×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
13. novembris, 2015
Drukāt

Nekonstatē noziegumus pret cilvēci Ukrainas Maidana protestos

Foto AFP/LETAFoto AFP/LETA

2014.gada protesti Kijevas centrālajā Neatkarības laukumā

Sākotnējā izmeklēšana liecina, ka Ukrainas drošības spēki 2014.gada protestos Kijevas centrālajā Neatkarības laukumā jeb Maidanā izmantoja “pārmērīgu un nekritiski izvērtētu” spēku, tomēr nav vainojami noziegumos pret cilvēci, paziņoja Starptautiskās krimināltiesas (SKT) galvenā prokurore Fatu Bensuda.

Viņa ierosināja sākotnējo izmeklēšanu par konfliktu Ukrainā, kas sākās kā protestu akcija Maidanā pret pastāvošo varu un kuras rezultātā 2014.gada februārī tika gāzts prokrieviski noskaņotais prezidents Viktors Janukovičs.

“Lai gan šie apsvērumi norāda, ka iespējamie noziegumi nav pielīdzināmi noziegumiem pret cilvēci, birojs uzskata, ka nopietni cilvēktiesību pārkāpumi notika,” jaunākajā ziņojumā teica Hāgā bāzētās SKT galvenā prokurore.

“Ukrainas drošības spēki bieži izmantoja pārmērīgu un nekritiski izvērtētu spēku pret protestētājiem un citām personām, piemēram, žurnālistiem, kas atspoguļoja notiekošo,” viņa rakstīja.

Demonstrācijas, kas pārvērta Kijevas centrālo laukumu kaujas laukā, sākās pēc tam, kad 2013.gada 21.novembrī Janukovičs Austrumu partnerības samitā Viļņā atteicās parakstīt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, tā vietā izvēloties tuvināties Krievijai.

Rietumnieciski noskaņoto demonstrantu protesta akcijas saasinājās ziemā, bet pērn februārī sasniedza plašāko mērogu, ko varas iestādes apspieda ar spēku, kā rezultātā gāja bojā vairāk nekā simt demonstrantu.

Bensuda sacīja, ka, lai gan uzbrukumi protestētājiem atbilst “uzbrukumam, kas vērsts pret civiliedzīvotājiem”, ir “ierobežota informācija.., lai pamatotu secinājumu.., ka tas bija plašs vai sistemātisks”.

Noziegumi pret cilvēci, kas ir vieni no pasaulē smagākajiem noziegumiem un kurus izmeklē Hāgā bāzētā SKT, ir jāatbilst šiem kritērijiem, 65 lappuses garajā ziņojumā norādīja tiesas galvenā prokurore.

Viņa piebilda, ka turpinās izmeklēšana par iespējamiem noziegumiem citviet Ukrainā, tostarp Krievijas pērn anektētajā Krimas pussalā un valsts austrumos, kur Ukrainas bruņotie spēki cīnās pret prokrieviskajiem separātistiem.

Bensuda norādīja, ka “cieši seko attīstībai un secinājumiem” izmeklēšanās par Malaizijas nacionālās lidsabiedrības “Malaysia Airlines” reisa MH17 notriekšanu pērn jūlijā virs Ukrainas austrumiem.

Ukraina nav SKT dibināšanas dokumentu parakstījušo valstu vidū, tomēr tās parlaments ir pieņēmis tiesas jurisdikciju izmeklēt noziegumus, kas valsts teritorijā pastrādāti no 2013.gada novembra.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+