×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
10. aprīlis, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Sabiedrībā ir ļoti augsts iekšējās agresijas līmenis (39)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Nupat dzirdēju diezgan oriģinālu priekšlikumu satiksmes noteikumu pārkāpēju skaita samazināšanai – pie mums nedrīkstot būvēt taisnus ceļus bez krustojumiem, jo šādas maģistrāles Latvijas autobraucējiem laupa skaidrā saprāta spējas. Izklausās pēc melnā humora, taču diezgan tuvu patiesībai, ja tuvāk aplūko notiekošo uz nesenā pagātnē ekspluatēt sāktā ceļa Tīnūži–Koknese (P80). Baisi ātruma pārsniegšanas cipari, smagas avārijas un gada nepilnos četros mēnešos jau pieci bojā gājušie, to skaitā aizvadītajās Lieldienās jauni vecāki un zīdainis. Pazīstams profesionāls šoferis, kam darba pienākumu dēļ P80 jāmēro bieži, saka: nevienā posmā nav tik daudz agresīvu braucēju – tāda sajūta, ka ļoti daudzi pie stūres apsēdušies galēji nokaitināti un taisno ceļu izmanto spriedzes izlādēšanai, nerēķinoties ar savas un citu satiksmes dalībnieku dzīvības apdraudēšanu. Psihologi teiks, ka ikvienai agresijai ir labi saskatāms vai slēptāks cēlonis. Arī trakošanai pie stūres. Kādam mezglojas personīgā dzīve, citam problēmas darbā, daļu dīda pie mums dziļi iesakņojies tiesiskais nihilisms.

Jāteic, P80 nav liels izņēmums. Arī uz citiem ceļiem avārijās bojā gājušo un darba spējas zaudējušo skaita pieauguma iemesls ir noteikumu tīša ignorēšana. Acīs krīt upuru vecums: cilvēki spēka plaukumā, daudz 80. – 90. gados dzimušo. Zārkos apgūlušajiem vairs nepajautāsi: kas lika sēsties pie stūres dzērumā, kāpēc uz slidenas brauktuves nav samazināts ātrums un pakaļ kādam laimes putnam dzinās, asajos līkumos pārgalvīgi manevrējot? Dzīvi palikušie tuvinieki traģēdijā vaino apstākļu sakritību, ceļu uzturēšanas dienestus, Latvijas likumus, Saeimu un valdību. Viņi būs nesapratnē un paudīs sašutumu, dzirdot sev adresētu pārmetumu, kļūs dusmīgi un nekavēsies šo niknumu ieplūdināt sociālo tīklu upēs, kas apskalo prātus un veido iegulas sabiedrībā valdošo noskaņu ēkas virtuālajiem būvmateriāliem. Ja šī manta kādā brīdī pēkšņi kļūtu reāla, no tās celtais nams izrādītos ļoti nepievilcīgs – greizs, drūms un vienīgi mūdžu ligzdošanai piemērots. Toties latviski mūsdienīgs, jo modē ir nemiers un “gruzīšanās” visās izpausmēs. Pat drusciņ brīnums, ka sabiedrība, kur pēdējā laikā tik daudz uzmanības veltī veselīgu ēšanas paradumu popularizēšanai, garīgajām maltītēm turpina izvēlēties galvenokārt nolieguma un iznīcības garšvielām piesātinātus produktus. Veiksmes stāsti nav ejoša prece, un labas ziņas nerosina līdzpilsoņus diskusijām par Latviju kā dziļāko bēdu leju zem saules. Pamēģiniet publiskā telpā bilst, ka tik viennozīmīgi apgalvot nedrīkst un… Velnu redzēsiet!

