Mobilā versija
Brīdinājums -0.9°C
Hilda, Teiksma
Svētdiena, 17. decembris, 2017
6. janvāris, 2017
Drukāt

Neparastais latviešu boļševiks Bērziņš. Saruna ar kinodokumentālistu Tālivaldi Margēviču (25)

Foto - Juris LorencsFoto - Juris Lorencs

Tālivaldis Margēvičs (dz. 1946) pazīstams ar dokumentālajām filmām “Sieviete, kuru gaida”, “Šķērsiela”, “Jaunie laiki Šķērsielā” un “Kapitālisms Šķērsielā”. Nesen publicējis biogrāfisku romānu par latviešu boļševika Eduarda Bērziņa dzīvi – “Šķērsiela 13”.

 

Jūs dzīvojat Rīgā, Pārdaugavā, klusajā Šķērsielā, kas kļuvusi par pamatīgu kino izpētes objektu. Bet kad jūs uzzinājāt, ka esat dzimis un gandrīz visu mūžu pavadījis Eduarda Bērziņa dzimtajā mājā Šķērsielā, ēkā ar gluži vai maģisko numuru – 13?

T. Margēvičs: Cik atceros, tas bija nu jau tālajā 1953. gada martā, ap to laiku, kad nomira Staļins. Kāda tantiņa tepat Šķērsielā, uzzinājusi, kur es dzīvoju, vien nopūtās – nolādēta vieta! Kopš tā laika arī sākās interese par šo māju un tās kādreizējiem iemītniekiem. Liktenim dažkārt patīk spēlēties. Izrādās, ka bērnībā mana gultiņa atradās tieši tajā vietā, kur savulaik gulēja mazais Eduards.

 

Eduards Bērziņš vismaz šodien nav tas pazīstamākais latvietis. Tomēr viņš neapšaubāmi bijis viens no ietekmīgākajiem mūsu tautiešiem pasaules vēsturē. Diemžēl arī cilvēks, kurš lika pamatus gulaga nometņu sistēmai Kolimā. Bet vai mums vajag atcerēties un pieminēt šādus cilvēkus? Jēkabu Petersu, vienu no pirmajiem čekas priekšniekiem? Sarkanarmijas komandieri Jukumu Vācieti? Jāni Rudzutaku, kurā Ļenins saskatīja savu pēcteci? Un trīs latviešus, Jāni Lencmani, Arvīdu Zeibotu un Jāni Bērziņu, kuri vadīja padomju militāro izlūkdienestu GRU laikā no 1920. līdz 1935. gadam?

Viennozīmīgi jā! Latviešu vēsture nav tikai brīvības cīņu, pretošanās un nesto upuru vēsture. Tā ir arī to cilvēku vēsture, kuri maldījušies, pat izdarījuši noziegumus. Jo pretējā gadījumā mēs kļūsim neobjektīvi un paši sāksim līdzināties boļševikiem, arī modernās Krievijas vēsturniekiem – tikai ar pretēju zīmi.

Savās vēsturiskajās nelaimēs mēs esam raduši vainot pirmām kārtām citus, ne sevi. No krieviem šodien prasām grēku nožēlu, “pokajaņije”. Patiesībā nemaz tik nevarīgi upura jēri neesam bijuši, un viens no pierādījumiem tam ir latviešu boļševiki. Bet paraudzīsimies, kā uz savu vēsturi raugās citas Eiropas tautas. Kā jūs domājat, vai Napoleons bija pozitīva vai negatīva persona?

 

Kā jau katrs ievērojams cilvēks – gan pozitīva, gan negatīva.

Turklāt patiesi liela personība, kas netieši ietekmē pasaules vēsturi vēl šodien. Kas ir Francijas nacionālie svētki? 14. jūlijs, Bastīlijas ieņemšanas diena, Lielās Franču revolūcijas sākums! Arī visai neviennozīmīgi vērtējams notikums.

 

Vēsturnieki uzskata, ka Lielā franču revolūcija, rēķinot upuru skaitu procentuāli no tā laika Francijas iedzīvotājiem, bija vēl asiņaināka nekā Oktobra revolūcija Krievijā.

