×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. augusts, 2016
Drukāt

Brālis informēja māsu, Koļegova informēja mūs, par šīs nedēļas “komunikācijas kļūdu” stāsta Dana Reizniece – Ozola (22)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Valsts ieņēmumu dienests ir jāsakārto. Ja kāds veido VID un tā vadītāja izvēles stāstu kā cīņu starp grupējumiem, kā cīņu starp varas partijām, tad tas nav kā parasti. Tas ir kas vairāk. Tā ir cīņa par to, vai VID, šī svarīgā valsts institūcija, tiks sakārtota un ticība tai atgūta,” intervijā “LA” vakar teica finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Mūsu sarunas iemesls bija nākamā gada budžeta tapšana, taču, ņemot vērā otrdienas valdības sēdē un pēc tās izskanējušos premjera Māra Kučinska un ministres pārmetumus saistībā ar “Vienotības” atteikšanos balsot par VID vadītājas amata pretendenti Ingu Koļegovu un ziņām par viņas brāļa, pēc tam – brāļa uzņēmuma kravas aizturēšanu (kas galu galā izrādījusies “informācijas kļūda”), vispirms izvaicāju par to.

– Kāpēc pēc pirmā VID vadītāja konkursa netika rīkots jauns konkurss?

– Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki atteicās pieteikties konkursā, bija bailes. Ģimenes locekļi vairākus pretendentus tāpēc atturēja. Tagad redzam, cik pamatotas tās bija – kas tagad notiek ar cilvēku, kas pretendē uz šo amatu. Kādam noteikti nozīmīgu saimniecisku amatu! Kauliņi tiek mazgāti viņam un viņa ģimenei. Visi nevar tādu spriedzi izturēt. Tāpēc novērtēju Koļegovas kundzes izturību, apņēmību un drosmi.

– Jūs novērtējāt Koļegovas drosmi un apņēmību. Bet vai novērtējāt ienākumus? Mums redakcijā radās jautājumi par Koļegovas amatpersonas deklarāciju. Jums neradās?

– Kad uzrunāju valsts pārvaldes vadītāju, tad pieņemu, ka viņš gadiem sniedzis deklarāciju, saņēmis pielaidi no drošības institūcijām.

Protams, pievēršot uzmanību deklarācijai, radās jautājumi, kurus Koļegovas kundze spēja paskaidrot. Manuprāt, visa informācija VID ir iesniegta un viņa pati gatava paskaidrot par deklarāciju. Man nav šobrīd nekādas informācijas, kas liegtu domāt, ka Koļegovas kundze ir atbilstošs kandidāts un kas liktu apšaubīt viņas reputāciju.

– Tad, jūsuprāt, par VID ģenerāldirektoru varētu būt cilvēks, kuram, pirmkārt, deklarācijā bijušas kļūdas, otrkārt, kurš tikai “uz papīra” ir līdzīpašnieks un, treškārt, dāvina lielas grūti izsekojamas summas?

– Es domāju, ka VID ir vajadzīgs vadītājs, kurš spēj to pārvērst mūsdienīgā institūcijā, kurš vienlaikus ir draudzīgs pret godīgiem nodokļu nomaksātājiem un skarbs pret noziedzību un blēžiem. Koļegovas kundze tāda ir.

– Vēl martā uzdevāt toreizējai VID vadītājai Inārai Pētersonei nodrošināt rotāciju, lai tie VID darbinieki, uz kuriem kritusi nopietna aizdomu ēna (un tas arī – skatoties viņu deklarācijas), nestrādātu esošajās VID struktūrās. Attiecībā uz Koļegovas kundzi neesat vairs tik konsekventa.

– Esmu gan konsekventa. Uzdevums Pētersones kundzei bija skaidrs – bija jānodrošina vadītāja līmeņa rotācija, lai mazinātu korupcijas risku. Šis uzdevums bija papildus pašas Pētersones kundzes priekšlikumiem par cilvēkiem, kuri strādā tādās vietās, kur viņiem nevajadzētu būt. Visi, kas tika rotēti, bija Pētersones pašas piedāvājums. Priekšlikumus viņa gatavoja, acīmredzot balstoties uz drošības iestāžu un arī VID iekšējās drošības daļas analīzi. Teica, ka viņa to darījusi apzinīgi, kvalitatīvi un bez jebkādām papildu manipulācijām.

– Kravaļa kungu bijāt spiesta atjaunot darbā. (Kopš pirmdienas, 8. augusta, darbā atgriezies šī gada pavasarī no darba VID atlaistais ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Tālis Kravalis.)

– Kravaļa kungs formas pēc tika nepareizi atbrīvots no amata, kas dod viņam vieglas iespējas tiesāties ar valsti un tiesā uzvarēt. Katrs lēmums jāpieņem juridiski korekti, nevis ar attieksmi “pēc manis kaut vai ūdens plūdi”. Tā parasti ir prakse valsts pārvaldē, kas jāmaina.

– Tā bija Pētersones kļūda?