Manuprāt, stāvam pie ļoti bīstamas robežas, kur pazudusi atšķirība starp radoši veselīgu un attīstību veicinošu neapmierinātību un neauglīgi žultainu rūgšanu, kas tikai piesārņo garīgo telpu un ved uz postu. Tas vērojams gan politiskajā vidē, gan ikdienas apritē. Abas ir kā savienotie trauki, kur burbuļo iekšēju agresiju veicinoša substance, kas lielai daļai sabiedrības diemžēl jau kļuvusi par sava veida “spaisu” – augsts atkarības līmenis un nepieciešamas arvien jaudīgākas devas. Tāpēc izveidojusies situācija, ka jebkurā daudzmaz nopietnā publiskā diskusijā patiesi gudrus un viedokli loģiski argumentēt gatavus politiķus un sabiedriskos darbiniekus pārbļauj melnā negatīvisma karognesēji, kuriem slikti tad, ja NATO spēki neizrāda gatavību mūs aizstāvēt pret Krievijas tīkojumiem, un vēl sliktāk, ja tie bruņumašīnās izbrauc cauri Latvijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Liela daļa vainas par šo rūgšanu jāuzņemas medijiem, tai skaitā, arī LA

 2. ................... Atbildēt

  sportisti taču LIETO, visu ko, lai jau uzjautrina pūli, bet tiesības dot nevajadzētu

 3. Nevainojiet manu Valsti. Ja paši ir pilnīgi debīliķi,tad tādi – bez smadzenēm – arī skries citiem virsū.

 4. Vai visam pamatā nav sabiedrības materiālā – sociālā noslāņošanās ??? Skolā mācīja – visam pamatā ir ekonomika.

 5. Pilniigi piekriitu! Vienmeer ielidojot LV pilniigi sajuuti agresiju, lidostaa jau saakas ar kaut kaadu gruustiishanos, indiigaam pieziimeem, autobuss atgriezh realitaatee, visi dusmiigi, napmierinaati, koka/bezemociju sejas, pat beerni nesmaida! Liekas, ka gaiss ir kaa saindeets!!!

 6. Katrs pats savas laimes kalējs.

  Cita acī skabargu saskata, savā nevar (nespēj) baļķi ieraudzīt.

 7. Tāpēc, ka lielākā daļa perās ar līdzekļu trūkumu un darba tirgus devēja zemo atalgojumu. Tāpēc arī cilvēki ir neapmierināti. Zemas algas, pensijas. utt.

 8. Var parakstīties zem katra vārda.
  Nezinu, kā Ulmaņa laikos (pirms kara) tautu varēja izaudzināt par cilvēkiem, taču pašreizējos laikos vismaz man ir uzskats, ka ne mazāk kā 90% ir debiliķi.
  Tā arī ir atbilde uz M.Zīles jautājumiem.
  Citas atbildes nav.
  Nevainojiet šeit stresu finansu dēļ un sazin kā vēl dēļ.
  Kas tad tos aplamos un nepareizos deputātus ievēl? Vai no Marsa viņi ir atsūtīti?
  Tie paši debilie 90% ievēl, un paši pēc nedēļas pie Saeimas nama sāk gaudot “Atlaist Saeimu”.

  • Kaa tad kaa tad. Baigie jau nu cilveeki izaugushi.

   Pirms ulmanja – saeimaa chibinaashanaas un siikpartiju kashkji veel krutaaaki kaa muusdienaas. (un kas tad shos ieveel? Tauta.)

   Peec tam ulmanis uztaisa apveersumu un ierikteejas par mazu aadolfinju – videejais letinsh ir taads daarzenis, ka vispaar uz to nereagjee.

 9. Ljoti preciizs situaacijas noveerteejums un atbilstoshs taas raksturojums, visiem mineetajiem momentiem var piekrist, bet taa jau taa sabiedriiba veidojas-Celjsh uz skaistaaku naakotni, caur eerkshkjiem un tam “brainwash” sietam cauri iziet tikai nedaudzie.

