×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
2. jūnijs, 2017
Drukāt

Nemeklējiet “aizbēdzējus” un “nodevējus”. Intervija ar Elīnu Pinto no Eiropas Latviešu apvienības (60)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Viņa dzimusi Rīgā, augusi Jelgavā, Latvijas Universitātē ieguvusi juridisko izglītību un darbojusies gan cilvēktiesību jomā, gan starptautisko krīžu risināšanā un diplomātijā. Strādājusi Ženēvā, Ņujorkā, Briselē, bijusi arī pasaules karstajos punktos Āfrikas valstīs, Kosovā, Afganistānā. Tagad dzīvo Luksemburgā, ir tulkotāja Eiropas Komisijā un aktīvi iesaistījusies latviešu sabiedriskās dzīves veidošanā diasporā. ELA apvieno ārpus Latvijas reģistrētas latviešu un latviešu sadraudzības nevalstiskās organizācijas Eiropā. Elīna Pinto stāsta, ka ELA apvieno 22 latviešu biedrības, kuras darbojas 17 valstīs: “Turklāt katru gadu mūsu pulkam nāk klāt arvien jaunas biedrības. Daudzi cilvēki ir gados jauni, ar maziem bērniem, un vēlas iesaistīties kultūras aktivitātēs. Esot tālu no savas zemes, cilvēki arvien skaidrāk izjūt savu identitāti, negrib to pazaudēt. Šie cilvēki, protams, nav lielākā daļa no visiem aizbraucējiem, bet gan darbīguma un domu saliņas Eiropas plašumā, ap kurām apaug arvien vairāk un vairāk cilvēku.”

Aizbraukušo vidū ir daudzi jauni cilvēki, kuri būtu īstie Latvijas valsts būvētāji. Kādas problēmas jārisina, lai viņi būtu gatavi atgriezties?

E. Pinto: Studēt un strādāt Eiropā – tā nav problēma, bet gan iespēja. Problēma ir, ka Latvijai grūti nodrošināt iespējas šiem cilvēkiem gan nopelnīt, gan veidot savu ikdienu atbilstoši iegūtajam izglītības vai pieredzes līmenim.

Tiekoties ar valdības pārstāvjiem, mēs mudinām Latvijā domāt par atbalsta formām, kas varētu rosināt atgriezties. Jānovērš birokrātiskie šķēršļi dažādu profesiju pārstāvjiem – arhitektiem, mediķiem, lai viņi atgrieztos un varētu šeit praktizēt. Otrkārt, jāstiprina atbalsts bērnu iekļaušanai Latvijas izglītībā.

Kā mums skaidroja ekonomikas ministrs, Latvijā pēdējos gados ir diezgan daudz investēts, ir uzbūvētas ražotnes, viesnīcas. Tagad izrādās, ka tajās sākt trūkt darbinieku, kam ir attiecīgā kvalifikācija, valodu zināšanas vai arī starptautiskā pieredze. Darba devēji jau gatavi par to piedāvāt labas algas. Daudzi aizbraucēji citās zemēs strādā tieši viesnīcu biznesā. Darba devēji šeit varētu attiecīgi sazināties ar mūsu cilvēkiem, kuri strādā šajās nozarēs citur, un aicināt viņus atpakaļ.

Mēs priecātos arī, ja Latvija rastu veidu, kā atzīt mūsu cilvēku starptautiskās organizācijās iegūto pieredzi un kvalifikāciju kā derīgu arī Latvijas valsts pārvaldē, lai viņiem, atgriežoties šeit, nebūtu jāsāk darbs no jaunākā referenta pozīcijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. Mīļā Elīna ! Arī es ar visu ģimeni aizbraucu , nu jau gandrīz 10. gadus atpakaļ. Galvenā doma bija – dot meitai iespēju iegūt labu izglītību. Domājām, ka paši , vēlāk, brauksim atpakaļ . Taču, tagad, padzīvojuši demokrātiskā sabiedrībā, ar pavisam sitādu domāšanu un attieksmi pret citiem cilvēkiem, ar pavisam citu politisko kultūru , es vairs negribu atgriezties, kaut arī esmu jau pensijā. Tāda attiekme pret strādājošiem, kāda ir mūsu petreizējā mītnes zemē, tādas cociālās garantijas un vēl daudz kas cits…… ! Nezinu vai Latvijā vispār kādreiz tā būs ?! Un pats svarīgākais – attieksme pret cilvēku ! Vienalga kādā ietādē tu griezies, ar kādu jautājumu vai pēc palīdzības ! Un cik tas ir fantastiski, ka ejot vienalga pie kāda speciālista vai amatpersonas, apsolūti nav jālauza galvu par to, cik vajag ielikt “konvertiņā” ! Varbūt jānomainās vēl divām, trim paaudzēm, lai izzustu pavisam tā postpadomju domāšana un mentalitāte. Tā nu tas ir Elīna un, domāju, ka ļoti labi saprotat mani un daudzus citus. Un arī Jums par to vajadzētu runāt !

