Praktiski
Mājas

Nejaukās, kaitinošās, lecīgās… Kā rudens, tā blusas klāt. Kā cīnīties? 0

Shutterstock ilustrācija

Autores: Valija Beluza, Aiva Kalve

Smilšu blusas – mūsu bieds rudenī, sezonāla parādība, kas beidzas ar auksta laika iestāšanos, jo mātītes ir paēdušas, izdējušas oliņas, kāpuri iekūņojušies un gaida mitruma, siltuma iestāšanos.

Kur tās rodas!

Mājā tās nejauši var ienest ar ielas apaviem, drēbēm. Blusas mēdz iemitināties pagrabā, kāpņutelpā, grīdu spraugās un mīkstās mēbelēs, un rotaļlietās. Blusa dzīvo līdz četriem gadiem un savas dzīves laikā var pārnēsāt visādas slimības. Cilvēkam blusu kodumi nav tik bīstami, tie galvenokārt rada neērtības sajūtu un var izraisīt arī ādas iekaisumu un alerģiskas ādas reakcijas. Turklāt blusas ir vienas no galvenajām infekciju pārnēsātājām, kuras iekožot var inficēt cilvēku arī ar citām vīrusu un baktēriju infekcijām. Blusas var kaitēt ne tikai cilvēkiem, bet arī mājdzīvniekiem, kuriem blusu kodumi izraisa alerģisko dermatītu. Ja izsitumi un stiprā nieze netiek savlaicīgi ārstēta, tas var pāriet bakteriālā infekcijā. Savukārt gados jaunākiem dzīvniekiem liels blusu skaits var izraisīt mazasinību. Tāpat šie kukaiņi var pārnēsāt citus slimību izraisītājus, piemēram, lenteni.

Blusām ļoti patīk netīrība, tāpēc pirmais paņēmiens cīņai ar insektiem ir ķermeņa un drēbju mazgāšana, istabu, pagrabu un kāpņutelpu regulāra uzkopšana. Vienkāršs līdzeklis pret blusām ir upes kalmes, ko novieto zem gultām vai pie ieejas mājā, kā arī 5% vārāmā sāls šķīdums, ar ko uzmazgā grīdas, veic mēbeļu mitro uzkopšanu. Dezinficējoša iedarbība ir arī terpentīnam. Blusām nepatīk ēteriskās eļļas, sevišķi apelsīnu, eikaliptu un tējaskoka.

Parastās blusas ir lielākas par smilšu blusām, un arī to vairošanos ierobežo tīrība. Suņu un kaķu blusas nepāriet uz cilvēku, kamēr uz dzīvniekiem gan. Suņa blusa labprāt iekodīs kaķim un otrādi.

Savulaik dezinsekcijas apstrādes māju pa­grabos un kāpņutelpās bija obligātas, tagad viss pašu iedzīvotāju ziņā, un profesionāļi tiek pieaicināti tikai pēc pieprasījuma. Ar to bieži vien ir par maz!

Kā nobaidīt blusas

Aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi un ierīces, kuras var palīdzēt ja ne pilnībā novērst iespējamību par blusu parādīšanos, bet vismaz samazināt to klātbūtni. Ja ir plānots atrasties ārpus telpām – pie dabas krūts, ieteicams lietot ultraskaņas repelenta ierīci ērču un blusu atbaidīšanai. Ierīce nesatur ķīmiskas vai aromātvielas, tā izstaro pulsējošus 40 kHz ultraskaņas impulsus, kas nav kaitīgi ne cilvēkam, ne dzīvniekam, bet traucē blusas un ērces, atturot tās no cilvēka vai piespiežot doties prom. Šādas ierīces, kas ir domātas gan pieaugušajiem, gan bērniem, lietošana ir pavisam vienkārša – tā ir jāpiestiprina pie apģērba. Ja mājās ir dzīvnieki, ieteicams tiem lietot pret­blusu šķīdumu vai kaklasiksniņas, kuras atbaida un iznīcina blusas. Dzīvniekiem paredzētos paklājos vai mājiņās var izpūst speciālu aerosolu, kurš iznīcina sīkos asinssūcējus.

Ko darīt, ja blusa iekodusi

Visvairāk no blusu kodumiem cieš bērni, jo tie rada niezi un reizē arī zināmu diskomfortu. Šādās situācijās pats trakākais ir tas, ka bērns sāk kasīt koduma vietu. Nereti gadās, ka rokas ir netīras, līdz ar to var tikt ievazāta sekundāra infekcija, un koduma vietas (pumpas) var kļūt vēl lielākas. Šādās situācijās vislabāk būtu izmantot dezinficējošos šķidrumus, ko var iegādāties aptiekā un ko bērnam var uzsmidzināt uz koduma vietas. Šādi līdzekļi ne tikai dezinficē, bet arī noņem niezi. Savukārt, ja insektu sakostās vietas jau ir sakasītas līdz asinīm, tās var pasmērēt ar pantenolu saturošiem krēmiem, ziedēm vai ar pantenolu un hlorheksidīnu, kas vienlaikus arī dezinficē. Pret niezi var palīdzēt arī antihistamīni – vecākas paaudzes antihistamīnu tabletes var radīt miegainību, tās samazina koncentrēšanās spējas un kognitīvās funkcijas, līdz ar to tās ieteicams lietot uz nakti.

Iz senču padomu lādes

• Pret blusām noliek istabā bļodu ar ziepjūdeni, kam virsū plāna eļļas kārta. Trauka vidū aizdedzina sveci – blusas lec pret uguni, eļļa tās pievelk un ziepjūdens nonāvē.

• Populārs tautas līdzeklis ir istabu izkaisīšana ar sagrieztām kalmēm vai melnalkšņa lapām.

• Kukaiņus pagrabā iznīcina, ja ar papīru vai maisiem cieši noblīvē logus, durvis un uz lēzena trauka sadedzina sēru. Pēc 12 stundām noslauka visas virsmas.

• Karagājiens pret blusām dzīvoklī – grīdas, slieksni, palodzes apziež ar petroleju, tad šķirbas aizdrīvē.

(“Zelta Mājas grāmata”, 1932)

Konsultējusi sanitāro darbu speciāliste, SIA “Dezima” valdes priekšsēdētāja Inta Miteniece

LA.lv
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Spēkā stājies Likteņdārza likums. Kas tas tāds un ko nodrošina?
20 stundas
AG
Aija Geida
Praktiski
Ābolu kraukšķis ar karameli un saldējumu. Izcila garša!
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ar gaļu pildītie gliemežvāki
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Aģents Māris no “TV Varavīksnes”. Saruna ar Aldi Ermanbriku
Intervija 1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Izrādes apmeklējums Rīgas centrā varēja beigties traģiski. Sieviete brīdina citus
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Bija izplānota iespaidīga afēra: no Zviedrijas ievestos atkritumus uzdeva par Latvijā savāktiem
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Gobzems: KPV LV vēlētāji neiebilst pret “Saskaņu” valdībā, bet šobrīd tas nav reāli
3 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Lielo veiksmi nosvinēs kārtīgi: azartiskā talseniece atklāj, kā tērēs Simtgades laimestu
1 stunda