×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. decembris, 2016
Drukāt

Bijušais Zviedrijas bruņoto spēku komandieris: Neļausim ielauzties mūsu teritorijā (22)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Bijušais Zviedrijas bruņoto spēku komandieris, atvaļinātais ģenerālis Sverkers Joransons stāsta par Krievijas mēģinājumiem diktēt savus noteikumus Baltijas jūrā un to, kādiem izaicinājumiem jāgatavojas viņa valstij un arī Latvijai.

 

Jūs bijāt Zviedrijas bruņoto spēku komandieris, kad kāda sveša zemūdene parādījās Zviedrijas ūdeņos 2014. gada oktobrī. Kas toreiz notika?

Komandiera amatā biju no 2009. gada marta līdz 2015. gada 1. oktobrim. Konkrētajā situācijā mūsu spēki veica izlūkošanas operāciju Baltijas jūrā. Varu apstiprināt, ka mūsu teritoriālajos ūdeņos bija iebrucējs, tomēr nevaram oficiāli apstiprināt, no kādas valsts tas bija. To būtu bijis iespējams izdarīt, ja mēs varētu likt zemūdenei uzpeldēt.

 

Tomēr Zviedrijas vēsturē ir bijušas dažādas “zemūdeņu medības”, jo sevišķi aukstā kara gados – Kalmārā, Karlskrūnā, Hjelgārdenā u. c. Tur galvenokārt bija iesaistītas Krievijas zemūdenes.

Ja lūkojamies vēsturiski, vienmēr būs valstis, kas izaicinās citas un mēģinās pārbaudīt to gatavību. Zviedrijai kā valstij, kas neietilpst militārajās aliansēs, ir svarīgi aizsargāt savas robežas – uz zemes, ūdenī un gaisā. Dažas no šīm zemūdenēm mūsu ūdeņos uzskrēja uz akmeņiem. Nav būtiski, no kuras valsts toreiz šīs zemūdenes ieradās, tās pārkāpa mūsu robežas un mūsu nacionālo vienotību. To mēs aizsargāsim, cik vien spēsim. Jāapzinās, ka Zviedrijas ūdens robežas aptver plašu areālu, nav iespējams visur izvietot savus spēkus. Mums jāveido aizsardzības sistēmas, ko var aktivizēt šādos gadījumos. Šis komponents iekļauts arī Zviedrijas jaunākajā aizsardzības rezolūcijā.

 

Kādas aktivitātes no Krievijas novērojāt laikā, kad bijāt komandieris?

Kopumā var novērot, ka Krievijā turpinās militārā reforma un tiek veikti sarežģīti militārie vingrinājumi. Ukraina ir piemērs, ka viņi ir gatavi lietot militārus līdzekļus, lai sasniegtu savus mērķus. Baltijas gaisa telpā esam redzējuši, ka Krievijas lidmašīnas ar izslēgtiem transponderiem lido ļoti tuvu kuģiem un lidmašīnām. Manuprāt, šī agresīvā uzvedība ir akceptēta no viņu komandieru un valdības puses, jo citādi tā nebūtu iespējama. Protams, tas rada risku ikvienam, palielinās negadījuma risks.

 

Bet Krievijas militāro kuģu kustība pie Zviedrijas robežām?

Pēdējais spilgtākais gadījums bija, kad Krievija ar saviem militārajiem kuģiem nogādāja raķetes uz Kaļiņingradu. Ar Krievijas kuģu kustību ir līdzīga dinamika kā ar lidmašīnām, tomēr šādas situācijas nav tik bieži. Protams, arī citas valstis veic militāros vingrinājumus. Zviedrija un Somija ir savietojušas savas jūras spēku operatīvās grupas, lai mums būtu lielāka sagatavotība un spēja atbildēt izaicinājumiem. Mēs uzskatām, ka šajā gadījumā 1+1=3 un šādi spējam nodrošināt lielāku efektivitāti.

 

Atgriezīsimies pie jautājuma par Krievijas militāro aktivitāšu mērķi…

Viņu mērķis ir parādīt cietu, spēcīgu un modernu militāro varu. Krievija sevi uztver kā vienu no globālajām lielvarām, viņu skatījumā esam mazas valstis, un viņi domā, ka noteikumus Baltijas jūrā noteiks viņi. Vēstījums ir – piesargieties no mums, te viss notiks pēc mūsu plāna. Tomēr tas attiecas ne tikai uz Baltijas jūras un gaisa telpu. Tā ir kopējā Krievijas politika, jo līdzīgas situācijas savā galā novērojusi arī Japāna.