 2. Visumā par Pinto kundzi ir skaidrs tikai tas, ka viņas bērni vairs nav latvieši, bet bastardi gan, lai gan runā latviešu valodā. Un starp latviešiem un bastardiem ir ļoti liela starpība. Ne jau par velti izredzētā tauta, ebreji, ļoti sargā savu identitāti stājoties laulībā tikai ar savas tautas cilvēku. Tikai tā iespējams saglabāt savu tautiskumu, savas valsts apziņu, un visu, kas saistīts ar tautu kā tādu. Diemžēl mūsu tautiešiem ir vienalga, kas paliek aiz viņiem. Un tā jau ir viendienīšu filozofija.

 3. Iesaku Latviešiem kuri dzīvo ārpus Latvijas nepiedalīties šādos komentāros, jo tie lielākajā daļā ir bezjēdzīgi, mazizglītoti, nekulturāli. Naidu kurinoši. Piedaloties šādos komentāros tādejādi paši sevi noliekat tādā līmenī. Juridiski nav tādu jēdzienu aizbēdzējs, nodevējs, bet ir jēdzieni Latvija, Latvijas pilsonis, likums, privātīpašums, utt. Kā dzīvi dzīvot otram nav jāprasa. Ne šeit lēmēju, ne risinātāju. Tik vien kā sevis pazemināšana un laika izšķērdēšana.

 4. Latviešiem visur Atbildēt

  Daži īgņas komentāros ir ļoti skaļi , bet tā nebūt nedomā lielākā daļa latviešu, bet tas jau tāpat visiem zināms .

 5. Daudz informācijas , plašs skats , skaidra valoda.Latvieši malači , izmanto iespējas un uztur latvietību. Pasaule mainās ,un Rainis mums mācīja izdzīvot caur mainīšanos.

 6. saimnieks > Pintiņai Atbildēt

  Mēs tevi nemeklējam, mums ir diezgan ko darīt tepat tēvzemē. Varu tikai dažiem emigrantiem pateikt vienu: Ārzemēs neciena jauniebraucējus kas sūdo savu izcelsmes valsti vai tautu.

 7. ir lloti riskanti,dzivot uz grimstossa kugga bez glapssanas laivaam,pats galvenais,ka tie 100 aukssaa visu zin,bet neviens neko negrim mainiit

 8. tos silei pietuvinātos Atbildēt

  nodod tā standarta demagoģija.
  Viss jādara citiem, šie tik saņems naudu !

 9. Priecē, ka vismaz šajā diskusijā ir manāma neaizbēgušo vēlme kārtīgi maksāt nodokļus 😀
  Bet tā- ir jūtama dziļa sāpe par tiem, kur ir varejuši un izvēlējušies aizbraukt.

 10. Palasījos komentus,vēmiens nāk no gudrajiem.Ekonomika jāceļ Latvijā….Kas man jānosprāgst te badā????

  • necel, bet tad neapvainojies ka palicejiem tu esi tukša vieta. saņem savus 30 jūdasa grašus un tinies. bet tu jau nevari rimties, tev lūk pat te koments jāiemet:) iebāz to savu pārrākuma sajūtu sākumpunktā un turpini justies visgudrākā

   • jā es saņemu daudz Atbildēt

    bet ari strādāju praktiski nepārtraukti. videji mēnesī 20 diennaktis un ne jau birojā. un jā nesaprotu tos kas apgalvo ka darba nav, man darbs mutē smeļas un vel laiku pa laikam saņemu darba priekšlikumus to pat nemeklējot. tā ka paturi savas padumjos minejumus par manu darbu pie sevis

    • Laimīgā !
     Cik tad tev stundas ir diennaktī ?
     Man tikai 24 un, no tām 10 – 12 , neskaitot ceļu, jāvergo vienā vietā par minimālo “algu”, jo tuvumā citās “darba vietās” ir tas pats.
     Man ir vidējā lauksaimnieciskā izglītība un strādāju kopā ar cilvēku, kuram ir augstākā izglītība. Apstākļi vienādi, “algas” vienādas…
     Ka esam bijuši slinki mācīties tu taču neteiksi ?

