×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. augusts, 2012
Drukāt

Nelūgtie viesi – faraonskudras, prusaki, blusas…

prusaks23

Ik pa laikam mūsu mājokļos uzrodas nelūgti viesi – faraonskudras, prusaki, mušas, odi, lapsenes… Lai no insektiem atbrīvotos, var izmantot gan rūpnieciski ražotus apkarošanas līdzekļus, gan pārbaudīt tautas metodes.

 

 

Konsultēja veikalu tīkla “K-Rauta” pārdevējs Ivo Čakstens.

Pret faraonskudrām

Latvijā tās sastopamas galvenokārt daudzstāvu mājās ar centrālapkuri, jo aukstums ir šo insektu ienaidnieks. Pūžņus veido siltās vietās, bieži vien – starp sienām, ja tur nav pārāk blīvs pildījums, arī zem grīdas seguma. Migrē pa ventilācijas šahtām, plaisām sienās, gar kanalizācijas un ūdens caurulēm vai atrod vēl kādu eju, jo pārvietošanās divus milimetrus garajiem kukaiņiem nesagādā īpašas grūtības.

Faraonskudru iecienītākie pārtikas produkti ir maize, makaroni, saldumi, gaļas izstrādājumi, nenoniecina arī beigtus prusakus un mušas. Mērojot ceļu pēc barības, izplata infekcijas slimības.

 

Lai novērstu faraonskudru invāziju – to iekļūšanu miteklī no kaimiņu dzīvokļiem, vajadzētu sākt ar tradicionālo ceļu nobloķēšanu.

 

Tas nav viegli, tāpēc ar šīm skudrām visefektīvāk ir cīnīties visā mājā vienlaikus, par ko, jāatzīst, arī nav viegli vienoties.

Indēšanai var izmantot aerosolus, želejas, taču efekts ir īslaicīgs, jo iznīcinātas ir tikai darba skudras, nevis to ciltsmāte jeb karaliene. Lai izrēķinātos ar to, līdz karalienei jāaizdabū saindētā ēsma. Un to izdara viņas padotās – darba skudras. Kā vienu no iedarbīgākajiem šim nolūkam paredzētajiem līdzekļiem veikalu tīkla “K-Rauta” pārdevējs Ivo Čakstens piemin Čehijā ražoto granulēto ēsmu faraonskudru iznīcināšanai iekštelpās Biolit (orientējošā cena – Ls 2,69). Iepakojumā ir divas kapsulas ar indi. Tā neiedarbojoties uz tipisku sugu skudrām, turklāt ēstuve ir hermētiska, tādēļ – pasargāta. To noliek faraonskudru ceļā un kukaiņi paveic pārējo – iziet cauri ēstuvei, paņem ēsmu un nogādās līdz ligzdai karalienei. Kapsulā ir divi grami ēsmas, kas paredzēti insektu iznīcināšanai 10 kvadrāt­metru platībā. Ēsmu ieteicams faraonskudru ceļā turēt 12 – 14 nedēļas. Tās iet bojā 14 – 20 dienās, bet kolonija iznīkst aptuveni 12 nedēļās.

Viens no tautas līdzekļiem, ko var pamēģināt, lai iznīcinātu faraonskudras, ir pārtikas rauga, ūdens un medus vai ievārījuma maisījums. Šo ēsmu, kas ir nekaitīga gan mājdzīvniekiem, gan cilvēkiem, novieto ēdelīgo kukaiņu pārvietošanās ceļos.

 

Pret mušām

Lai mājoklī neiekļūtu dažādi nevēlami lidoņi (mušas, odi, lapsenes, naktstauriņi), kā arī zirnekļi, tiem ceļā var nolikt mehānisku barjeru – sietu, ko pie loga, jumta loga vai durvīm piestiprina ar līmlenti. Veikalos piedāvā dažādu izmēru un divu krāsu (baltu un antracīta toņa) sietus (piemēram, firmu “Aeroxon” un “Tesa” ražotos,), kas izgatavoti no kvalitatīvi austa poliestera. Šis aprīkojums ir viegli uzliekams un noņemams, to drīkst mazgāt. Ja nav nekas pret mušu kapsētu, pie griestu sijām, lampas vai citviet (tikai ne tiešos saules staros un caurvējā!) var karināt mušpapīru jeb līmlenti (piedāvā “Aeroxon”). Tās lielākoties apstrādātas ar dabīgu vielu (piemēram, līmi, kas ražota no kaučuka sveķiem, minerālvielām un augu eļļām), ko bagātina ar insektus pievilinošu aromātu. Iepakojumā ir vairāki mušpapīri. Cena – zemāka par latu.

