×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
19. oktobris, 2016
Drukāt

Lasi visu rakstu: Latvijā neļaus sludināt tefteļu un makaronu gaismu (39)

Foto - ITAR–TASS/LETAFoto - ITAR–TASS/LETA

Rīgas Pastafariānisma draudze ir iesniegusi prasību Administratīvajā rajona tiesā pret Uzņēmumu reģistru (UR) un Tieslietu ministriju (TM), jo saņēmusi atteikumu reģistrēt draudzi reliģisko organizāciju reģistrā. Tiesas preses sekretāre Madara Šenbrūna informēja, ka rakstveida process notiks 1. decembrī, tad arī būšot zināms spriedums vai cits nolēmums.

Pirms reliģiskā organizācija nokļūst reģistrā, UR lūdz atzinumu TM, vai attiecīgās organizācijas darbība atbilst valstī izdotajiem tiesību aktiem un vai tā nevar apdraudēt cilvēku tiesības, demokrātisko valsts iekārtu, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību.

Ministrija ir ieguldījusi pamatīgu darbu, lai sagatavotu apjomīgu atzinumu par šo anti- jeb parodijreliģiju, ko valsts notāre Aija Zundure ir izmantojusi par pamatu atteikuma lēmumam.

Iepazīstoties ar pieminētās draudzes statūtiem, TM norāda, ka “pastafariānisma augstākā dievība ir Lidojošais makaronu monstrs (angliski – “Flying Spaghetti Monster “, Red.)” un draudzes darbības mērķis ir “pasludināt Lidojošā makaronu monstra evaņģēliju un darīt par mācekļiem tos, kas tic”. Statūtos ir norādīts, ka draudzes darbības uzdevums ir “pasludināt tefteļu un makaronu gaismu”. Tālāk ministrija skaidro, ka “makaroni” ir “pārtikas produkts, ko gatavo no neraudzētas, parasti kviešu miltu mīklas, izveidojot to stieples, caurules formā un izkaltējot. Savukārt “teftelis” ir “neliels apaļš vai iegarens vārītas, apceptas maltas gaļas veidojums, kas ir ēdams ar mērci”. Līdz ar to draudzes statūtos norādītā pamatmācība un darbības mērķi un uzdevumi piešķir pārtikas produktiem dievišķo nozīmi un pasludina, ka tieši minētie pārtikas izstrādājumi ir par pamatu visas pasaules eksistencei, secina TM un piebilst, ka neesot saprotams draudzes statūtos norādīto darbības uzdevumu (“pasludināt tefteļu un makaronu gaismu”) loģiskais tvērums un saturiskā būtība. Ministrija ir konstatējusi, ka draudzes mērķis neesot nodoties konkrētas reliģijas piekopšanai, kādas mācības attīstībai vai dievišķas būtības slavēšanai, bet tā veicina “kritisko domāšanu”, apšaubot noteiktas vērtības un pieņēmumus.

Atzinumā ir atgādināts, ka Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības. Savukārt pastafariānisma mācība un idejas tendētas uz kristīgās mācības un vērtību noniecināšanu, parodēšanu un nozākāšanu. Draudzes reģistrācija varētu radīt naida celšanu dēļ noniecinošās attieksmes pret Latvijā jau reģistrētajām dominējošām reliģijām.

Bet Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta zinātnieki ir secinājuši, ka izvērtējumam iesniegtajos draudzes dokumentos ir noklusēta vai neprecīzi sniegta informācija, ka pastafariānisma mācībā un rituālos būtiska vieta ierādīta alkohola lietošanai un pirātisma godināšanai, kas ir pretrunā ar Satversmes preambulā postulētajām Latvijas sabiedrības pamatvērtībām. Saskaņā ar draudzes statūtos pieminēto Lidojošā makaronu monstra evaņģēlija pasaules radīšanas versiju mūsdienu cilvēki ir cēlušies no pirātiem. Evaņģēlijā ir rakstīts, ka otrajā radīšanas dienā līdz ar pasauli lidojošais spageti monstrs ir radījis arī “alus vulkānu”, baudījis no tā un atzinis par labu esam. Alus baudīšanā viņš bijis tik uzticīgs, ka trešās dienas rītā nav sapratis ne kur atrodas, ne – ko radījis. Papildus tam vairākos dokumentos, kur aprakstīta svētku svinēšana, tiek uzsvērts, ka svētkos jābauda dzīve, ēdot spageti un dzerot tik daudz vīna, alus vai ruma, lai aizmirstu, kā jāstrādā.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Tēraudkalna komentārs vislabākais 🙂
  Hroniska lielas mūsu sabiedrības daļas nespēja veselīgi uztvert ironiju par nāciju, reliģiju un citiem fenomeniem varbūt ir mūsu valsts un sabiedrības lelaimju viens no galvenajiem cēloņiem.

