×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2015
Drukāt

Nelaime dzemdībās varēja nenotikt (3)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Mūsdienās sievietei, kas rūpējusies par savu un gaidāmā bērniņa veselību, iespēja nomirt dzemdību laikā slimnīcā ir visai maza, pārliecināta Veselības ministrijas (VM) galvenā speciāliste dzemdniecībā un ginekoloģijā Dace Rezeberga.

Diemžēl šā gada janvārī mājas apstākļos dzemdībās jau mirušas trīs sievietes (tikpat, cik visā aizvadītajā gadā) – neviena no viņām nebija stājusies grūtnieču uzskaitē, nebija veikusi nepieciešamos izmeklējumus, un dzemdības notika mājās bez mediķa atbalsta.

Mātes mirstības konfidenciālās analīzes sistēma, kas Latvijā darbojas kopš 2013. gada, ļauj izdarīt pirmos secinājumus, ka mātes mirstību lielā mērā ietekmē sociālekonomiskie apstākļi. Pēc D. Rezebergas domām, nedrīkst neņemt vērā arī dažas problēmas veselības aprūpē, piemēram, to, ka ginekologi pārsvarā pieejami tikai pilsētās un ka daļai sieviešu ir nepietiekamas zināšanas par valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, tajā skaitā, iespēju saņemt bezmaksas veselības aprūpi grūtniecības laikā un dzemdību palīdzību.

“Akmeni varētu mest arī primārās aprūpes jeb ģimenes ārstu virzienā, kuri taču vislabāk pazīst šīs sievietes un viņu ģimenes,” saka D. Rezeberga. Viņa uzskata, ka sadarbībā ar vecmātēm vajadzētu paaugstināt ģimenes ārstu prasmju un zināšanu līmeni, kā arī šādu gadījumu novēršanai aktīvāk iesaistīties pašvaldības sociālajiem dienestiem un visai sabiedrībai.

Mātes mirstība ir viens no dzemdību palīdzības kvalitātes rādītājiem, kas liecina par veselības aprūpes sistēmu valstī. Otrs rādītājs ir perinatālā mirstība, ko aprēķina, visu no 22. grūtniecības nedēļas nedzīvi dzimušo un pirmajās septiņās dzīves dienās nomirušo bērnu skaitu attiecinot uz visiem dzīvi un nedzīvi dzimušiem bērniem. Perinatālās mirstības dēļ Latvija zaudē ap 150 bērnu gadā, tādēļ šogad valstī plāno ieviest arī vienotu perinatālās mirstības konfidenciālās analīzes sistēmu. Tās mērķis nebūs meklēt vainīgos, bet gan izprast notikušo un mēģināt novērst turpmākos nāves gadījumus.

Uzziņa

2014. gadā Latvijā bijušas apmēram 20 700 valsts apmaksātas dzemdības.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

    Paldies Dr. Dacei Rezebergai par nepārprotamiem un visiem saprotošajiem skaidrojumiem un informāciju. Vērtējums par ģimenes ārstu institūciju ir pareizs, jo tas ir viens no vājajiem punktiem veselības aprūpes jomā.

  2. Vajag sniegt informāciju, seviski cilvēkiem, kas daudz ko nezina

  3. Patiesība skaudrā Atbildēt

    Varbūt Rezeberga var pastāstīt par savu lielisko amatu RAKUS,Gaiļezerā,kur ieņem Ginekoloģijas un dzemdniecības galvenā speciālista vietu,kas ir virs Ginekoloģijas klīnikas vadītājas Lietuvietes….un viņas vīra,valdes locekļa amatu,kā tas ir savienojams?Varbūt atbildīgām institūcijām derētu papurināt slimnīcu amatus,cik var **?!

Draugiem Facebook Twitter Google+