×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
23. janvāris, 2015
Drukāt

Neparastās mīlules – rajas

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
Motoro rajas:

* haizivju sugas pārstāves,

* savvaļā dzīvo Dienvidamerikā, Urugvajā, Paragvajā, Orinoko un Amazones upju baseinos,

* tēviņi izaug 40 cm, mātītes – 60 cm garas,

* dzīvdzemdētājas,

* vēlamais akvārija tilpums – 400 litri,

* ūdens – 28 līdz 30 grādus silts,

* akvārijā jāieber speciālās akvāriju smiltis,

* jāievieto mākslīgie ūdens augi,

* barība – garneles, mīdijas, kāpuri, liellopu sirdis.

Andreja Petrova ģimene Olaines novada Medemciemā devusi pajumti kuplam mājdzīvnieku pulciņam – jorkšīras terjeram Bonitai, Austrumeiropas aitu sunim Zenam, kanārijputniņam Kešam un kaķenītei Džuljetai, bet viseksotiskākās radības mīt akvārijā – kopā ar citām zivtiņām tajā peld motoro sugas rajas.

Ar akvārija veidošanu aizrāvušies jau Andreja vecāki, tāpēc tad, kad viņš pats nodibināja savu ģimeni, arī vēlējās, lai mājās būtu akvārijs. Un nosprieda, ka gribētu, lai tajā peld ne tikai ierastās zivtiņas, bet arī kāda eksotiskāka radība. Tāpēc pirms aptuveni divarpus gadiem no akvārista Jurija Zotova Jelgavā iegādājies motoro raju pārīti.

Pēc kāda laika abas rajas saimniekiem sagādāja lielu pārsteigumu – kādu rītu pamostoties Petrovu ģimene akvārijā pamanīja ne tikai pieaugušās zivis, bet vēl četrus mazuļus – aptuveni desmit līdz divpadsmit centimetrus lielus. Šobrīd gan raju meitene ar savām pusgadu vecajām atvasītēm ir palikusi viena. Pēc bērnu piedzimšanas puika nezin kāpēc sāka meitenei darīt pāri. Vēl tagad uz viņas astes un “spārniem” saglabājušās kodienu pēdas. Puisi nācās nošķirt no meitenes un ievietot atsevišķā akvārijā, bet viņš sāka ļoti skumt un drīz nomira.

Agrāk kopā ar rajām akvārijā peldēja arī kupls dažādu citu zivtiņu un vēzīšu pulciņš, bet rajas tos uzskatīja par barību un vienu pēc otra apēda. To viņas dara šādi – vispirms piepeld zivtiņai vai vēzītim klāt, ar savu mantiju to pārklāj, piespiež pie gultnes un iestumj mutē, kas atrodas mantijas apakšpusē. Nu akvārijā palikuši tikai diskusi, kas ir par lielu, lai raja tos varētu apēst, un mazie samiņi. Tie tik veikli paslēpjas smiltīs, ka raja nespēj notvert.

– Ļaudīm, kas vēlas turēt mājās rajas, jāņem vērā, ka šīm zivīm nepietiek ar nelielu akvāriju. Raju mātītes izaug aptuveni sešdesmit centimetrus, tēviņi – četrdesmit centimetrus garii. Zivīm vajag diezgan daudz vietas, lai tās var peldēt un apgriezties. Minimālais akvārija tilpums ir 200 litri, optimālais – 400 litri. Vēlams, lai tas ir garens un ne pārāk augsts. Gultne jāpārklāj ar speciālajām akvāriju smiltīm, jo rajām slēpjoties patīk tajās ierakties. Esmu secinājis, ka šo zivju mītnē nav vērts stādīt dabiskos augus. Mēģināju tos ieaudzēt, bet rajas izrāva un apgrauza. Tagad esmu sastādījis tikai mākslīgos augus, – padomu sniedz Andrejs.

Akvārija saimniekam jautāju, vai šīs ir tās pašas zivis, kas nogalināja pazīstamo dabas pētnieku austrālieti Stīvu Ērvinu? Andrejs teic – ne gluži, to pastrādāja nevis motoro, bet citas, daudz indīgākas raju sugas pārstāve. Taču arī motoro raju aste beidzas ar aptuveni četrus centimetrus garu ilknim līdzīgu adatu, ko briesmu brīdī zivs var likt lietā. Tiesa, pirms tā izdara dūrienu, brīdina – izslien un kustina asti. Lai izvairītos no nepatīkamām sekām, šajā brīdī raju labāk likt mierā. Tie, kas saņēmuši motoro rajas dūrienu, teic – tas nav dzīvībai bīstams, bet nav arī nekas patīkams. Sakostā ķermeņa daļa, visbiežāk plauksta, aptuveni nedēļu ir nejutīga. Ja raja ir mierīgi noskaņota un neizrāda agresijas pazīmes, to var paglaudīt un pat paņemt rokās. Rajām raksturīgi, ka tās spēj atšķirt savus saimniekus no svešiniekiem. Un tām patīk rotaļāties. Ja pieliek roku pie akvārija stikla, zivs piepeld pie tās, stāsta Andrejs.

Ēdienreizēs Andrejs savām mīlulēm piedāvā gabaliņos sagrieztas tīģergarneles un mīdijas. Tās rajām ļoti garšojot. Var dot arī kāpurus, kurus iespējams iegādāties makšķernieku veikalos, un liellopu sirdis. Bet jāņem vērā, ka no sagrieztām sirdīm akvārijs ātri kļūst netīrs, tāpēc Andrejs savām rajām tās nedod. Ēd rajas nedaudz. Vienā reizē piecu zivju saime notiesā divas tīģergarneles un četras piecas mīdijas. Jābaro divas reizes dienā.

Draugi Andrejam mēdzot pārmest, ka viņš ir traks, uzņēmies atbildību par tik lielu – 900 litru – akvāriju. Zivis taču regulāri jāpieskata un akvārijs jātīra. Andrejs teic:

– No rītiem un vakarā, pārnācis no darba, es labāk nevis skatos televīziju, bet darbojos ar akvāriju. Tas ir mans hobijs. Turklāt ir ļoti patīkami un nomierinoši vērot, kā rajas un pārējās zivis savā nodabā dzīvojas. Tas sagādā prieku visai manai ģimenei.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+