Nekustamā īpašuma darījumos valsts nodevu piesaistīs tikai kadastrālajai vērtībai 1

Nekustamā īpašuma darījumos Latvijā valsts nodevu ir plānots piesaistīt tikai kadastrālajai vērtībai, informēja Tieslietu ministrijā (TM).

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Vakar TM uz sēdi pulcējās darba grupa, kura tika izveidota, lai izvērtētu ieguvumus un riskus iespējai ieviest obligātā notariālā akta formu darījumos ar nekustamo īpašumu.

Darba grupa nolēmusi valsts nodevas piesaistīt tikai kadastrālajai vērtībai. Minētais risinājums pilnībā izslēgšot darījumā iesaistīto pušu vēlmi manipulēt ar darījuma summu, lai ietaupītu uz valsts nodevas rēķina. Nekustamā īpašuma nodokļa apmēra noteikšanas politiku atbilstoši kompetencei paredzēts izskatīt Finanšu ministrijas darba grupā, kurā līdzdarbosies gan Ekonomikas ministrija, gan Tieslietu ministrija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat plānots ieviest nostiprinājuma lūguma elektronisku iesniegšanu zemesgrāmatā ar notāra starpniecību, izmantojot zemesgrāmatas tiešsaistes iespējas. Tas izslēgšot nostiprinājuma lūgumu drukātās versijas viltošanas iespējas un novērsīšot praktiski visas situācijas, kurās tiek ierosināti kriminālprocesi par krāpnieciskiem darījumiem ar nekustamo īpašumu.

Savukārt pašvaldības pirmpirkuma tiesību un atļaujas iegūt īpašumā zemi nodrošināšanās tiešsaistē starp zemesgrāmatu un attiecīgo pašvaldību. Minētais risinājums ievērojami samazināšot birokrātiskās procedūras, kas jāveic darījumu dalībniekiem.

“Esam secinājuši, ka straujajā e-vides attīstības laikmetā ir nepieciešams rast tādus risinājumus krāpšanas apkarošanai darījumos ar nekustamo īpašumu, kas mūsdienu laikmetā būtu vienkārši pielietojami un mazinātu birokrātisko slogu. Turklāt jau šobrīd gan uzņēmēji, gan iedzīvotāji darījumos ar nekustamajiem īpašumiem var izmantot notariālā akta formu, ja tiem nav iespēju vai vēlmes algot juristu,” sacījis darba grupas vadītājs, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs.

Lai risinātu valdības doto uzdevumu, šobrīd TM notiekot intensīvs darbs pie informatīvā ziņojuma projekta “Par darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem” izstrādes, kurā tiks iekļauti visu darba grupas locekļu un iesaistīto institūciju viedokļi un argumenti, kā arī priekšlikumi, kas neparedz obligātā notariālā akta formu darījumos ar nekustamo īpašumu. 8.septembrī notika pēdējā darba grupas sēde.

Informatīvo ziņojumu “Par darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem” paredzēts izsludināt valsts sekretāru sanāksmē, lai saskaņotu ar atbildīgajām institūcijām.