Foto – Ivars Bušmanis

Nemaksātājiem un bomžiem slēgts
 0

Lai konteineros atkritumus nemestu attiecīgai mājai nepiederošas personas, Gulbenē vairākās vietās lielajām kastēm pieliktas priekšā atslēgas un slēdzenes izdalītas īrniekiem.
 Šādi rīkoties mudinājuši novērojumi, ka pie konteineriem piebrauc svešas mašīnas un izmet lielu daudzumu atkritumu maisu, bet jāsamaksā par to mājas iedzīvotājiem.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Diemžēl jaunā kārtība nav bijusi dzīvotspējīga: daudzi īrnieki, īpaši bērni, nesot atkritumu maisus, nemāk vai pat nemēģina slēgt un izvēlas vieglāko variantu – atkritumus nomet turpat blakām; konteineru izrakņātāji, kuri cer tur atrast kaut ko vērtīgu, atslēgas vienkārši atlauž; laika apstākļu ietekmē slēdzenes ierūsē un neslēdzas. Tā kā cerētā iznākuma nav, Gulbenes pilsētas pārvaldē nolemts, ka atslēgas jānoņem, un māju vecākiem izsūtīti rīkojumi to izdarīt.

 

Dominē netīrība

Gulbenē jau kopš pagājušā gada vairāku daudzdzīvokļu māju īrnieki bija izvēlējušies šo konteineru slēgšanas metodi, un izmaksas bija mazākas – tikai par saviem saražotajiem atkritumiem. Tāda sistēma ir atļauta, pat tikusi atbalstīta, ja pie mājām izlemj veidot savus konteineru laukumus. Tomēr atkal vilšanās – nekas netraucē no kaut kurienes naktīs klusi piebraukt ar mašīnu un pat pie šādu laukumu ar kodu slēdzamiem vārtiņiem sakraut atkritumu maisus. Kad no rīta nāk sētnieks, viņam maisi jāsamet konteineros, savukārt atbilstošās mājas īrnieki ir neapmierināti – viņiem rodas papildu izdevumi par svešiem atkritumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Situāciju par absurdu uzskata arī Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Andis Caunītis un atzīst, ka problēmai jāmeklē risinājumi:

“Domāsim, iespējams, lietosim pavisam radikālus paņēmienus, jo piemēslošana turpināties nedrīkst un nedrīkst arī likt maksāt par svešiem atkritumiem. Ja sveša īpašuma izmantotājiem nav pašiem godaprāta, būs jāķeras pie sodiem.

Videokameras jau ir, uzstādīsim vēl jaudīgākas ar nakts redzamību un vainīgajiem piemērosim gan atbilstoši Administratīvo pārkāpumu kodeksā atļauto – vismaz 60 latus –, gan liksim satīrīt laukumus, gan pieprasīsim samaksāt arī par atkritumu aizvešanu un noglabāšanu poligonā noteikto summu. Stingrāk
jāsāk uzraudzīt tos privātīpašniekus, kas joprojām nav noslēguši atkritumu izvešanas līgumus.”

Privātpersonām gan ir tiesības šādus līgumus arī neslēgt, ja viņi iegādājas viena kubikmetra tilpuma maisus. Par tādiem ir jāsamaksā vidēji septiņi lati – respektīvi, jau maisa pirkšanas brīdī tiek samaksāts avansā par atkritumu izvešanu. Tomēr arī maiss nav pierādījums, ka slepus atkritumu saiņi netiek aiznesti uz tuvējās daudzdzīvokļu mājas konteineru laukumu.

Vēl lielāka problēma ir gadījumos, kad atlauzti tiek stikla un plastmasas atkritumu konteineri. To galvenokārt izdara to cilvēku kategorija, kam rakņāšanās pa miskasti nozīmē iespēju atrast vai nu ko ēdamu, vai pārdodamu.

Stikla taras konteineros veiksmīgie atradumi ir pudeles, taču, līdzko kastes vāks vaļā, daļa iedzīvotāju nekavējoties tur iemet arī sadzīves atkritumu maisiņus. Poligonā šāda konteinera saturu diemžēl vairs nepieņem kā šķirotos atkritumus un līdz ar to palielinās arī noglabāšanas izmaksas.

Reklāma
Reklāma

Lēmumu aizliegt konteineru slēgšanu pilsētas pārvalde pieņēmusi pēc atkritumu apsaimniekotājas organizācijas SIA “Alba” atskaites izpētīšanas par izvesto atkritumu daudzumu un konkrēto iedzīvotāju skaitu katrā mājā. Informācija viesusi šaubas, vai māju īrnieki, kas aizslēguši atkritumu konteinerus, arī paši nekrāpjas ar saražoto atkritumu daudzumu, jo mēnesī aizvestā kubatūra bijusi ļoti maza. Rīkojuma izdošanu veicinājis arī novērotais videoierakstos, kā iedzīvotāji vai nu nav pratuši, vai nav vēlējušies atslēgt konteineru un vienkārši nometuši maisus turpat zemē.

 

Risinājums – 
sadalīt uz “galviņām”

Jau agrāk izskanējusi doma, ka Gulbenes pilsētā un novadā ir jāievieš atkritumu nodoklis. Tad par atkritumu izvešanu noteiktu summu maksātu visi deklarētie iedzīvotāji.

A. Caunītis spriež vēl lielākos mērogos: “Kādam ir jāsakopj arī ceļmalas, automašīnu stāvlaukumi, meži, atkritumi jānoglabā poligonā un par to jāsamaksā. Tad, lūdzu – pieliekam noteiktu summu pie ceļa nodokļa un novirzām mērķim.

Šobrīd ir slēgti autobraucēju atpūtas laukumi ceļu malās, jo cilvēki, kam tur atpūta nepavisam nebija vajadzīga, brauca no malu malām un atkritumu konteinerus piebēra ar kaudzi un vēl maisiņus sameta blakām. Aizlikt priekšā barjeras ir visvienkāršāk, bet braucēji tāpat apstājas ceļmalās un atkritumi paliek grāvī.”

Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus Gulbenes teritorijā atbilstoši noslēgtajiem līgumiem ir tiesīgs sniegt uzņēmums SIA “Alba”, apgādājot atkritumu radītājus arī ar atkritumu tvertnēm.

Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu samaksu veido: maksa par sadzīves atkritumu savākšanu un pārvadāšanu; sabiedriskā pakalpojuma regulatora apstiprinātais tarifs par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonā un dabas resursu nodoklis. Gulbenes novadā tas ir Ls 6,02 par 
1 m3 plus PVN.