 2. Jābrīnās , kas tas var būt par reliģisko veidojumu, kurš atļaujas pārtiku izmantot savu nenopietno ideju
  reklamēšanai. katram ir jārespektē, ka demokrātija nav visatļautība, bet gan katras Valsts likumu stingra
  ievērošana

 3. Jāieskatās tā drusku padziļāk. Mūsu pašu dubultajā morālē. Visdrīzāk tas ir kā protests pret liekulību mums visapkārt. Saka vienu, bet dara pavisam ko citu. Uzminat nu? … kas mums visu laiku ”makaronus karina uz ausīm”? Makaronu un tefteļu pielūdzēju kults vēl ir tikai ”ziediņi”, ar laiku radīsies arī Ellē vai Debesīs kāpēju pielūdzēju kulti …

 4. Esmu kristiete, bet šis lieliskais stāsts par makaronu pielūdzējiem man izraisīja vētrainu smieklu lēkmi, nevis kādu aizvainojumu. :)) Kādēļ gan šos nereģistrēt? Man liekas, Dievam ir lieliska humora izjūta – kā gan citādi, noraugoties uz to teātri, ko mēs radām šeit uz Zemes? :))

  • Es sākšu ticēt šnabja pudelei,jo tā saturs dod kaut nelielu līgsmi par dzīvi un ļauj aizmirst varas aprobežotos prātus Makaroni un tefteļi remdē tikai miesīgo izsalkumu ,neradot dvēselei dievišķo prieku -“”A ve butilka!””

 5. Tad jau “jāatceļ” visas reliģijas katolisms, luterānisms utt. Jo lielai sabiedrības daļai arī tās kretinē, aizskar un uzdzen naidu. Ar ko makaronu pielūdzēju pasaciņas ir labākas par kristiešu pasaciņām? 😀 Ar ko makaronu monstrs atšķiras no dieva? Abi ir truli izdomājumi, lai kontrolētu cilvēkus. Kas kam tic ir katra paša rokās. Ja esi aprobežots un nezini vienkāršu vēsturi, ko jau māca pamatskolā, kā kristietība ir radusies, tad vari arī ticēt visām kristiešu un makaronistu muļķibām.
  Es protams saprotu kādēļ negrib oficiāli pieņemt tādu makornu reliģiju – kaut arī es uzskatu, ka tās visas reliģijas ir muļķības, to var saprast, ka vieglāk ir pasūtīti pāris makaronistus nevis visus Latvijas trakos ticīgos, kuri juktu prātā un taisītu piketus, ka kāds smejas par viņu dievu. Ja būtu jāizvēlas cīnīties ar saujiņu pajolu vai ar veselu okeānu ar pajoliem, tad protams, ka piekāpsimies miera labad tam okeānam, lai jau viņi priecājās par savu dievu un citiem debesu brīnumiem 😀 Neies jau bakstīt mēslus, vēl smirdēt taču sāks!

 6. Šādas draudzes reģistrēšnas pieprasīšana būtībā ir neliela skaita individu( ja viņi nav psihiski slimi) ņirgāšanās par vairākumu, proti, par Eiropas kristīgajām vērtībām, kuras atzīst lielākā sabiedrības daļa. TM pamatoti atzinusi, ka tas būtu pretrunā ar Satversmes 116.pantu un Preamblu.
  Lai viņi dibina biedrību, kuru skaits jau sniedzas tūkstošos, tostarp ar smieklīgiem nosaukumiem,
  Būtībā tā ir ļaunprātīga demokrātiskas valsts tiesību izmantošana un tiesiskais nihilisms, apbrīnojami, ja Jansons to nesaprot.