    • ka esat slinki tagad. izglitibas papīrs īsti nav rāditājs:) nu negribi nevergi 12 stundas par minimālo, meklē citu darbu, nav tavā novadā paskaties blakus, nav ari tur pārcelies kur ir, galu galā var aripats uzņemejdarbibai pievērsties. tikai ļauna nojauta man saka priekšā ka tā vergošana tavā uztverē ir nīkšana aiz letes tukšā veikalā kurā nav pat īsti ko darīt

    • esi pārcēlies no krakovām uz Latviju – netēlo
     te pasaules gudro !
     Es uz krakovām nepārcelšos, jo tas nozīmē tur kādam vietējam atraut maizes kumosu vai atstāt badā !

 11. vien ir ļoti primitiva pieeja jautājumam. kas kur maksā, un cik daudz. ja tu aizbrauc vieglākas dzīves meklejumos tad kas te cels gan ekonomiku, gan to infrastruktūru kas veidos(ari kam tad ja nav vairs iedzivotāju) kas cinisies par taisnigākiem likumiem, un ar negodigajiem politiķiem? 100 gadigās večiņas lauku sētās kas palikušas?
  tie labie apstākļi tur ārzemēs jau ar tika izciniti ar sviedriem un asinīm, tikai to izcinija tur vietejie iedzivotāji, nu palasiet paintresējaties kā tas notika, cik daudz ģimeņu drāmu, salauztu dzīvju pat nāvju tas prasija. un tad kāds vieglā ceļa gājejs apvainojas ka viņu neciena? par ko? tu neesi nekas, gļēvulis, nodevels ir vel maigākie vārdi ko tev veltit. bet šie vel tur lepni pamāca kā te palicejiem jādzīvo, lai brauc šurp un dzīvo pēc saviem “padomiem”

 12. ir prasti staiguļi nekas vairāk. vairāk par nicinājumu viņi neko nav pelnijuši, bet piesegt šo faktu nez kāpec cenšas ar tiem dažiem kuru aiziešana pasaulē tiešām ir pamatota-viņu talants un spējas stipri pārsniedz vietejās iespējas. pret tādiem ne tik nav pretenziju, tie pat jāslavē. taču pamatmasanav cieniga piesaukt latviju par savu dzimten, jo tie ir prasti to nodevuši

 13. Beidziet kašķēties un dzīvojiet katrs tur, kur vēlaties! Ka smaksā nodokļus Latvijā – tas LV, kas maksā nodokļus citur – tur lai arī dzīvo!
  Un miers mājās!

  • 100 %-gi Tev piekrītu. Diemžēl Tu neesi tipisks latvietis. Jo latvietim tipiskajam (parastajam) dziļi aknās (vai kur citur) iesēdies padomiskais gars, protams, ar patriotiskām korekcijām. Tāpēc tipiskais latvietis reti domā tā, kā Tu! Tipiskajam latvietim (tāpat kā tipiskajam krievam) nav pieņemami, ka var būt dažādas vēlmes un viedokļi – katram savs, kā saka. Normāls eiropietis gluži dabiski pieņems to, ka tā ir katra paša izvēle – kur dzīvot, kur braukt, kur palikt, vai nekur nebraukt un tepat palikt. Bet latvietim tipiskajam ir sirdij tuvi padomju laika apzīmējumi – dzimtenes nodevējs, laimes meklētājs, “bezrodnij kosmopolit” un t.t. Kad sastopos ar šādiem viedokļiem vienmēr domāju, kur tā vaina – vai 50 padomju varas gados vai (kā arvien vairāk sliecos domāt) tautas mentalitātē (kvalitātē)?!

 14. Ir grūti izjust cieņu pret ekonomiskajiem emigrantiem un eiroparazītiem, lai arī kā viņi runātu par savu mīlestību uz Latviju.

 15. fakti ir fakti ir Dzimtene un ir aizbēdžēji un arī nodevēji , kas grib kāpēc lai nemeklē ??

  • Vai tu arī tik pat smuki dziedi kā runā ?
   Varbūt varu tev izlūgties atļauju vismaz reizi dienā kaut ko ieēst ?
   “Saimnieki” grib lai es vēl piemaksāju par atļaušanu pavergot 10 – 12 stundas, neskaitot ceļu.
   Apģērbam, apaviem, darba rīkiem jābūt manis paša par to pašu “algu”…

 16. Katrs pats izvēlas kur un kā dzīvot, BET tikai jāatceras, ka VALSTS nav mistisks veidojums, kas dzīvo savu dzīvi, VALSTS tie esam MĒS PAŠI.

