Nepalikt bešā 0

Mēs kopā dzīvojam jau vairāk nekā 10 gadus. Dzīvesdraugam ir pieaugusi meita, iepriekšējā laulība nav šķirta, kaut gan viņi dzīvo atsevišķi jau kādus 30 gadus. Abi čakli strādājam viņa zemnieku saimniecībā un katru gadu kaut ko uzlabojam. Taču juridiski es šeit esmu svešs cilvēks!

Reklāma
Reklāma

 

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Ja, nedod dievs, viņš nomirs, visu mantos sieva un meita, kuras šai saimniecībai nav pirkstu pielikušas, bet es palikšu bez pajumtes, un mana darba augļus saņems sveši cilvēki. Kā šādā situācijā sadalīs mantojumu un kādus dokumentus vēlams nokārtot? 
Anna Madonas pusē

 

Patiesi, mēs parasti darbojamies ar domu, ka dzīvosim mūžīgi, un par testamentu un mantojumu domāt negribas. Taču, lai savu saimniecību nodotu cilvēkam, kurš prot un grib tajā saimniekot, ir vērts papūlēties un aizbraukt gan uz dzimtsarakstu nodaļu, gan pie notāra, lai uzrakstītu testamentu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīrietis, kurš sava slinkuma vai nevaļas dēļ negrib nokārtot papīrus, apdraud savas mīļotās sievietes nākotni. Pašlaik neatraidāmās mantinieces ir sieva, ar kuru viņš sen nedzīvo kopā, un meita, bet dzīvesdraudzene Anna, ar kuru kopā saimnieko, no likuma viedokļa patiešām ir svešs cilvēks.

Lai dokumentus sakārtotu atbilstoši lietu patiesajam stāvoklim, protams, vajadzētu noformēt šķiršanos un reģistrēt jaunu laulību. Taču jebkurā gadījumā meita vienmēr paliks neatraidāmā mantiniece, tādēļ, ja grib, lai Anna mantotu vairāk, der uzrakstīt arī testamentu. Arī tad, ja vīrs ar testamentu visu mantu novēlēs jaunajai sievai, meita kā neatraidāmā mantiniece varēs izprasīt savu neatņemamo daļu, taču tad tā būs tikai ¼ daļa jeb 25 %.

Daudzos variantus apkopojām tabulā.

 

Mantojuma sadalījums atkarībā no radniecības un testamenta esamības

Situācijas Mantojuma sadalījums Mantojuma sadalījums
1. Pašlaik – vecā laulība nav šķirta, testamenta nav. Anna – 0 % Sieva un meita – 100 %
2. Laulība nav šķirta, taču visa manta ar testamentu novēlēta Annai. Anna – 50 % Sieva un meita (neatraidāmās mantinieces) – 50 %
3. Vecā laulība šķirta, bet jauna laulība nav noslēgta, arī testamenta nav. Anna – 0 % Meita – 100 %
4. Vecā laulība šķirta, noslēgta jauna laulība ar Annu, testamenta nav. Anna (sievas statusā) – 50 % Meita – 50 %

5. Vecā laulība šķirta, noslēgta jauna laulība,

ar testamentu viss novēlēts jaunajai sievai Annai.

Anna – 75 % Meita (neatraidāmā mantiniece) – 25 %.

 

Pēc laulības noslēgšanas jaunās sievas mantojuma daļa var vēl palielināties, jo tad sāks veidoties laulāto kopmanta. Ja laulības laikā ģimene par kopīgiem līdzekļiem iegādāsies lopus, automašīnu, lauksaimniecības tehniku vai kādu citu mantu, kurai ir piederības dokumenti, vai ar kopīgu darbu uzcels jaunu ēku un to reģistrēs zemesgrāmatā, puse šīs mantas piederēs Annai kā laulāto kopmanta, tādēļ tiks izslēgta no mantojuma. Līdz ar to mantas daļa, kuru mantos vīra pieaugusī meita no iepriekšējās laulības, kļūs vēl mazāka.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.