  • jau tas vien, ka šādi plānprātiņi tiek reklamēti , norāda uz nevesalu sabiedrību…sinagogas vispār pālikušas par publiskajām WC 🙁

   • Galīgi ne jurists Atbildēt

    Tas ka cilvēki var pasmieties par kādu tiešām parāda ka sabiedrība iet galīgi ne tur kur vajag, vai ne? Paskaties uz Ziemeļkoreju un ISIS, tur par līderiem un uzskatiem nejoko, tur visi ir respektabli cilvēki, mīl tradīcijas, cilvēkiem dzīve ir laba, nevis takā tajā dumjajā Rietumeiropā kur viņi visi nožēlojami ēd pelējušu sieru, brauc ar mašīnām bez jumta un dzer vecu vīnogu sulu. Briesmas!

    • Un, ja nu kāds iedomājas reģistrēt draudzi, kas pielūgtu narkotikas? Lai visi kopā baznīcā pakaifotu?
     Vai arī tas būtu jāļauj? Robežai strap brīvību (visatļautību) un citu personu tiesībām justies neaizskartiem ir tomēr jābūt.Ne velti Satversmē ir 116.pants, kas pret visatļautību aizsargā citu cilvēku tiesības demokrātiskā valstī, sabiedrības drošību, labklājību un tikumību.

  • Kristieši cenšas izmantot savu nedemokrātiskas metodes un citas nelikumīgas metodes, cenšas apspiest citas reliģijas, kas savā būtībā ir daudz miermīlīgākas kā viņu piedāvātais produkts. Ir laiks saprast ka tuvo austrumu reliģijas, kas tagad cenšas dominēt pasauli un kuru vārdā ir nogalināti miljardi cilvēku būtu jāaizliedz un jāiznīcina. Tas ka tiek piesauktas eiropeiskās kristīgās vērtības ir fars. Kristietība ienākot eiropā ieguva šis vērtības, kuras te ir pastāvējušas pirms tam un kuru dēļ kriistietība no apokaliptiskas tuvo austrumu sektas, bez vienota kodola kļuva par to kas tā ir tagad.

  • Nevis neliela skaita indivīdi ,bet neliela skaita debiliķi Individs vēl var būt personība ,bet dbiliķis zaudējissaprātīgas būtnes īpšības

 7. Šādas draudzes reģistrēšnas pieprasīšana būtībā ir dažu “tefteļu un makaronu” ( ja viņi nav psihiski slimi) ņirgāšanās par vairākumu, proti, par Eiropas kristīgajām vērtībām, kuras atzīst lielākā sabiedrības daļa. TM pamatoti atzinusi, ka tas būtu pretrunā ar Satversmes 116.pantu un Preamblu.
  Lai viņi dibina biedrību, kuru skaits jau sniedzas tūkstošos, tostarp ar smieklīgiem nosaukumiem,
  Būtībā tā ir ļaunprātīga demokrātiskas valsts tiesību izmantošana un tiesiskais nihilisms, apbrīnojami, ja Jansons to nesaprot.

  • Noteikti neesmu jurists Atbildēt

   > Ļaunprātīga demakrātisko tiesību izmantošana
   > Nepatīk kad citi izmanto vārda brīvību un brīvu ņirgāšanos, kas ir galvenā lieta kas atšķir fundementālistus no normāliem cilvēkiem.
   Man neliekas ka viņi čakarē demokrātiju, vairāk šķiet ka tu vēlies lai demokrātija stādātu tā kā tavi uzskati ļauj un ne savādāk.

 8. Man obidna. Par kautkāda tur dieva esamību es nezinu,bet makaroni un tefteļi IR. Esmu redzējis un ticu.
  Kāpēc LV likumi negrib man ļaut ticēt???

 9. FANTOMUS pielūdz visas reliğijas un sektas .
  Ar ko šī būtu sliktāka ?
  Vai tāpēc, ka atņemtu potenciālos ganāmos jērus citām ??