Tātad nevienu vēsturisku notikumu nedrīkst vērtēt viennozīmīgi. Dziļākai izpratnei nepieciešama laika distance, tieši tā dod vajadzīgo perspektīvu. Kad es biju pavisam mazs un vēl tikai sāku apjaust vēsturiskos notikumus, kas netieši saistās ar mūsu ģimenes māju, Bērziņš vēl skaitījās “sliktais zēns”. Vēlāk, pēc Hruščova slepenās runas partijas XX kongresā 1956. gada februārī, kurā pirmo reizi tika atklāti runāts par staļinisma noziegumiem, sekoja 1937. un 1938. gada tīrīšanās noslepkavoto “veco boļševiku” reabilitācija. To starpā bija arī Eduards Bērziņš. Bet arī tad viņa biogrāfijas lappuses vērās lēnām. Runāja, ka esot sargājis Ļeņinu, apspiedis eseru dumpi, atmaskojis Lokarta sazvērestību. Par gulaga vergu nometnēm – ne vārda.

 

Es ieskatījos “Latvijas padomju enciklopēdijā”. Tur kautrīgi minēts, ka Bērziņš esot strādājis “valsts drošības orgānos”.

Viņš bija arī talantīgs gleznotājs, Vilhelma Purvīša skolnieks, studējis Freiburgas mākslas skolā un Berlīnes Mākslas akadēmijā. Bet visupirms jau lielisks organizators, menedžeris, kādu latviešiem nav daudz arī šodien. Savus uzņēmumus, pat lauksaimniecības zemi, diemžēl pārdodam skandināviem, vāciešiem, leišiem. Trūkst mums uzņēmības. Savas karjeras augstākajā punktā 20. gs. 30. gadu vidū Bērziņš bija īsts Tālo Austrumu vietvaldis – “Daļ­stroj” tresta, vietējās čekas un soda nometņu priekšnieks, armijas garnizona pavēlnieks, robežapsardzības karaspēka un gaisa spēku komandieris. Staļins viņam bija devis turpat vai absolūtu varu.

Ja Bērziņš būtu atgriezies brīvajā Latvijā, kā to 20. gadu sākumā darīja daudzi latvieši, viņš noteikti būtu iederējies arī šeit. Bet Bērziņam tuvāki bija Krievijas grandiozie mērogi – gan ģeogrāfiskie, gan vienreizējās iespējas apliecināt sevi. Vai mēs drīkstam viņu nosodīt? Diezin vai, turklāt tā būtu tiesāšana, raugoties no šodienas skatpunkta. Juku laikos, karos un revolūcijās cilvēki jau nesaprot, kas īsti notiek.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Pietiek daudzināt krievu asinssuņus, arī ja viņi saucas “Bērziņš”.

 2. Pietiek daudzināt šos krievu asinssuņus, arī ja viņi saucas “Bērziņš”.

 3. Te komentētāji neko vairāk par staļinisko PSRS vēsturi nezina.PSRS ir izputējusi un viss.Krieviem patīk Staļins un lai tā arī būtu , lai viņi priecājas par bojā gājušo PSRS-krievu imperiju.

 4. Visiem.

 5. Tam sindromam tiešām ir sindroms. Pa diagnozes līniju.

 6. oriģināls apgalvojums: vācieši bija tādi paši dzērāji kā krievi.
  Pat ļoti oriģināls.

  • Stokholmas sindroms Atbildēt

   Tas nav mans apgalvojums un oriģināls tas noteikti nav – vienkārši jūs par vēsturi neinteresējieties un arī modernos vēsturniekus nelasiet. Bet bez tā var arī iztikt, ja jūs kaut nedaudz kustinātu savas smadzenes, jo izslavēto vācu Ordnung dažādajās vāciešu valstīs jūs nepamanītu līdz Prūsijas veiktajai vācu zemju apvienošanai – līdz tam laikam valdīja franču kultūra un arī – zinātne. Vācieši bija… meh, parasti laupītāji, kas plēsās par Svētās Romas impērijas atliekām un viņi nebija ne svēti, ne arī romieši.