– Pētersones kundze vadīja VID, un, iespējams, viņai nebija gana labi palīgi. Kravaļa kungs ir atjaunots amatā, bet atjaunotas visas disciplinārlietas, kas pret viņu bija ierosinātas. Tāpēc viņš ir atstādināts no pienākumu pildīšanas, kamēr netiek pieņemt konkrēts lēmums.

– Jūs otrdien piesaucāt spiedienu uz Koļegovas ģimenes locekļiem…

– Koļegovas kundzei nav viegla situācija – tiek mēģināts nomelnot vecākā brāļa uzņēmumu, šobrīd arī jaunākā brāļa uzņēmumam, kurš strādājis desmit gadus, pēkšņi tiek radītas problēmas. Tas fons ir sarežģīts.

– Kā tas gadījās, ka jūs un premjers tajā pašā dienā uzzināt par šādu mašīnas vai kravas aizturēšanu? Vai tad tā ir parasta prakse, ka politiķi tiek informēti par operatīvām darbībām?

– Tas, ka brālis informē māsu, nav nekas brīnumains. Mūs informēja Koļegovas kundze. Neparasti ir tas, ka VID vienā dienā saka, ka neviens nav aizturēts šajā sakarā, bet nākamajā dienā tomēr apliecina šo faktu. (Jāpiebilst gan, ka premjera biroja pārstāvji vakar precizējuši – VID amatpersonas otrdien pārbaudījušas Koļegovas brāļa Imanta Zudāna uzņēmumam adresētu sūtījumu Rīgas lidostā, turklāt tā bijusi plānveida pārbaude. Pēc informācijas saņemšanas par it kā Koļegovas brāļa automašīnas aizturēšanu Kučinskis lūdzis informāciju VID, kas sniedzis skaidrojumu, ka lidostā plānveidā ir pārbaudītas kravas, kas ienāk Latvijā. Viena no tām bijusi sūtīta Koļegovas brāļa firmai “MolPort”. – Red.)

– Valdības sēdē otrdien teicāt, ka Valsts ieņēmumu dienestam līdz šim bijis “Vienotības” politiskais jumts un ka tagad tā vairs nebūšot. Tā ar grupējumu cīņu jūs un premjers izskaidrojat “Vienotības” pretestību Koļegovas kandidatūrai.

– Tā ir cīņa par to, vai Valsts ieņēmumu dienestā būs kārtība vai ne. Jāņem vērā, ka gadu garumā ir veidota sistēma, pēc kuras, kā apliecina uzņēmēji, viņi normāli var strādāt, ja viņiem ir kāds politiskais jumts. Tā nav normāla situācija, ka šādi jākārto lietas ar politisko staigātāju vai kuratoru starpniecību. Nav noslēpums, ka Dambītis bija viens no šādiem staigātājiem (Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” šā gada janvārī ziņoja, ka toreizējā finanšu ministra Jāņa Reira (“Vienotība”) ārštata padomnieks Jānis Dambītis ieguvis ekskluzīvas iespējas apmeklēt VID ēku Talejas ielā, kur drošības nolūkos ir visai specifisks caurlaides režīms. Pēc “De facto” rīcībā esošās informācijas, sākotnēji izsniegtā caurlaide, kas netraucēti ļāva tikt līdz VID vadītājai un vietniekiem, vēlāk papildināta ar iespēju apmeklēt gan Finanšu policijas pārvaldi, gan Muitas policijas pārvaldi. Un tas licis vaicāt par viņa iespējamo ietekmi uz šo izmeklēšanas iestāžu darbu. LTV vēstīja, ka Dambītis ir cieši saistīts ar “Vienotību” un sadarbojies ar šīs partijas politiķiem jau drīz pēc tajā ietilpstošā “Jaunā laika” dibināšanas. – Red.). Amizanti, ka Finanšu ministrijas pārstāvji aiziet uz VID sanāksmi, apsēžas krēslos, bet Pētersones kundze aizrāda: “Ai, nē, nē, tā ir Dambīša kunga vieta!” Es pašā sākumā ļoti skaidri pateicu VID vadībai: “Nekādu politisko staigātāju vai kuratoru vairs nebūs.” Tas vienkārši jānoved līdz galam. Arī premjers to atbalsta.

– Tātad Pētersones kundze kalpoja “Vienotībai”?

– Es nezinu, kam viņa kalpoja, bet šādas vaļības viņa pieļāva. Viņai nebija viegli vadīt VID. Viņa mēģināja to darīt pēc labākās apņemšanās, bet bija kāda paralēlā pasaule, kas darbojās ārpus viņas redzesloka.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Tad kurš sameloja tautai? Dana? Kučinskis?

 2. Dambītis šeptēja pa VID un sēdēja blakus Pētersonei “paralēlā pasaulē, kas darbojās ārpus viņas redzesloka” 😀 😀 😀

  “šobrīd arī jaunākā brāļa uzņēmumam, kurš strādājis desmit gadus, pēkšņi tiek radītas problēmas”
  Ai Ai Ai – importētas ķimikālijas muita pārbaudīja. Vai tas nozīmē, ka 10 gadu laikā neviena kravas pārbaude nav bijusi? Tad tiešām par to uzņēmumu ir jāinteresējas, jo tad tas īsti normāli nav…

  ĀKSTI!

