×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2014
Drukāt

Nejauši pamanītais līdzinieks

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Noslēpumi ap identitāti un prāta džungļiem ir Denī Vilnēva jaunākās filmas “Ienaidnieks” centrā. Tos Nobela prēmiju ieguvušā rakstnieka Žozē Saramagu romāna ekranizācijā izspēlē amerikāņu aktieris Džeiks Džilenhols.

Ādama Bela dzīve ir rutīnas un garlaicības pārsātināta, un tajā pat kripatiņu cerības nespēj ienest viņa draudzene Mērija. Kad kolēģis Ādamam iesaka noskatīties kādu filmu, jauno vīrieti savā varā sagrābj egoistiska interese, jo filmas kadros viņš pamana aktieri, kurš izskatās akurāt kā pats Ādams. Un nolēmis, ka līdzinieks par visu vari jāsatiek, vēstures skolotājs nolemj viņu uzmeklēt.

Portugāļu rakstnieka Žožē Saramagu grāmata “Dubultnieks” izpelnījās gan jūsmīgas atsauksmes, gan interesi no kinematogrāfistu puses, un Nobela prēmijas laureāta darbā – tāpat kā Denī Vilnēva veidotajā ekranizācijā – var samanīt ne vienu vien līdzību ar, piemēram, Deivida Linča, Deivida Kronenberga un arī Kristofera Nolana daiļradi. Kanādietis Denī Vilnēvs, kurš ar Džeiku Džilenholu kopīgi strādājis arī drāmā “Gūsteknes”, apzināti izvēlējies iet ārpus ierastajiem Holivudas megaprojektu labirintiem, un, tāpat kā Džeiks Džilenhols, kura kontā ir ne mazums Holivudas pieredzes, abi metušies intriģējošā projektā, kas itin labi atbilst festivālu kino nosacījumiem un spēlējas ar ne tikai kinematogrāfā bieži izmantotām metaforām (spoguļi, zirnekļi, dubultnieki utt.), tādējādi varoņa ceļojuma galamērķim piešķirot emocionālu, ne taustāmu formu, ko ļoti atzinīgi novērtējuši Kanādas kino balvu piešķīrēji.

“Ienaidniekam” noteikti nevar piekārt klasiskas izklaides birku, taču arī līdz pārnopietnam art-house projektam tam ir tālu kā līdz Mēnesim, tādējādi režisors – un vispirms jau grāmatas autors – veiksmīgi lavierē uz šaurās robežas starp diviem galējību grāvjiem, sev par labu izvēloties kompromisus, kas ietērpti mākslinieciski reālistiskā valodā. Tāpat kā Vilnēva drāma “Gūsteknes”, arī “Ienaidnieka” bilde ir apzināti neizskaistināts, teju dokumentējošs materiāls, kam ir tikai viens uzdevums – sekot līdzi sižeta pavērsieniem, kas savukārt pamazām pārvēršas par pieklājīgu trilleri, kas sprādzienu un pakaļdzīšanās vietā izmanto daudz smalkākus ieročus, un dara to tā, kā neatkarīgai filmai pienākas, jo ar pēdējo kadru stāsts nudien nebeidzas. Tam jānotiek skatītāja prātā.

UZZIŅA:

“Ienaidnieks”/”Enemy”

Kanāda, Spānija, 2013.

Režisors: Denī Vilnēvs

Lomās: Džeiks Džilenhols, Melānija Lorēna, Izabella Roselīni, Sāra Gadone

No 3. oktobra “Kino Citadele”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+