×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. septembris, 2016
Drukāt

Nenovērstā katastrofa

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Itin laba draudzība sanāk, ja apvieno labi pelnošos katastrofu filmu un trilleru žanrus ar reālismu. Tā izdarījis režisors Pīters Bergs, uzņemot filmu “Deepwater Horizon: Liesmas okeānā”, kas veidota pēc patiesiem notikumiem – 2010. gada aprīlī uzsprāga naftas platforma Meksikas līcī.

Ekoloģiskā katastrofa, kam Amerikas vēsturē nav līdzinieku, likta filmas “Deepwater Horizon: Liesmas okeānā” scenārija pamatā. Holivudas vislabākajās tradīcijās uz lielā ekrāna minūti pēc minūtes atklājas, kā pirms sešiem gadiem Meksikas līcī uzsprāga viena no lielākajām naftas ieguves platformām, kā dzīvību zaudēja daudzi cilvēki un tika izraisīts neatgriezenisks ekoloģiskais postījums okeānam. Šī kinostāsta centrā ir Marka Vālberga atveidotais Maiks Viljamss, kura rīts iesākas ar koķetēriju gultā, ko viņš dala ar Keitas Hadsones Felīsiju. Viņa jau atkal redzējusi sapni, kurā parādās viņas māte, un, jau nojautis, kāds būs turpinājums, Maiks pieceļas un dodas uz virtuvi brokastot. Abu meita vecākus pieķer skūpstāmies un godīgi pasaka, ka nav pie durvīm klauvējusi, jo ļoti vēlas brālīti, taču, par spīti jautrībai, gaisā virmo realitātes spiedogs – Maiks atkal uz trim nedēļām dosies jūrā, jo viņš strādā uz naftas ieguves platformas, un ar savām mīļajām meitenēm varēs sazināties, vien pateicoties skaipam.

Andreas rītā nejaukas priekšnojautas ienes automašīna, kas nav iedarbināma, bet Kurta Rasela atveidotais Džimijs lūdz uz platformu braucošajam birokrātam noņemt kaklasaiti – tās krāsa saskaņā ar māņticību nenesot laimi. Kad gan Andrea, gan Maiks, gan Džimijs jau ir helikopterā, kas gan viņus, gan citus naftas kompānijas darbiniekus aizvedīs uz platformu, tā priekšējā stiklā ietriecas liels jūrasputns, radot pamatīgu izbīli. Maiņu beigušie darbinieki jau pošas mājup, un gaisā valdošā atmosfēra nav patīkama, bet darbu ritmā caur jokiem izteiktie uzdevumi šķiet kā kārtējais piliens kausā, kas tūlīt ies pāri malām. Un tā arī ir – ritmiski montētās epizodes ar milzīgo būvi, kas pumpē naftu, kļūst arvien dinamiskākas, un gaidāmās šausmas, kuru sekas, visticamāk, vēl ilgi jutīs, eksplodē pēc Džona Malkoviča atveidotā naftas kompānijas īpašniekus pārstāvošā varoņa verbālajām tirādēm, aktierim dodot iespēju nospēlēt savas karjeras kārtējo nejauceni.

“Deepwater Horizon” ir gan katastrofu filma, gan trilleris – un ļoti pieklājīgs, režisoram Pīteram Bergam realizējot daudzmiljonu projektu, kura radīšanā viņš iesaistījās samērā vēlu, taču padarījis to par patiešām aizraujošu – un arī baisu – Holivudas izklaides filmu. Jau pēc pirmizrādes Toronto kinofestivālā skatītāji cēlās kājās, lai stāvot izkliegtu savas ovācijas, un arī kinokritiķu spriedums ir ļoti pozitīvs, uzteicot veidu, kā atklāta šī cilvēka radītā katastrofa un kā, cienot reālos varoņus, to uz ekrāna, ne uz mirkli nezaudējot spriedzi, izspēlējuši aktieri.

Protams, ir šai filmai kritizētāji, kuri uzskata, ka aiz cieņas pret mirušajiem nevajadzējis tapt šādam projektam, un ir tādi, kuri aizstāv autorus, sakot, ka šī filma un attēlotā katastrofa, iespējams, palīdzēs novērst citas. Pārliecinošie specefekti uzdod kārtējo jautājumu par “British Petroleum” vainu, taču, kā jau sen zināms, suņi rej, bet karavāna iet tālāk. Bet uz lielā ekrāna, patiesu notikumu iedvesmoti, par savu dzīvību cīnās reālās dzīves varoņi – Viljamss bija viens no konsultantiem –, kuru aukstasinība, apķērība un dzīvotgriba neļāva padoties šķietami bezcerīgā un absolūti neprognozējamā situācijā, kas ideāli pieder žanra filmām, tikai šoreiz ir norakstīta no dzīves, tā piešķirot vēl lielāku ticamības pakāpi. Pat par spīti labi zināmajiem aktieriem, kuru vārdi būs āķis, ar ko kinozālēs vilināt skatītājus, bez cukura un patosa liekot kļūt par aculieciniekiem katastrofai, ko varēja novērst.

 

UZZIŅA:

“Deepwater Horizon”/”Deepwater Horizon: Liesmas okeānā”

ASV, 2016.

Režisors: Pīters Bergs

Lomās: Marks Vālbergs, Kurts Rasels, Džons Malkovičs, Keita Hadsone, Džīna Rodrigeza, Dilans O’Braiens

No 30. septembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+