  Valsts nav uzņēmums, kas pelna ar pakalpojumu sniegšanu vai preču pārdošanu, valsts ienākumi ir mūsu pašu maksātie nodokļi – beidzot ir jāsaprot, ka lai kaut ko saņemtu no valsts, tajā ir arī jāiegulda – t.i. jāmaksā nodokļi LATVIJAS valsts budžetā. Un jā – infrastruktūrai, sociālā atbalsta sistēmai, veselības aprūpei, izglītībai (arī lai veidotu papildus iekļaujošas programmas tiem, kas atgriežas) ir nepieciešama nauda. Tāpēc mīļie tautieši ārzemēs – gribiet atbalstu no Latvijas valsts – brīnišķīgi – veiciet iemakasas nodokļu veidā mūsu budžetā!

  Ja Jūs svešumā mītošie tautieši gribat būt daļa no Latvijas, tad protieties, nevis stiepiet savas roķeles pēc Latvijā mītošo samaksātajiem nodokļiem. Jūsu ieņēmumi visbiežāk ir lielāki nekā uz vietas dzīvojošiem, kuri rūpējas par šīs valsts saglabāšanu. Jūs apelējat par atbalstu saviem tuviniekiem, kuru nevajadzētu deklarēt un maksāt nodokļus, bet būtu jābūt tieši otrādi – ja Jūs maksātu nodokļus Latvijā, tad Latvijas budžetā būtu vairāk naudas sociālajam atbalstam vietējiem t.sk. jūsu mīļajiem.

  • Sieviete,ja neesi blonda,tad paskaidro .Kàpëc tà naudas savàcamà muca ir caura?Kàpéc neredz to nodoklu pielietojuma rezultàtus?

  • Sieviete no valsts ieņēmumu dienesta.Ja tie nodokļi nebūtu salikti tik milzīgi,tad visi viņus maksātu un neizvairītos ne uzņēmēji ,ne iedzīvotāji un valsts ieguvums būtu daudz lielāks.Bez tam nevajag terēt nodokļus kariem un citu tautu izšaušanai atbalstot ASV agresiju visa pasaulē.

  • Sieviete,doma tikpat sarezgíta kà pati.

  • Ak, jā. Aizbraucēji, tā vietā lai darītu kaut ko reāli savas valsts labā, nolēma pārcelties uz citu valsti, meklēt labākus apstākļus, nedarīt neko valsts labā un turpināt čīkstēt cik te Latvijā viss ir slikti. Ļoti jau nu konstruktīva attieksme – gaidīt kad kāds atvedīs laimes lāci un sakārtos un tad atgriezīses pa sarkano paklāju pie pilnas siles un sakārtotas infrastruktūras!

   Latvietis jau tāds ir pēc dabas – pačīkstēs, bet neko pats nedarīs. Vainot citus neizdarībā ir vieglāk, nekā pašam kaut ko reālu paveikt, tas ir fakts!

  • Iemaksas var veikt, bet ja valsts tiek izzagta? Var jau maksät caurä maisä. Maksä celja nodokli, bet kädi ir celji? Kur paliek sii nauda?

 17. Man vienalga….bet vecumdienàs neskrieniet atpakaĺ kad te bùs labi un savu galvu gribèsit nolikt uz Latvijas zemes. Visas vietas kapsètà bùs aizñemtas.

  • Sapratu, ka visas vietas kapsētās būs aizņemtas, jo visi būs miruši. Tad jau sanāk, ka būs nepieciešami cilvēki, lai pa jaunam apdzīvotu mirušo valsti?

  • Tà arī neesi sapratis,ka bút Latvietim ir gods.Tik vien ,kà vienaldzígi lepojies ar savu nenovídíbu.Nu teiksim,ots kas ots.

  • Piedodiet, atvainojiet, es jau nemaz nepretendēju uz vietu dievzemītē, es gribu kremēties, vai tad špičku arī tev žēl priekš manis, aizbēdzēja, ko?

  • Pastav krematorijas,nebusim vecmodigi

  • Par vietām kapsētās, iespējams, tev taisnība – tur gulēs labi iedegušie…
   Vai Latvijā būs labāk? Ka šajā gadu tūkstotī – šaubos !
   Pārāk daudz tuklu, nestrādājušu roķeļu pēc viņas tīko.

  • Nemaz nedomāju skriet atpakaļ, Latvijā esmu nostrādājusi 23 gadus, maksājot nodokļus, domājiet es saņemšu pensiju un varēšu izdzīvot, smieklīgi, tagad pelnu pensiju citā valstī. Jocīgi cilvēki .

Draugiem Facebook Twitter Google+