 10. Redziet pie kā noved vidusšķiras iznīcināšana. Un tie vēl ir tikai ziediņi. Pār cilvēkiem nav iespējams valdīt tikai ar pātagu. Tā vai savādāk tas beidzas. Atceraties, kā pirms krīzes runāja par to kāda būs nosēšanās pēc kredītu buma izraisītā lidojuma, cietā vai mīkstā. Cietā, kad pati valsts var pajukt drumstalās, mīkstā, kad izdosies valsti saglabāt. Bet par to, ka nosēšanās būs, par to jau šaubu nebija. Tā arī tagad, par to, ka tā vardarbība un bandītisms reiz beigsies, par to jau šaubu nav, jautājums tikai vai tas notiks mierīgā ceļā vai ar baigiem upuriem.

 11. sociāli atstumtais Atbildēt

  ziniet kapēc Kains nokāva Abelu ? – jo Abels stāstīja vecas anakdotes ! Mēs taču labi zinām , ka viss nāk no galvas , bet kas tais galvās ir ? – nevis stress , bet gan d i s t r e s s ! Varu ,, realizē ,, 4. maija republika = pārkrāsojušies komjaunieši brašie , komunisti , oktobrēna nozīmīti pret auseklīti nomainījuši kolaboracionisti , nejēgas , nodevēji , komunistu morāli kropļi … ko tad var vēl gribēt ? Kā tad nebūs iekšējs spriegums , ja tevi nepārtraukti apzog , melo un apmelo , krāpj represē , atņem īpašumus – bezstrīdus ! ! ! kārtībā etc. jābrīnās kā vēl kaut kas turas nav uzkritis uz galvas , vai aizgājis pa gaisu !

  • Tu patiešām ļoti pareizi atbildēji uz rakstā minētajām problēmām! Pamēģini, ja kāds jautā par to, kā tev klājas, atbildēt, ka ļoti labi, ka esi apmierināts ar dzīvi! Labākajā gadijumā uz tevi noraudzīsies kā uz garīgi slimu, bet var gadīties, ka izsauks mediķus no psihenes.

  • nu ,AKURAT PRECIZI.melo UN melo

 12. Tas suns ir aprakts lūk, kur. Padomju laikos tāda agresija nebija, jo – pirmkārt, tavi kaimiņi lielākoties bija tādi paši nabagi kā tu; otrkārt, kurš bija bagāts, tas piederēja vai nu pie nomenklatūras vai pie pagrīdes biznesa – uz tādiem ar agresiju iet bija bīstami, bet draugos būt – izdevīgi. Kas notika jaunajos laikos? Visus iemeta “mežonīgajā kapitālismā”. Kas mācēja taisīt rebes uzreiz tika augšā pie jau bagātajiem, kas nemācēja – aizgāja pa burbuli. Citi, kas gaidīja, ka valsts par viņiem rūpēsies, palika, kur bija. No turienes arī agresija. Pašlaik Latvija savā attīstībā atrodas 19. gadsimtā. Valsts normāli var attīstīties tikai tad, ja nav karu. 20. gadsimts tikai grāva. Un valsts uzdevums nav rūpēties par cilvēkiem, bet rūpēties par to, lai cilvēki rūpētos par valsti. Ja valsts ir normāla, tad cilvēkiem patīk to darīt, rūpēties par valsti, un viņi saprot, ka to varēs labi darīt tikai tad, ja arī paši labi parūpēsies par sevi. Nu, ja tas tā nav, tad jau ir kā ir un nav ko brīnīties.

 13. 4.maijā uzslavēsim liel-ausekļus – prievīšu daiņus u.c. monikas par izcīnīto brīvību bez ierobežojumiem un atbildības! Pusgadsimtu padomju vara ar nežēlīgām represijām – mašīnu deficītu, bargiem sodiem – neļāva īstenot rietumniecisko dzīves filosofiju “Live fast – died young”, tagad nu ir iespēja to izbaudīt pār pārēm!
  Urrā!

  • Valdošās struktūras pilnas ar bandām, kuras nu jau aplaupa nevis tikai apzog tautu.

  • Tad kad dziivosi izteikti ”austrumnieciskas” filosofijas parstaveta -peeckara Krimaa vai Donbasaa, tad tu sapratiisi, ka tas ko tev piedaavaa Briivaa Latvijas Valsts daud vairaak, nekaa tev pienaaktos, par taas noliegshanu un apmelnoshanu.

