×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
8. marts, 2017
Drukāt

Nenolaisties līdz Igaunijas līmenim (49)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Pagājušajā nedēļā Latvijas sabiedriskās televīzijas 7. kanālā raisījās interesanta diskusija: teletiltā starp Rīgu un Tallinu tika salīdzināta mazākumtautību izglītības sistēma Latvijā un Igaunijā.

Šobrīd modē ir teikt, ka mums jāmācās no ziemeļu kaimiņiem, kā pareizi iekasēt nodokļus, kā maksāt pabalstus un arī kā skolot bērnus. Taču, ņemot vērā teletiltā dzirdēto, jāteic, ka dažas lietas mums gan nav jāmācās no igauņiem. Un ne tikai nav jāmācās, bet jācenšas arī nenolaisties līdz viņu līmenim.

Pirmkārt, nācās secināt, ka Latvijā šobrīd ir lielāka cieņa pret valsts valodu un vismaz dažu latviešu pašlepnums ir pietiekami liels, lai arī šādā raidījumā runātu latviski. Teletilts noritēja krievu valodā, taču dalībniekiem bija iespējams izmantot gana kvalitatīvus sinhronā tulka pakalpojumus. No Latvijas puses Izglītības un zinātnes ministrijas ierēdne Evija Papule bija tik drosmīga, lai runātu latviski. Tikmēr igauņu pusē neatradās neviens “drosmīgais”. Vislielāko žēlumu raisīja bijušais izglītības un arī ārlietu ministrs Jurgens Ligi, kurš centās runāt krieviski, kaut arī acīmredzot šo valodu nepārvalda. Līdz ar to no viņa teiktā neko daudz vis nevarēja saprast. Taču politiķim acīmredzot bija šķitis politiski nekorekti atteikties runāt krieviski. Līdz ar “Saskaņas” līdzinieka – Centra partijas – nonākšanu valdības vadībā krievu valodas loma kaimiņvalstī pieaugusi. Likumi nav mainīti, mainīta attieksme, un ar to pietiek, lai igauņu valodai atkal nāktos pierauties.

Kaut raidījuma pieteikumā bija pausts, ka teletiltā pārsvarā runās par to, ko Latvija var mācīties no Igaunijas, lai mūsu skolēnu mācību sasniegumi pieaugtu, tāpat kā tas noticis kaimiņvalstī, patiesībā lielāko daļu raidlaika sprieda par to, kā skolot skolēnus mazākumtautību skolās. Un te nu skaidri parādījās otrā joma, kurā Latvija tomēr ir pārāka.

Mūsu valstī mācību valodas proporcija 60:40 par labu valsts valodai vidusskolu klasēs ieviesta jau 2004. gadā. Igaunijā viss notika pakāpeniskāk un šādu pašu proporciju pabeidza ieviest vien 2012. gadā. Latvijā tas, ka vidusskolās jāmācās pārsvarā valsts valodā, nu jau ir pašsaprotami. Vairs nav diskusiju par to, vai to vajag vai labāk tomēr nevajag. Kaut gan pagaidām neauglīgas, tomēr nu jau diskusijas ir krietni augstākā līmenī – spriežam par to, vai būtu jāpāriet pilnībā uz mācībām latviešu valodā.

Igaunijā tikmēr notiek kāpšanās atpakaļ. Jau agrāk kaimiņvalsts likumi paredzēja, ka atsevišķos gadījumos, ja valdība ļauj, var tomēr neievērot noteikto mācību valodas proporciju, tomēr šādu atļauju Igaunijas valdība nevienai skolai devusi nebija. Nu valdība ir mainījusies un atpakaļrāpulībai ceļš vaļā. Teletiltā izskanēja, ka drīzumā dažas Igaunijas krievvalodīgās skolas saņems tiesības pašas lemt, kādā valodā mācīt skolēnus. Skolu direktori gan dievojās, ka igauņu valodu mācīs jo­projām, bet tā, kā paši uzskata par pareizu, nevis tā, kā noteikts no augšas. Viņiem neesot šaubu: igauņu valoda jauniešiem jāzina. Tikmēr citi studijā esošie “dziedāja dziesmu”, kas arī Latvijā vairs tik bieži neskan: sak, krievi tak maksā nodokļus, kā tad var ierobežot viņu tiesības mācīties tādā valodā, kādā grib. Atkal jāpauž cerība, ka nenolaidīsimies līdz igauņu līmenim.