 10. Atļauj islamu un kristietību, bet šo aizliedz. Pirmās divas ir reliģijas kuru vārdā pastrādātas masu slepkavības a šo miermīlīgo un labsirdīgo reliģiju aizliedz.

 11. Palasot šādu “sacerējumu” , liekas,ka daļa pasaules vairs nav īsti pie pilna prāta.(Tā jau laikam tomēr ir,ja vērojam neatlaidīgo virzību uz 3. pasaules karu,uz iznīcību.) Ironisks ieteikums lielākai panākumu iespējai – pārdēvēt nosaukumu par lidojošo kartupeli -būs tuvāk latviešu mentalitātei.

 12. vai ne Pastaariānisma draudzei? bet vajag arī par†iju!

 13. Aizliegums nav juridiski korekts, manuprāt..

  • nav nav korekti, allas kundze. nekorekts jau ir tikai tas, kas nopietni paskatās un ierauga to, ka te nav nemaz tik smieklīga tā būšana. katrs makaronkārējs te turpinās, ja atļaus, šķelt un apsmiet jebko- dzimšanu, bērnus, abortus, neabortus, nelaulību, puslaulību, vienlaulību, reālu laulību, nāvi, pēcnāvi,slimības un vēlmi cilvēkam izrauties no sāpēm. neviens makaronāksts neies uz slimnīcu pēdējā stundā pie cilvēka, bet paņirgs un pasmiesies. jo vairāk sāp, jo labāk… tā, allas kundze? kas nekorekts tajā aizliegumā? tīša ļaužu visdziļākās būtības – sāpju parodēšana? sekta nav baznīca un miljoniem cilvēku pasaulē joprojām zina, ko tā nozīmē- bezmakaroniska dzīve ar saskaņu sevī. parodēt var klauni un āksti. tad to tā vajag nosaukt- ākstu biedrība “Makarons”. un visi uzreiz zinās, kas par fruktu uzrunā.

   • Un kas Jums pret apsmiešanu iebilstams? Smiekli ir tie, kas atšķir mūs no islama fundamentālistiem, piemēram.

    • elementāri. cilvēkam ir jādzīvo sasakaņā ar sevi, nevis saskaņojot makaronpolitiku ar tādiem pašiem makaroniem. pret smiešanos neiebilstu, allas kundze. tomēr pret apsmiešanu, kas ir pamatā šajā rakstā saskatāms pat bez brillēm. apsmejot citu cilvēku, neatkarīgi, kam tas otrs tic, pats esi nolemts apsmiešanai. ticība nav zeķe, ko uzvelk un aizmet, kad netīra. bet tā makaronēšana pēc tādas būšanas izskatās- pasmiet, apsmiet, sajaukt un izjaukt, nevis vest pie prāta. ja tā sauktos zagšanas un zagļu sekta, vai kāds te iebilstu? vai izvarotāju sekta. kas slavinātu vai pretnostatītos kristīgām vērtībām. makaronēšanas process ir garīga uzmākšanās, nevis pasmaidīšana. neviens saprātīgs cilvēks no laba prāta neļautos šādai sektas apstrādei – vienīgi neaudzināts cilvēks to uzskata par kaut ko atbalstāmu. tādas te manas domas par absolūti nediskutējamu tēmu. ko tad tiem cilvēkiem vajag? kūdīt sabiedrību ar ākstību, ņemšanos ap neko. kāpēc? jāstrādā nav? no kā pelna? kurš to atmaksā? gudrs cilvēks atmaksā, ne jau sponsors joku plēšanai. par visu var iesmiet, vai vajag? ja sabiedrība ir slima, tad nevajag veicināt slimību, bet ārstēt, vienkārši norādot uz valsts likumu un viss. bez diskusijām par to, kas tāpat ir skaidrs.