   Un ja jums liekas, ka ģermāņi nebija dzērāji… ģermāņu, kas bija arī skandināvi – tajā skaitā rusi, kas pārvaldīja slāvus, reliģijā dzeršana ieņem ļoti būtisku lomu – ar to karotāji nodarbojas Valhallā.

 7. mozaikas bildes izskats atkarīgs no tā,
  kādā secībā saliek segmentiņus.
  Sindromists lej tik pašpārliecināti,
  it kā būtu ar svecīti klāt stāvējis… 🙂
  /
  Kuram vēl ir noslēpums, ka ar lienošu
  īdisku neatlaidību var melnu par baltu
  pataisīt un otrādi.
  Īpaši, ja tajā laikā neta nebija un jebkurš
  melis varēja pagrozīt informācijas
  traktējumu sev vēlamā virzienā.

  • Stokholmas sindroms Atbildēt

   Nu, bet uz priekšu – dalieties ar to Latvijas vēsturi, kas jums ir. Bez leģendām, bez izdomājumiem, bez izpušķojumiem, bet faktiem un loģikas, kas spētu izskaidrot to, kas notika, nevis pielīdzinātu nepatīkamās kantes, jo ja jums nepatīk pašu tautas vēsture, kādas vispār mums ir tiesības prasīt pārvērtēt vēsturi no citiem?

   Un nevajag bīdīt savu ideoloģiju par to, ka Staļins bija ebrejs, jo viņš bija gruzīns. Stučka bija latvietis, bet tas viņam neliedza veikt asiņainu sarkano teroru pret latviešiem(!) Latvijas teritorijā… Kāpēc kādam te joprojām liekas, ka PSRS vadoņa tautība kaut ko šajos jautājumos noteica? Pugo bija latvietis, Pelše tāpat. Ziniet kāpēc Krievija ir okupējusi Abhāziju un Dienvidosetiju – nu tāpēc, ka dēļ Ševernadzes, kas nodeva PSRS ideālus…

   Un nevajag bīdīt savu ideoloģiju par to, ka ebreji pie vainas, jo jūsu teiktais pilnīgi kontrastē ar faktiem. Latvija zaudēja sviesta tirgu, tāpēc, ka tā pieteica ekonomisko boikotu(!) Vācijai, kad tā sāka savus žīdus represēt un tā līdz pat pēdējai savas neatkarības dienai pieņēma ebreju bēgļus, atšķirībā no lielākās daļas Eiropas valstīm. Ja jums nepatīk žīdi, tad tā arī sakiet – nevis īdiet kā tāds lops.

   Jūsu problēma ir tāda pati kā lielākajai daļai PSRS – totāla amnēzija. Man pašam nav skaidrs ko mani senči Latvijas neatkarības laikā darīja un kas viņi bija utt. un tāpēc šādi jautājumi radās jau PSRS laikā, kāpēc oficiālie fakti nesakrīt ar realitāti… bet jums laikam ir viss skaidrs par tiem laikiem un arī par mūsdienām.

   PS Es jums varu pastāvēt klāt ar svecīti, ja jums ir tāda vēlme un nav radinieku kas varētu apglabāt… jo ja jums ir pašvaki ar prātu, tad nav ko mocīties – ja jau dakters saka, ka beigts, tad beigts un miers.

   • ” …Stučka bija latvietis,… Pugo bija latvietis, Pelše tāpat… ”
    To nu gan nezināju, ka Krakova kādreiz bijusi Latvijas sastāvā !
    Ka otrādi – to gan.

   • Staļins bija latvietis – Jēkabs(Joske) !
    По иностранному – Иосиф.

   • Ka “Deutshland” iedzīvotājus nosaucam par “vāciešiem”, nevis
    “doičiem” tad šie mums patīk, toties, ja jūdus nosaucam par “žīdiem”,
    tad šie mums uzreizi nepatīk ???
    /
    Par mūsdienām neskaidrību nav.
    Ja tev ir – tā ir tava nelaime !