Tomēr ir kāda nianse, ko mazākumtautību izglītības jomā varam mācīties no ziemeļu kaimiņiem. Viena no tur ieviestajām mācību metodēm ir “iegremdēšanās” igauņu valodā. Dažos bērnudārzos un skolās eksperimentālā kārtā bērniem noteikts laika posms, piemēram, gads, jāmācās tikai igauņu valodā. Tas ļaujot samērā ātri un augstā līmenī apgūt šo valodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 2. nepievilciga lupatina padomju igaunijas karodzins bija skaistaks lukasenko saglabaja bet igauni ka baltiesi skreja vecos celos un kukst ka vardites purvos…rita agruma sapno par izdzivosanu….

 3. Latviešu valodai kā valsts valodai ir jāpārņem dominanci visos valsts līmeņos – un ceru, ka drīzumā dēļ tā, ka krievu skolēnu skaita samazināšanās un skolu slēgšanas rezultātā, vai kāda cita iemesla – tiks noteikts, ka alsts valodā jāmācās nevi ar proporciju 60 pret 40, bet gan 100% latviešu valodā – un varēsim pielikt treknu punktu šim pēcokupācijas izglītības valodas jautājumam!

  • Šodien Hāgā tiesā Krieviju par Ukrainā veiktajām svērībām! Beidzot tā”” nevainīgā”” banda tiks atmaskota!

   • Эх, дедуля, дожил до седых волос, а такой наивный. Твою украину там послали нах вместе со всей гаагой! «Нет у вас методов против Кости Сапрыкина» (с)!!!!

   • haga ko tiesa bendi lukasenko krievu slepkavuvai kluda porosenko krievu slepkavu ukraina iznicinat nacistus ukraina un tos kuri vinus atbalsta ja vini nedodas miera osta zeligs vel var but liktens siem slepkavniekiem….

  • Rīdzinieks to Anonīms Atbildēt

   Mums nav daļas gar Jūsu bērniem, bet Latvijas valstij nav jāuztur skolas kurā nemācas valsts valodā! Fakts paliek fakts – krievu Latvijā kļūst strauji mazāk un pēc dažiem gadime masveidā varēsim droši taisīt ciet mazākumtautību skolas vien tāpēc, ka nepietiks audzēkņu, lai to skolu vispār turētu vaļā.

   P.S. – šonedēļ Latviju pameta man pazīstams jauns krievu pāris un pārcēlās uz dzīvi UK – novēlu viņiem laimīgu dzīvi uz neatgriešanos. Lai viņiem UK veicas, un ceru, ka viņu vietā uz dzīvi Latvijā pārcelsies latviski runājoša ģimene.

   • Нет дела, так и лезте, если не хотите получить полбу! Напомню тебе, рижанин, что демография действует на вас точно так же. И вас и ваших детей, тоже становится меньше. Не веришь мне, спроси Шадурскиса. Это факт первый. А вот и второй. Мы тоже содержим это государство, как ни странно. Отсюда вопрос. А зачем платить налоги государству, если оно не хочет обепечивать нашим детям образование так, как того хотим мы, их родители?!!! Могу напомнить тебе, с чего началась американская революция?! Нам вполне по силам устроить нечто подобное. Хочешь?

  • Kāpēc latviešu valodas vidē tiek atļautas publikācijas (piem. Anonymous) bez tulkojuma?Par šādu LA politiku tiks ziņots NEPLP , Valsts Valodas centram un LA vadībai. Šāda LA politika ir riebeklība pret Latviju.

   • Kāpēc, Kāpēc?! А тапец! Потому что, это интернет придурок! И ты не можешь мне ничего запретить! Хочу и пишу, понял!

 4. Cien. Ilze Kuzmina!
  Ja Jūs patiešām vēlaties ar savu darbību paveikt kaut ko labu savai zemei un tautai, lūdzu neturpiniet ” bruģēt ceļu uz elli ar labiem nodomiem”. Vispirms rakstiet par problēmu patiesajiem cēloņiem, un tikai tad par šo problēmu radītajām sekām. Lai saprastu lietu patieso būtību, dažreiz ir lietderīgi tās novest līdz absurdam. Vai tiešām Jūs domājat, ka brīdī, kad Latvijā dzīvotu tikai latvieši, vai visi iedzīvotāji runātu tikai valsts valodā, mūsu dzīve sāktu strauji mainīties uz labo pusi? Diemžēl jēdzieni “latvietis, latviskais” un “Patiesība, Gaisma, Dvēseliskums” nav sinonīmi. Novēlu Jums netērēt veltīgi savu un citu cilvēku laiku rakstot par to, ko pārvaldāt visnotaļ virspusēji. Galu galā par sastrādāto būs jāatbild un nezināšana atbildību nemazinās.