 

Ražotāji piedāvā arī liela izmēra (200 cm x 20 cm) mušpapīrus lidoņu apkarošanai kūtīs un staļļos. Ar spēcīgu līmi apstrādātā virsma var noķert pat 10 000 ciemiņu, turklāt šis mušpapīrs nesatur insekticīdus, nav toksisks.

 

Mušu, odu un lapseņu apkarošanai noder arī Čehijā ražotais aerosols Biolit lidojošo insektu iznīcināšanai (400 ml orientējošā cena – Ls 2,67), bet vācu firmas “Aeroxon” ražojumu – PIC aerosolu pret lidojošiem insektiem (400 ml orientējošā cena – Ls 2,86) var izmantot arī pret skudrām, prusakiem un sudrabaino zvīņeni gan privātajos mājokļos, gan lielākās platībās – lauksaimniecības un rūpniecības būvēs.

Jūlija beigās un augustā sarodas tā sauktās augļu mušiņas. Pret tām var izmantot šķidrumu Bros, ko pārdod komplektā ar lamatām (orientējošā cena – Ls 2,90). Pateicoties dekoratīvo lamatu konstrukcijai, notvertās augļu mušiņas nav redzamas.

 

Pret blusām

Rāpojošo insektu (skudru, blusu, prusaku, blakšu un mitreņu) iznīcināšanai var izmantot Ungārijā ražoto aerosolu Protect (500 ml orientējoša cena – Ls 5,19) vai Čehijā ražoto aerosolu Biolit, kas ir lētāks (400 ml orientējošā cena – Ls 2,67). Pirms vienu vai otru izsmidzina kukaiņu lokalizācijas vietās (grīdu šķirbās, sienu plaisās, uz durvju un grīdas līstēm, logu palodzēm, mēbelēm, atkritumu spainī), jāaizver logi un durvis, uz citu istabu jāpārvieto mājas mīluļi, bet pārtikas produkti jāpārklāj vai jānovieto virtuves skapīšos. Pēc aerosola izsmidzināšanas apstrādātajai virsmai jākļūst nedaudz mitrai. Kad pagājusi stunda, telpu izvēdina. Aerosola iedarbības efekts saglabājas divas līdz četras nedēļas, tad insektu iznīcināšanas procesu atkārto.

 

Pret prusakiem

Šie insekti ne tikai rada netīrību mājoklī, bet arī var pārnēsāt dažādas slimības, piemēram, zarnu un plaušu infekcijas, var izraisīt alerģiskas reakcijas tiem, kas sirgst ar elpceļu kaitēm. Prusaki tāpat kā faraonskudras iemitinās mājokļa siltākajās vietās – aiz ledusskapja, radiatoriem vai plīts, atkritumu vados, mēbelēs, pat televizoros un datoros. Tie ēd gandrīz visus pārtikas produktus, ja nekā nav, ķeras pat pie papīra.

 

Prusaku iznīcināšanai var izmantot slazdus jeb mājiņas ar ēsmu – indi, insekticīdu pastas, pulverus, aerosolus un līmlentes. Ir arī speciāls zīmulis, ar kuru novilktā līnija tos atbaida. Taču šiem ciemiņiem ir sīksta dzīvība un diezgan liela noturība pret indēm: ja kolonija indēšanas procesā nav pilnīgi iznīcināta, tā var iegūt imunitāti pret lietoto preparātu.

 

Viens no ātras iedarbības līdzekļiem ir Combat diski, kas satur insekticīdu, kurš iznīcina visu veidu prusakus, izraisot kukaiņu saindēšanās ķēdes reakciju. Diski jāizvieto visās vietās, kur redzēti prusaki, un jāmaina ik pēc 6 mēnešiem. Ēsma atrodas slēgtā diskā, tāpēc nav pieejama cilvēkiem un mājdzīvniekiem.

Minētos un vēl citus pretinsektu līdzekļus var iegādāties mājas un dārza preču veikalos “K-Rauta”, “Depo”, lielveikalos “RIMI” un “Maxima”, veikalos “Viss dārzam”, “Combat”, “Drogas”, kā arī citur.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+