×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Nelūgtas apakšīrnieces matos – utis

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Gan tīros, gan netīros matos

Mēdz uzskatīt, ka galvas utīm patīk tīri mati. Patiesībā tās diez vai ir ļoti izvēlīgas, jo utainība jeb pedikuloze mēdz būt gan tīros, gan netīros matos. Ādas ārsta skatījumā gan šī parazitārā slimība nav traģēdija. Atšķirībā, piemēram, no alerģijas, ir pilnīgi skaidrs, kas pedikulozi izraisījis un kā pacientu ārstēt, turklāt tas lielākoties nav ne garš, ne sarežģīts process.

Ja ir utis, matu nogriešana ir galējs, ne vienmēr nepieciešams risinājums!

Ar pedikulozi var inficēties jebkurš, taču statistikas dati liecina, ka biežāk ar to slimo bērni, jo biežāk atrodas ciešā saskarē skolā vai bērnudārzā, skaidro dermatoloģe Marina Mihailova. Ir daudz lielāka iespēja, ka bērns, nevis pieaugušais uzliks galvā otra bērna cepuri vai, piemēram, maza meitene izsukās matus ar draudzenes ķemmi. Tie ir daži no veidiem, kā utis pārceļo no viena pie otra. Vēl inficēties iespējams, ja liek galvā nomātu ķiveri, slēpojot, skrituļojot vai braucot ar divriteni, vai guļ uz spilvena, uz kura pirms tam atpūties utains cilvēks, kā arī ja lieto otra dvieli, matu gumiju, matu sprādzi, mūzikas pleijera austiņas. Meitenēm utis mēdz būt biežāk nekā zēniem, jo īpaši, ja mati ir gari un saņemti kopā zirgastē – iespējams, tad šiem kukaiņiem ir siltāk. Utis vairāk izplatās rudenī un ziemā, kad bērni pēc vasaras brīvdienām atgriežas mācību iestādēs, taču inficēšanās var notikt jebkurā gadalaikā, arī vasarā, piemēram, bērnu nometnē.

Novērots, ka insektiem sevišķi patīk iekārtoties matos pakauša daļā. Utis barojas, sūcot asinis no galvas ādas. Dzēliena vietās nonāk kukaiņu siekalas, izraisot alerģisku reakciju, tāpēc āda sūrst un niez. Rāpojot ādu kairina arī pašas utis, un, tā kā matos kaut kas kust, gribas kasīties. Sakasītajās vietās var iekļūt infekcija, āda iekaist, kaut gan šie kukaiņi nekādas baktērijas vai vīrusus neizplata. Par utu iespējamo klātbūtni liecina sakasīta, pumpaina āda pakausī un zemāk uz kakla.

Dažkārt par utu oliņām – gnīdām – notur blaugznas. Tās var atšķirt pēc formas: gnīdas izskatās pēc smilšu graudiņiem, bet blaugznas ir neregulāras formas plēksnītes. Lai gnīdas nenobirtu zemē, utu mātītes ar speciālu sekrētu tās diezgan cieši piestiprina pie matiem, tāpēc utu oliņas neatdalās tik viegli kā blaugznas, kas birst, matus vienkārši sabužinot.

Kā iznīdēt

Agrāk utis nīdēja dažādiem tautas līdzekļiem, matos triepjot benzīnu, vazelīnu, liekot saspaidītu dzērveņu maskas. Marina Mihailova uzskata, ka gluži bezjēdzīgi tas neesot, piemēram, dzērveņu skābuma dēļ gnīdas vieglāk atdalās no matiem, tātad tās var ērtāk izķemmēt un izlasīt. Taču, lai būtu efekts, šāda procedūra jāatkārto vairākas reizes.

Daudz ērtāk lietojami un pietiekami iedarbīgi ir aptiekās nopērkamie bezrecepšu līdzekļi – šampūni vai losjoni. Dažkārt gan gadās dzirdēt, ka tie esot neefektīvi. Iespējams, daļai pacientu, kam ir šāds viedoklis, pret šampūnu sastāvā esošajiem medikamentiem radusies rezistence nepareizas lietošanas dēļ. Citi, neievērojot higiēnas prasības, ar utīm drīz vien inficējas atkārtoti – laikus nenomaina dvieļus, gultas veļu izmazgā nepietiekami augstā temperatūrā, neiztīra ķemmes, galvassegas un uzmanību pievērš tikai galvas ādas ārstēšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+