Foto – SXC

Nejaukās meža dāvaniņas 0

Šogad ērces piesūkšanās sekas – Laimas slimību – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes stacionārā “Latvijas Infektoloģijas centrs” ārstējuši jau apmēram 350 Latvijas iedzīvotāji. Deviņi no viņiem saslima tik smagi, ka nācās ārstēties slimnīcā. Statistika liecina, ka pērn ar šo ērču pārnēsāto infekcijas slimību sasirguši 866 Latvijas iedzīvotāji.


Reklāma
Reklāma

 

Inficējas, ērci noņemot

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 382
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 30
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

“Ērce ir no tiem kukaiņiem, kas var pārnēsāt vairāku infekcijas slimību izraisītājus – gan ērču encefalīta vīrusus, gan baktērijas – borēlijas un ērlīhijas. Ar ērlihiozi cilvēki saslimst samērā reti. Daudz vairāk ir to, kas slimo ar ērču encefalītu un boreliozi jeb Laimas slimību,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra direktora vietniece medicīnas jautājumos Velga Ķūse. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka Latvijā vidēji 20 – 40% ērču ir inficētas ar borēlijām, bet apmēram 8% – ar encefalīta vīrusu. Turklāt no saslimšanas ar ērču encefalītu sevi var pasargāt ar vakcīnas palīdzību, bet izpotēties pret Laimas slimību nav iespējams. Nav vērts arī nest ērci pārbaudīt uz Latvijas Infektoloģijas centra laboratoriju, jo šeit nosaka tikai to, vai kukainis bijis inficēts ar encefalīta vīrusu.

Cilvēks saslimst pēc tam, kad borēlijas, kas atrodas ērces gremošanas traktā, nokļuvušas brūcē vai nu kukaiņa piesūkšanās laikā, vai arī neveiksmīgi ērci noņemot, piemēram, to saspiežot. Pirmās Laimas slimības pazīmes parādās 3 – 30 dienu laikā, tādēļ infektoloģe iesaka ne tikai ērču sakostajiem, bet arī visiem, kas atpūtušies brīvā dabā, pēc tam rūpīgi aplūkot sevi spogulī, vai uz ādas neparādās migrējošā eritēma – sārts plankums ar gaišāku viduci.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja plankums ir vismaz piecu centimetru diametrā un kļūst arvien lielāks, vajag steigšus doties pie sava ģimenes ārsta vai infektologa, lai ambulatori varētu uzsākt ārstēšanos ar antibakteriāliem līdzekļiem,” mudina Velga Ķūse.

 

Reizēm pirmās slimības pazīmes var būt visai smagas – meningīts ar augstu temperatūru, galvassāpēm vai nervu bojājumi, piemēram, sejas vienas puses paralīze. Šādos gadījumos jāārstējas slimnīcā.

 

Ārstēties vajag uzreiz

Lai gūtu apstiprinājumu tam, ka cilvēks saslimis ar Laimas slimību, nav nepieciešams veikt analīzes vai izmeklējumus. Infektologs vai ģimenes ārsts slimību atpazīst pēc raksturīgajiem sārtajiem apļiem ap ērces piesūkšanās vietu.

Velga Ķūse novērojusi, ka slimības agrīnajā posmā, kad pašsajūta ir laba, arī ķermeņa temperatūra nav paaugstināta, daļai cilvēku rodas maldīga pārliecība, ka īpašam satraukumam nav iemesla. “Ar laiku eritēma uz ādas var izzust, bet tas nenozīmē, ka pazudušas arī borēlijas. Tās iekļuvušas dziļāk organismā, izvēloties sev par mērķi nervu šūnas, sirds muskuli un locītavas,” saka ārste.

Reizēm cilvēki dodas uz laboratoriju, lai noteiktu asinīs antivielas pret borēlijām, cerot noskaidrot, vai nav inficējušies. Infektoloģe skaidro, ka tā diagnozi noteikt nevar.

 

Augsts antivielu līmenis var liecināt vienīgi par to, ka cilvēks kādreiz pārslimojis Laimas slimību vai bijis saskarē ar inficētu ērci. Pēc pārslimošanas imunitāte neveidojas uz visu mūžu, tādēļ cilvēks var saslimt arī otrreiz.

 

Mēdz būt arī tā, ka pacients, kas pārslimojis Laimas slimību, nosakot asinīs antivielas, atklāj, ka to līmenis ir paaugstināts, un sāk lietot medikamentus, lai “ārstētos”. “Antivielas nav jāārstē!” uzsver infektoloģe.

Reklāma
Reklāma

Ārsta izrakstītie recepšu medikamenti Laimas slimības pacientiem jālieto vismaz divas trīs nedēļas. Reizēm sārtais plankums uz ādas pazūd jau dažu dienu laikā, taču zāles jāturpina lietot, pretējā gadījumā borēlijas netiks pilnībā iznīcinātas un slimība progresēs.

Ja slimība tiek ielaista, tā var noritēt ļoti smagi. Visbiežāk infekcija bojā nervu sistēmu, izraisot nogurumu, galvassāpes, grūtības koncentrēties, jušanas traucējumus vai kādas ķermeņa daļas parēzi. Retāk slimība “krīt” uz sirdi, izraisot sirds muskuļa vai sirds somiņas iekaisumu, kā arī locītavām.

 

Uzziņa

* Pirms ērces izvilkšanas vieta, kur tā piesūkusies, jādezinficē ar spirtotu vati, viegli noslaukot.

* Lai ērci nesaspiestu, to ērtāk izvilkt ar pinceti vai diega palīdzību, satverot pēc iespējas tuvāk ādai.

* Izvelkot ērci savam mājdzīvniekam, vispareizāk būtu uzvilkt rokās gumijas cimdus.

* Ērci nedrīkst griezt, raut, piededzināt ar sērkociņu vai apliet ar eļļu, jo ar borēlijām inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē.

* Pēc ērces noņemšanas tās piesūkšanās vietu apziež ar joda tinktūru vai spirtu, bet rokas rūpīgi jānomazgā ar ziepēm.

* Nekādas kompreses, kas uzliktas koduma vietā, nepasargās no Laimas slimības!

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.