 14. Kā gan nebūsim agresīvi,ja ar visdažādākajiem līdzekļiem tiekam “audzināti” alkatībā,mantrausībā,ārišķībā nemitīgā vēlmē uzlabot savu komfortablu dzīvi utml.? Šīs prasības ir tās,kas ražo mūsu organismā agresivitāti,vēl jo vairāk tāpēc,ka nereti mūs šajā skrējienā vajā neveiksmes. Visbiežāk esam gļēvi, fiziski un garīgi nespēcīgi,jo par varītēm cenšamies izvairīties no grūtībām. Un tad ,loģiski, esam nikni uz visu pasauli, tai skaitā arī uz sevi: sitam nost citus un arī sevi.Diemžēl… Dzīvojam ar motto : MAN VAJAG ! TŪLĪT! UN DAUDZ!

 15. Brauc ar atļauto un paliksi dzīvs, ja kāds pašnāvnieks neparaus līdz. Cepās te. Valsts vainīga, tik aizmirst, ka pats ir valsts.

 16. Šo rakstu gandrīz vai var uztvert kā tādu maigu paņirgāšanos par mums visiem “agresīvajiem”.
  Pārfrazējot raksta virsrakstu “Kāpēc stūrī iedzītam zvēriņam ir tik augsts iekšējās agresijas līmenis?”
  Jā, mēs visi, lielākā vai mazākā mērā, esam iedzīti stūrī! Maz ir tādu cilvēku, kuri spēj būt mierīgi, optimistiski un dzīvot ar labestīgu smaidu uz lūpām šajos apstākļos, kurus mums ir sagādājis šis pārkrāsotais padomju režīms. Ja runājam par lielāko daļu Latvijas iedzīvotāju ( kuriem es pieskaitu arī sevi) tad mums nav ne cilvēka cienīgu algu, ne pensiju, ne ārstāšanās iespēju. Mēs esam tā aplikti ar nodokļiem, ka saņemam labi ja tikai trešo daļu no nopelnītā. Divas trešdaļas un pat vairāk aiziet nodokļos. ( Runājot par nodokļu slogu, valdības pārstāvji parasti “piemirst” minēt tādus nodokļus kā PVN, ceļu nodoklis, zemes un ēku nodoklis… u.c.) Un jo tas mazais cilvēks mēģina kaut ko vairāk darīt, jo vairāk viņu slauc. Uzsāc uzņēmējdarbību un pār tavu galvu gāžas ierobežojumu, aizliegumu un prasību lavīna, kuru nepildīšanas gadījumā tev draud soda sankcijas. Paņem kredītu un tev čuprā uzsēžas banka ar kredītu un pamatīgo kredītprocentu atmaksu noteiktajos termiņos. Pamēģini tik nokavēt šos termiņus, tūliņ būs soda sankcijas par katru nokavēto dienu. Nopērc zemes gabaliņu – maksā zemes nodokli, uzcel mājiņu, maksā ēku nodokli, nopērc automašīnu, maksā ceļu nodokli, maksā degvielas cenā iekļauto akcīzes nodokli, maksā par tehniskajām apskatēm, maksā, maksā, maksā…. Toties tie, kas ir “pie siles” un saņem tās lielās algas, kā arī tie, kuri kopš prihvatizācijas uzsākšanas brīža pie naudas āderēm sēžot par lieliem biznesmeņiem kļuvuši, maksā salīdzinoši mazus nodokļus, jo progresīvo nodokļu sistēmu, lūk, pie mums nu nekādi neesot iespējams ieviest. Klāt vēl tam visam tā padomju laika draugu būšana, korupcija, nicīgā amatpersonu attieksme pret tādiem, kuri nespēj maksāt…
  Bet te kundze savā rakstā brīnās par to, kāpēc tajā sabiedrībā ir tik ļoti augsts tas iekšējās agresijas līmenis.
  Nāk prātā veca anekdote par to, kā kāds čigāns ar savu zirdziņu braucis garām vairākiem vīriem, kuri ceļmalā līkņājuši ap automobili, kurš sabojājies. Čigāns viņiem teicis: ” Ei, vīri, ko jūs tur brīnāties ap to mašīnu – skrūve pie skrūves, bet kārtīgi kopā neturās! Brīnaties labāk par zirga dir.u – bez šņores ciet stāv! “