 5. Gvido no ASV, latvju shovinists Atbildēt

  Deutsche Welle raksta ka Latvijaa esot 12% ne-pilsonu. Saprotu tie ir krievu shovinisti, latvieshu niideeji, kuri principaa atteicas buut Neatkariigaas Latvijas atbalstiitaaji. Piektaa kolona, kaa Franko izteicaas. Vienalga vai dzimushi Nuzhnik-Novogoraadaa vai Latvijaa, ieteicu viniem dot ultimaatu. Noteiktaa laikaa, izveelies sagatavoties pilsoniibas eksaamenu nolikt vai kaa Ulmanis savaa laikaa darija, savaakt okupantu peecnaaceejus pie Lat-Krievijas robezhas un aizdziit uz Matushku otraa robezhas pusee.

 6. Paldies autorei – trāpīts desmitniekā! Tā arī turpināt – lai veicas. Un vienmēr vēlams atcerēties, ka suņi ries, bet karavāna ies tālāk.

 7. lgauni malaci netaisa naidu ne ta ka musu fasisti sasoditie

 8. Agrak у латыша был хрен да душа сейчас и душа пропала. Cik ilgi var nesaties ar to valodu. Gudraks nepaliksi ,bet noslidesi lidz dazu letinu limenim.

 9. vai noniecinot kaiminjus mees varam buut lepni par ko??? Zhurnaljugas tieshaam varbuut briesmiigi destruktiivi.

 10. Itkā mazākumtautibu politika tas ir labi. Bet šis nav tas gadījums, kad ir runa par dabiskām mazakumtautībām. Te runa ir par psrs laika masu imigrācijas sekām.
  Nespēju panakt dekolonizāciju, jo E.S. pie varas ir tei paši, kas vadīja PSRS.

  • Гражданин с 17 века Atbildēt

   Ты хочешь сказать,что сотни тысяч русских граждан которые живут со времён Ливонского ордена и его разрешения-это не коренное этническое меньшинство? По международным законам коренным народом являются народы жившие до появления государства на этой территории.

   • 1935.gadā Latvijā dzīvoja 8 proc krievu, un tie visi prata valsts valodu. Tas, ka tagad krievu ir gandrīz 40 proc. , ir okupācijas rezultāts. Sabrauca kolonisti, latviešus izsūtīja uz Sibīriju, krieviem uzcēla rūpnīcas…

    • Ну ты тогда и другие проценты называй! Поляков, латгальцев отдельно, немцев, евреев, которых вы же почти всех и извели. Скажи также, сколько народу потеряла Латвия в результате той войны. Народ не ехал сюда сам по себе, и те же заводы строили не сами для себя. это всю страну восстанавливали после той ужастной войны. А у тебя одна и та же пестня, колонисты, высылки.

     • No "sve$as pasaules"

      Klausies, “anonimais” – neburbul,o: bija Stalina homo sovieticus, un pirms tam ligums ar Hitleru uz citu tautu rekina. Bet, kas attiecas uz Livonijas “begl,iem” – vienalga, vojevoda Kurbskis, vai vecticibnieki – muka, lai glabtu “kailo dzivibu” no moskovitiem. Bet izskatas, ka “vilks spalvu met, bet netikumu nemet” – demokratiska briviba kulstit meli nav radijusi nepieviesamo atbildibu tadai iespejai. Doma, ka, atgriezhoties hozjaina pasparne, izdosies saglabt savu shkuru?

    • Гражданин Atbildēt

     Не рассказывай сказки. В 1935 году русских насильно,под страхом отъёма имущества,записывали латышами,что зафиксировано зарубежными дипломатами. Моя бабушка 1901 года рождения,ни слова не говорила по-латышски,а по паспорту была латышка.Ваши 8%-фикция.

   • Tad nu gan aizrāvies! Kādi simti tūkstoši krievu kopš 12.gs.

    • Ой, да вас самих то не было тогда и в помине, не сформировались ещё. Ходили, бродили по лесам небось.

