Foto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Nelīdzena grīda? Ņem talkā finieri! 0

Nelīdzena grīda nedara godu neviena mājokļa saimniekam. Uz tādas nav iespējams kvalitatīvi uzklāt grīdas segumu, lai kāds arī būtu izvēlēts.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Viens no ērtākajiem grīdas izlīdzināšanas veidiem, kas būs pa spēkam arī mazāk pieredzējušam amatniekam, ir, izmantojot finiera plāksnes. Šis materiāls derēs, pat ja jāpaslēpj visai liels augstumu kritums.

Tirdzniecības vietā iespējams iegādāties dažādu izmēru un biezuma finiera plāksnes, tādējādi, iepriekš izplānojot to izvietošanu, var ievērojami samazināt materiāla atgriezumu daudzumu, kas palikuši neizmantoti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir pieejamas plāksnes gan sausām telpām, gan telpām ar paaugstinātu mitruma līmeni. Pēc montāžas tiek iegūta gluda virsma, kas derēs paklāju uzklāšanai, arī kā pamats keramikas flīzēm. Turklāt finieris pats par sevi jau daļēji ir siltumizolācijas materiāls.

Ir visai daudz finiera plākšņu montāžas paņēmienu, kas ļauj konkrētajai situācijai izvēlēties piemērotāko – plāksnes var pielīmēt ar dažādiem sastāviem, kas paredzēti gan betona, gan koka virsmām, pieskrūvēt ar atbilstīgām skrūvēm.

Vairākas finiera šķirnes

Izvēloties finiera plāksnes, jāņem vērā ne tikai vēlamais biezums, bet arī kur materiāls tiks izmantots. Atkarībā no vizuāli saskatāmiem defektiem materiālu iedala vairākās šķirās.

Piemēram, melnās grīdas ierīkošanai nav nepieciešams augstākās šķiras finieris ar vizuāli perfektu virsmu. Šis materiāls arī būs visdārgākais.

I (B) un II (S) šķiras finieri lieto gadījumos, kad to pārklās tikai ar caurspīdīgiem vai puscaurspīdīgiem apdares materiāliem. Arī III (BB) šķiras finieris vēl ir pietiekami labi apstrādāts, lai to izmantotu apdarei, nevis tikai konstrukciju ierīkošanai.

Šim mērķim piemērotākais ir IV (WG) šķiras finieris, kā arī finieris, ko apzīmē ar markām WGE un C. WGE ir WG saplākšņa šķira, kam visas plaisas, plaisas zaros, izkritušo zaru vietas, izrāvumi, iespiedumi un caurumi ir laboti vai aiztepēti, C šķiras saplāksnis nav slīpēts.

Šos materiālus lieto, kad virsējās kārtas finiera izskats nav būtisks, celtniecības konstrukcijās.

Ja finiera grīdu paredzēts tikai lakot, protams, jāizvēlas slīpēts materiāls ar kvalitatīvu virsmu. Klājot flīzes, labāk izvēlēties neslīpētu materiālu, kam saķere ar flīžu līmi būs daudz labāka finiera virsmas nelīdzenumu dēļ.

Cik biezu materiālu pirkt?

Finiera plākšņu biezums mēdz būt no 4 līdz 40 milimetriem. Piemēram, ja jāizlīdzina grīda, finieri liekot vienā kārtā uz lāgām, optimālais materiāla biezums ir 18–20 mm. Ja jāizlīdzina tikai nedaudz deformējies dēļu klājums, derēs 12–18 mm biezas plāksnes.

Reklāma
Reklāma

Jo biezāka plāksne, jo grīda būs stabilāka un ilgāk kalpos, taču arī materiāla cena būs augstāka. Tāpat kā citi apdares materiāli finieris jāiegādājas par 10% vairāk nekā noklājamās virsmas laukums.

Piemēram, viens kvadrātmetrs 12 mm bieza bērza finiera ar virsmas apdares klasi WG maksās 8,50 eiro/m2, 15 mm biezs jau 10,50 eiro, 18 mm biezs – 12,50, bet 21 mm biezs – 14,5 eiro/m2.

Kad plāksnes atvestas mājās, tām divas trīs dienas jāļauj aklimatizēties. Pērkot plāksnes ziemā, īpaši, ja tās glabātas aukstā noliktavā, aklimatizācijas laiks ir 3–5 dienas.

Tas ir svarīgi, lai jau piestiprinātās plāksnes nedeformētos. Glabāšanas apstākļi veikalā un ekspluatācijas vietā atšķirsies, un jāļauj izlīdzināties mitruma līmenim. Finiera plāksnes šajā laikā jāglabā, novietotas horizontāli.

Mitrās telpās ieteicams izmantot mitrumizturīgo saplāksni. Tā cena gan ir aug­stāka. Var izlīdzēties ar lētāku materiālu, to iepriekš no abām pusēm un galiem divās kārtās pārklājot ar šim mērķim domātu polivinilacetāta špakteļmasu.

Otro kārtu uzklāj pēc tam, kad pilnībā izžuvusi pirmā. Tad plāksnes pārklāj ar kādu antiseptisku koksnes aizsardzības līdzekli. Tomēr jāņem vērā, ka arī šie materiāli izmaksās zināmu summu un tiks patērēts ievērojams laiks.

