gribēja uztaisīt padomju cilvēkus – kas negribēja “pārtaisīties”, to aizsūtīja uz Sibīriju vai nošāva. Iepriekš Hitlers taisīja pārcilvēkus un nederīgos ierakstīja zemcilvēku kategorijā.
   Tagad Soross un viņa pakalpiņi liberāļi un velkomisti taisa “atvērto” sabiedrību – tajā visi visus seksuāli samīļo un izmīlē, dzīvo bez naida un neviens nevienu neapspiež, neierobežo, neapkaro: brīva vaļa narkomāniem, homoseksuālistiem, perversajiem, noziedzniekiem, bezdzimuma personām un citiem idiotiem. Sorosa pasaulē par zemcilvēkiem tiek uzskatīti tie, kuri sargā senču tradīcijas, paražas, ievēro tikumus un augstā cieņā tur ģimeni.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+