 8. Stokholmas sindroms Atbildēt

  Sarkanie strēlnieki pamatā nāk no hernhūtiešu ģimenēm, kas iznīdēja latviskumu un aizstāja ar kristietības audzināšanu… Ja kas, tad ideja un īstenojums par Hitlera rases tīrību arī nāk no latvieša, kuram senčos bija gan latvieši gan igauņi.
  Latvieši, tāpat kā prūši ir pamatīgi loģiska nācija(kvadrātiski ornamenti, kas attēlo pasaules kārtību), kurai pietrūkst patstāvīgas domāšanas un mazliet egoisma – perfekti administratori, kas ne tikai ES ieņem komisāru amatus, bet arī Krievijas impērijas laikā bija pilns ar latviešiem – Krievijas pilsētu galvām. Mīnuss ar lielāko daļu no šiem cilvēkiem – labāk neatrasties blakus, ja jums ir savas idejas, kas konfliktē ar ģenerālo līniju.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Tev gan nevajadzētu neko rakstīt par latviešu vēsturi un vēl mazāk par katra asinīm!
   Staļins nekad nav bijis gruzīns, bet tā igauņu un latviešu krustojuma dzīslās nez vai netecēja tieši tās asinis, kad “gruzīnam” ?
   Ja par latviešiem varas koridoros- jā , te pie vainas ir arī hernhūtieši, jo tie latviešiem dibināja skolas, atturēja no dzeršanas un tādējādi manu tautu izvirzīja izglītotāko tautu priekšgalā. Skola atvēra latvietim tās durvis, kuras tumsonīgajam krievu mužikam palika slēgtas vēl daudzus gadus.

   • Stokholmas sindroms Atbildēt

    Staļins ir gruzīns. Abi viņa senči ir gruzīni. Gruzīni, bija pareizticīgie vēl agrāk par krieviem – tie ir vieni no pirmajiem kristiešiem. Jums laikam neliek mieru krieviskotā Vissarionovich esamība viņa vārdā? Kristietība ir radusies uz ebreju reliģijas pamata, tāpēc arī kristīgie vārdi vairākumā ir ebreju izcelsmes. Tāpēc atslābstiet – Staļins bija gruzīns un ja jums nepietiek ar radurakstiem – Staļina y-DNS ir G2a – kas ir rasistiski tīrāko gruzīnu DNS un tīrāka gruzīna par to nevar būt – tādi ir tikai 30% no visiem gruzīniem un gruzīni ir šīs rases un pašu pašu pirmo homo sapiens eiropiešu atliekas.

    Atradu vārdu: Alfrēds Rozenbergs – Baltijas “vācietis”, kas radīja āriešu rases tīrību. Viņa tēvs bija 50% latvietis un 50% igaunis… tā starp, citu radās liela daļa no baltvāciešiem. Interesanti būtu zināt kas tad īsti bija viņa vectēvs.
    Alfrēda māte bija vāciete, kas pa pusei francūziete utt. Alfrēdu Vācijā apsūdzēja, ka viņam vispār nav nekādu vācu asiņu(kas varētu būt taisnība)… bet ir pat ebreju asiņu piejaukums no mātes puses – par to gan nav nekādu datu manā rīcība, bet tas pat nav svarīgi jo kā liecina vēsture – to esamība neliedz būt par antisemītu.

    Alfrēda Rozenberga gadījumā – ja viņa y-DNS būtu R1a, tad viņa izcelsme ir baltiska un pat ja viņa vectēvs bija igaunis, tas nozīmētu to, ka viņš nebija “tīrs” igaunis, jo “tīro” igauņu DNS ir tāds pats kā somu – N1c. Vācieši paši ir dažādu rasu sajaukums, tāpēc man visa šī ņemšanās par āriešu rases tīrību liekas smieklīga – būtu pagaidījuši mazliet un atraduši, ka 1/3 no vāciešiem ir seni ebreji vai ebrejiem rada un vajadzētu ar viņiem darīt to, ko tā laika rases tīrība paredzētu… tā būtu gadsimta dilemma.

    Interesanti kāds jums pašam ir vārds un uzvārds? Ja jau jums kā dadzis acīs ir Vissarions… Vai tie vispār liecinās par jūsu latvisko/līvisko/ugauņu izcelsmi vai arī norādīs uz kaut ko citu?

