×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
23. maijs, 2012
Drukāt

Nelielā slēgtā istabā iespējams radīt plašuma izjūtu un ielaist gaismu

telpa_ikea_29

Ierīkot telpā bez loga dzīvojamo istabu vai virtuvi teorētiski neiesaka. Tomēr dzīve ienes savas korekcijas. Daudzos mājokļos diezgan bieži telpas pat ar pietiekami lielu platību – meitas istabas vecajos pirmskara laika dzīvokļos, pažobeles vai bēniņu telpas privātmājās – netiek izmantotas tikai tāpēc, ka tajās nav logu.

 

Lai tās nepārvērstu vienīgi par noliktavām, ir vairāki paņēmieni, kā šādu telpu iekārtot arī tad, ja logu ierīkot nav iespējams.

Pirmkārt, lai cilvēkam būtu komfortabli uzturēties telpā, nepieciešama iespēja to regulāri vēdināt. To var nodrošināt, veidojot plašas durvis vai bīdāmas starpsienas, kas telpu savieno ar citu telpu, kurā ir logs, vai arī ierīkojot piespiedu ventilāciju.

Otrkārt, jāņem vērā, ka šāda telpa ir pavisam tumša, tajā neiespīd dienas gaisma. Tāpēc jāierīko tāds apgaismojums, kas dienas laikā maksimāli līdzinās dabiskajai dienasgaismai. Šim nolūkam visbiežāk izmanto jaunās paaudzes dienasgaismas spuldzes, ko iespējams arī iebūvēt sienā un griestos vai nosegt ar caurspīdīgiem paneļiem. Šādus gaismekļus var komplektēt ar dekoratīviem, caurspīdīgiem sienas paneļiem, radot ilūziju par neesošu logu.

 

Lai cilvēkam būtu komfortabli uzturēties telpā, nepieciešama iespēja to regulāri vēdināt. To var nodrošināt, veidojot plašas durvis vai bīdāmas starpsienas, kas telpu savieno ar citu telpu, kurā ir logs, vai arī ierīkojot piespiedu ventilāciju.

 

Lai gaisma varētu ieplūst no līdzās esošas telpas, noderēs arī dažādu veidu stacionāras vai bīdāmas caurspīdīgas starpsienas – polikarbonāta vai stiklotas konstrukcijas, stikla bloku sienas utt.

Vēl vienu veidu, kā padarīt istabu gaišāku, iesaka dizainers Terenss Konrans:

“Istabās bez dabiskajiem logiem var veidot iekšējos logus, kas gaismu no līdzās esošajām telpām novirza uz tumšākajām. Tos var veidot gan sienās, gan durvīs. Lai gaisma nebūtu pārāk spilgta un efekts veidotos interesantāks, var izmantot matētu, krāsainu stiklu vai plānas krāsainas plastmasas loksnes, ko pielīmē pie loga stikla.” Šādā variantā logu visbiežāk veido starpsienas augšpusē, kā virsgaismu – apmēram 60 – 70 cm platumā no griestiem uz leju un visā starpsienas garumā. Vēl iespējami apaļi vai neregulāras formas logi, kas vienlaikus tiek uztverti arī kā sienas dekori un līdz ar to neizskatās kā logs nevietā.

Treškārt, parasti šādas telpas nav sevišķi lielas – visbiežāk 6 – 12 m2, tāpēc jāpadomā arī par to, kā tajās radīt plašuma sajūtu, ko dzīvojamās istabās parasti nodrošina gaisma un caur logu redzamā āra ainava. Vienkāršākais risinājums – foto tapete ar ainavu vai dabas motīvu uz sienas pretī ieejai telpā. Tā, jau ienākot istabā, tiek nojaukta mēroga izjūta un radīts plašuma iespaids. Līdzīgi var izmantot arī pašu izvēlētas fotogrāfijas, kas izprintētas lielformāta drukā un uzlīmētas uz sienas. Vēlams tikai, lai izvēlētā ainava būtu raksturīga vietai, kurā atrodas mājoklis (nevis, piemēram, Maiami pludmale ar palmām, kas uzreiz rada nevajadzīgi samākslotu un pilnīgi pretēju efektu – telpa šķitīs maza, tumša utt.). Savukārt dabas motīvi labāk izskatīsies, ja būs fotografēti tuvplānā. Šādi dekorētas sienas iespējams vēl papildus izgaismot ar prožektorveida gaismas ķermeņiem. Tad efekts būs vēl iespaidīgāks.

Plašumu telpai var piešķirt, arī izmantojot gaismu atstarojošas, lakotas virsmas mēbelēs, spoguļus un gaišas apdares krāsas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+