  • Bet tad taču vajag riet uz tiem, kas pie tā vainojami, un ne uz tiem, kas līdzīgi, vai tā nav? Līdzcilvēks taču nav vainojams pie visām mūsu nedienām un pie tā ka man, vai jums jāmaksā, tādi, vai citādi nodokļi. Un nav jau valsts kurā nodokļi nebūtu jāmaksā vispār.

  • Monika par mums visiem “agresīvajiem” maigi paņirgājas, jo viņa bija Pilsoņu Kongresa apmelotāja un noniecinātāja, ar saviem rakstiem sekmēja 4. maija režīma izveidošanos un nostiprināšanos. Tādēļ mēs šobrīd esam iekalti vergu važās un ekonomiskā, politiskā, psiholoģiskā stresa dēļ daudzi uzvedās nelīdzsvaroti un neadekvāti ceļu satiksmē.

  • “rezhiims” nenokriit no Marsa.

   rezhiimu ieveel pati totaali stulbaa tautinja.

   Un kas raksturiigi – stulbaa tautinja vislaimiigaakaa jutaas tad, kad bija treknajos gados tikusi pie neierobezhotas krediitu aiznjemshanaas (citiem vaardiem – shikas dziivoshanas uz paraada, nestraadaajot).

   Kad izraadiijaas ka paraadi ir arii jaatdod – tad ir baigais naidinsh pret visu apkaarteejo pasauli.

 17. Vajag dzīvot pēc Dieva baušļiem un iet pie grēksūdzes, attīrīt sirds apziņu, tad nebūs iekšējās un arī ārējās agresijas!!!

  • Visvaldis Mucenieks Atbildēt

   Jā, dzīvo pēc Dieva baušļiem, ej uz grēksūdzi, un tev nebūs ne komunālie maksājumi, ne nodokļi jāmaksā, ne ēdiens, ne apģērbs jāpērk! Varēsi vienā svētlaimē visu mūžu nodzīvot, likties kapā un droši cerēt uz augšāmcelšanu Pastarajā dienā.

   • Malacis, labi teikts.!!!!!!

    • Un kāds sakars Dieva baušļiem ar komunāliem maksājumiem? Garīgums ir Dieva baušļu pamatā. Normālākie likumi, kas jelkad radīti, un tos ievērojot, cilvēki nekļūst agresīvi, bet domā, kā dzīvot normālu dzīvi. Ja autovadītājs zina bausli – Tev nebūs nokaut, tad neskries pa šoseju kā traks un nepakļaus nāvei ne sevi, ne citus. Banalizējot Dieva baušļus, daudzas norises tiek sapostītas pamatos. Tad jau krusta zīmi arī kapos likt nevajag, bet cilvēki to dara un apzinās, ka ir kaut kas svēts un godājams dzīviem esot.

 18. šī problēma neatspoguļojas tikai uz ceļiem vien. Tā vērojama, it visur- veikalā, sabiedriskajā transportā, pat uz ielas. Un kas vēl tipiski, arī bērnu un jauniešu vidū. Tā cēlonis? Cieņas trūkums pret apkārtējiem, plus problēmas, spriedze darbā, plus finansu problēmas un plus apkārtējo attieksme. Pilnīgi loģiski, ka šīs sajūtas vairojas un summējas, kā ķēde, pa posmam vien. Nespēju iedomāties, cik stipram ir jābūt cilvēkam, lai to visu laistu gar ausīm. Es varētu teikt, ka tās kaut kādā mērā ir arī iedomātas ambīcijas.

