Neparastās sēnes
 0

Klāt rudens – arī ar sēņu ražu. Latvijas Dabas muzejā 12. septembrī atklās ikgadējo sēņu izstādi. Muzeja botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele iepazīstina ar tām sēnēm, kas ir īpatnējākas, atšķiras vai nu ar izskatu, uzbūvi, vai pielietojamību.


Reklāma
Reklāma

 

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Lielākā cepurīšu sēne – milzu baltmietene (Leucopaxillus giganteus). Tās baltā cepurīte var izaugt krietna šķīvja lielumā. Šīs sēnes veido raganu apļus dārzos un parkos, izraisot zāles un pat koku un krūmu nokalšanu.

Svaigi ēdamā – lielā dižsardzene (Macrolepiota procera). Tās cepurīti lieto svaigu – to var turpat mežā vienkārši uzgriezt uz sviestmaizes. Mājā pārnestu, to bez iepriekšējas novārīšanas cep kā karbonādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vissmaržīgākā ir piepju sēne – smaržīgā kamolene (Panus suavissimus), kas ar savu anīsa smaržas intensitāti pārspēj citas sēnes. Ne velti tās latīņu nosaukumā sugas epitets burtiskā tulkojumā nozīmē ”vispatīkamākā”.

Ķiploku aromāts ir raksturīgs diezgan daudzām sēnēm, īpaši ķiploku vītenei (Marasmius scorodonius).

Vispretīgāko – maitas – smirdoņu izdala parastie zemestauki (Phallus impudicus). Pieder pie pūpēžiem un olas stadijā ir ēdami. Sākotnēji zemestauki ir kā balta ola, tad sēne pārplīst un balta, doba kātiņa galā izaug olīvzaļganbrūna cepurīte. Smirdoņas dēļ pievilina mušas.

Visindīgākā – zaļā mušmire (Amanita phalloides), tā pieminēta arī Ginesa rekordu grāmatā kā indīgākā sēne pasaulē. Tā satur 7 – 9 mg toksīna. Ir aprēķināts, ka šā toksīna nāvīga deva atkarībā no ķermeņa svara ir 5 – 7 mg, kas atrodami apmēram 35 gramos svaigu sēņu. No saindēšanās ar šo sēni miruši kardināls Džulio di Mediči, pāvests Klements VI un Romas ķeizars Klaudijs.

Meža dzīvnieku iecienītākais kārums – briežtrifele (Elaphomyces) aug zem zemes. Lielie meža zīdītāji brieži, aļņi, stirnas, mežacūkas to saož, izkašņā un ēd.

Sēne, kas spēj uzlauzt asfaltu – pilsētas atmatene (Agaricus bitorquis).

Bieži sastopama pilsētās, blīvā augsnē. Cepurīte tai ir tik stingra, ka tiešām spēj uzlauzt asfaltu.

Sēne, no kuras var iegūt tinti – porcelāna tintene (Coprinus comatus). Jauni augļķermeņi ir skaisti, balti un ēdami. Vecāki augļķermeņi pārvēršas tintei līdzīgā masā. Šī tinte ir ļoti noturīga un ar to senos laikos pat parakstīti svarīgi dokumenti.

Reklāma
Reklāma

Viszilējošākā sēne – rudzupuķu smilšbeka (Gyroporus cyanescens). Tās augļķermenis ir neuzkrītošā smilšu krāsā, bet griezumā krāsojas spilgti zils. Sēni cepot, zilā krāsa zūd un tā kļūst skaisti dzeltena.