    PS Es neesmu kristietis, bet ja es būtu antisemīts – es pilnīgi noteikti pārdomātu vai man būt par kristieti, jo ahem… kristietība ir radusies uz radikālas mesiānistiskas ebreju maldu sektas bāzes, kura nodarbojās ar ķecerību – sludināja ka viņu līderis bija Dieva dēls un kas tik nē un eksistēšanas sākumā viņu metodes ne ar ko neatšķīrās no mūsdienu ISIS, ja kāds vērsās pret šī “miermīlīgā” līdera un viņa dievišķo spēju apšaubīšanu.

    Un vēl – man arī ir tāmnieki ir no mātes puses un es jūsu visu idiotu uzvedības kodus esmu jau sen atkodis. Un atšķirībā no jums, šos uzskatus par latviešu trūkumiem attiecinu arī uz sevi – jo ar to kaut kā ir jāsadzīvo 😉 Bet uz jums tas var neattiekties, jo jūs variet būt soms, kā gandrīz 50% no “latviešiem”…

   • Stokholmas sindroms Atbildēt

    Tikai pirms 300 gadiem vācieši bija tādi paši dzērāji kā krievi. Tas pats attiecās uz francūžiem. Vāciešus par kārtīgiem cilvēkiem padarīja Prūsijas veiktā Vācijas apvienošana. Praktiski prūši izmainīja daudzu nāciju uzskatu pašiem par sevi. Un prūšu pamatā bija vāciskotie senie prūši – ar tādu pašu uzskatu par pasaules kārtību kā latviešiem – tas arī bija iemesls kāpēc viņus pieminēju. Tas pats jau arī notika ar latviešiem, kurus iespaidoja citi – šādas lietas nenotiek vienā virzienā, par laimi un diemžēl.

    Hernhūtisms bija plika ideoloģija un kā visas kristiešu mācības – nepilnīga, tāpēc nākamais loģiskais solis bija šo cilvēku iekļaušanās boļševismā, jo pamats jau bija – hernhūtisma sākums bija radikālie protestanti – husīti. Boļševisma vietā varēja būt kaut kāda cita mācība, bet dzīve šādu izvēli nedeva. Arī āfrikāņus apmācīja hernhūtismā un viņi savu laiku bija asolūtais vairākums(80-90%), bet tāds rezultāts kā ar latviešiem nebija – viss pastāsts.

    Kas attiecas uz gruzīniem – lai jums mierīgs prāts, bet gruzīnu senči radās pirms ebreju un arābu senčiem. Tā ir viena no pirmajām homo sapiens cilvēku rasēm, kas izveidojās ārpus Āfrikas. Otra ir dravīdi, kas vēl saglabājušies Indijā.

 9. Stokholmas sindroms Atbildēt

  No krieviem šodien prasām grēku nožēlu, “pokajaņije”.
  ———-
  Staļins bija gruzīns, tad pēc šādas loģikas mums vajadzēja šo nožēlu prasīt no gruzīniem…

  Man liekas, ka pati galvenā krievu problēma ir lepnums par šo noziedzīgo ideoloģiju un tiek prasīta nožēla par lepnumu mūsdienās. Tā pat nav parādu problēma, bet krievu psiholoģiskā problēma – izrādās, ka krievi Krievijā ne par ko nav vainīgi, jo vienmēr var atrast kādu, kas nav bijis krievs un devis vai izpildījis pavēles… tajā pašā laikā krieva mūsdienu identitāte prasa nenosodīt šādu ideoloģiju, jo ir tik grūti atzīt, ka viņu senči darīja noziegumus – arī pret savējiem… nav tak retas situācijas, kad senčos ir gan upuri gan šo upuru varmākas. Kā ar šo divdomību sadzīvot?

