×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
5. novembris, 2014
Drukāt

Ivars Bušmanis: Iecelti jauni vainīgie, kam lemts parakstīt “Citadeles” pārdošanas līgumu (9)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Banka “Citadele” tiek pārdota noskatītam klientam. Tā ir pieļaujama, bet nepiedodama kļūda no pārdevēja viedokļa, ja vien tas ir ieinteresēts savu preci pārdot pēc iespējas izdevīgāk.

Valsts banka, tātad visu mūsējā. Tajā katram no mums ir palikuši neatdoti vēl 87 eiro. Tieši šis apstāklis dod tiesības mums katram runāt ja ne tautas, tad savas naudas vārdā. Vienlaikus tieši šis apstāklis, ka esam stutējuši vienu izredzēto privātbanku (bet pārējās ne), godīgas konkurences vārdā liek to pārdot līdz gada beigām. Eiropas spēles noteikumi nosaka, ka tā jāpārdod tieši tāpēc, ka tai piemetuši esam mēs visi.

Bankas pārdošanas fakts tagad tiek publiski plosīts starp dažādu interešu nometnēm: starp prokrieviskajiem un rietumniekiem, starp rezidentiem un nerezidentiem, starp nacionālas bankas aizstāvjiem un “pērc un pārdod” liberāļiem, starp “ka tik pārdot” un “ne tik lēti”. Katrs strīdiņš, vienalga kurā kontekstā, liek apšaubīt gan pārdošanas lietderību, gan vienīgā pretendenta izvēli. Un kā pie tiesas teiktu advokāti, ikvienas šaubas runā par labu aizstāvamajam, tātad otram pretendentam. Iespējams, viņš arī ir šīs jezgas lielākais ieguvējs.

Mana pārliecība: labāk lai amerikāņiem te ir ko sargāt nekā krieviem. Vai tāpēc man bažu nav? Ir. Pirmkārt, cena. Var jau atbildēt, ka “tirgus ir tirgus”, bet vienam pretendentam ar fiksētu pārdošanas termiņu cena nekad nebūs labākā. Otrkārt, cenas nosacījumi. Ja pārdošanas procesa gaitā jaunā īpašnieka audits konstatēs, ka, minu, aizdevumi Skanstes namiem vai zemās piena cena dēļ zemniekiem izsniegtie kredīti ir šaubīgi, tad par tādu summu valstij iemaksājamo samazinās. Ja tas tā notiks, tad nav grūti pareģot jaunās valdības krišanas formālo iemeslu un laiku.

Mani nepārliecina Privatizācijas aģentūras valdes priekšsēdētāja Anša Spridzāna un valdes locekļa Gunta Lauska atkāpšanās motivācija. Ne jau premjere un pat ne ekonomikas ministrs, bet tieši šī valde kopā ar konsultantiem veido pārdošanas taktiku un gatavo līguma nosacījumus. Pateikuši, ka viņi nevar likt parakstu zem tāda līguma, faktiski viņi ir atzinušies savā neizdarībā. Kāpēc ir viens pretendents? Kāpēc līgums ir neizdevīgs? Steiga? “Citadeles” pārdošanas “lielā steiga” ilgst jau ceturto gadu.

Pirmdien ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis izvēlējies abus jaunos vainīgos valdes locekļus, kam līgums jāparaksta šajās dienās. Viņu priekšrocība ir tā, ka varēs vainot iepriekšējos. Politiskā laika bumba sākusi tikšķēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. sociāli atstumtais Atbildēt

  kā Finks teica – viss Latvijas labums aizies Maskavas žīdiem un krieviem , bet … latvieši būs pliki un nabagi !

 2. Banka Baltija – Parex – Krājbanka – Citadele – …..būs jauna krīze, tad 2008.g. sastrādātais aizmirsīsies!
  Uz priekšu, uz pilnīgu saplūšanu ar ES kodolu!!

 3. Visi cepās ap to “Citadeli”. Valstsvīri saka, ka “Citadele” esot obligāti jāpārdod, to pieprasa Eiropas savienība un parakstītās vienošanās. Bet kas un kad pārdos to Prex bankas otro, “slikto” pusi??? Vai tad tā nav “obligāti jāpārdod” tāpat kā “Citadele”???? Tad kādēļ viena Parex bankas puse ir obligāti jāpārdod, bet otra nav???
  Izskatās pēc pamatīgas krāpniecības.