 11. Igauņi zin, kādos gadījumos var piekāpties, bet kādos jābūt konsekventiem, un viņiem krievs nav lamu vārds, atšķirībā no viena otra nacionāli apmātā Latvijā

 12. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 13. Paldies Ilzei Kuzminai par rakstu! Atbildēt

  Paldies Ilze!

 14. Kāpēc komentāru nepieņem? Hakeri sēž uz astes!!! Kauna nav!

 15. Ja cilvēks ir civilizēts un inteliģents, nevis mežonis no mūža mežiem, tad normāli, ka jāpārzina valsts valoda, dzimto un vismaz vienu svešvalodu. Liekas, kas tur būtu ko diskutēt? Vienīgi tādi, kuriem galvā ir tikai sū…., to nekādi nevar saprast!
  Un kāpēc otrai jābūt krievu valodai? Ja reiz mazākum tautību, tad varbūt līvu, vai čigānu, vai kādu, kura tik tiešam ir mazskaitlīga!!!

 16. Igauņi tur cieņā savu valodu un igauņi vienkārši ar krieviem runā igauņu valodā. Viņi “nezin” krievu valodu un cauri!

 17. Kad muusu dziives liimenis buus kaa Igaunijaa,tad arii vareesim vinjiem bakstiit ar pirkstu.
  Varbuut igaunju politikji censhas savu dziives liimeni uzlabot un saprot,ka vinju piens ne itaaljiem,ne francheim nav vajadziigs,bet Krievija ir tepat blakus un vinju pienu labpraat pirktu!?

  • Jau padumjos laikos igauņi ne īpaši runāja krieviski.Ja vaicāji ceļu krieviski,tad parādīja pretējā virzienā.Tikai tad,ja redzēja,ka no Latvijas ,tad atbildēja.

 18. igauņi malači, jo tikai muļķi aprobezojas ar 1 valodas zināšanu un tā pati ir dzimtā, kas neskaitās. LV NAC PRATIN MAJAS !!!!!

  • Tikai krievi pie mums va5r atļauties aprobežoties ar vienas -savējās – valodas zināšanām. Latvieši ir pārāk maza tauta un vismaz viena svešvaloda mums ir norma.

 19. Igaunijā krievu tautības cilvēki daudz vairāk cienī šo valsti. Latvija ar savu piespiešanas politiku vairo tikai pretestību. manuprāt tas ir tikai pareizi, ka skolas pašas nosaka, kā un cik mācīt valsts valodu (valodu proporciju). Dzīvē tāpat arī Igaunijā profesijās, kur valsts valoda ir jāzina, nekādas atkāpes nedod.

  • valsts valoda ir viena Atbildēt

   Manuprāt tu esi Krievijas trollis un tavs uzdevums ir radīt šķelšanos jau tā segragētajā Latvijas sabiedrībā.

   • Bet manuprāt tu esi sazombēts šaurpieris. ja godīgi, tad Igaunijā tiešām igauņu valodas zināšanas bērniem ir daudz augstākā līmenī, nekā Latvijā. Jo nav tā naida… Igauņi smuki un gudri, bez kliegšanas un savstarpējiem aizvainojumiem panāca to, ko Latvijā nevar panākt jau 20 gadus… Jo Latvijā kādsļoti labi saprot:ja nebūs nacionālās idejas, nebūs konflikta, tātad, nebūs sašķeltības sabiedrībā un, attiecīgi, iespējas novirzīt cilvēku uzmanību no kopīgu lietderīgu mērķu sasniegšanas.

    • Igaunijā ir krievu jaunieši, kuru igauņu valodu apgūst vien augstskolā, jo pirms tam dzimtajā pilsētā pēc tās nav bijis nekādas vajadzības. Latvijā tādus gadījumus būtu grūtāk atrast.

     • “krievvalodīgā” Narva tikai teorētiski ir Igaunijas sastāvdaļa…
      Tu, pērtiķi, gribi to pašu panākt ar Rīgu ???

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kurš viņu vilks?

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagaidām nav komentējis, vai gatavojas atkārtoti kandidēt uz amatu, tomēr šobrīd politiskais noskaņojums viņam nav labvēlīgs. Neviena no partijām nav paudusi pārliecinošu atbalstu Vējoņa kandidatūrai, un teju vienīgā prezidenta cerība ir Zaļo un zemnieku savienība, taču ar šīm balsīm var izrādīties par maz.

Kuru no šiem jūs gribētu par Valsts prezidentu?
Draugiem Facebook Twitter Google+