 10. Žēl, ka Jānis Rudzutaks , arodbiedrūbas vadonis kļuva gļēvs un nobijās un varēja kļūt par valsts vadītāju un Stļins- partija svadonis… Tad pasaule būtu pavisam citaQ!
  Beidzot arī kautrīgi Megrēviča kungs stāta , ka revolūcija uzvrēja uz Sarkano strēlnieku durkļiem, jā tā bija , bet visnežēlīgākais bija žīdu un pusžīdu rīkojumi= Ļe’mnins– bezpoščadna uņičtožaķ, Trockis, – Sakaut un likvidēt!. Krievi pie Urāliem atteicās iet uzbrukumā baltajiem, Trockis nostādīja visus ierindā un katram 10. iznākt priekšā un visus – soļos marš uz sienu un komanda ložmetējiem — ugunu1. PSRS pierādīja, ka žīdi ir pilnīgi nejēgas normālāvalsts vadīšanā, tikai ar briesmīgu teroru. Tagad atmodas laikā šāda noklusēšana pavēra ceļu Ždanokai, Plineram …..
  Laventam, Friemanim, Karginam , Krasovickim, Liepājas metalurgam — žīdu drausmīgā nemācēšana!!!!

  • Stokholmas sindroms Atbildēt

   Jums vajadzēja norādīt uz konkrētu piemēru. Ja kas, tad Tomskā latviešus baltgvardi noslepkavoja tad kad šie pieteicās sarkanarmiešos – ar visām pasēm rokās. Nevar pliki nosodīt sarkano teroru, ja baltais bija tikpat asiņains. Traki ir tad, kad šīs lietas selektīvi tiek šķirotas.

   Man liekas, ka tam kā rīkojās ebreji ir pamatojums(arī Lielās tīrīšanas laikā tika iztīrīti ebreji no galvenajiem amatiem un pastāvēja valstisks antisemītisms) – 1905. gada sacelšanās laikā Krievijas impērijā, baltgvardi Latvijā ne tikai svilināja latviešu zemnieku mājas, bet arī slepkavoja ebreju geto. Tas pats bija citur Krievijā.

   Bez tam – bez ebrejiem latvieši līdz neatkarīgai Latvijai nemaz netiktu. Sociāldemokrāti, no kuriem nāk nākotnes Latvijas pamatlicēji bija gan latvieši gan ebreji, kas bija arī Latvijas valdībā un ja jums neliekas ka Latvijas valsts tajā laikā nebija normāla valsts, nu tad jums vajag pārvērtēt savu ideoloģisko bāzi un par ko rūkt 😉 Mūsdienu ebreji Latvijā – liela daļa nemaz nav ar Latvijas saknēm, bet nāk no PSRS un viņi darbojas perfekti savā ieprogrammētajā domāšanā – jums gan tā klibo, jo jums liekas, ka viņiem ir jādarbojas Latvijas vai pat Krievijas labā… ha ha ha 😀

 11. Nemākam un neprotam lepoties- Trockis ilgi bija starp 100 visievērojamākajiem ebrejiem pasaules vēsturē- ebreju skatījumā. Un ne vārda sarkans vai balts vai zaļš. Vērts spilgtāk iezīmēt vēsturiski nozīmīgus Latvijas dēlus!

 12. ,,Nevainīgie upuru jēri,, bija cariskās krievijā dzimuši un auguši,bija tās produkts produkts ,jo tad līdz neatkarīgai Latvijai bija vēl tālu,tā kā uz latviešiem nekādu pārmetumu nevar būt.
  Ja citē ,tad jācitē realitāte līdz galam : ,,1917.g. revolūciju Krievijā izveda žīdu galvas ,latviešu durkļi un krievu stulbums,, šo patiesību dzirdēju pat no viena čekista.
  Krievijas TV skatījos filmu par gulagu ,ko vadīja E. Bērziņš, kas nometnēs palielināja ieslodzīto darba ražīgumu ar cilvēciskām metodēm ,par labu darbu priekšlaicīgi atbrīvoja ieslodzītos ,bet to vidū atradās arī it kā ,,trockisti,, – Staļina galvenie ienaidnieki.Tā bija viena no E. Bērziņa ,,kontrrevolucionārām,,izpausmēm kas beidzās ar nāves sodu 1938.g.

 13. ne tikai naudas atmazgātāji, Atbildēt

  arī vēstures atmazgātāji rullē…
  Pasaules ļaunums – latvieši. 🙂
  Tikai tāpēc, ka tik maz atlikuši.

Draugiem Facebook Twitter Google+