 19. bet, tāda ir cilvēka būtība, kopš neatminamiem vēstures laikiem. Vieni vienīgi kari, revolūcijas un slaktiņi caurauž mūsu zemes civilizācijas pastāvēšanu. Kādēļ gan, lai šodien būtu savādāk? Kopš pēdējā masu slaktiņa būs pagājuši 70 nosacīta miera gadi. Agresija ir pamatīgi uzkrājusies, tā izpaužas “mākslas” darbos, savstarpējās attiecībās, interentā un arī uz ielas

 20. Statistika ir skaidra. Atbildēt

  Latvijā uz ceļiem pērn bojā gājuši visvairāk visa ES (porporcionāli).
  Protams, Latvijas ceļi (diemžēl) nav ES viduslīmenī.
  Bet tas Latvijas šoferiem nav nekāds pārsteigums.
  Slēdziens?

 21. Rakstā samests viss vienā čupā,sākt ar vājprātīgiem rallistiem uz latvijas ceļiem un beidzot ar vārgo NATO klātbūtni,kas faktiski ir klātbūtnes imitācija.Konstatējums par augsto agresivitātes līmeni īr pareizs ,bet nav uzrādīti tā cēloņi un to rada indivīdu milzīgais egoisms,cinisms un individuālisms. Kredītu ,līzingu,ātro kredītu uzspiešana un iezombēšana , būt gatavam negaidīti pazaudēt darbu vai saslimt padara cilvēkus garīgi slimus,agresīvus un trakus un viens no izpausmes veidiem ir trakošana uz ceļiem.

  • Neapvaino Rallistus! Rallisti zina ko dara! Vājprātīgie ir tie kuri apzināti iet nāvē – APDZEN PRETIM BRAUCOŠAM PURNĀ!!! NESKATĀS SPOGUĻOS, NERĀDA VIRZIENRĀDĪTĀJU un NEDOD CEĻU, KUR CSN NOSAKA DOT CEĻU!!! ĀTRUMS NAV PIE VAINAS !!! BEIDZIET DZĪT MUĻĶĪBAS !!!

  • Domāju, ka kopumā pie vainas ir mūsu vēsture. Divas paaudzes, padomju režīma mucā, pa spundi saņemot minimumu tikpat kā par velti, nosacītā brīvībā pasprukušas grib dažu gadu laikā dzīvot kā lordi, kuri savu stāžu, dzīves gudrību un bagātību krājuši 5 un vairāk paaudzēs.
   Kārtīgi strādāt nemākot (paraugieties uz mūsu būvniekiem!), taupīt nemākot, saimniekot nemākot, paši par sevi parūpēties nemākot, savus apstākļus un iespējas izvērtēt nemākot, cilvēku ņem kredītus, sapērk lepnus auto, ar kuriem zemi art nevar, bet kredīti jāatdod. Algas ir tādas, no kurām knapi var iztikt. Bet! Nevainojiet valdības! Valdības ir tieši tādas, kādas esam mēs paši. Arī valdības nāk no tās pa

 22. Edge’m ir pilnīgi cits temats, kas nesaistas ar Monikas Zīles piezīmes par negadījumiem, katastrofām uz ceļa. Man ir tikai viens secinājums: mašīnu īpašniekiem JĀMĀCĀS ar tām braukt pa ceļu.
  Monika, kādēļ ekspluatēt, kādēļ ne lietot, izmantot?

 23. Laipni lūgti, reālajā Rietum-krātijā! Līdz “Eiropas līmenim” agresijā vēl neesam tikuši, tāpēc par “augstu” šodienas stāvokli vēl pārsteidzīgi dēvēt. Salīdzinājuma, kārtējā agresija, par kuru šodien šausminās vadošie mediji Eiropā:” Milan court shooting: Man kills lawyer, judge and co-defendant ” (BBC News)

  • Edge, tak nejauc pim.. ar pirkstu! Visa šī nenormālā agresija nāk no lielā Austrumu kaimiņa – pilns internets ar video, kur nervozi krievu žoperi risina situācijas ar beisbolenes un vēl bīstamāku rīku palīdzību.

Draugiem Facebook Twitter Google+