Praktiski
Mājas

Nelūgti apakšīrnieki blaktis: kā ar tām cīnīties? 0

Mums mājās parādījušās blaktis, laikam tās esam atveduši no ceļojuma pa Eiropu, jo iepriekš šādu apakšīrnieku nav bijis. JUSTĪNE RĪGĀ

Gultas blaktis ir nejauki kukaiņi, kas nakti pārvērš par murgu un ar saviem kodumiem var novājināt cilvēka organismu, radot kairinājumu un alerģiskas reakcijas. Diemžēl tās var pārnēsāt arī slimības.

Mazas, plakanas un sūc asinis

Blaktis ir grūti iznīdēt, jo tās ir ļoti mazas, plakanas un var ielīst jebkurā spraugā, pat starp grīdas dēļiem. Lielākoties tās dzīvo sienu un mēbeļu spraugās un plaisās, aiz tapetēm, gleznām, gaismas ķermeņos… Blakts mūžs ilgst aptuveni gadu, un šajā laikā mātīte spēj izdēt pat divsimt oliņu! Augšanas periodā kāpurs vidēji piecas reizes maina ādu, izlienot no vecās ādas, bet, lai to varētu izdarīt, kāpuram noteikti jāpiesūcas ar asinīm. Blaktij ir ass snuķītis, ar kuru tā caurdur upura ādu un sūc asinis. Lai kārtīgi pieēstos, blaktij vajag aptuveni 15 minūtes. Otrs nosacījums, lai jaunās blaktis varētu attīstīties, – augsta istabas temperatūra. Izsaldējot māju, kukaiņus nav iespējams pilnībā iznīdēt, bet var samazināt to dzīves ilgumu un pārtraukt jaunās paaudzes attīstību.

Izmest gultu?

Visbiežāk blaktis apmetas uz dzīvi gultā, lai būtu sava upura tuvumā. Tāpēc speciālisti iesaka pirmām kārtām izmest gultu. Lai cik rūpīgi ar ķīmiju apstrādātu šo mēbeli, blaktis vienalga pamanās noslēpties, ielienot dziļāk šķirbās. Kad pēc divām nedēļām beidzas indes iedarbība, kukaiņi atsāk savus nakts apmeklējumus. Ja nevar atļauties gultu izmest, to vajag maksimāli izjaukt un katru detaļu apstrādāt ar insekticīdu. Protams, tikai ar gultas apstrādi vien var nepietikt.

Nopietns pretuzbrukums

Cīņa ar blaktīm var prasīt daudz spēka un finansiālu līdzekļu. Speciālisti atzīst, ka šos insektus ir ļoti grūti iznīdēt, ne velti cilvēki pat pārdod māju, jo nevar tikt galā ar blaktīm.

Vispirms rūpīgi jāapseko vieta, kur blaktis dzīvo, un jāatrod perēklis. To ir grūti izdarīt, jo kukaiņi ir aktīvi naktī un reaģē uz siltumu – mājdzīvnieka vai cilvēka ķermeni. Kamēr nav atrasts perēklis, nīdēšana nebūs iedarbīga. Būtiski ir zināt, kā blaktis nokļuvušas mājoklī – vai atvestas no ce­ļojuma, ienestas ar mēbelēm un citiem priekšmetiem vai ieradušās no kaimiņiem. Ja tās nāk no blakusdzīvokļa, cīņa būs nebeidzama. Tad arī kaitēkļu apkarotājfirmas nedod garantiju savam darbam.

Daži iedomājas – nopirkšu aerosolu par pāris eiro un blaktis iznīcināšu. Tie, kas ikdienā cīnās ar nevēlamo kukaiņu iznīdēšanu, atzīst, ka tas nav vienkārši. Tikai pēc telpas apsekošanas speciālisti lemj, kādus preparātus vai pat to kombinācijas konkrētajā gadījumā izmantot. Turklāt svarīgi, lai preparāti būtu pēc iespējas mazāk toksiski un nekaitētu ne mājdzīvniekiem, ne maziem bērniem, tāpēc Eiropas Savienībā tiek ieviestas arvien stingrākas normas pieļaujamo preparātu devām un izvēlei. Jāņem vērā – ja kāds piedāvā iznīdēt blaktis par 20 eiro, visdrīzāk tas nozīmē, ka tiks lietoti apšaubāmas izcelsmes preparāti. Atkarībā no platības blakšu iznīdēšana patiesībā var izmaksāt 50–300 eiro. Sevi cienošas firmas par atkārtotu vizīti un insekticīdu izsmidzināšanu neņem papildu samaksu, taču, pirms vienojaties, noteikti jāpārrunā arī šādi jautājumi. Tomēr ir grūti dot kādu garantiju. Rezultāts lielākoties ir labāks, ja izdodas noskaidrot kukaiņu migrācijas ceļus.

Tautas metodes

Saistītie raksti

• Pret blaktīm lieto izžāvētus un smalki saberztus vaivariņus. Augu smarža spēj pabojāt blakšu dzīves komfortu, kukaiņi iet ar līkumu, bet diemžēl neiznīkst.

• Ēteriskās eļļas ir mazliet iedarbīgākas, piemēram, tējas­koka, ciedru un apelsīnu eļļa bloķē kukaiņu elpošanas sistēmu. Eļļas atšķaida un izsmidzina blakšu uzturēšanās vietās.

LA.lv