   • Es gan vēl paprasītu, no kurienes tādas zināšanas, ka “neviens makaronāksts neies uz slimnīcu pēdējā stundā pie cilvēka, bet paņirgs un pasmiesies”. Tas kaut kur rakstīts, ka makaronāksti ierēc par mirstošajiem. Un baigi pilnas ir slimnīcas ar citu reliģiju pārstāvjiem, kas iet pēdējās stundā mirstošos apmeklēt?
    Mācītāju uz slimnīcu izsauc un arī apmaksā radinieki, un tā defaultā neviens mācītājs pa palātām nevazājas ar jautājumu: “vai te gadījumā te kāds nemirst?”

    • Tā jau “kristīgā” demagoga fantāzija tikai !

    • Nav zināšanas, nav. Pretruna ir tajā, ka cilvēki spēj pasludināt pretēji kristīgajai mācībai kaut kādu frikadeļu zupu. Zinošam cilvēkam, savu vectētiņu, vecmāmiņu audzinātam paskaidrotu elementāras lietas par to frikadeli, ko neviens neaizliedz ēst, bet mētāt pa zemi ne. Un šī sekta ir tas pretīgais piemērs, kā civilizētai sabiedrībai karināt makaronus un palikt pie savas ierēkšanas par visu. Subkultūra tāpēc arī ir subkultūra, bet par to, ka makaronists aizdomāsies par būtisko, jā, gan jau aizdomāsies, kad nāksies raudāt bezspēcībā un makaroni neuzklausīs nevienu lūgšanu. Nevajag ar Dievu jokus dzīt. Lai cik fanātisks neizklausītos, ir lietas, par kurām nemēdz utis kaut. Tās vienkārši ir un kā gan savādāk kapos parasti aizgājējiem liktu krustu… Tad varbūt tam arī nav jēga un nav jēga nekam? Un atbilde, kā var zināt, ka pēdējā stundā makaronists neies? Protams, ies. Tikai būs noliedzis to, kam pēdējā brīdī lūgs tuvākajam palīdzēt. Tad tefteļi neliksies vairs tik ēdami. ne pielūdzami.

     • Cik cilvēki gan var būt aprobežoti! Vai tiešām nav ienācis prātā, ka pastafārieši ar sarkasmu protestē pret tuvajos Austrumos izdomātajiem iedomu draudziņiem, kuru pasakainās dēkas aprakstītas atbilstošajās pasaku grāmatās (bībele, korāns, utt)?! Precīzāk, pasaku grāmatu muļķību atražošanu un potēšanu nesaprātīgu bērnu galvās, piedāvājot tos kā faktus. Nu nesprauda te neviens miroņiem krustus pirms zobenbrāļu ierašanās un vienīgās pareizās ticības ieviešanas visi tie krusti un pārējie simboli ir pašu cilvēki sadomāti, lai aizlāpītu mūsu neziņu. Dievs ir plāksteris mūsu neziņai, lūk.:)

 14. Valsts pārvades stulbums visā krāšņumā:))))….lai dzīvo makaronu monstrs!

 15. makaroņņika sapnis Atbildēt

  Vēl jau visi ļautiņi nav iesaistīti reliģiskajās draudzēs, pulciņos un sektās; vēl visi slauktkārie nav tikuši pie sava ganāmpulka. Un ar ko šī GARĪGUMA izpausme sliktāka par Ļedjajeva, Vanagu Jāņa vai Zbigņeva sludināto?

 16. Kā tas ir jebkura Reliģija ir MITALOĢIJA ,bet kas tad ir parodijreliģija ?

 17. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

  varbūt pasaukt divus sanitārus?

 18. Valsts nav ākstu kantoris. Skaidrs, ka makaroniem vajag naudu, ko kāds, ja reģistrēs, vēlāk atsūtīs.
  Lai ņirgu siemušķas jeb cilvēciņus nopirktu, vajag naudiņu. Un naudiņu vajag, lai vairāk ņirgtu un ieņirgtu par visu – sākot no zīdaiņa līdz sirmgalvim. Mirušos ieskaitot. Tam jau nevajag apliecību. Kāds te sakars ar tikumību. Ir likums un tas par makaroniem nerunā. Labāk tomēr domāt par to, kā Lielos kapus aizsargāt no makaronu likšanas uz ausīm.

Draugiem Facebook Twitter Google+