 

Bieži dažādu Krievijas iespējamās agresijas scenāriju gadījumos tiek locīts Gotlandes salas vārds – ka Krievijai pietiek to ieņemt un tad iespējams bloķēt NATO sabiedroto spēku ierašanos Baltijā krīzes gadījumā. Kas jums sakāms par šo teoriju?

Mans pēctecis komandiera amatā paziņoja, ka Gotlandē būs mehanizēta vienība, bet Maskava uzreiz apgalvoja, ka mēs provocējam situāciju. Taču tā ir mūsu teritorija, un mēs izlemjam, ko tajā izvietot. Mūsu solis ir daļa no informatīvās atturēšanas politikas. Mēs nodrošināsim Zviedrijas aizsardzību, un Gotlande ir tās daļa. Ja vajadzēs, palielināsim militāro klātbūtni salā, bet jau pašlaik Gotlandē ir neliela operatīvā vienība, kas tur ir visu laiku un būs gatava reaģēt, ja kāds mēģinās ielauzties.

 

Zviedrija plāno atjaunot iesaukuma sistēmu no 2018. gada. Kāds ir mērķis?

Obligātā iesaukuma sistēma Zviedrijā darbojās līdz 2010. gadam, pēc tam pastāvēja iespēja brīvprātīgi iziet militāro apmācību. Tagad – pēc sešiem gadiem – mēs veicām pētījumu, kā varam iegūt veiksmīgu atlases sistēmu dienestam bruņotajos spēkos. Arī iesaukuma sistēmu mēs balstīsim uz brīvprātīga iesaukumu principu un tā iegūsim cilvēkus, kuri parakstīs arī līgumus ar armiju.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Tas ir jautrais zēns kurš meklēja ,meklēja ,kameŗ tā arī neatrada krievu zemūdeni Zviedrijas ūdeņos.
  Pēc tak atskaitē stāstija ,kas tik uz fotogŗāfijas nevarēja būt.Krievu zemūdenes mekējumu pārskata tā arī nebija.”Objektīvie” mēdiji “aizmirsa” uzrakstīt par šo meklējumu rezultātiem.

  • Ne jau gudrākais ir visu izpaust, ko zini vai gribi. Tā darās tikai puišeļi. Krievam nav tik vienkārši ielīst zviedru ter. ūdeņos. Tur ir loti sarežģīta hidrogrāfija, bet tas, ka Kremlis nekad nerimsies, nekādus pierādijumus neprasa.

 2. Vai ta zviedriem savu iskonno zemju ap Pēterpili nav?

 3. ”Mans pēctecis komandiera amatā paziņoja, ka Gotlandē būs mehanizēta vienība, bet Maskava uzreiz apgalvoja, ka mēs provocējam situāciju.Taču tā ir mūsu teritorija, un mēs izlemjam, ko tajā izvietot. ”
  ģenerālis kļūdās -nupat pats Putins teica, ka Krievija ir bez robežām un tā sala laikam labāk iederētos pie Krievijas, tās vienības varētu traucēt. Vel tālajos septiņdesmitajos gados kara macībās desantēties tika apgūti desanti ar kuģiem no Klaipēdas uz akmeņainajiem krastiem Saremas salā ar piezīmi iedomājaties Gotlandes krastu -nu šajā Baltijas krastā ir tikai smiltiņas…
  Jā svensoni sen vairs nav karotāji un arī šaut nesāks – pat zemūdenes pie saviem krastiem ”neredz” – vienīgi, ja uznirst ( kapteinim gribas uzpīpot jūras gaisā )…
  Tas skats ir jau uzlikts un atliek pacelt tikai klausuli…

 4. Salmu āzi šitie ģenerāļi nevar nosargāt, kur nu vēl zemūdeni vai Karlsonu noķert:
  “Zviedrijas huligāni arī šogad nodedzinājuši Jevles pilsētā uz svētkiem gatavoto salmu āzi. Šoreiz tas sadedzināts tikai dažas stundas pēc atklāšanas. Vandaļus nav aizkavējusi pat apsargu klātbūtne.”

  • Jā, viņi svilina ari krustnešu baznīcas vēl līdz šim laikam.

   • “Iecienītāki” tagad ir bēgļu centri:
    ” Piektdienas rītā [21.10.2016.] Stokholmas piepilsētā aizdedzināta patvēruma meklētāju māja, kas ir otrais šāda veida incidents Zviedrijas galvaspilsētā mazāk nekā nedēļas laikā, paziņoja policija. ”
    KasJauns, 21.10.2016.