 4. Viens no tagadējo banku strūrakmeņiem ir valsts ierēdņu korupcija. Tā tiek visādi veicināta no banku puses. Tas notiek ne tikai pie mums, bet zeļ arī ASV. Tas, ka ASV finanšu iestāde ielaižas Citadeles darījumā ir patiesi nožēlojami un apkaunojoši. Viena lieta, kad ASV ierēdņi apdāvina ASV bankas, pavisam cita, kad to dara Latvijas ierēdņi.

 5. “Mana pārliecība: labāk lai amerikāņiem te ir ko sargāt nekā krieviem.”
  Latviešiem “visas jūras līdz ceļiem”, lai gan arī Lietuvā tā iedomājās, kad Mažeiku naftu notirgoja “pa lēto”. Polija arī pamatīgi iegrābās:Polijas finanšu ministrs Jans Rostovskis kritizējis savas valsts iepriekšējo konservatīvo valdību par lēmumu ļaut naftas kompānijai “PKN Orlen” iegādāties Lietuvas koncernu “Orlen Lietuva” jeb kādreizējo “Mažeiķu naftu” vienīgi tādēļ, lai neļautu tam nonākt Krievijas kompāniju rokās.
  Pēc viņa teiktā, šis solis vērtējams kā “nožēlas vērta kļūda”, raksta “Wall Street Journal”.
  “Ideja savaldīt Krieviju, iegādājoties naftas pārstrādes uzņēmumu, kas importē jēlnaftu no Krievijas, ir absurda,” izteicies ministrs. “Tagad mums jādomā, kā šo nopietno kļūdu vērst par labu.” (Delfi.lv, 15.12.2010)

 6. Pauls Putniņš. Aicinājums uz… pērienu.
  Klasika – aktuāla arī pašlaik:”Barons Habihts saviem 1905.gada revolūcijā apšmucējušamies ļaudīm dod iespēju izpirkt vainu, pašiem labprātīgi ierodoties uz pērienu un pat izlūdzoties to (protams, eksistē “noziedznieku” saraksti, kas labprātīgi grēkus neizpirkušajiem draud ar māju nodedzināšanu).”

 7. MAn pat ir savs apsvērums, kāpēs ar Citadeli notiek tā kā notiek. Šeflers bija ar mieru maksāt par banku 130 milj.eiro. Tas tā vārdiski publikā izskanēja. Kas notiek tālāk. Parādās kāds no ASV, kas vāc sev kompāniju pa visu pasauli, un piesakās par pircējiem. Par pircējiem gan piesakās, bet sleptu domu visdrīzākā laikā šo baku notirgot. Tātad vistīrākie spekulanti. Šai situācijā grūti piekrist tam, ka tas veicināšot lielkapitāla ieplūšanu Latvijā investīciju veidā. Šie finanšu haizivis, kuriem Latvijas labums ir pie kājas. Šeflera 130 milj. un jauno pircēju uzstādītā summa 75 milj eiro., kuras summā ir jāieskaita bankas veiksmīgās darbības laika iegūtā peļņa ap 30 milj.eiro, kas nepalielinās pirkšanas summu 75.milj. eiro. Tādā gadījuma bankas peļņa tiks uzdāvināta šiem pircējiem. Īstenībā banku viņi nopirks par kādiem 40 milj.eiro. Es ļoti apšaubu, vai tas ir godīgs bizness. Tā varētu būt veikla afēra. Ja tās lietas Latvijas valdība ir spējīga tā nokārtot, tad labāk šo darījumu atdot Eiropas Komisijas rokās. Vai tas nonāks Krievijas biezo maisu rokās, šaubos. Pārdošanas summa būs augstāka, nekā patreizēja, par kādu to pārdod Latvijas valdība. Kā būs tā būs!

 8. Rezidenti turpina iznīcināt Latvijas valsti.

 9. Ja jau drīzumā atklāsies ka tā ir kārtējā “valsts nozagšanas” shēma tad uz cik ilgu laiku prokurors prasīs piešķirt “brīuvpusdienas” Straujumas/Dombrovska komandai vai arī uzskatīs, ka pietiek ar “pārmijnieku” sakaunināšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+