Grīda vispirms jānovērtē

Lai izvēlētos piemērotāko finiera piestiprināšanas veidu, grīda vispirms jānovērtē. Ja nelīdzenumi katrā tekošajā metrā nav lielāki par 2 mm, papildu izlīdzināšana pirms finiera ieklāšanas nav nepieciešama – pietiks, ja padziļinājumi tiks aizšpaktelēti.

Ja nelīdzenumi nepārsniedz 10 mm, var izlīdzēties ar papildu atbalsta punktu uzstādīšanu, kuriem var regulēt augstumu, piemēram, enkuri betonā vai kokskrūves koka grīdā.

Ja nelīdzenumi ir no 10 līdz 25 mm lieli, jālieto paliktņi, kurus novieto zemākajās vietās. Vēl lielāku nelīdzenumu vai grīdas slīpuma gadījumā jālieto regulējamu lāgu sistēmas, ko stiprina uz pamatnē droši fiksētiem vītņstieņiem.

Pirms finiera ieklāšanas pamatne jāsagatavo – jāaizšpaktelē plaisas betonā, jānostiprina drūpošās vietas. Dēļu grīdai jānovērš čīkstēšana, pretējā gadījumā tā būs dzirdama arī pēc izlīdzināšanas ar finieri.

Ja paredzēts grīdu siltināt, jāizvēlas nepieciešamais siltinājuma biezums un materiāls, jāizplāno lāgu sistēma.

Ieklāšana tieši uz pamatnes…

Klājot finieri uz nelīdzenas koka grīdas, kā paliktņus zemākajās vietās lieto tā paša finiera atgriezumus vai koka brusiņu gabalus, ko pie pamatnes stiprina ar kokskrūvēm.

Plāksnes pie koka vai betona pamatnes var pielīmēt. Pirms līmes uzklāšanas betona virsma obligāti jāgruntē ar antiseptisku dziļumgrunti. Kad tā nožuvusi, uz virsmas izkārto finiera plāksnes un nepieciešamības gadījumā piezāģē.

Starp plāksnēm jāparedz 3–5 mm atstarpes, starp plāksnēm un sienu – 5–10 mm atstarpes. Turklāt plāksnes jāizkārto pamīšus, lai vienā punktā negadītos četri stūri. Starp finieri un apkures sistēmas caurulēm jāievēro 5–7 mm atstarpe.

Plāksnes sanumurē un noņem. Ar roboto špakteļlāpstiņu uzklāj līmi (visbiežāk PVA, lateksa, poliakrilāta vai citu kontaktlīmi), tad atbilstīgi numerācijai kārto atpakaļ finieri, ievērojot atstarpes.

Plāksnes papildus fiksē ar skrūvēm, starp kurām atstāj 450–500 mm atstatumu. Ja finieri klāj uz betona, jāpagaida, līdz līme sākusi sacietēt, tad izurbj caurumus gan saplāksnī, gan betonā un plāksnes piefiksē ar dībeļiem un attiecīgām skrūvēm. Dībeļu galus un skrūvju galvas iegremdē kokā iepriekš iezeņķētos padziļinājumos.

Induļa Burkas zīmējums

…un lāgām

Klājot finieri uz lāgām, tās rūpīgi jānolīmeņo. Šis paņēmiens ir populārākais, jo ļauj grīdu vienlaikus siltināt, paslēpt zem tās elektroinstalāciju un citus kabeļus. Līmeņošanai var izmantot paliktņus no saplākšņa (arī tie rūpīgi jāpiestiprina pie pamatnes) vai vītņstieņus ar atbalsta paplāksnēm un uzgriežņiem.

Nopērkami arī jau gatavi regulējami atbalsti lāgām. To cena ir, sākot no pieciem eiro par vienu stiprinājumu, tāpēc izveidot šādu sistēmu pašam būs lētāk. Attālums starp lāgām – 600 mm, tikpat arī starp stiprinājumiem.

Attālums starp sienu un tai paralēlo pirmo lāgu – 80–100 mm. Lāgām izmanto 50 x 50 mm brusiņas. Izmaksas – no 170 eiro par kubikmetru. Regulējamu lāgas stiprināšanas paņēmienu var aplūkot zīmējumā.

Ieklājot siltinājumu, nedrīkst aizmirst par hidroizolāciju zem, kā arī tvaika izolāciju virs siltinājuma. Atliek vien ieklāt finiera plāksnes vienā vai divās kārtās.

Piegriežot plāksnes, jāņem vērā, lai to savienojuma vietas būtu uz lāgas vidus. Klājot finieri vienā kārtā, tam jābūt vismaz 18 mm biezam. Divās kārtās klājot, plākšņu biezums ir 8 un 10 vai 10 un 10 mm.

Augšējo plākšņu savienojuma vietas nedrīkst sakrist ar apakšējo plākšņu savienojumu vietām. Starp tām tāpat jābūt 2–3 mm atstarpēm, bet starp sienām un plāksnēm – 5–8 mm. Skrūvju solis ir 150–200 mm. Skrūvju galvas jāiegremdē materiālā aptuveni vienu milimetru dziļi.

KONSULTĒJIS SIA KMT PROJEKTS VALDES LOCEKLIS MĀRIS STIPRAIS