    • Pameklējies rūpīgi, moška vēl kādus sū… sameklēsi! Kā saka, katram savu un pēc iespējas vairāk – lai ar abām rokām .. .

 5. Не надо воспринимать через чур серъёзно слова этого отставного генерала, как впрочем и всех других отставных генералов. Вот не зря их всех выпирают из их армий по возрасту, уж слишком у них маразм развивается к этому времени. Тем более, если он отвечает на целенаправленные провокационные вопросы автора.

 6. Latvijas Avīze ( 30.11.2016.) ziņo par iespējamo “zviedru laiku” drīzo atgriešanos:
  ” Vāc parakstus par bordeļu un sutenerisma legalizāciju ”
  Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana, lai legalizētu bordeļus un sutenerismu, kā arī prostitūtām nodrošinātu iespēju droši vērsties policijā.

  • Tie nav zviedru laiki, idiot. Tie ir rozas Luksemburgas dibinātās Veimāras republikas laiki.
   Kas ir ari pie tagadējās marksistu diktatūras – galvu reibinoša inflācija, augļošana, un pornogrāfijas infiltrācija sabiedrībā.

   • “Zviedru laiki” – tas ir pašlaik, kad tiek lauzts, grauts un dedzināts:
    “Zviedrijas huligāni arī šogad nodedzinājuši Jevles pilsētā uz svētkiem gatavoto salmu āzi. Šoreiz tas sadedzināts tikai dažas stundas pēc atklāšanas. Vandaļus nav aizkavējusi pat apsargu klātbūtne.”

  • Zviedri zem savas varas pirmie pasaulē sodīja pat par prostitūcijas pirkšanu. Učisj! Studē pirms runā.
   ___
   Zviedri bij tie, kuri visbiežak no visām Eiropas valstīm visā pēckara posma ir izteikuši nosodījumu par agresiju Palestīnā.
   Pēdējā reize bij sovasar, kad Netanjahu leca uz ecešām un saka dīvaini taisnoties…
   Pavisam neizslēdzu, ka tieši tapēc ari šis globalistu smagakais genocidālais trieciens tika pret pirmo vērsts pret Zviedriju.

   • А у вас сегодня бенефис, да? Весь вечер на арене….

   • “Zviedri bij tie, kuri visbiežak no visām Eiropas valstīm visā pēckara posma ir izteikuši nosodījumu par agresiju Palestīnā.”
    Jā, es šodien tiešām ticu, ka tā tiešām ir lielākā Zviedrijas, Baltijas un pat Latvijas problēma!!
    Varat mani vainot pat plānprātībā, bet es tam, tipa, ticu tomēr.

 7. Zviedrijas esosā vara, kura pakļauj savu tautu tik drausmigai masu imigrācijas izvarošanai, nepelna manu cieņu.
  Mums vajag zviedru tautu, nevis mutantu baru zviedrijas teritorijā. Lasu zviedrus. viņi jūtas kā PSRS jūs, sorosam pārdevušies nacijas slepkavas.
  Kaut viņi ātrāk so ēdi nokratītu un izglābtos…!

 8. Nesen uzzinājām ,ka krievijai robežu neesot ,tas nozīmē,,što teper vaš budet naš,,.Īsi un skaidri.

 9. ” Neļausim ielauzties mūsu teritorijā,” tā tie zviedru karaļa Kārļa XII karaspēka komandieri arī pirms Slaget vid Poltava 1709.g. paziņoja.

  • Kluci, Tu esi akls lielkrievu sovinists. Tu esi TIK aptaurēts ar lielkrievu interesēm, ka pat nespēj saskatit, ka šis ir zviedru tautai kaitējoss sorosa uzpirkts režīms nevis Zviedrija.
   Aknās sēdi, trulais tītar! Ar saviem debilajiem komentāriem te tikai kaitē tam, ko gribi aizstāvēt. Debilu lieklrievu tupu krieviju, kādu šeit prezentē Tu, neveins nekad nav mīlējis, nemīl un nemīlēs. Par to vari pilnība aizmirst. tieši tāds pats Tu esi kā globalisti. Aplīpi ar to pašu debilismu.

  • Vai Tu varbūt domā, ka tā ir zviedru tautas vara, kura pakļauj zviedru meitenes izvarošanai?
   Loģikas gigant ar tītara smadzenēm.
   Un vēl. Tu esi KANGARS, ja esi dzimis latviešu mātei. Tāds pats savas tautas nodevējs kā sorosa nopirktā zviedru valdība. Pēdējais mēsls.

Draugiem Facebook Twitter Google+