 3. mēmais stāstīja kurlajam,ka aklais redzējis ,ka klibais lec pār sētu! tā tikai pie mums

 4. Jo vairāk šī kundze cenšās kautko pierādīt, jo lielākas aizdomas un neuzticība sāk rasties……

 5. ministre,kura ir pret minimālās algas paaugstināšanu, ar to parādot savu attieksmi pret nabagāko tautas daļu. bet te plosās, lai ieliktu K. amatā. nav labi. nepavisam. pat ļoti. nesmuki.

 6. Vai tad Koļegova ir Reiznieces-Ozolas māsa, ka informēja viņu par pārbaudēm brāļa firmā? Un cik tāda
  informēšanas prakse, kurā no valsts puses tiek pārbaudīts firmas godīgums, ir ētiska no pretendentes puses? Vai arī “roka roku mazgā” un abas baltas?

 7. Mans brālis kaut kur tālu tālu,
  Mans bralis ceļa malā trīc…
  /M.Melgalvs/

 8. Dana – Reizniece – Ozola – Koļegova – Brālis

 9. Un ES informēju hūti ……

 10. Un es informēju hūti

 11. Kā tas īsti sanāk?
  Vēl nav apstiprināta amatā, bet radinieku muitas problēmas sāk risināties. Maz iespēju, ka brālis par muitas problēmām būtu zvanījis VVD. Ja nu vienīgi jau iepriekš nav izveidoti “saimnieciskās” darbības pašaizsardzības vienības.
  Kas notiks, ja ģimeniskā sadraudzība tiks pie pilnvērtīgas teikšana?

 12. viss kārtībā, ak cien.kundze Atbildēt

  Ko gan nozīmē šī mistiskā “sakārtošana”?! Tās nelielās cerības, kas saistījās ar Reiznieces Ozolas kundzes parādīšanos, tagad ar skaļu blīkšķi ir novēlušās uz grīdas

 13. Nu ministre – divkose muld uz nebēdu!

 14. ,,nu,gan dabas kluda,ne finansu ministre,,,,,

 15. Kad bedzot būs Fin. min. ,kas pirms ver vaļā muti visu informāciju praktiski ar faktiem personīgi pārbauda?

 16. Kad bedzot būs Fin. min. ,kas pirms ver vaļā muti visu informāciju praktiski ar faktiem personīgi pārbauda?

 17. Nekādu politisko kuratoru nebūs… Kas tad bija ar Koļegovas brāļa firmas parbaudi? Vai piepeši Kučinskis un Reizniece nekļuva par kuratoriem Koļegovas kundzes ģimenes intresēm? It kā būtu normāli ļaut veikt pārbaudes un izdarīt secinājumus, vai lemt par sodiem pašam VID. Ar vadītāju kurai kas slēpjams tiešām varētu būt viegli manipulēt…

 18. Reiznieces retorika sāk krist uz nerviem – paštaisna un demagoģiska.
  Šķiet, ka viņas onkulis no Puzes licis VID-ā ievilkt cilvēku, kuram visu laiku līdz vilksies neticības aste.

 19. Tātad Koļegova maldināja premjeru un ministri. Un tādu vēl turpina stumt par katru cenu…

 20. Sončiks, Jakāns, Vaškevičs… Tātad par tradīcijām nevaram sūdzēties
  Finanšu ministre tik ļoti lielījās, kā uzklausījusi sadarbības partnerus, kā nekad…:).
  Bet nu gan nekādi nevēlas ieklausīties. Sabiedrība protestē. Atkārtotu konkursu nevēlas. Spiež uz visām pogām, lai tikai savu iecerēto izdabūtu cauri. Ietiepīgi.
  Nepārliecina D.Reizniece Ozola. Neticu. Vai tikai nebūs KNAB gadījums, kad iestāde tiek iznīcināta.
  Vai tikai tās vecās tradīcijas neceļ galvu augšā? Tsa nu būtu Latvijai traģiski.
  Ja , pat, A.Brigmanis par D.Pelēko (ja vin tā nav kāda viltība), tad ministrei vajadzētu ieklausīties gan.

 21. Skaisti dzied.

 22. Jautājums un atbilde:
  – Tad, jūsuprāt, par VID ģenerāldirektoru varētu būt cilvēks, kuram, pirmkārt, deklarācijā bijušas kļūdas, otrkārt, kurš tikai “uz papīra” ir līdzīpašnieks un, treškārt, dāvina lielas grūti izsekojamas summas?

  – Es domāju, ka VID ir vajadzīgs vadītājs, kurš spēj to pārvērst mūsdienīgā institūcijā, kurš vienlaikus ir draudzīgs pret godīgiem nodokļu nomaksātājiem un skarbs pret noziedzību un blēžiem. Koļegovas kundze tāda ir.

  BEZ KOMENTĀRIEM…

Draugiem Facebook Twitter Google+